Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Beylikova'da Gezilecek Yerler

Beylikova'da Gezilecek Yerler

Beylikova gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan ziyaretçiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Eskişehir Beylikova ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

eskişehir beylikova
Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan ve başkent Ankara'nın batısında bulunan Eskişehir, en hızlı gelişen illerimiz arasındadır. Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerine de ev sahipliği yapar. 14 mart 2009 tarihinden itibaren yüksek hızlı tren Ankara - Eskişehir arasında tarifeli seferler başlamıştır.


Ulaşım, yaşam ve genç nüfus konusunda başarılı olan Eskişehir ilinin doğusunda yer alan ve Porsuk Nehri’nin kıyısına kurulan süt diyarı olarak bilinen Beylikova ilçesinde ufak bir gezi yapmak güzel olur mu sence? Eğer ki Beylikova'ya bir gün yolunuz düşerse neler yapmalısınız hep beraber inceleyelim o halde .

1- Beylikova'da Gezilecek Yerler

beylikova gezilecek yerler
Uzunburun Köyü

Bu köyü ziyaret ettiğinizde mutlaka Uzunburun Höyük yerine uğramalısınız. Tarla yoluyla ulaşımı sağlanan höyük ile köyün arasından Porsuk Nehri geçmektedir. Ekili tarlaların höyüğün eteklerine kadar geldiği görülmüştür. Höyüğün güneydoğu yönünde tepeden eteklere kadar farklı alanlarda kaçak kazı çukurları tespit edilmiştir. Batı yönünde eteğin sürülmesi ile yüzeydeki toprak kaldırılmış ve yığın oluşturulmuştur. Yapılan yüzey araştırmasında İlk ve Orta Tunç, Roma ve Bizans Dönemlerine ait seramikler tespit edilmiştir.

Yalınlı Köyü

Yalınlı Höyük, Kadıgölü mevkinde yer almaktadır. Mera vasıflı alanda yer alan höyük yaklaşık 65 m çapında ve 2 m yüksekliğindedir. Höyükte yapılan yüzey incelemesinde; İTÇ, OTÇ, Frig Dönemine ait seramik parçaları ile yapılan gezi tarihte yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

İmikler Köyü

"Hasan Baba Türbesi"nin bulunduğu türbede manevi olarak veli kimselerin gömülü olduğu tahmin edilip dua etmek maksadıyla yaklaşık yıllık 1000-1500 ziyaretçisi olmaktadır. Yöre halkına göre burada yatan veli zatlar sayesinde bu köy kurulmuş ve civarın ilk yerleşimlerinden biri olmuştur. Hasan Baba’nın oğlunun da mezarı köy içinde fakat türbe arazisi dışındadır.

2- Yemek Kültürü

pırasalı arnavut böreği
Balkan ve Kafkas göçmenlerinin mutfağı şehir mutfağını büyük ölçüde etkilemiştir. Pırasalı Arnavut Böreği, dızmana, kalakay, kıvırma böreği, ağzı açık, kelem sarma, ciğer sarması, kökrek dolma, düğü köfte çorbası, göceli tarhana çorbası, gözleme gibi birçok çeşide zengin Çerkez Mutfağı eşlik etmektedir. Eskişehir'in  bu şirin ilçesinde her yıl “Süt Şenliği” yapılan bu yörede süt çok önemlidir. Haziran-Temmuz aylarında düzenlenen şenlik sırasında: çeşitli yarışmalar ve konserler düzenlenmektedir. Aslına bakarsanız, ilçede, süt üretimi mazisi bayağı eskidir. Bölgedeki süt mandıraları, Eskişehir bölgesinin en eski mandıralarıdır ve bunlar zamanla yerlerini modern teknolojinin kullanıldığı fabrikalara bırakmışlardır. Gezi planınıza Süt Şenliğini ziyaret etmeyi mutlaka ekleyiniz.

3- Kültür Turizmi

ballıhisar pessinus antik kenti
Pessinus (Ballıhisar) ören yeri, Ankara- Eskişehir kara yolu üzerinde Sivrihisar yakınlarındaki Ballıhisar'da bulunmaktadır. Pessinus, tanrıların anası Kibele olarak anılan tanrıçanın ünlü kutsal yerleşmesiyle birlikte “Rahipler Devleti” şeklindeki antik bir Frig yerleşmesiydi. Ana Tanrıça'nın şekilsiz taştan yapılmış kült heykelinin (Baitylas) gökten indiğine inanılıyordu. Kent, Bergamalıların egemenliği altında kalmıştı, fakat Galatların saldırısına rağmen buradaki rahipler sınırlı bir özgürlüğe sahip olabilmişlerdi.
Eğer Beylikova ziyareti düşünüyorsanız; Eskişehir'de Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka inceleyiniz.
Kenti beş Frigyalı ve beş de Galat rahiple birlikte bir baş rahip yönetmişti. MÖ. 204 yılında Roma senatosunun Pessinus'a elçiler gönderip Kibele'nin kült heykelini Roma'ya getirtmesi ve orada inşa ettirilen bir tapınağa bu heykelin yerleştirilmesiyle kent çok büyük bir üne kavuştu. MÖ. 25 yılında Augustus, Galatia eyaletini kurunca, Pessinus Romalıların yönetimine geçmiştir.


Yapı çok ilginç bir plana sahiptir. Dar kenarlarında altı, uzun kenarlarında on bir sütun bulunan Peristasis (antik tapınağın etrafını çeviren sütun dizisine verilen ad) Hellen tapınağının değişik bir uygulamasını göstermektedir. Yapıyla ilişkisi olan ve bir theatron (Antik Yunan tiyatrosunda seyircilerin oturduğu kısma verilen ad) işlevi gören gösterişli bir basamak sırası ortaya çıkarılmıştır.

Tüm bu bilgileri yaşayarak öğrenmek gezi yaptığınız süreç için unutulmaz anlar olacaktır.Bu yüzden Eskişehir'e gidersen Beylikova'ya uğramayı unutma.

Beylikova Nerede, Nasıl Gidilir?

Beylikova nerede diye sorulacak olursa; Eskişehir iline bağlı bir ilçe olan Beylikova, kuzeyde Mihalıççık ve Alpu, güneyde ise Sivrihisar ve Mahmudiye ilçeleri ile komşu durumundadır. Eskişehir yönünden Beylikova'ya ulaşmak için Eskişehir - Ankara E90 kara yolu kullanılarak Sivrihisar'a bağlı Kaymaz mahallesine gelmeden 8 kilometre önce sola dönülerek Beylikova'ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Eskişehir otogarından saat başı otobüsler de kalkmaktadır.admin / 19.02.2019 / 0 / 440

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Aydıncık'ta Gezilecek Yerler

Aydıncık'ta Gezilecek Yerler

Aydıncık gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Akşehir'de Gezilecek Yerler

Akşehir'de Gezilecek Yerler

Akşehir gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesinde olan bu güzel şehrimizi daha
Niğde'de Gezilecek Yerler

Niğde'de Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Bu içeriğimizin asıl konusu Aksaray’da gezilecek yerler olacak fakat, şehrin
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Köklü tarihsel eserleri, zengin kültürü ve genç nüfusunun verdiği canlı sosyal
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up