Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » Umre Ziyareti Yapacakların Alışveriş Adresleri

Umre Ziyareti Yapacakların Alışveriş Adresleri


Umre ziyaretinde alış veriş
Umre ziyareti yılın hac dönemi dışında her döneminde Müslümanların yaptığı sünnet olan bir ibadettir. Umre vazifesini yerine getirmek için Suudi Arabistan topraklarına gidecek arkadaşlara öncelikle gitmesi her halükarda zorunlu olan iki şehir; Mekke ve Medine’den bahsetmek daha doğru olacaktır.

Öncelikle Medine şehrinden bahsetmek istiyorum.

1-) MEDİNE

Medine için en önemli en kutsal yer Mescid-i Nebevi’dir. Mescidin avlusu oldukça büyük ve her biri ayrı sokağa çıkan birçok kapısı bulunmaktadır. Avlunun etrafı 5 ve 4 yıldızlı otellerden oluşmaktadır. Bazı alışveriş merkezlerinin içerisinde, bazılarının altında alışveriş yapabileceğiniz birçok mağaza bulunmaktadır. Bunların dışında en önemlisi iş merkezlerinin içerisinde bulunan mağazalardır.


Dünyaca ünlü markalardan indirim bekleyemezsiniz ancak küçük işletmecilik yapan dükkanlar vardır buralardan eşarp, ferace, tespih takı vs. birçok ürün bulabilirsiniz. Burada en önemli nokta pazarlıktır, müşteri potansiyeli oldukça yüksek olan ve artık ticaret merkezi haline gelen bu sektörde pazarlık ve doğru adresten alışveriş yapmak çok önemlidir zira 500 riyala aldığınız bir feraceyi iki dükkân ötedeki başka bir dükkânda 300 riyale satıldığını görme ihtimalinizi asla unutmayın.

Bunun dışında gelelim Medine sokaklarına, Medine’nin bilinmeyen arka sokaklarında inanılmaz güzellikte ürünleri bulabilirsiniz, ayrıca alışveriş merkezlerine oranla daha uygun fiyata kesinlikle bulabileceğiniz adreslerdir.

Ferace pardösü, seccade ve hediyelik eşyalarınızı buradan daha uyguna bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Eğer mücevher veya değerli taşlar almak isterseniz de yine Medine doğru adrestir ancak bu sektör burada biraz tehlikedir çünkü incinin yoğun olarak satıldığı Medine’de gerçek inci bulmak çok zordur. Size hem inci hem de hediyelik birçok ürünü bulabileceğiniz Türklerin işlettiği bir dükkân tavsiye edeceğim.

Mescidi nebeviden mescide gamame ve mescidi Ebubekir tarafına çıkan kapıdan çıkın ardından 300 metre sonra milli görüş otelini göreceksiniz, bulamazsanız bile asla sıkıntı değil çevrenizde gördüğünüz her 10 kişiden 6 kişinin Türk olduğunu ya da Türkçe bildiğini asla aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca Medine sokaklarını gezerken asla kaybolma ihtimalini düşünmeyin çünkü belirleyeceğiniz çok basit bir yöntemle otelinize ulaşmak çok kolay olacaktır. Öncelikle bütün yerleşimin mescidi nebi etrafından yayılarak genişlediğini ve bütün sokakların mescide çok kolay çıktığını aklınızdan çıkarmayın. Bütün oteller mescidi nebinin etrafından ve yürüme mesafesindedir. Otelinize en yakın kapı numarasını bildikten sonra mescitten o kapı numarasını bularak otele ulaşmak çok kolaydır.

Neyse konumuza gelelim milli görüş otelinin hemen altında sahibi Türk olan, birçok çeşit inci, gümüş ve değerli taşlarla yapılmış hediyelik tespih bulabileceğiniz bir dükkân vardır. Samimiyeti ilerlettiğiniz taktirde size oldukça güzel indirimler yapacaktır.

Medine’de uğramanızı tavsiye edeceğim alıveriş merkezleri arasında ise Al-Noor mall’a yer vereceğim. Al-Noor şehir merkezinde değildir buraya gitmek için taksi kullanmanızı önereceğim. Uluslararası birçok markayı bulabileceğiniz oldukça büyük ve sakin bir merkezdir. Ayrıca oyun alanı bulunduran bu avm çocuklar için oldukça idealdir. En üst katında ise birçok Restoran bulunmaktadır. Hem alışveriş hem eğlence hem de farklı tarzda zaman geçirebileceğiniz en güzel mekandır.


Gelelim umre ziyaretinin en önemli kısmı olan hurma alımına. Size tavsiyem rehberinizi hurma bahçelerine gitmeye ikna edin ya da siz kedi imkanlarınızla bir taşıtla gitmeye çalışın. Hurma bahçelerinde hem bu ağaçların altında çayınızı içer keyfini çıkarırsınız hem de size çeşit çeşit sunulan hurmaların tadına bakarak karar verebilirsiniz. En önemlisi ise burada taze olarak bulacağınız hurmaları oradan hiç zorluk çekmeden ne kadar isterseniz kargoyla gönderim yapabilirsiniz.

2-) MEKKE

Gelelim Mekke’de alışveriş yapmak isteyenlerin uğraması gereken adreslere.

Mekke kebenin bulunduğu şehirdir ve ayrıca kralın şehri olarak da anılır. Bu yüzden Mekke Medine’ye göre bana daha lüks ve şatafatlı geldi.
Mekke’de en çok tercih edilen Kâbe’nin hem çıkışında bulunan Zem Zem Tower alışveriş merkezidir. Burada birçok markanın mağazasını bulabilirsiniz ayrıca neredeyse her adım başı bulabileceğiniz Bin Dawood mağazalar zincirine uğramadan çıkmayın. Aradığınız hemen hemen her şeyi burada bulabileceğinize inanıyorum.


Ev eşyasından kozmetiğe, bijuteriden oyuncak mağazalarına kasap ve şarküteriye kadar ihtiyacınız olan her şeyi burada arayabilirsiniz. Ayrıca telefon almak isteyenler için ise Pazarlık yapabilecekleri tavsiye edebileceğim bir yerdir. Bu iki merkeze Kâbe ziyareti gerçekleştirdiğiniz her gün uğrayabilirsiniz. Farklı adres arayanlar için ise tavsiyem souq al-hjaz mall ve makkah mall’dür. Evine farklı aksesuar almak isteyenler buraları ziyaret edebilir.admin / 11.12.2017 / 0 / 13 038

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Seyahatlerinizde İhtiyacınıza Göre Valiz Çeşitleri

Seyahatlerinizde İhtiyacınıza Göre

İnsanlar sürekli bir yerden bir yere gider ve yolculuk yapar. Bu yolculuklar
Doğada Hayvanlardan Korunma

Doğada Hayvanlardan Korunma

Kamp yapmak ani bir kararla alınabileceği gibi önceden planlanmış şekilde de
Tatile Çıkarken Benzin Hesabı Yapmak

Tatile Çıkarken Benzin Hesabı Yapmak

Tatile araçlarıyla gidecekler için en önemli konulardan biriside benzin
2019 İngiltere Vize Başvurusu

2019 İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vize başvurusu işlemleri, İngiltere konsolosluğu veya İngiltere
Dubai Vizesi İçin Başvuru Yapmak İsteyenlere Püf Noktaları

Dubai Vizesi İçin Başvuru Yapmak

Birleşik Arap Emirliklerinin bir üyesi olan Dubai Emirliği, Arap
Doğu Ekspresi Yolculuğu Rehberi

Doğu Ekspresi Yolculuğu Rehberi

Doğu Ekspresi’nde yolculuk yapmak isteyen gezginler için kapsamlı bir şekilde
Mavi Tur için Tekne Nasıl Kiralanır?

Mavi Tur için Tekne Nasıl Kiralanır?

Haftalık, günlük tekne ve yat kiralamak Teknetur.net ile hem çok kolay hem de
Kıbrıs Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Kıbrıs Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Kıbrıs tatiliniz için araç kiralamaya karar verdiniz mi? Şimdi ne yapmanız
Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi

Uçak bileti fiyatları her geçen gün daha da uygun hale gelmektedir. Fiyatların
Harika Manzara Fotoğrafları Çekebilmek İçin Öneriler

Harika Manzara Fotoğrafları Çekebilmek

Fotoğraf sanatı, son yıllarda özellikle gençler arasında fazlaca değer kazandı.
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up