Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Bursada Gezilecek Yerler

Ülkemizin yeşili ile ünlü Bursa'nın en detaylı gezilecek yerler listesine geçmeden önce bu her bir yanı tarih kokan şehrimiz hakkında küçük bir özet geçmek istedim. Bursa'da gezilecek yerler listemiz konunun devamındadır. 


Bursa her mevsim sizleri tüm güzellikleri ile karşılayan sayılı kentlerimizden biridir. Bursa’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır, buraya eski zamanlarda Bitinya Bölgesi denirdi ve Bursa buranın başkentiydi. Bursa şehrinin kurucusu ise Prısias olarak bilinir. Bu sebeple adı da Prusa olarak geçerdi. Günümüzde bu isim zaman içerisinde değişerek Bursa ismini almıştır.


Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara’nın ise 2. Büyük şehridir. Bursa’nın nesi meşhur derseniz akla ilk gelecek kavram sanayisidir. Bursa Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri durumundadır. Bunun yanında aynı zamanda gelişmişliği ile dikkat çeker; sağlık, iletişim, medya ve ulaşım alanlarında da yoğun bir şekilde ilerleme kat eden bir şehrimizdir.

Bursa aynı zamanda tarihi ve kültürü ile köklü geçmişini oluşturmuş ve Osmanlı’ya bir zamanlar başkentlik etmiş bir şehirdir. Birden fazla uygarlık ise Bursa’dan mutlaka geçmiştir. Selçuklu, Roma, Bizans ve Osmanlı’ya geçiş dönemlerinde ve Osmanlı’dan kalma birçok yapıyı da tarihi zenginlikleri içerisinde barındırır.


Bursa doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra termal turizm açısından da ülkemizden önde gelen şehirlerdendir. Uludağ’ın da Bursa sınırları içerisinde yer alması, aynı zamanda doğa ve kış sporlarında aranan bir tatil ve eğlence yeri olmasını sağlamıştır.


Bursa’da gezilecek yerler o kadar fazladır ki keşfetmek için biraz daha tatilinizi uzatmanızı tavsiye ederiz. Günümüzde Bursa’da Hristiyanlık, Musevilik ve İslam dinine ait birden fazla yapı ve eser koruma altına alınmıştır. Hristiyanlar için çok önemli olan toplantıların 8 tanesi ise Bursa’da gerçekleşmiştir. Bursa özellikle tarihi yerleri ile mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri bünyesinde barındırır.


bursada gezilecek yerler oldukça zengin çeşitlilik göstermektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olan 7 tane devlet müzesinin yanında aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminde kurum veya şahıslara da hizmet vermekte olan 11 tane özel müze de bulunmaktadır. İşte Bursa’da mutlaka gezilmesi gereken yerler.

Ulu Cami

Bursa'nın en ünlü ve en büyük camisi olarak karşımıza çıkar. İçi de dışı da eşsiz bir mimariye sahip olan Ulu Cami Bursa’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. 1399 yılında yapımı tamamlanmıştır ve camiye dair birden fazla efsane bulunmaktadır. Hacivat ve Karagöz’ün bu cami inşaatında çalıştığı bilinmektedir.

Cumalıkızık Köyü

Özellikle Bursa’ya sabah saatlerinde giderseniz ilk olarak Cumalıkızık Köyü’ne gitmenizi tavsiye ederiz. Osmanlı zamanından kalma olan bu köyün popülaritesi diziler ve filmler sayesinde de oldukça artmıştır. Burada özellikle mükemmel bir köy kahvaltısı yapabilir ve ardından şehir turuna çıkabilirsiniz. Bu köy Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bağlı bir köydür. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2000 yılında alınan köy, 2014 yılında ise UNESCO Dünya Mirası olarak tam anlamıyla tescillenmiştir. Daha ayrıntılı bilgi için Cumalıkızık yazımızı okuyabilirsiniz.

Kozahan

Ulu Camiye uğradıktan hemen sonra Kozahan’ı ziyaret edebilirsiniz. Birbirlerine oldukça yakınlardır. Eskiden burada ipek böceği kozası satışı gerçekleştirilmekteydi. Bursa ilinin tekstil sektörü bakımından ileri düzeyde olmasının nedenlerinden birisi de burada bu özelliğin bulunmasıdır. Bursa’ya ait olan yöresel eşyalar satın almak isterseniz burası iyi bir seçenek olacaktır.

Kapalı Çarşı

Bursa’da görülmesi gereken yerler arasında mutlaka bulunması gereken yerlerden biride Kapalı çarşı’dır. Tarihi ile meşhurdur ve sürekli olarak kalabalık olan bu çarşı, ziyaretçilerin ve turistlerin oldukça dikkatini çeker. Buraya da mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Heykel semtinde bulunmakta olan Kapalı çarşı’da cantık yemeyi unutmayın.

Saat Kulesi

Bursa’nın en önemli sembollerinden biridir. Ramazan ayında Tophane’de patlatılan ramazan toplarını da görme şansını yakalayabilirsiniz.

Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri

Saat Kulesi’ne oldukça yakın bir alanda bulunan bu türbeler, Osmanlı Devleti için büyük bir önem taşımaktaydı. Bursa’da Tophane semtinde yer alan bu türbeler, deprem nedeni ile maalesef yıkılmış fakat 1863 senesinde tekrardan inşa edilmiştir.

Uludağ

Şehrin en önemli turizm sembollerinden biri de Uludağ’dır. Özellikle kış aylarında kayak turizmi bakımından Türkiye’de en popüler olan merkezdir. Yazın veya kışın fark etmez her mevsim çıkabilir. Muhteşem doğa manzarası ile sizi kendine hayran bırakacaktır. Bursa'nın merkezine 40km uzaklıkta yer almaktadır ve ortalama 50 dakika içerisinde ulaşılabilir. Uludağ'a geldiğinizde Çobankaya mevkinde bulunan ve 1800 metre yüksekliğindeki Bakacak Seyir Tepesinden inanılmaz Bursa manzarasını izleyebilirsiniz.

Mudanya

Bursa’ya ziyaretinizi eğer yaz aylarında yapmışsanız Mudanya’yı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Bursa’ya uzaklığı 29km kadardır. Mudanya hakkında daha detaylı bilgi için Mudanya yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bursa Kiliseleri ve Sinegogları

Aynı zamanda bursada görülmesi gereken yerler arasında kiliselerde yer almaktadır. Bunlar; Koimesis Kilisesi, Fransız Kilisesi, Kumyaka Kilisesi, Aziz Tryphonos Kilisesi. Bursa’da yer alan Sinegoglar; Ets Ahayim Sinegogu, Mayor Sinegogu, Geruş Sinegogu.

Bursa'nın Meşhur Köyleri

Bursa’da vaktinizi nasıl geçireceğiniz gittiğiniz aya bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Cumalıkızık, Mudanya, Trilye ve Gölyazı gibi yerleri görmek ve gezmek istiyorsanız bazı mekanların belirli zamanlarda kapalı olması konusunda sıkıntı yaşamamamız için önceden bu yerler hakkında birilerine danışmalı veya yetkili olan birileri ile iletişime geçmelisiniz.

Kültür Park

Daha çok dinlenmek amacı ile gidiyor ve kalabalıktan uzak durmak istiyorsanız ise ramazan ayı içerisinde buraları ziyaret etmeniz daha doğru ve rahat olacaktır. Özellikle hafta içi bir gün olabilir. Buralar çok kalabalık yerler olduğundan, ya dediğimiz gibi ramazan ayını tercih etmelisiniz veya kalabalıktan rahatsız olmuyorsanız yine bu eşsiz güzel yerleri görmenin keyfini çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda şehir merkezinde bulunan Kültür Park’ta sizler için alternatif mekanlar arasında yer alabilir.Bursa'nın doğasını keşfetmek istiyorsanız ise, Uludağ'ı tercih edebilirsiniz. Kayak sporu ile ünlenen bu yer kar ile kaplı olmadığı zamanlarda bile muhteşem bir doğa manzarası ile sizleri büyüleyebilir. Uludağ'ın civarında dağ yürüyüşü, hiking, piknik, doğa yürüyüşü veya kamp gibi aktiviteler gerçekleştirmek için en uygun dönem yaz ve bahar ayları olmaktadır.

Teleferik

Fakat daha sıcak bir gölgeden geliyorsanız bilmeniz gerek ki Bursa'nın yazı da baharı da biraz daha soğuktur. Temmuz ayında gündüz hava sıcaklığının 10 derece olduğunu görmek mümkündür. Bu nedenle planlarınızdan önce mutlaka hava koşullarını göz önünde bulundurmalı ve yeterine araştırma yapmalısınız. Buraların hafta sonları çok kalabalık olma durumunu da göz önünde bulundurunuz. Bu kalabalık Uludağ yolunda trafiğe neden olabilir veya arabanızı park edecek yer bulmada zorluk çekebilirsiniz. Bunun için araba ile gitmek yerine alternatif seçenek olarak teleferiği tercih edebilirsiniz. Uzun teleferik sırasını çekmemek için ise, hafta içi gitmenizi veya ziyaretlerinizi sabahın erken saatlerinde yapmanızı öneririz.


Bursa’ya kayak yapmak için gidiyorsanız ve tecrübeniz bulunmuyorsa ilk olarak karın yağdığı ilk gün gitmemenizi öneririz. Çok kar yağdığından ve tipi olduğundan dolayı görüş alanınız daralacaktır. Bu nedenle karın yağması kayak yapmak için uygun olan zaman anlamına gelmemektedir. Kışın son günü ise karlar hemen erimemektedir. Bu nedenle kayak için gitmeden önce hava durumunu, kar kalınlığını iyice araştırmakta fayda vardır. Kayak konusunda deneyimliyseniz zaten bu durumları göz önünde bulundurarak Uludağ’da keyifli bir kayak eğlencesi sizleri bekliyor.


Tüm bu bilgiler ışığında Bursa’nın her mevsim görülmeye değer farklı bir yerinin olduğunu söylemek isteriz. Bu bilgiler sayesinde Bursa’yı ziyaret ederseniz, en güzel seyahatinizi gerçekleştirmiş olursunuz. İsterseniz denize girerek Marmara Denizi’nin keyfini çıkartabilir, isterseniz Uludağ’ın eşsiz güzelliğinde kayak yapma keyfini yaşayabilir, isterseniz de Yeşil Bursa olarak adlandırılan bu ilimizde dağ yürüyüşü yapmak için birbirinden güzel alanlar bulabilirsiniz.

Dağ Yolu Bahçeleri

Bursa'nın Uludağ'ı kadar dağ yolu da bir o kadar meşhurdur. Dağ yolunda yer alan çay bahçelerinde, çayınızın tadını şehir manzarasına karşı çıkartabilirsiniz.

Botanik Park

Şehir için çok önemli olan Botanik Park’ta bisikletinizi sürebilir veya Bursa'nın meşhur olan teleferiğine de binebilirsiniz.

Atatürk Kent Ormanı


Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer gibi büyük merkez ilçelere sahip olan ve nüfusu 3 milyona yaklaşan Bursa'nın yoğun trafiği, çarpık yapılaşma ve şehir kargaşasından kaçıp kurtulmak isteyenler için eşsiz birer cennet olan Atatürk Kent Ormanı, şehir merkezi ile iç içe olmasından dolayı da çok fazla ilgi ve talep görüyor.

Bursa Ulaşımı

Bursa'ya ulaşım bakımından pek fazla alternatif yoktur. Çünkü Bursa’da havayolu ve demiryolu ulaşımı yoktur. Bursa’ya ancak sürekli olarak düzenlenen otobüs veya feribotlardan faydalanabilirsiniz. Bursa Otobüs Terminali’nin şehir merkezine uzaklığı 10 km dir.


Karayolunu kullanarak özel aracınız ile de Bursa’ya gidebilirsiniz. İstanbul’da yaşıyorsanız alternatifleriniz daha fazladır. Deniz yolu ile kısa sürede Bursa’ya ulaşabilirsiniz. Detaylı bir şekilde anlatacağınız. 75 dakika da Bursa’ya ulaşmak istiyorsanız bu iyi bir alternatif olacaktır. Aynı zamanda Yenişehir Havalimanı bulunmaktadır fakat çok fazla uçuş yoktur ve şehirden uzak bir konumdadır.


İDO Hızlı Feribot ile Bursa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alıyorsanız ise Bursa’ya en kestirme yollardan biride Yenikapı-Mudanya feribotu olacaktır. Eğer Anadolu yakasında gezinize başlayacak iseniz, Pendik-Yalova feribotunu kullanarak Bursa’ya ulaşma sürenizi minimuma indirebilirsiniz. Daha da kısa zaman içerisinde Bursa’ya ulaşmak istiyorsanız ise Mudanya’ya ulaşmakta olan feribotla gitmeniz daha mantıklı olacaktır.

Eskihisar Topçular Vapuru ile de Bursa’ya ulaşabilirsiniz. Zaman kısıtlaması olmadan, bir yere yetişme zorunluluğu olmayan ve seyahat etmeyi sevenler için en hızlı ulaşım araçlarından biri de Eskihisar- Topçular vapurudur. Bu vapurun ücreti gidiş ve dönüş birlikte 80 lira civarında tutmaktadır. Bursa'nın Topçular İskelesi’nden mesafesi ortalama olarak 80 km civarındadır, yani ortalama olarak 1 saat içerisinde Bursa’ya ulaşabilirsiniz.

Bursa'nın Yöresel Yemekleri

Peki, Bursa’nın neyi meşhur? Anlattıklarımızdan yola çıkarak Bursa'nın; Uludağ'ı, tarihi yapıları ve eserleri, tatil bölgeleri oldukça meşhurdur. Fakat aynı zamanda Bursa'nın yemekleri de bir o kadar meşhur olan lezzetler arasındadır. Bursa'nın özellikle dillere destan olan İskender Kebabını yemeden tatilinizi noktalamayınız.

Bursa'nın lezzetleri bununla bitmiyor; özellikle lezzeti ile bilinen kestane şekerini mutlaka tatmalısınız. Bursa Kestane şekeri sevdiklerinize ve yakınlarınıza götürebileceğiniz en lezzetli hediyeler arasında da yer almaktadır. İskender kebabını daha önceden yediyseniz, bu lezzete alternatif bir lezzet olarak sizlere pideli köfteyi önerebiliriz. Bu lezzette şehrin en gözde lezzetleri arasında yer almaktadır. Bursa’da hangi mekana gideceğinizi bilmiyor ve bu eşsiz lezzetleri güzel bir mekanda denemek istiyorsanız sizlere mekan önerisinde bulunabiliriz.

Uludağ Kebapçısı

Bursa'nın merkezinde yer alan Uludağ Kebapçısı, en popüler be en tarihi kebapçılardan biridir. Çok kalabalık bir mekan olmakta ve bazen kapısında uzun sıralar olabilmektedir. Salaş bir mekandır ve buraya gideceksiniz özellikle saat 17.00 civarlarında gitmenizi tavsiye etmekteyiz, nedeni ise kalabalıktan dolayı etin bitme durumu olabiliyor.

Çiçek Izgara

Canınız köfte yemek istiyorsa Çiçek Izgara tam olarak aradığınız mekandır. Hem yerli, hem de şehre gelen insanlar tarafından oldukça sevilen bu yer yıllardır benliğini koruyan nadir mekanlardandır. Bu mekanın köftelerini mutlaka denemenizi öneririz.

Küçük Saray Pideli Köfte

Bursa'nın en meşhur olan yiyeceğinin İskender Kebabı olduğunu söyledik fakat yanına mutlaka Pideli Köftenin de eklenmesi gerekir. Bursa’ya gittiğinizde kendinizi bu lezzetten de mahrum bırakmayın. Küçük Saray Pideli Köfte, Heykel ’de bulunmaktadır ve kesinlikle denemenizi önerdiğimiz mekanlar arasındadır. En az İskender kadar lezzetli olan pideli köfteyi de seveceğinizden eminiz.
23.11.2017 / 3 / 904

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Sevil Özpolat
Ziyaretçi
23 Kasım 2017 18:55
0

Merhabalar;

yazınızı sonuna kadar okudum, genelde benzer sitelerde reklam amaçlı mı yazılıyor yazılar bilemiyorum ama kısa, saçma sapan alakası olmayan açıklamalar oluyor. Bir Bursalı olarak Bursa’da gezilecek yerler konusunu çok titiz ele almışsınız. Mudanya’da çok fazla görülmeye değer yerler var. Burayı biraz daha detaylı anlatabilirdiniz. Kolay gelsin.

admin
Yönetici
23 Kasım 2017 19:16
1

Sevil Özpolat,

ilginiz için öncelikle teşekkür ederiz. 

Bu makale, Bursa merkez içerisinde bulunan gezilecek yerler ile alakalı olarak yazıldı. İlçeleri de daha detaylı ele alarak en kısa sürede sitemizde yayınlayacağız. 

Saygılarımızla,

yusuf temiz
Ziyaretçi
4 Şubat 2018 20:06
0

Bursa'da bulunan kestane şekeri, kebabı, sultan baba türbesi ve diğerleri gerçekten muhteşem bir şehir. Bir günde gezilemez kesinlikle. Tavsiye ediyorum uludağın eteklerinde bir piknik yapmayı ihmal etmeyin. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi; 1994 yılında önemli bir işadamı olan Rahmi Koç’un vermiş
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Kız Kulesi Tanıtımı

Kız Kulesi Tanıtımı

Milattan Önce Yunan komutan Alkibiades tarafından boğaza giriş, çıkış yapan
Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Antik çağda adı Tenedos olan kente, ilk olarak Lesbos (Midilli) Adası'ndaki
Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Trakya'nın Kapadokyası Vize

Çatalca’dan başlayıp Bulgaristan sınırına kadar uzanan Istranca Dağları
Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecik, tarih boyunca çok büyük medeniyetlere hakimiyet alanı olmuş ve
Kırklarelide Gezilecek Yerler

Kırklarelide Gezilecek Yerler

Trakya’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kırklareli doğal
Sakaryada Gezilecek Yerler

Sakaryada Gezilecek Yerler

Sakarya'da gezilecek yerler konusunda, gittiğinize asla pişman olmayacağınız
Yalovada Gezilecek Yerler

Yalovada Gezilecek Yerler

Yalova’da gezilecek yerler arasında önemli birçok yer bulunmaktadır. Yalova her
Edirnede Gezilecek Yerler

Edirnede Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Çanakkalede Gezilecek Yerler

Çanakkalede Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul Adalarda Gezilecek

İstanbul’un hem içinde hem dışında bir yer olan Adalar kentin keşmekeşinden
up