Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Isparta » Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak

Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak


Kuyucak gezilecek yerler
Kuyucak, Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı köylerden biridir. İl merkezine 47 kilometre mesafede bulunur. Köy, Burdur Gölü ve Süleyman Demirel Havaalanı ile komşu konumdadır. Tarihi 1300’lere dayanan köy günümüzde çok az insanın yaşadığı fakat çok fazla insanın da ziyaret ettiği bir yer. Kuyucak son yıllarda Lavanta Kokulu Köy olarak biliniyor. Türkiye’de üretilen lavantanın %90’ı bu köyde üretiliyor. Yıl içinde pek çok ziyaretçi ağırlayan köy, kamp yapmak için de ideal bir yer. Kampın dışında güzel pansiyonlar da bulunuyor.

Lavanta Kokan Köy

Isparta'nın genelinde uzun yıllardır gül yetiştiriciliği yapılıyor. Kuyucak’ta da durum pek farklı değilken 1975 yılında köye yurt dışından lavanta kökleri getiriliyor. Köyde yaşayan 30 aileye 15 kök olacak şekilde kökler dağıtılıyor. Aileler ilk başta lavantaları bahçelerinde az miktarda yetiştiriyor ve ticaretini pek yapmıyor. Daha sonra köydeki kadınların çabalarıyla geniş tarlalara lavanta ekiliyor ve Türkiye’deki lavantanın %90’ı burada yetiştirilir hale geliyor.


Günümüzde görsel bir şölen halini alan lavanta tarlaları Kuyucak köyünün her yanını kaplamış durumda. Öyle ki köy artık lavanta kokuyor. Isparta Kuyucak hem yetiştirme aşmaları hem de muhteşem görüntüsü ile turizm açısından da değerli bir yer.

Köy merkezinde kadın girişimcilerin kurduğu bir kooperatif bulunuyor. Kadınlar lavantanın yetiştiriciliği, hasadı ve işlenmesi konusunda eğitimli ve bilgililer. Çok çeşitli lavanta ürünleri yapabiliyorlar. Bu kapsamda köyde büyük bir restoran ve lavanta ürünlerinin satıldığı satış alanları kurulmuş. Buralarda lavantanın yanında gül ürünleri de satılıyor.

Kuyucak Yöresel Ürünleri

Buraya gelen ziyaretçiler lavanta çayı içmeden gitmiyor. Çayın yanında lavanta balı da oldukça dikkat çekiyor. Yıl boyu lavanta ile beslenen arıların ürettiği balda bariz bir lavanta tadı oluyor. Diğer bir keşif de lavantalı dondurma, köydeki satış alanında bulunan ve burada yapılan dondurma ilginç ve lezzetli bir tat. Buradaki çok çeşitli ürünlerden bazıları da lavanta kokulu keseler, lavanta yağı, lavanta kurusu, lavanta suyu, lavantalı sabun olarak sıralanabilir. Kozmetikte önemli bir yeri olan lavanta yağı burada üretilip satılıyor. Lavanta suyu da hoş kokulu ve sağlıklı bir tonik olarak satılıyor. Düğün gibi organizasyonlar için de demetler halinde hazırlanıp başka şehirlere gönderiliyor.

Lavanta Tarlaları

Lavanta tarlaları köyde büyük alanı kaplıyor. Hatta evlerin bahçelerinde, sokaklarda bile bulunuyor. Tarlalarda lavanta çiçekleri Haziran ayının başlarında tomurcuklanıyor. Ayın ortalarına doğru mor çiçekler görülmeye başlıyor. Haziran ortasından Temmuz ortasına kadar tarlalar en mor halinde oluyor ve görsel bir şölene dönüşüyor. Temmuz ayının sonunda ise çiçekler kurumaya başlıyor. Ağustos ayında ise hasat yapılıyor ve lavantalar toplanıyor. Bir şenlik veya lavanta festivali gibi yapılan lavanta hasatları ziyaretçilerin de katılabileceği etkinliklere dönüştürülüyor.


Lavanta tarlaları Haziran ortasından Temmuz ortasına kadarki bir aylık süreçte en mor halini alıyor. Bu zamanlarda ise fotoğraf severler bölgeye akın ediyor. Düğün fotoğrafları için de uğrak bir nokta oluyor. Hatta buranın fotoğraflarının yarıştığı bir de fotoğraf yarışması yapılıyor.

Kuyucak Nerede? Nasıl Gidilir?

Kuyucak köyü Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı köylerden biridir. İl merkezine 47 kilometre mesafede bulunur. Keçiborlu’dan Kuyucak'a giden otobüsleri kullanarak buraya ulaşılabilir. Isparta’da havalimanı bulunduğu için köyün çok yakınına hava yoluyla da gidilebilir. Özel araçla gidecek olanlar da Isparta’ya geldikten sonra Keçiborlu’ya girmeden devam ettiklerinde Kuyucak'a ulaşabilir veya aşağıdaki haritayı kullanabilirler.admin / 16.09.2018 / 1 / 8 763

Yorum Ekleyin


  1. Engin ÖZTÜRK
    Ziyaretçi
    27 Mart 2019 21:01
    0

    Ahh, Isparta gerçekten ülkemizin en güzel yerlerinden birisi. Konu çiçek olduğunda gerçekten değil ülkemiz dünyanın birçok yerine oranla en ileride geliyor Isparta ismi. Özellikle Gül ve Lavanta ile oldukça meşhur ve bu bahçe / tarlalar arasında bir gezintiye çıkmanız halinde o ortamın olağanüstü görüntüsü ve kokusu sizi alıp bambaşka bir diyara götürmeyi başarıyor.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Keçiborlu’da Gezilecek Yerler

Keçiborlu’da Gezilecek Yerler

Isparta Keçiborlu, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında
Yalvaç’ta Gezilecek Yerler

Yalvaç’ta Gezilecek Yerler

Yalvaç Isparta'nın ilçelerinden biridir. Isparta’ya 108 kilometre mesafede yer
Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Maviyle yeşilin kucaklaştığı Türkiye'nin elma cenneti Eğirdir’de görecek çok
Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan fakat Göller Bölgesi olarak
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up