Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Eskişehirde Gezilecek Yerler

Eskişehirde Gezilecek Yerler

Köklü tarihsel eserleri, zengin kültürü ve genç nüfusunun verdiği canlı sosyal hayatı ile Eskişehir ülkemizde mutlaka görülmesi gereken en modern ve en gelişmiş kentlerinden biridir. Yeşillik alanları, hoş ve kibar mekanları, şehir içi rahat ulaşımı ve tarihi yapıları ile sizleri büyüleyecektir.


Eğer Eskişehir'e bir seyahat düşünüyorsanız bu yazımızı okumadan önce seyahatinizi gerçekleştirmeyin. İşte Eskişehir’de görülmesi gereken yerler listesi.

Porsuk Çayı

porsuk çayı
Eskişehir’de gezilecek yerler
oldukça fazladır. En ünlü yerleri arasında ise; porsuk çayı; Eskişehir’in en ünlü yerlerinden biridir. Aynı zamanda Eskişehir’in en hareketli ve güzel bölgesini oluşturur. Sakarya Nehri'nin üzerine 450 kilometreye yakın bir uzunluktadır. Kızıltaş Suyu ve Bayatçık Deresi gibi iki güçlü akarsudan beslenmektedir. Uzun yıllar boyunca Porsuk Çayı ile ilgilenilmemiştir ve son yıllarda turistik olarak değeri anlaşılınca güzel bir hale getirilmiştir.

Odunpazarı Evleri

odunpazarı evleri
Eskişehir’in en önemli yerlerinden biride Odunpazarı Evleridir. Dünya Kültür Mirasında yer alan en önemli eser arasındadır. Evliya Çelebi'nin de içerisinde yer aldığı birden fazla gezgin tarafından sevilerek bahsedilmiştir. En önemli turizm merkezlerinden biridir.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Kurşunlu Cami
1517-1525 seneleri arasında Çoban Mustafa Paşa tarafından yapılmıştır. Günümüzde ise müze vb. gösterimler için turistlere açıktır. Odunpazarı ilçesi içerisinde yer alır. Odunpazarı Evlerinin içerisinde yer alan bu külliye ve cami uyun yıllardır kendisini korumaktadır. Çoban Mustafa Paşa'nın lakabı ise Gazi Melek’tir. İnşası sekiz yıl sürmüştür ve tarihi açıdan büyük önem taşır.

Sazova Parkı

Sazova Parkı
eskişehirde görülmesi gereken yerler
arasında yer alan en önemli parktır. Korsan Gemisi ve Masal Şatosu parkta en çok ilgi gören yapılardır. Eskişehir’in en büyük parkıdır ve tam olarak ismi Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’dır. Klasik olarak bildiğimiz parklardan değildir bu zaten isminden de anlaşılmaktadır. Burayı farklı ve özgün kılan özelliği minyatür yapılara yer vermesidir. Türkiye'nin en özgün parkları arasında bulunan bu parkta halen çalışmalar devam etmektedir. Fakat park yerli, yabanı turistlere açıktır.

Atlıhan Çarşısı

Atlıhan Çarşısı
Adından da anlaşılacağı üzere tarihte han olarak kullanılan bu tarihi yapı günümüzde El Sanatlar Çarşısı olarak hizmet vermektedir. Eskişehir’den hediyelik eşya almak isterseniz çarşının içerisinde yer alan yöresel eşyalar satan dükkanları tercih edebilirsiniz. Burasıda yine Eskişehir’in en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı ilçesinin içerisinde yer almaktadır. Bu sayede Odunpazarı ilçesi içerisinde birden fazla eskişehirde gezilecek yerler gezebilirsiniz.

Eskişehir Kentpark

Eskişehir Kentpark
Eskişehir içerisinde yer alan diğer bir önemli ve büyük park ise Eskişehir Kentpark’tır. Parkın içerisinde yapay yüzme havuzu ve plaj bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisinde restoranlar ve kafelerde vardır. Bu yapay havuz ve plaj parkın ülkemizde bilinmesini saplayan en önemli etkendir. Parkın içerisinde, yürüyüş parkurları, oyun grupları, kafeler ve restoranlar yer almaktadır.

Eskişehir Neleri İle Meşhurdur?

lüle taşı
Eskişehir’in neyi meşhur
diye merak ediyorsanız hemen merakınızı giderelim. Eskişehir’in en meşhurları lüle taşı ve met helvasıdır. Özellikle lüle taşı için Eskişehir Valiliği tarafından 1998 senesinde Lületaşı Festivalleri yapılmış ve Lületaşı El Sanatları yarışmalarına, sergilerine yer verilmiştir.

Lületaşı Müzesi

Eskişehir’e gittiğiniz mutlak görmeniz gereken yerlerden biri olan Lületaşı Müzesi’nin kurulmasında bu etkinlikler önemli yer oynamıştır. Lületaşı Müzesinde, 60 farklı sanatçının 400 adet eserlerine yer verilmiştir. Bu müze, Odunpazarı Belediyesi tarafından 2008 senesinde Kurşunlu Külliyesinde yabancı ve yerli ziyaretçilere açılmıştır. Lüle taşı aynı zamanda hediyelik eşya bakımından da oldukça rağbet gören Eskişehir’e özgü bir taştır.


Eskişehir'in yöresel tatlarına bakacak olursa ilk sırayı çibörek alır, Eskişehir denilince akla ETİ'mi gelir bilemiyorum ama benim aklıma çibörek geliyor. Tatar yemekleri olan kuzu sorpa ve balaban kebap öne çıkan lezzetler arasında.
Eğer Eskişehir'e bir gezi düşünüyorsanız, yakın civarında bulunan ve Nasreddin Hocası ile meşhur Sivrihisar'ı, Firiglerin en önemli yerleşimlerinden birsi olan Yazılıkaya Antik Kenti ve Seyit Battal Gazi'nin memleketi Seyigazi'yi görmeden bölgeyi terk etmeyiniz.
23.11.2017 / 1 / 208

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

feridun kaya
Ziyaretçi
5 Şubat 2018 15:41
0

eskişehirde ilk başta porsuk çayını gezmelisiniz tarihi eser olarak kurşunlu camii ve külliyesini mutlaka ziyaret edin birde kentparkı vardır içinde havuzu ve plajıda vardır eskişehire geldiğinizde buraları mutlaka ziyaret edin yoksa pişman olursunuz

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Eskiden faal yanardağlar olan Erciyes ve Hasan Dağının püskürttüğü lav ve
Sille’de Gezilecek Yerler

Sille’de Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Sille tarihi yapıları, kültürel zenginliği,
Karamanda Gezilecek Yerler

Karamanda Gezilecek Yerler

Anadolu'nun bağrında yükselmekte olan Karaman birçok medeniyete beşiklik yapmış
Kırşehirde Gezilecek Yerler

Kırşehirde Gezilecek Yerler

İç Anadolu'nun merkezi bir yerinde bulunan Kırşehir tarihi Hititler dönemine
Kırıkkalede Gezilecek Yerler

Kırıkkalede Gezilecek Yerler

Önemli coğrafi konumu olan Kırıkkale'de gezilecek yerler nerelerdir sorusuna
Çankırıda Gezilecek Yerler

Çankırıda Gezilecek Yerler

İç Anadolu’nun şirin ve küçük bir kenti olan Çankırı’nın geçmişi oldukça
Niğdede Gezilecek Yerler

Niğdede Gezilecek Yerler

Niğde merkezi dışında 6 tane ilçeyi bünyesinde barındırmaktadır. Toplam nüfusu
Yozgatta Gezilecek Yerler

Yozgatta Gezilecek Yerler

Yozgat’a seyahat amaçlı gittiğiniz ‘’burayı gezmeyi unutmuşuz, keşke şurayı da
Nevşehirde Gezilecek Yerler

Nevşehirde Gezilecek Yerler

Nevşehir Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve doğal
Kayseride Gezilecek Yerler

Kayseride Gezilecek Yerler

6000 yıllık bir maziye sahip olan Kayseri İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan
Sivasta Gezilecek Yerler

Sivasta Gezilecek Yerler

Anadolu coğrafyasında bulunan en eski kentlerden birisi olan Sivas Roma
Konyada Gezilecek Yerler

Konyada Gezilecek Yerler

Konya görülecek ve gezilecek yerler açısından en zengin seçenekleri olan
Ankarada Gezilecek Yerler

Ankarada Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi'nde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
up