Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Eskişehir » Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler


Eskişehir gezilecek yerler
Köklü tarihsel eserleri, zengin kültürü ve genç nüfusunun verdiği canlı sosyal hayatı ile Eskişehir ülkemizde mutlaka görülmesi gereken en modern ve en gelişmiş kentlerinden biridir. Yeşillik alanları, hoş ve kibar mekanları, şehir içi rahat ulaşımı ve tarihi yapıları ile sizleri büyüleyecektir.


Eğer Eskişehir'e bir seyahat düşünüyorsanız bu yazımızı okumadan önce seyahatinizi gerçekleştirmeyin. İşte Eskişehir'de gezilecek yerler listesi.

Porsuk Çayı

Eskişehirde gezilecek yerler oldukça fazladır. En ünlü yerleri arasında ise; porsuk çayı; Eskişehir’in en ünlü yerlerinden biridir. Aynı zamanda Eskişehir’in en hareketli ve güzel bölgesini oluşturur. Sakarya Nehri'nin üzerine 450 kilometreye yakın bir uzunluktadır. Kızıltaş Suyu ve Bayatçık Deresi gibi iki güçlü akarsudan beslenmektedir. Uzun yıllar boyunca Porsuk Çayı ile ilgilenilmemiştir ve son yıllarda turistik olarak değeri anlaşılınca güzel bir hale getirilmiştir.

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in en önemli yerlerinden biride Odunpazarı Evleridir. Dünya Kültür Mirasında yer alan en önemli eser arasındadır. Evliya Çelebi'nin de içerisinde yer aldığı birden fazla gezgin tarafından sevilerek bahsedilmiştir. En önemli turizm merkezlerinden biridir.
Eskişehir'in Turistik Yerlerinin başında bulunan Odunpazarı'nda Gezilecek Yerler listesi için konumuzu ziyaret ediniz.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

1517-1525 seneleri arasında Çoban Mustafa Paşa tarafından yapılmıştır. Günümüzde ise müze vb. gösterimler için turistlere açıktır. Odunpazarı ilçesi içerisinde yer alır. Odunpazarı Evlerinin içerisinde yer alan bu külliye ve cami uyun yıllardır kendisini korumaktadır. Çoban Mustafa Paşa'nın lakabı ise Gazi Melek’tir. İnşası sekiz yıl sürmüştür ve tarihi açıdan büyük önem taşır.

Sazova Parkı

Eskişehir'de görülmesi gereken yerler arasında yer alan en önemli parktır. Korsan Gemisi ve Masal Şatosu parkta en çok ilgi gören yapılardır. Eskişehir’in en büyük parkıdır ve tam olarak ismi Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’dır. Klasik olarak bildiğimiz parklardan değildir bu zaten isminden de anlaşılmaktadır. Burayı farklı ve özgün kılan özelliği minyatür yapılara yer vermesidir. Türkiye'nin en özgün parkları arasında bulunan bu parkta halen çalışmalar devam etmektedir. Fakat park yerli, yabanı turistlere açıktır.

Atlıhan Çarşısı

Adından da anlaşılacağı üzere tarihte han olarak kullanılan bu tarihi yapı günümüzde El Sanatlar Çarşısı olarak hizmet vermektedir. Eskişehir’den hediyelik eşya almak isterseniz çarşının içerisinde yer alan yöresel eşyalar satan dükkanları tercih edebilirsiniz. Burasıda yine Eskişehir’in en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı ilçesinin içerisinde yer almaktadır. Bu sayede Odunpazarı ilçesi içerisinde birden fazla eskişehirde gezilecek yerler gezebilirsiniz.

Eskişehir Kentpark

Eskişehir içerisinde yer alan diğer bir önemli ve büyük park ise Eskişehir Kentpark’tır. Parkın içerisinde yapay yüzme havuzu ve plaj bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisinde restoranlar ve kafelerde vardır. Bu yapay havuz ve plaj parkın ülkemizde bilinmesini saplayan en önemli etkendir. Parkın içerisinde, yürüyüş parkurları, oyun grupları, kafeler ve restoranlar yer almaktadır.

Eskişehir Neleri İle Meşhurdur?

Eskişehir neyi meşhur diye merak ediyorsanız hemen merakınızı giderelim. Eskişehir’in en meşhurları lüle taşı ve met helvasıdır. Özellikle lüle taşı için Eskişehir Valiliği tarafından 1998 senesinde Lületaşı Festivalleri yapılmış ve Lületaşı El Sanatları yarışmalarına, sergilerine yer verilmiştir.

Lületaşı Müzesi

Eskişehir'e gittiğiniz mutlak görmeniz gereken yerlerden biri olan Lületaşı Müzesi’nin kurulmasında bu etkinlikler önemli yer oynamıştır. Lületaşı Müzesinde, 60 farklı sanatçının 400 adet eserlerine yer verilmiştir. Bu müze, Odunpazarı Belediyesi tarafından 2008 senesinde Kurşunlu Külliyesinde yabancı ve yerli ziyaretçilere açılmıştır. Lüle taşı aynı zamanda hediyelik eşya bakımından da oldukça rağbet gören Eskişehir’e özgü bir taştır.

Eskişehir'in yöresel tatlarına bakacak olursa ilk sırayı çibörek alır, Eskişehir denilince akla ETİ'mi gelir bilemiyorum ama benim aklıma çibörek geliyor. Tatar yemekleri olan kuzu sorpa ve balaban kebap öne çıkan lezzetler arasında.

Eskişehir Nerede, Nasıl Gidilir?

İç Anadolu bölgesinde bulunan Eskişehir, başkent Ankara ile de komşudur. Ankara ile arası 234 kilometre olan Eskişehir'e D200 karayolundan, İstanbul'dan ise 300 kilometrelik bir yol ile D200/E90 karayolundan ulaşabilirsiniz.


Ayrıca Eskişehir'de tren garı da bulunmakta olup, tren ile de ulaşmanız mümkündür. Mobil cihazlarınızdaki navigasyon uygulamalarını kullanarak aşağıdaki harita yardımı ile de Eskişehir'e ulaşabilirsiniz diyerek Eskişehir neredesorusuna da cevap vermiş olalım.
Eğer Eskişehir'e bir gezi düşünüyorsanız, yakın civarında bulunan ve Nasreddin Hocası ile meşhur Sivrihisar'ı, Firiglerin en önemli yerleşimlerinden birsi olan Yazılıkaya Antik Kenti ve Seyit Battal Gazi'nin memleketi Seyigazi'yi görmeden bölgeyi terk etmeyiniz.admin / 23.11.2017 / 3 / 6 450

Yorum Ekleyin


 1. feridun kaya
  Ziyaretçi
  5 Şubat 2018 15:41
  0

  eskişehirde ilk başta porsuk çayını gezmelisiniz tarihi eser olarak kurşunlu camii ve külliyesini mutlaka ziyaret edin birde kentparkı vardır içinde havuzu ve plajıda vardır eskişehire geldiğinizde buraları mutlaka ziyaret edin yoksa pişman olursunuz

 2. Sefa
  Ziyaretçi
  31 Ağustos 2018 06:42
  0

  Eskişehir'de yaşayan birisi olarak bu siteden gidilmesi gereken yerleri öğrendim :) bazı yerleri biliyordum bazılarını bilmiyordum. Site çok sade ve güzel yapılmış. Artık diğer illere gideceğim zaman bu siteden bakacağım. Teşekkürler Gezipedia.Net :)

 3. Melis Kar
  Ziyaretçi
  15 Mart 2020 23:32
  0
  İnternet sitenizde kullanmış olduğunuz dil oldukça akıcı. Gereksiz kelime kullanmaktan kaçınmışsınız. En iyi siteler arasında yer aldığını söyleyebilirim. Ziyaretçi sayınız düşük gibi duruyor. Ancak ileride çok daha fazla artış gösterecektir. Anahtar kelime kullanımına dikkat etmenizi öneriyorum.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Beylikova'da Gezilecek Yerler

Beylikova'da Gezilecek Yerler

Beylikova gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Odunpazarı’nda Gezilecek Yerler

Odunpazarı’nda Gezilecek Yerler

Odunpazarı, Eskişehir’in merkez ilçelerinden biridir. 2008 yılında il merkezi
Sivrihisar’da Gezilecek Yerler

Sivrihisar’da Gezilecek Yerler

Nasrettin Hoca’nın doğduğu köyü, Anadolu'nun ana tanrıçası Kibele’nin baş
Yazılıkaya Antik Kenti

Yazılıkaya Antik Kenti

Erken Tunç çağından beri yerleşimin olduğu sanılan Yazılıkaya antik kenti
Seyitgazi'de Gezilecek Yerler

Seyitgazi'de Gezilecek Yerler

Antik dönemde Nakoleia olarak adlandırılan ilçeye Seyyid Battal Gazi'nin mezarı
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up