Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Isparta » Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Eğirdir'de Gezilecek Yerler


Eğirdir gezilecek yerler
Maviyle yeşilin kucaklaştığı Türkiye'nin elma cenneti Eğirdir’de görecek çok yer, yapacak çok şey bulunuyor. Burada sörften dağcılığa, kayaktan bisiklete, yürüyüşten yamaç paraşütüne kadar tüm doğa sporlarını yapma şansınız var.

Doğanın en cömert davrandığı yerlerden biri olan Eğirdir, Türkiye'nin dördüncü büyük tatlı su gölünün kıyısında kurulmuş. Eğirdir iki bölgeden oluşuyor; gölün 2 kıyısındaki ilçe merkezi ve gölün içindeki Yeşilada Mahallesi. Anadolu Selçukluları zamanında sultanların sayfiyesi olan kent -herhalde cenneti andırdığı için- “Cennetabad” olarak adlandırılmış. Hamidoğulları Beyliği’nin kurucusu Dündar Bey Eğirdir’i başkent yapmış ve anıtsal yapılarla donatmış. Eğirdir’deki Hızırbey Camisi ve Dündar Bey Medresesi bu dönemde inşa edilmiş.


Dilerseniz makalemizin kalan kısmında Eğirdir gezilecek yerler listemizi inceleyelim.

Eğirdir'in Tarihi Yapıları

Hızırbey Camisinin doğu cephesini kalenin sur duvarları oluşturuyor. Cami ile Dündar Bey Medresesi arasındaki sur duvarlarından içkaleye açılan bir kapı ve yol var. İçkaleye açılan kapı kemerinin 5 metre kadar üzerinde zarif bir minare yer alıyor. Minarenin gövdesinde büyük ölçüde dökülmüş turkuaz renkte çiniler görülüyor.

Kemerli minare Anadolu camilerinde pek görülmeyen ender bir örnek. Camiyle aynı avluyu paylaşan Dündar Bey Medresesi’nin taç kapısı tek kelimeyle muhteşem. Bu taç kapının Eğirdir Kervansarayından sökülüp getirildiği biliniyor. Aslında iki katlı olduğu bilinen medresenin şadırvanlı iç avlusuna bakan 11 odası bulunuyor. Şimdi Kapalıçarşı olarak kullanılan medresenin revaklarındaki sütun başlarına çeşitli motifler ve kartal başları oyulmuş.

Eğirdir Evi

Eğirdir’in geçmişini ve geleneklerini merak edenlerin Eğirdir evini görmesi gerekiyor. Belediye tarafından restore edilen evin içinde yöreden toplanmış eşyalar sergileniyor.

Baba Sultan Türbesi

Eğirdir’de Baba Sultan adında bir Bektaşi büyüğünün türbesi de var. Selçuklu tarzındaki türbede Baba Sultan’dan başka Sureti Baba (Zorti Baba) ve Palaz Baba adlarında iki kişinin daha mezarı bulunuyor. Baba Sultan’ın Hacı Bektaş Veli’nin torunu ve Bektaşi tarikatının dördüncü halifesi olduğu kabul ediliyor. Tekkeler kapatıldıktan sonra türbenin etrafında bulunduğu bilinen aşevi gibi diğer yapılar yıkılmış, geriye yalnızca bu türbe kalmış.

Yeşilada

Eğirdir turizminin merkezi Yeşilada. Geçen yüzyıla kadar küçük Canada gibi gerçekten adaymış, daha sonra bir yolla karaya bağlanmış. Gölün ortasında adalar şimdi yarımada olmuş. Mübadeleye kadar Yeşilada’da Rumlarla Türkler bir arada yaşarmış. O yıllarda Nis olarak adlandırılan adada yaşayan Rumlardan geriye Hagios Stefanos kilisesiyle ahşap evler kalmış. Küçücük adada onlarca pansiyon ve restoran açılmış, bu da otantik dokunun bozulmasına neden olmuş.

Eğirdir Gölü

Denizden 917 metre yükseklikte bulunan Eğirdir Gölü yüksek dağlarla çevrili, gölün daha küçük olan kuzey bölümüne Hoyran Gölü deniyor. Gölün fazla suları ise bir kanalla Kovada Gölü’ne akıtılıyor. Burası önemli bir doğa alanı aynı zamanda; kış aylarında gölde elmabaş pakta, tepeli pakta, Macar ördeği ve Sakarmeke gibi su kuşları kışlıyor.

Eğirdir’in her yeri elma bahçeleriyle kaplı. Öyküsü Adem’le Havva’ya kadar uzanan sihirli meyve elma, halkın başlıca geçim kaynağı. Eskiden gölde ondan fazla balık türü yaşarmış, ancak göle bırakılan tatlı su levrekleri yüzünden endemik türler çok azalmış. Kerevit de hastalık yüzünden yok olma noktasına gelince balıkçılık bir hayli gerilemiş.

Eğirdir Plajları

Eğirdir’in nüfusu yaz aylarında birkaç kat artıyor, gölün çevresi dolup taşıyor. Özellikle ilçe merkezindeki mavi bayraklı Altınkum Plajı sığ kumsalıyla büyük rağbet görüyor. Yaz aylarında burada plaj voleybolu turnuvaları da düzenleniyor. İlçe merkezine 11 km uzaklıktaki Bedre Plajı da güzel bir kumsala sahip.

Eğirdir Gölü doğa sporlarını sevenler için de birebir. Haftanın 4-5 günü esen poyraz ve lodos rüzgar sörf ve yelken gibi su sporlarına çok uygun bir ortam sağlıyor. Son yıllarda yamaç paraşütü de gelişmiş. Karatepe, Eğirdir Sivrisi ve Akpınar köyünün önündeki pistlerden havalananlar gölün gün içinde farklı renklere bürünen manzarasını seyrederek aşağıya süzülüyorlar. Eğirdir Triathlonu da son yıllarda uluslararası nitelik kazanmış.

Doğal Güzellikleri

Eğirdir ve Kovada gölleri arasında yükselen Davraz Dağı kayak merkezi son yıllarda yörenin kış sporları merkezi haline gelmiş. Yukarı Gökdere köyündeki Kasnak meşesi ormanı, Kovada Gölü Milli Parkı ve antik kral yolunun geçtiği bilinen Yazılıkaya kanyonu da Eğirdir çevresindeki görülmeye değer doğa cennetleri.

Yapmadan Dönme!

» Kemerli Minare’yi görmeden,
» Yeşilada'nın sokaklarında dolaşmadan,
» Altınkum Plajında yüzmeden,
» Davras Dağı'na çıkmadan,
» Eğirdir elması almadan, DÖNME!

Eğirdir'de Ne Yenir?

Gölün kıyısında olunca doğal olarak balık yemekleri de öne çıkıyor. Özellikle Çapak Dolması olarak bilinen yemekleri çok ünlü. Sazan balığının bir türü olan Çapağın yağlı, havyarlı ve iri olanı (4-5 kg) bu yemekte kullanılıyor. Balığın karnına bol nane ve havyarla pişmiş bulgur doldurulup, fırında pişiriliyor. Sakallı Sarkan çorbası, Papaz Yahnisi, Sıyırgı, Bütünet ve Çakal tatlısı da Eğirdir'e özgü lezzetlerden.

Eğirdir Nerede, Nasıl Gidilir?

Eğirdir; Isparta'ya 30 km, Ankara'ya 456 km, İstanbul'a 651 km, İzmir'e 428 uzaklıkta. Isparta'dan Türkiye'nin hemen hemen her kentine otobüs seferleri yapılıyor. Her gün Isparta'ya İstanbul'dan uçak, İzmir ve İstanbul'dan da tren seferleri düzenleniyor.admin / 24.01.2018 / 1 / 9 978

Yorum Ekleyin


  1. Hurdacı
    Ziyaretçi
    8 Mart 2018 22:18
    0

    Isparta güzel yer aslında ama orada yaram var :) Eğirdir ayrı bi güzel zaten. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Keçiborlu’da Gezilecek Yerler

Keçiborlu’da Gezilecek Yerler

Isparta Keçiborlu, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında
Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak

Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak

Kuyucak , Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı köylerden biridir. İl merkezine
Yalvaç’ta Gezilecek Yerler

Yalvaç’ta Gezilecek Yerler

Yalvaç Isparta'nın ilçelerinden biridir. Isparta’ya 108 kilometre mesafede yer
Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan fakat Göller Bölgesi olarak
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up