Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

eskişehir
Köklü tarihsel eserleri, zengin kültürü ve genç nüfusunun verdiği canlı sosyal hayatı ile Eskişehir ülkemizde mutlaka görülmesi gereken en modern ve en gelişmiş kentlerinden biridir. Yeşillik alanları, hoş ve kibar mekanları, şehir içi rahat ulaşımı ve tarihi yapıları ile sizleri büyüleyecektir.


Eğer Eskişehir'e bir seyahat düşünüyorsanız bu yazımızı okumadan önce seyahatinizi gerçekleştirmeyin. İşte Eskişehir'de gezilecek yerler listesi.

Porsuk Çayı

eskişehir porsuk çayı
Eskişehirde gezilecek yerler
oldukça fazladır. En ünlü yerleri arasında ise; porsuk çayı; Eskişehir’in en ünlü yerlerinden biridir. Aynı zamanda Eskişehir’in en hareketli ve güzel bölgesini oluşturur. Sakarya Nehri'nin üzerine 450 kilometreye yakın bir uzunluktadır. Kızıltaş Suyu ve Bayatçık Deresi gibi iki güçlü akarsudan beslenmektedir. Uzun yıllar boyunca Porsuk Çayı ile ilgilenilmemiştir ve son yıllarda turistik olarak değeri anlaşılınca güzel bir hale getirilmiştir.

Odunpazarı Evleri


Eskişehir’in en önemli yerlerinden biride Odunpazarı Evleridir. Dünya Kültür Mirasında yer alan en önemli eser arasındadır. Evliya Çelebi'nin de içerisinde yer aldığı birden fazla gezgin tarafından sevilerek bahsedilmiştir. En önemli turizm merkezlerinden biridir.
Eskişehir'in Turistik Yerlerinin başında bulunan Odunpazarı'nda Gezilecek Yerler listesi için konumuzu ziyaret ediniz.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi


1517-1525 seneleri arasında Çoban Mustafa Paşa tarafından yapılmıştır. Günümüzde ise müze vb. gösterimler için turistlere açıktır. Odunpazarı ilçesi içerisinde yer alır. Odunpazarı Evlerinin içerisinde yer alan bu külliye ve cami uyun yıllardır kendisini korumaktadır. Çoban Mustafa Paşa'nın lakabı ise Gazi Melek’tir. İnşası sekiz yıl sürmüştür ve tarihi açıdan büyük önem taşır.

Sazova Parkı

eskişehir sazova parkı
Eskişehir'de görülmesi gereken yerler arasında yer alan en önemli parktır. Korsan Gemisi ve Masal Şatosu parkta en çok ilgi gören yapılardır. Eskişehir’in en büyük parkıdır ve tam olarak ismi Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’dır. Klasik olarak bildiğimiz parklardan değildir bu zaten isminden de anlaşılmaktadır. Burayı farklı ve özgün kılan özelliği minyatür yapılara yer vermesidir. Türkiye'nin en özgün parkları arasında bulunan bu parkta halen çalışmalar devam etmektedir. Fakat park yerli, yabanı turistlere açıktır.

Atlıhan Çarşısı


Adından da anlaşılacağı üzere tarihte han olarak kullanılan bu tarihi yapı günümüzde El Sanatlar Çarşısı olarak hizmet vermektedir. Eskişehir’den hediyelik eşya almak isterseniz çarşının içerisinde yer alan yöresel eşyalar satan dükkanları tercih edebilirsiniz. Burasıda yine Eskişehir’in en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı ilçesinin içerisinde yer almaktadır. Bu sayede Odunpazarı ilçesi içerisinde birden fazla eskişehirde gezilecek yerler gezebilirsiniz.

Eskişehir Kentpark

eskişehir kentpark
Eskişehir içerisinde yer alan diğer bir önemli ve büyük park ise Eskişehir Kentpark’tır. Parkın içerisinde yapay yüzme havuzu ve plaj bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisinde restoranlar ve kafelerde vardır. Bu yapay havuz ve plaj parkın ülkemizde bilinmesini saplayan en önemli etkendir. Parkın içerisinde, yürüyüş parkurları, oyun grupları, kafeler ve restoranlar yer almaktadır.

Eskişehir Neleri İle Meşhurdur?

Eskişehir neyi meşhur diye merak ediyorsanız hemen merakınızı giderelim. Eskişehir’in en meşhurları lüle taşı ve met helvasıdır. Özellikle lüle taşı için Eskişehir Valiliği tarafından 1998 senesinde Lületaşı Festivalleri yapılmış ve Lületaşı El Sanatları yarışmalarına, sergilerine yer verilmiştir.

Lületaşı Müzesi

eskişehir lületaşı müzesi
Eskişehir'e gittiğiniz mutlak görmeniz gereken yerlerden biri olan Lületaşı Müzesi’nin kurulmasında bu etkinlikler önemli yer oynamıştır. Lületaşı Müzesinde, 60 farklı sanatçının 400 adet eserlerine yer verilmiştir. Bu müze, Odunpazarı Belediyesi tarafından 2008 senesinde Kurşunlu Külliyesinde yabancı ve yerli ziyaretçilere açılmıştır. Lüle taşı aynı zamanda hediyelik eşya bakımından da oldukça rağbet gören Eskişehir’e özgü bir taştır.

Eskişehir'in yöresel tatlarına bakacak olursa ilk sırayı çibörek alır, Eskişehir denilince akla ETİ'mi gelir bilemiyorum ama benim aklıma çibörek geliyor. Tatar yemekleri olan kuzu sorpa ve balaban kebap öne çıkan lezzetler arasında.

Eskişehir Nerede, Nasıl Gidilir?

İç Anadolu bölgesinde bulunan Eskişehir, başkent Ankara ile de komşudur. Ankara ile arası 234 kilometre olan Eskişehir'e D200 karayolundan, İstanbul'dan ise 300 kilometrelik bir yol ile D200/E90 karayolundan ulaşabilirsiniz.


Ayrıca Eskişehir'de tren garı da bulunmakta olup, tren ile de ulaşmanız mümkündür. Mobil cihazlarınızdaki navigasyon uygulamalarını kullanarak aşağıdaki harita yardımı ile de Eskişehir'e ulaşabilirsiniz diyerek Eskişehir nerede sorusuna da cevap vermiş olalım.
Eğer Eskişehir'e bir gezi düşünüyorsanız, yakın civarında bulunan ve Nasreddin Hocası ile meşhur Sivrihisar'ı, Firiglerin en önemli yerleşimlerinden birsi olan Yazılıkaya Antik Kenti ve Seyit Battal Gazi'nin memleketi Seyigazi'yi görmeden bölgeyi terk etmeyiniz.



admin / 23.11.2017 / 2 / 1 395

Yorum Ekleyin


 1. feridun kaya
  Ziyaretçi
  5 Şubat 2018 15:41
  0

  eskişehirde ilk başta porsuk çayını gezmelisiniz tarihi eser olarak kurşunlu camii ve külliyesini mutlaka ziyaret edin birde kentparkı vardır içinde havuzu ve plajıda vardır eskişehire geldiğinizde buraları mutlaka ziyaret edin yoksa pişman olursunuz

 2. Sefa
  Ziyaretçi
  31 Ağustos 2018 06:42
  0

  Eskişehir'de yaşayan birisi olarak bu siteden gidilmesi gereken yerleri öğrendim :) bazı yerleri biliyordum bazılarını bilmiyordum. Site çok sade ve güzel yapılmış. Artık diğer illere gideceğim zaman bu siteden bakacağım. Teşekkürler Gezipedia.Net :)

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Beylikova'da Gezilecek Yerler

Beylikova'da Gezilecek Yerler

Beylikova gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Akşehir'de Gezilecek Yerler

Akşehir'de Gezilecek Yerler

Akşehir gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesinde olan bu güzel şehrimizi daha
Odunpazarı’nda Gezilecek Yerler

Odunpazarı’nda Gezilecek Yerler

Odunpazarı, Eskişehir’in merkez ilçelerinden biridir. 2008 yılında il merkezi
Niğde'de Gezilecek Yerler

Niğde'de Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Bu içeriğimizin asıl konusu Aksaray’da gezilecek yerler olacak fakat, şehrin
Sivas'ta Gezilecek Yerler

Sivas'ta Gezilecek Yerler

Anadolu coğrafyasında bulunan en eski kentlerden birisi olan Sivas Roma
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up