Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kırklareli » Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy Mağarası

Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy Mağarası


Kıyıköy Mağarasıİnsanlar tarafından çok bilinmeyen yerlerden bir tanesi de Kırklareli sınırları içerisinde bulunan Kıyıköy. Uzun süreli ziyaretçilerin yanında günübirlik olarak da buraya insanlar gelmekte. Bunun sebebi ise İstanbul'a çok yakın bir konumda olması. Buraya gelmişken Kıyıköy Mağarası'nı ziyaret etmemek olmaz.

Kıyıköy’de pek çok tarihi ve turistik yer bulunmakta. Oldukça ufak bir belde olan Kıyıköy, Karadeniz’e kıyısı olduğu için geçmişte Karadeniz’e geçen gemiler buradan gözlemleniyormuş. Kıyıköy ’deki önemli ziyaret merkezlerinden bir tanesi de Kıyıköy Mağarası. Kendi kendine oluşmuş bu mağaranın ne zaman oluştuğuna dair herhangi bir bilgi mevcut değil. Bölgede yaşayan halk bu mağaraya Kurudere diyor. Mağaranın bir yamaçta bulunması sebebiyle ulaşım biraz yorucu olabiliyor. Ancak burayı gerçekten görmek isteyenler için bu durum bir sorun halini almayacaktır.

Kelebekler ve Yarasalar

Kıyıköy Mağarası’na ulaştığınızda sizi kelebekler ve yarasalar karşılayacak. Panik olmaya gerek yok çünkü bu hayvanlar son derece zararsızlar. Ziyaret saatine bağlı olarak mağara içindeki hareketlerini de gözlemleyebilirsiniz. Kıyıköy Mağarası bu bakımdan içerisinde canlı bulunduran bir mağara olma özelliğini de taşıyor. Ancak kışın ziyaret ederseniz kış uykusunda olacakları için kelebek ve yarasaları görmeniz mümkün olmayacaktır.

Buraya yazın gelirseniz mağaranın içinin ne kadar serin olduğunu fark edeceksiniz. Bu özellik Kıyıköy Mağarası’nın en önemli özellikleri arasında. Kış aylarında ise içerisi biraz tehlikeli olabiliyor. Bunun sebebi ise mağaranın içerisinde bulunan kayaların soğuk hava dolayısıyla nemlenerek kaygan bir hale dönüşmesi. Bu yüzden kış aylarında dikkatli olmakta fayda var.


Kıyıköy Mağarası Nerede, Nasıl gidilir?

Kıyıköy’e gelmek için İstanbul Harem’den ve Esenlerden otobüs seçeneğini kullanabilirsiniz. Arabayla gelmek içinse Çerkezköy sapağından çıktıktan sonra Vize tabelasını takip ederek önce Vize’ye, oradan da yarım saatlik bir yolculukla Kıyıköy’e ulaşmak mümkün. Vize’den sonra buraya ulaşmak için sadece tek bir yol bulunmakta. Bu sebepten dolayı yanlış bir yere gitme olasılığınız da bulunmuyor. Eğer İstanbul’da oturuyorsanız Kıyıköy hem dinlenmek hem de günübirlik olarak tarihi ve doğal güzelliklerini görmek açısından iyi bir seçim olacaktır.admin / 22.12.2017 / 0 / 4 803

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İğneada'da Gezilecek Yerler

İğneada'da Gezilecek Yerler

Kırklareli şehrinin sınırları içerisinde kalan İğneada, bir nevi Trakya
Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı

Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı

Denize ulaştığı noktada ise Kıyıköy bütün güzelliği ile yer almaktadır.
Kıyıköy Kastro Plajı

Kıyıköy Kastro Plajı

Kastro plajı deniz ve göl tatilini bir arada yapmak isteyen kişilerin tercihi
Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz Kırklareli'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 63 kilometre
Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Trakya'nın Kapadokyası Vize ve

Çatalca’dan başlayıp Bulgaristan sınırına kadar uzanan Istranca Dağları
Kırklarelide Gezilecek Yerler

Kırklarelide Gezilecek Yerler

Trakya'nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kırklareli doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up