Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kırklareli » Kırklarelide Gezilecek Yerler

Kırklarelide Gezilecek Yerler


Trakya'nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kırklareli doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile gelenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Türkiye’den ve Balkanlardan birçok insan bu şehri sıklıkla ziyaret etmektedir.

Kırklareli gezilecek yerler
Kırklareli'nin tarihi M.Ö 6. Yüzyıla kadar uzanır. O günden bu güne kadar birçok medeniyetin yaşadığı topraklardan olmuştur. Persler, Traklar, Romalılar ve Makedonlar bu şehirde yaşayarak birçok tarihi eser bırakmıştır. Bu şehri gezmek için ünlü yağlı güreş festivallerinin yapıldığı ayları seçmeniz de fayda vardır. Yani eylül, mayıs ve haziran aylarından birini tercih edebilirsiniz.


Kırklareli hem doğunun hem de batının orta noktalarından birisi olduğu için ikisinin sentezi eserler bulunur. Höyükler, antik tiyatrolar, mezarlık ve kaleler bunlardandır. Kısacası şehre gitmeden önce bir gezi rotası yapmanız da fayda vardır. Kırklareli de gezilecek yerler için bir liste yaparak gezmeye başlayabilirsiniz.

Kırklareli de Gezilecek Yerlerin Listesi

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisi olan Kırklareli tarihi yapıları ve doğal güzelleriyle cennet tadındadır. Bu şehre geldiyseniz ve gezecek yerler için bir liste arıyorsanız bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Şehrin iki büyük ve görkemli camileri olan Hızır Bey Cami ve Kadı Cami başta gelir. Hızır Bey Cami 1383 yılında Köse Mihalzade Hızır Bey tarafından yaptırılmıştır. Avrupa'nın en eski camisi olarak da anılmaktadır. Kadı Cami Emin Ali Çelebi tarafından yaptırılmıştır.
 • Kırklareli’de gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Kıyıköy Mağarasıdır. Burası Kırklareli’nin Kıyıköy kasabasında bulunur. Görülemeye değer bir doğal oluşumu vardır. İçerisinde kahverengi ve kırmızı kelebekler ve yarasalar yaşamaktadır.
 • Edirne ve İstanbul asfaltının olduğu yerlerde bulunan Babaeski Köprüsü de görülmeye değerdir. Bu köprü 4. Murat döneminde yaptırılmıştır.
 • Kırklareli’nin Selvez Koyu muhteşem manzarası ile gelenleri mest etmektedir. Denizi izlemek, sesini dinlemek ve mi gibi kokusunu içinize çekmek isteyenler için birebirdir.
 • Papuçdere yerli ve yabancı birçok turistin ilgiyle uğradığı bir yerdir. Çünkü muhteşem bir manzarası vardır. Ayrıca kefal ve sazan balıklarıyla dolu bir deredir. Suyu hem çok soğuk hem de çok temizdir. Kamp severler de derenin kumsalında yapabilirler.
 • Panayır iskelesi koyu keşfedilmemiş yerlerden birisidir. Gözlerden uzak bir mekandır. Kamp severler yine aynı şekilde buraya uğrayabilirler. Etrafta sadece deniz dalgalarının sesi hakimdir.
 • Falezli bir yer olan Poliçe koyu da harika bir görsel şölene sahiptir. Adeta cennetin dünyaya yansımış hali denilebilir.
 • Eski yerleşim yerlerine merakınız varsa Kanlı Geçit Höyüğü’nü de ziyaret edebilirsiniz.
Kırklareli de görülmesi gereken yerler bu şekilde sıralanabilir. Şehir genel olarak sessiz sedasız ve tarihi yapılarla dolu bir yerdir.

Kırklareli'nin Meşhur Yemekleri ve Festivalleri

Kırklareli’de görülmesi gereken yerler belirlendikten sonra muhakkak şehrin muhteşem yemekleri de öğrenilmelidir. Çünkü damak tadı bakımından harikulade çeşitler bulunur. Kırklareli denize yakın bir bölge olduğundan balık çeşidi çoktur. Ayrıca hayvancılık da yapılır. Keşkek, köfte, zerde, plaska, çoban böreği ve kalın kıyı yörenin meşhur yemekleridir. Kırklareli'nin nesi meşhur diye merak ediyorsanız bunlara bakmanız gerekir.

Kırklareli her yıl festivaller düzenleyerek kültürünü ve yemek mutfağını yerli ve yabancılara duyurur. Oldukça sevimli olan bu festivallerle şehri daha yakından tanıyabilirsiniz. Bu festivaller şunlardır;
 • Kaynarca Kültür ve Su Festivali (Mayıs)
 • Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri ( Mayıs)
 • Kırklareli Karagöz Kültür - Sanat Kakava Festivali (Mayıs)
 • Çilek Festivali (Mayıs)
 • Karahıdır Kiraz Şenlikleri (Haziran)

Festivalleri son derece güzel olan bu şehri bu aylarda ziyaret etmeniz de fayda vardır.admin / 07.12.2017 / 1 / 8 052

Yorum Ekleyin


 1. Gökhan
  Ziyaretçi
  31 Mart 2019 10:15
  0

  Kırklareli sessiz ve sakin çok güzel bir ilimizdir. Av sezonu boyunca özellikle de Saray civarına arkadaşlarla birlikte hem muhabbet hem de av yapmak için gideriz. Doğal ortamın insana verdiği huzur hiçbir şeye değişilmez.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İğneada'da Gezilecek Yerler

İğneada'da Gezilecek Yerler

Kırklareli şehrinin sınırları içerisinde kalan İğneada, bir nevi Trakya
Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı

Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı

Denize ulaştığı noktada ise Kıyıköy bütün güzelliği ile yer almaktadır.
Kıyıköy Kastro Plajı

Kıyıköy Kastro Plajı

Kastro plajı deniz ve göl tatilini bir arada yapmak isteyen kişilerin tercihi
Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz Kırklareli'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 63 kilometre
Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy Mağarası

Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy

İnsanlar tarafından çok bilinmeyen yerlerden bir tanesi de Kırklareli sınırları
Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Trakya'nın Kapadokyası Vize ve

Çatalca’dan başlayıp Bulgaristan sınırına kadar uzanan Istranca Dağları
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up