Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » ​Eskişehir’de Ne Yenir? (Eskişehir’deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

​Eskişehir’de Ne Yenir? (Eskişehir’deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


eskişehirde ne yenir
Eskişehir’in meşhur yemekleri özellikle Balkan ve Kafkas göçmenleri etkisinde kalmış yemeklerdir. Tam bir geçiş bölgesi olması nedeniyle Eskişehir mutfağı, birçok farklı kültürden etkilenmiştir. Anadolu'nun buğday ambarı lakabını gururla taşıyan şehir, yemekleri bakımından da bu lakabın hakkını verir. Yemeklerinin vazgeçilmez ham maddesi un olunca, şehirde ağırlıklı olarak hamur işlerinin tüketildiğini söylemek yanlış olmaz. Ancak, tüm bunların yanında gelen göçmen etkisiyle sebze yemekleri de kültüre yerleşmiştir. Ancak Eskişehir’in ruhunu asıl yansıtanlar sebze ile unun bir araya geldiği yemeklerdir. Yörede, Çerkez mutfağı kaynaklı et çeşitleri de mevcuttur.

Eskişehir’de Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler 


Tatlısından tuzlusuna, hamur işinden sebzesine kadar geniş bir malzeme listesi bulunduran Eskişehir’in yöresel yemekleri, şehre gelen misafirlerin aklında kalacak cinsten. Şehrin yemek kültürünü şekillendiren göçmen etkisi, yöresel lezzetlerde halen varlığını sürdürüyor.

  • Balaban Köfte

Eskişehir’de ne yenir sorusunun en önemli yanıtı elbette ki Balaban köftedir. İçerisindeki pidelerin kemik suyu ile ıslatılarak üzerine domates sosu, yoğurt ve tereyağı gezdirilmesi ile oluşan lezzet, damakları çatlatacak cinstendir. Üzerine gelen ızgara köftelerin tadı ve kokusu yiyenin aklını başından alırken, şehirdeki üniversite gençliğinin de burayı sevme sebeplerinden.

  • Yufkalı Büryan

En doyurucu lezzetler arasına giren yufkalı büryan, Eskişehir’in Çerkez göçmenleri etkisinde gelişen lezzetlerindendir. Kemikleri ile birlikte haşlanan tavuk, iyice piştikten sonra kemiklerinden ayrılır. Etlerinin pirinç ve baharatlarla uyumu ile ortaya çıkan etli pilav, yufka şeklinde açılan hamurun arasına sarılır. Fırında uzun bir pişme evresi geçiren yemek, nar gibi kızarınca bir ziyafete dönüşür. Genellikle ayran ile servis yapılır.

  • Çibörek

Eskişehir’in hangi böreği meşhurdur sorusunun yanıtı tabii ki çibörektir. Genellikle yanlış söylenen yemek, Tatar yemek kültürünün Eskişehir’deki izlerini yansıtır. Bilinenin aksine adı çiğ börek değildir. Çi, Kırım Tatarlarınca güzel demektir. Çibörek, güzel börek anlamı taşır İçerisinde soğan, baharat, kıyma bulunan harcın, hamur ile buluşarak kızartılması ile yapılır. Ancak çibörek, yalnız kıyma ile yapılmak zorunda değildir. Peynirli, dereotlu, patatesli gibi farklı türleri, Eskişehir’deki hemen her restoranda servis yapılmaktadır. Ayrıca servis sırasında yapılan yoğurtlu veya salçalı sos sayesinde tadına tat katılır.

  • Kıygaşa

Aslen pişiye çok benzeyen lezzet, hamuruna katılan çörekotu ile pişiden ayrılır. Genellikle sade olarak servis edilen kıygaşa, kimi yörelerde içine kıyma doldurularak da servis edilir. Özellikle arife ve kandil geceleri kıygaşa yapıp konu komşuya dağıtma adeti halen devam etmektedir. Eskişehir’in basit ama güzel lezzetlerinden kıygaşa, özellikle sade olarak kahvaltılarda yenmekte.

  • Kavurma Börek

Eskişehir’de etkisi süren Tatar mutfağının en güzel izlerinden kavurma börek, pirinç ve kıymanın hamurun içinde birleşmesi ile yapılır. Yağda kavrulan pirinç, kıyma ve baharatlar, hamurun içine sarılıp top haline getirilir. Bu bol dolgulu hamurlar fırında pişirilerek hazırlanır.

  • Göceli Tarhana

Göce, kabuğu soyulmuş ve kırılmış buğdaya verilen isimdir. Göceli tarhana, göcenin ev tarhanası ile birleşiminden yapılır. Bu yemek, içinde bulundurduğu malzemenin zenginliğinden dolayı sağlıklı ve besleyici oluşuyla bilinir.

  • Haşhaşlı Gözleme

Şehrin bir diğer lezzeti olan haşhaşlı gözleme, özellikle Odunpazarı’ndaki dükkanlarda yapılması ile bilinir. Hafif kalın açılmış yufkalar, sıvı yağ ve haşhaşla hazırlanan iç harç ile buluşur. Böylece zenginleştirilen sade hamur, sacda pişirilerek servis edilir. Genellikle yöresel yapıma uygun olarak toprak sac kullanılır. Ayranla birlikte tavsiye edilir.

  • Met Helvası

Eskişehir'e özgü tatlılar arasında yer alan met helvasının ana malzemeleri un, şeker, limon, yağ ve su olan tatlının yapımının oldukça zor olduğu bilinmektedir. Uzun süre yoğrulup elde, güç uygulanarak yapılan tatlı, bu kadar az malzeme ile bu kadar güzel lezzetin ortaya çıkabileceğini düşünmeyenlere kendini tanıtıyor. Kıvamı tutturmanın da tadını ayarlamanın da zor olduğu Eskişehir tatlısının dışarıda yenmesi tavsiye edilir. İçine fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişlerin yanı sıra kakao, çikolata gibi tadı yoğunlaştıracak malzemeler de konabilir.
Eğer Eskişehir seyahati planlıyorsanız; Eskişehir'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu da mutlaka inceleyiniz.

Eskişehir’in En İyi Restoranları

Eskişehir’i gezmeye geldiyseniz mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de restoranlardır. Tatarlardan gelen hamur işi sevdası ile Anadolu’nun et merakını bir tabakta buluşturan Eskişehir restoranlarının, yöresel lezzetlerle bezeli menülerinde yok yok! Siz de Eskişehir restoran tavsiyeleri alarak en iyi restoranları bulabilirsiniz.

Harbiye Restoran: Eskişehir’de 39 çeşit özel meze, 12 çeşit özel ara sıcak ve 32 çeşit ana yemekle hizmet veren Eskişehir Harbiye Restoran, zengin menüsü ile göz dolduruyor. Burada kendinize göre bir yemek bulacağınızı garanti edebiliriz. Ayrıca Eskişehir alkollü mekanları arasında yer alan restoran, zengin alkollü içki koleksiyonu ve yemeğin yanında harika olacak şarapları ile hizmet veriyor. Farklı tat ve çeşitlerde şarapları bulunduran mahzeni ile mekan, seçkin misafirlerine hizmet veriyor. Menüsünde et yemeklerinden sebzelere ve çorbalara akla gelebilecek her çeşit yemeği bulunduran işletme sayesinde, Eskişehir’de ne yiyebilirim sorusuna onlarca farklı cevap bulabilirsiniz.

Fahrettin Usta Kebap Salonu: Izgaradaki etleri son dokunuş olarak ütü ile ütülemesi ile bilinen Fahrettin Usta’nın şirin kebap salonu, Eskişehir et restoranları arasında yerini alıyor. En çok da balaban kebabı beğenilen mekan, Pazar günleri kapalı olsa da, diğer günler dolup taşıyor. İçten ve samimi Fahrettin Usta’nın, tüm müşterileri ile tek tek sohbet ettiğini gülümseyerek izleyeceksiniz.

Eskişehir Çibörek Evi:Eskişehirde çibörek nerede yenir? Sorusunu buraya ziyaret amaçlı gelen herkesin sorduğunu tahmin ediyor ve bu sorunuza en uygun yanıt olarak bu mekanı uygun görüyoruz. Hem lezzet hem de ulaşım kolaylığı açısından Eskişehir’de çibörek için eniyi adreslerden birisidir.


Eskişehir Gaga Restoran: Muhteşem manzarası ile bu restoran, ziyaretçilerine güzel bir akşam yemeği vaat ediyor. Menüsünde bulunan tavuk yemeklerinin güzelliğiyle ün yapmış Eskişehir Gaga Restoran, nezih ortamı ile de ziyaretçilerini büyülüyor. Sadece menüsündeki şevketi bostan kızartması için bile ziyaret edilmeye değer bir mekan olan işletme, misafirlerine manzaralı, güzel bir akşam yemeği vaat ediyor.

Neyzen Meyhanesi: Kıyılarda yetişmiş deniz çocuklarını bile memnun edebilecek bir balık restoranı olma özelliği taşıyan Neyzen Meyhanesi, Eskişehir’in en iyi balık restoranı olma özelliği taşır. Menüsündeki deniz ürünlerinin farklı yapım şekli ile dikkat çeken restoran, aynı zamanda Eskişehir müzikli restoranları arasında yerini alır. Belirli akşamlarda canlı fasıl müziği olan mekan, hoş Egeli havasıyla ziyaretçilerine keyifli vakit geçirme imkanı tanıyor.

Mazlumlar Muhallebicisi: Hoş bir nostalji havası yayan mekan misafirlerine, Eskişehir’de tatlı nerede yenir sorusunun yanıtını veriyor. Şerbetli tatlılardan sütlülere, yöresel tatlılardan şekersiz tatlılara, menüsünde çok farklı tatları bulmak mümkün. Özellikle şekersiz incir tatlısı ile misafirlerinin kalbini fetheden işletme, hoşsohbet ve hızlı garsoniyerleriyle de akıllarda kalıyor. Bunun yanında Eskişehir tatlısı meti de farklı versiyonlarıyla en güzel şekilde yapan mekan, her gün dolup taşıyor.

Venedik Pastanesi: Nostaljik duruşuyla ilgi çeken Venedik Pastanesi, üçüncü kuşak pastane sahipleri tarafından yönetilmekte. Pastaneyi dedesinin dedesinden devralan Engin ve Adnan Tüylü kardeşlerin özverili çalışmalarıyla kusursuz duruma gelen pastane, çikolatadan yapılma heykellerin sergilendiği bölümlerle ilgi çekiyor. Pastaneciliğin bir sanat olarak yapıldığı mekanda, tüm şerbetli ve sütlü tatlıları, çikolata çeşitlerini ve pastaları bulmak mümkün. Ayrıca buradan doğum günleri ve özel günler için pasta siparişleri de alınabilmekte.

Eskişehir’deki En İyi Kahvaltı Mekanları

Güne güzel bir başlangıç yapmak isteyenler için mükemmel kahvaltı seçenekleri sunan Eskişehir’de, birçok kahvaltı seçeneği bulmak mümkün. Doğa manzaralı kahvaltı mekanlarından, zengin menülü kahvaltı dükkanlarına kadar Eskişehir kahvaltı yerleri, ziyaretçilerin hoş vakit geçirmesi için çaba sarf ediyor.

Doyuran Kahvaltı Salonu: Ara sokaklardan birinde olmasına karşın doluluk kapasitesi çoğu zaman %100 olan mekan, kahvaltısıyla ününü şehir dışına kadar taşımıştır. Nostaljik havası ve esnaf lokantası görünümü veren sokak masaları ile mekan, hoş bir hava yayıyor. Salaş lokanta tarzı yerleri sevenler ve görüntüden çok lezzete önem verenlerin uğrak noktası halini alan mekan, bir kere girenin müdavim olarak çıktığı bir yer.

Kahv6 Eskişehir: Porsuk Çayı çevresindeki Adalar bölgesinde, gondolları izleyerek kahvaltı yapabilirsiniz. Eskişehir kahvaltı mekanları denildiğinde ilk sıralarda olan bu mekanda serpme kahvaltının yanında işletmenin kendi hazırladığı kahvaltı menüsü çeşitleri de bulunmakta. Bu yönüyle Kahv6 Eskişehir, güzel ve spesiyal bir kahvaltı beklentisi içinde olanlara hitap ediyor.

Gurme Ayten Usta: Göletli Park içerisinde bulunan mekan, açık havası ve çocuk oyun alanlarıyla çocuklu ailelerin ilgisini çekiyor. İçerisinde Eskişehir kahvaltı kampanyaları arasında çokça adı geçen Destan Kahvaltı kampanyası bulunduran mekan, bu kampanya ile misafirlerine bol çeşitli ve sınırsız kahvaltı seçeneği sunar. Bazlama üzerine pastırma ve yumurta ile yapılan spesiyaller, mekan müdavimleri tarafından oldukça beğenilmekte. Kahvaltı menüsüne pişinin yanında eklenen ballı kaymaklı gözleme, ilk defa yiyenlerden tam not alır. Özellikle hafta sonu, uzun ve neşeli bir kahvaltı dileyenlerin rezervasyon yaptırmaları gerekir.

Three Monkeys Cafe: Hat boyu Caddesi üzerinde bulunan eğlence ile kahvaltıyı bir araya getiren bir mekan. Oldukça özgün sunumları ile burada asık suratlı olmak mümkün değil. Çalışanları ve mekan sahibinin güler yüzlülüğü ile samimi bir ortamı olan Three Monkeys Cafe, kahvaltı konusunda Eskişehir’de sözü geçen yerlerden. Eskişehir kahvaltıcı tavsiyesi verilecekse, kesinlikle Three Monkeys Cafe’nin adı geçmeli!


Varuna Gezgin Cafe Del Mundo: Sabah 7.00’da başlayan kahvaltı servisi ile güne erken başlayanların mekanı Del Mundo. İçeri girer girmez kızarmış ekmek ve çay kokusunun sizi karşılayacağı mekan misafirlerine, neredeyse anne kahvaltısı olabilecek kalitede menüler sunuyor. Otantik dekorasyonu ile özellikle turistlerin ilgisini çeken mekanda, aradığınız özellikte kahvaltıyı bulmanız mümkün. Özellikle İspanyol omleti, oldukça tavsiye edilen lezzetlerin başında geliyor.

Biber Kahvaltı Salonu: İçerisinde market ürününün hiçbir çeşidini bulundurmayan mekan, kaymağı Afyon’dan, kaşarı Kars’tan getirtmesiyle meşhur. Eskişehir Biber Kahvaltı’da tüm Türkiye’den yöresel lezzetleri bulmak mümkün. Menüde sıcak tabağı olarak geçen pişi, avcı böreği, yumurtalı ekmek ve eritme peyniri içeren liste, ziyaretçilerinin gözünü doyuruyor. Gerçek bir köy kahvaltısının ne olduğunu Biber’de hatırlayacaksınız.

Acıktım Cafe: Eskişehir’de kahvaltı kültürünün yaygınlaşması konusunda başı çeken mekanlardan biri olan Acıktım, müşterilerine zengin kahvaltı seçenekleri sunuyor. Kahvaltısının doyuruculuğu ve lezzetinin güzelliği ile göze çarpan mekan, şıklığı ve huzuru ziyaretçilerine yansıtmasıyla bilinmekte. Eskişehir Acıktım kahvaltı fiyatları da gayet uygun. Özellikle öğrencilerin uğrak yeri olan mekanın fiyatları, her bütçeye hitap edecek şekilde ayarlanmış.

Hot’n Fun:Eskişehir kahvaltı Porsuk Çayı’nda yapılır! Hot’n Fun, Porsuk Çayı’ndaki mekanı ve ziyaretçilerine ev sıcaklığı hissettiren ambiyansı ile güne mükemmel başlamanızı sağlayacak. Birçok yerde bulunamayan şahsına münhasır lezzetleri ile bu mekan, çökelek, zahter gibi Hatay yöresine özgü lezzetleri de bünyesinde bulunduruyor. Çeşit çeşit reçelleri ve muhteşem bir karışık menemen lezzetine sahip mekan, güler yüzlü çalışanları ile biliniyor. Leziz kahvaltı seçenekleri ve sımsıcak ortamı ile samimi bir ortam sunan mekanda, güne başlangıcınız on üzerinden on!

Eskişehir’de gezilecek yerler

 
Yapılan yeniliklerle son yıllarda tamamen farklı bir çehreye bürünen Eskişehir’de gezebileceğiniz yerler listesi oldukça uzun. Porsuk Çayı, Odunpazarı, Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı, Havacılık Müzesi, Tülomsaş Müzesi gibi birçok nokta keyifli Eskişehir gezinizde keşfedilmeyi bekliyor. 
 
Şehri gezmeye Odunpazarı ilçesinden başlamalısınız. Geleneksel Anadolu mimarisinin örnekleri olan rengarenk evleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla görenleri kendine hayran bırakan ilçede birçok müze bulunuyor. Uluslararası ödüller kazanan Odunpazarı Modern Müze, Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Türkiye’nin ilk balmumu müzesi olan Balmumu Heykeller Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz. Müzeleri gezdikten sonra Atlıhan El Sanatları Çarşısı ve Arasta Çarşısı’nı gezip sevdiklerinize hediyelik eşyalar da alabilirsiniz. 
 
Odunpazarı ilçesini gezdikten sonra Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı’na gidip şehrin simgesi haline gelen Masal Şatosu’nu görün. Şatoyla birlikte güzel fotoğraflar çektikten sonra şatonun terasına çıkarak parkı panoramik olarak da fotoğraflayabilirsiniz. Bu parkın içinde Eskişehir’deki ilk akvaryum olan ETİ Sualtı Dünyası’nı, Sabancı Uzay Evi’ni ve Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Sazova Parkı’nda keyifli vakit geçirdikten sonra Türkiye’nin ilk yapay plajına ev sahipliği yapan Kent Park’a da gitmelisiniz. 
 
Eskişehir gezinizde şehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta olan Midas Anıtı’nı da görmeyi de planlarınıza dahil edebilirsiniz. Türkiye’de bulunan önemli tarihi noktalardan biri olan Midas Anıtı, Yazılıkaya Frig Anıtı ismiyle de biliniyor. Eskişehir’in tarihi zenginliklerinden biri olan anıtın M.Ö. 600’lü yıllarda inşa edildiği düşünülüyor. Kral Midas adına yapılan anıt, 17 metrelik kayalara oyulmuş görüntüsüyle oldukça büyüleyici bir yapı. 
 
Gezmeniz gereken yerlerin tamamını Enuygun Eskişehir’in gezilecek yerleri listesinden kontrol edebilirsiniz. admin / 25.04.2019 / 0 / 3 743

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ordu'da Ne Yenir? (Ordu'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Ordu'da Ne Yenir? (Ordu'daki En İyi

Orduda ne yenir içerikli bu makalemizde; Ordu yemekleri hakkında bilgi
Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi

Mardinde ne yenir içerikli bu makalemizde; Mardin yemekleri hakkında bilgi
Malatya'da Ne Yenir? (Malatya'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Malatya'da Ne Yenir? (Malatya'daki En

Malatyada ne yenir içerikli bu makalemizde; Malatya yemekleri hakkında bilgi
Denizli'de Ne Yenir? (Denizli'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Denizli'de Ne Yenir? (Denizli'deki En

Denizlide ne yenir içerikli bu makalemizde; Denizli yemekleri hakkında bilgi
Afyon'da Ne Yenir? (Afyon'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Afyon'da Ne Yenir? (Afyon'daki En İyi

Afyon'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Afyon yemekleri, Afyon kahvaltı
Erzurum'da Ne Yenir? (Erzurum'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Erzurum'da Ne Yenir? (Erzurum'daki En

Erzurum'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Erzurum'un meşhur yemekleri,
Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi

Sivas'ın meşhur yemekleri oldukça fazla sayıdadır. Üstelik bu yemekler, nereye
Muğla'da Ne Yenir? (Muğla'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Muğla'da Ne Yenir? (Muğla'daki En İyi

Muğla'nın meşhur yemekleri, farklı otlarla lezzetli etlerin bir araya
Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki

Balıkesir’in meşhur yemekleri dendiğinde Balıkesir topraklarının bir kısmının
Kocaeli'de Ne Yenir? (Kocaeli'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kocaeli'de Ne Yenir? (Kocaeli'deki En

Kocaeli'nin meşhur yemekleri hem lezzet hem de çeşitlilik açısından oldukça
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up