Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Ispartada Gezilecek Yerler

Ispartada Gezilecek Yerler


Güller Şehri Isparta

Ülkemiz pek çok güzelliğe ve farklı kültüre ev sahipliği yapan güzel bir ülkedir. Doğudan batıya kuzeyden güneye kadar her bölgede farklı bir güzellik farklı kültürler ve eski tarihi alanlar bulunmaktadır. Ülkemizde yaşama ve gezip görme adına en çok sevilen şehirlerden birisi olarak Isparta ili öne çıkmaktadır. Akdeniz Bölgemizde bulunan Isparta iç kesimlerde olması ile her iki iklim özelliğini de birlikte sunmaktadır.

Isparta’nın neyi meşhur denildiğinde akla gelebilecek olan ilk şey tabi ki güldür. Isparta’nın tarihinde, kültüründe ve yemeklerinde gül ve gülden elde edilen ürünlerin etkisi görülmektedir. Şehirde en çok yetiştirilmekte olan tarım ürünü güldür. Şehri gezmek için gelenlerin uygun dönemlerde güzel görüntüler ve kokular eşliğinde gül bahçelerini gezmesi tavsiye edilir. Gül ve gülden elde edilen kozmetik ürünleri ve hediyelikler onlarca mağaza ve dükkânda müşterilerini beklemektedir.

Dünya üzerinde üretilmekte olan pek çok kozmetik ürününde malzeme olarak kullanılmakta olan gül yağı önemli bir ekonomik değer katmaktadır. Isparta içerisinde verimli topraklar, bereketli göller ve muhteşem manzaralara sahip yerler ile hem yaşamak hem de gezip görmek için güzel bir şehirdir.

Isparta Kültürü ve Gezilecek Yerleri

Isparta’da gezilecek yerler ve eserler, medeniyetin çok eskilere dayanması ile birlikte çeşitlenmektedir. Antik roma çağlarından beri yerleşimin olduğu şehirde bu dönemler ve sonraki dönemlerden kalma pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Baris-Fari harabeleri bu dönemden kalan şehir kalıntılarını bulunduran bir alandır. Kapıkaya Harabesi ise Helenistik Dönemden kalan binalar ve kalıntılarından oluşmaktadır. İncirlikaya Oda Mezarları, Zindan Mağarası Kutsal Alanı ve Timbriada kalıntıları, Tynada, Senitli Yaylası Kalıntıları ve Prostanna gibi pek çok eski eser ve kalıntı Isparta içerisinde bulunmaktadır.

Tarihi değeri bulunan bir alanda olması sebebi ile her geçen gün yeni eserler ve kalıntılar bulunabilmektedir. Çok fazla kalıntıları bulunmamakla birlikte önceden var olduğu bilinen İmparator Augustu Tapınağı, Surları, Tiberius Meydanı ve St. Paul Kilisesi bu alanda bulunmaktadır. Osmanlı Döneminden kalan Kutlubey(Ulu) Camii, Abdi Paşa Camii, Hacı Abdi İplikçi Camii ve Firdevs Paşa(Mimar Sinan) Camii merkezde görülebilecek yerler arasında bulunmakta olup ilçelerinde de pek çok özel eser bulunmaktadır.

Gezmek ve görmek isteyenler için ıspartada gezilecek yerler bunlarla kalmayıp İpek Yolu üzerinde yer alması sebebi ile pek çok kervansaray, han ve çeşme de bulunmaktadır. Isparta içerisinde kültürde bu çeşitlilikten etkilenmiş ve çeşitlenmiş durumdadır.


Isparta Yemekleri
Isparta’da görülmesi gereken yerler kadar tadılması gereken yemekleri ve gül ürünleri bulunmaktadır. Isparta’nın en meşhur yemeği olarak Fırın Kebabı öne çıkmaktadır. Özel olarak inşa edilen fırınlarda uzun süre pişirilen etler lezzetli ve güzel görüntüsü ile servis edilmektedir. Bir çeşit kuyu kebabı denilebilir. Bir kere yiyenlerin bu lezzeti unutmasının mümkün olmadığı garanti edilmektedir. Isparta’ya özgü lezzetlerden biri de Kabune Pilavı’dır. Bu pilav kuzu etleri ile birlikte servis edilmekte hem göze hem damak zevkine hitap etmektedir. En meşhur ürününün gül olması ve kaliteli güller üretilmesi sayesinde de Güllaç tatlısı ile de üne kavuşmuştur. Özellikle Yalvaç Güllacı mükemmel bir lezzete sahiptir.


Gülden yapılmakta olan lokumlar adını dünya geneline duyurmaktadır. Elmaları ile de meşhur olan Isparta, çıtır elma ile de farklı bir lezzet sunmaktadır. Bunlara ek olarak ıspartada görülmesi gereken yerler arasında yer alan Eğirdir Gölü ve burada yetişen balıkları taze ve lezzetli hali ile mutlaka denemeniz tavsiye edilmektedir. Kısacası Isparta gezmek, görmek, yemek ve güzelliklerini yaşamak için gidilmesi gereken bir şehirdir.
04.12.2017 / 0 / 170

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Samandağ'da Gezilecek Yerler

Samandağ'da Gezilecek Yerler

Keldağ ve Musa Dağı arasında masmavi bir denizin, upuzun bir kumsalın, kıyıdan
Antakya'da Gezilecek Yerler

Antakya'da Gezilecek Yerler

Antakya’da Sünni ve Alevi Türkler; Sünni, Alevi, Ortodoks ve Katolik Araplar,
Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Çukurova'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Tarsus söylencelerin
Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke, dillere destan yoğurdu, çileği, kilometrelerce uzanan kumsalları,
Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Maviyle yeşilin kucaklaştığı Türkiye'nin elma cenneti Eğirdir’de görecek çok
Osmaniyede Gezilecek Yerler

Osmaniyede Gezilecek Yerler

Osmaniye’ye yolunuz düştüğünde mutlaka Osmaniye’de görülmesi gereken yerler
Burdurda Gezilecek Yerler

Burdurda Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Burdur kenti mazisi oldukça geçmişe kadar
Kahramanmaraşta Gezilecek Yerler

Kahramanmaraşta Gezilecek

Kahramanmaraş binlerce yıllık bir tarihe sahip Türkiye’nin güzide şehirlerinden
Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemerde Gezilecek

Antalya Kemer’de birbirinden güzel doğal güzellikler bulunmaktadır ve bu
Antalyada Gezilecek Yerler

Antalyada Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Mersinde Gezilecek Yerler

Mersinde Gezilecek Yerler

Akdeniz'de ticari anlamda en büyük limanlara sahip olan ve ulaşım konusunda
Adanada Gezilecek Yerler

Adanada Gezilecek Yerler

Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda
up