Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kahramanmaraş » Kahramanmaraşta Gezilecek Yerler

Kahramanmaraşta Gezilecek Yerler


Kahramanmaraş binlerce yıllık bir tarihe sahip Türkiye'nin güzide şehirlerinden birisidir. Özellikle de kurtuluş savaşı zamanında düşman ateşine kahramanca bir tavır göstermiştir. Bu dönemde tarihi yapıların çoğu yıkılmıştır. Kahramanmaraş çok eskilerden bugüne kadar muhteşem bir şehir olma özelliğini korumaktadır.

Kahramanmaraş gezilecek yerler
Kahramanmaraş'ın gezilecek ve görülecek yer bakımından da oldukça çok seçeneğe sahiptir. Ayrıca yöresel yemekleri sayesinde dillere destandır. Kahramanmaraş’ta gezilecek yerler listesi yaparak gezmeye başlayabilirsiniz.


Kahramanmaraş ülkemizin harikulade şehirlerinden birisidir. Ayrıca tarihe tanıklık etmiş bir şehirdir. Daha paleolitik dönemden itibaren tarihi başlar. Bugüne dek de birçok mimari ve tarihi yapısı bulunmaktadır. Eğer yolunuz Kahramanmaraş'a düştüyse gezecek yerlerin ne olduğuna dair bir liste yapmanız da fayda vardır.

Eğer kahramanmaraşta gezilecek yerlernereler bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız rotaya bakabilirsiniz. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Maraş’ın Tekir Vadisinde bulunan Döngel köyü daha paleolitik dönemden başlayarak izler taşıyan bir yerdir. Buradaki mağaralarda neolitik, kalkolitik dönemlerden Yeniçağa kadar izler vardır. Ardından Romalılar, Bizanslar, Selçuklar ve Osmanlılara kadar birçok önemli devlette izler bırakmıştır.
 • Yavuz sultan selim döneminde yapılan Hatuniye Camisi tarihi öneme sahip bir camidir.
 • Taş Medrese kentin önemli bir bölümü meydana getiren bir eserdir. İçerisinde mescit, medrese ve türbe vardır.
 • Kapalı çarşıya bitişik bir şekilde bulunan Taş Han Dulkadiroğulları döneminde yapılmıştır. Bu yapı moloz taştan yapılmış bir kare avluya sahiptir. Oldukça hoş bir havası vardır.
 • Kahramanmaraş’ın tarih kokan bir diğer yapısı da Çukur Hamamıdır. Bu yapıya çeşitli dönemlerde eklemeler yapılmıştır.
 • Şeyh Adil çeşmesi de kentin merkezinde bulunur.
 • 156.50 metre uzunluğunda bulunan Ceylan Köprüsü harikulade bir görüntüye sahiptir. 6 gözü bulunur.
 • Kahramanmaraş’ı ayaklarınız altına seren Kahramanmaraş Kalesi de muhteşem bir manzaraya sahiptir.
 • Kahramanmaraş’ta bulunan Kız Kalesi sessiz sedasız bir şekilde gelecek olan ziyaretçilerini beklemektedir.
 • Maraş’ta kale sayısı fazladır. Dilerseniz Akkale, Çuhadırlı, Keşişli, Karakale, Bugeme ve Kızıloluk kalelerini de ziyaret edebilirsiniz.
Genel olarak bu şekilde güzide şehrimiz Kahramanmaraş'ı gezebilirsiniz. Kahramanmaraş’ta görülmesi gereken yerler listemiz genel olarak bunlarla sınırlıdır.

Kahramanmaraş'ın Muhteşem Yöresel Yemekleri 

Bir şehri ayrıcalıklı kılan şeylerden birisi de damak tadıdır. Eğer kahramanmaraşta görülmesi gereken yerlerturunuzu yapacaksanız buna yöresel yemeklerini de eklemeniz gerekir.

Maraş mutfağını anlatmaya başlarsak anlatacak çok şey vardır. Ama genel olarak muhteşem yemeklerini şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Maraş sofralarından eksik olmayan Maraş tarhanası kıtır kıtır dökülen bir lezzettir. Eğer aylardan temmuz ve ağustos ise her sofrada bu tarhanadan görmek mümkündür.
 • Maraş köftesi yöredeki en sevilen yemeklerdendir. Bol kimyonlu hazırlanan bu yemek ayranla birlikte yenilmelidir.
 • Küçük küçük dana etlerinin doğranarak patlıcan, soğan ve biberle birlikte pişirildiği Maraş tava görüntüsüyle bile sizi etkilemeyi başarır.
 • Kuşkusuz Maraş’ın en bilinen yemeği Acem pilavıdır. Bol baharatlı, kuşbaşı kesilmiş dana etli ve bademli süslemesiyle görenlerin ağzının suyu akar.
 • Bol sakatatlı olan Maraş çorbası da oldukça lezzetlidir. Eğer bol limon ve sarımsakta eklerseniz muhteşem bir tat alırsınız.
 • Kahramanmaraş mutfağının en çok bilinen lezzetlerinden birisi de Sömelek Köftedir. Bu köfte ince bulgur ile hazırlanır. Üzerine de bol yoğurt dökülerek servisi yapılır.
 • Son olarak Kahramanmaraş’ın tatlılarından bahsedilirse tabi ki ilk olarak akla Maraş dondurması gelir. Sadece Türkiye değil yurtdışında da oldukça rağbet gören bir dondurmadır. Oldukça lezzetlidir. Eğer Maraş’a geldiyseniz dondurmasını yemeden ayrılmamanız gerekir.

Kahramanmaraş'ın neyi meşhur diyenler bu muhteşem lezzetlerin tadına bakmalıdır. Tabi hepsi mümkün olmasa da en azından birkaç tanesini deneyerek damak tadınıza lezzet ekleyebilirsiniz.admin / 14.12.2017 / 3 / 5 400

Yorum Ekleyin


 1. Beyza Pelin Tatar
  Ziyaretçi
  2 Nisan 2018 01:57
  0

  Kahramanmaraş'ı çok iyi anlatmışınız eşimi alıp buralara getirmek isterim hem güzel yer hem tarih bakımından baya önemli düşündüğüm yerlerden birisidir. Bilgilendirme için teşekkür ederiz.

 2. SÜLEYMAN ŞİMŞEK
  Ziyaretçi
  30 Eylül 2018 08:27
  0

  3 Ekim 2018 tarihinde eşimle birlikte kısmet olursa bir günlük oradayız. Mümkün olduğunca gezmeye ve nefis mutfağını tanımaya çalışacağız.

 3. Merve Aymak
  Ziyaretçi
  15 Ekim 2018 13:51
  0

  Kahramanmaraş'a gelmenizi tavsiye ederim. Hem tarih bakımından hem de kültür bakımından harika bir şehrimiz. Umarım herkes gider, gitmişken de bir dondurma ziyafeti yapın.

up