Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Isparta » Yalvaç’ta Gezilecek Yerler

Yalvaç’ta Gezilecek Yerler


Yalvaç gezilecek yerler
Yalvaç Isparta'nın ilçelerinden biridir. Isparta’ya 108 kilometre mesafede yer alır. Tarihi ve kültürel özellikleriyle tercih edilen bir bölgedir. İlçe Anadolu’daki kurulan antik kentlerden birine de ev sahipliği yapar. Bunun yanında ilçenin doğal güzellikleri de eşsizdir. Dilerseniz bölgenin çok eskilere dayanan tarihine bir göz atalım.

Yalvaç Tarihi

İlçede yapılan araştırmalarda ulaşılan kalıntılar 8 milyon yıl öncesine dayanır. Tokmacık bölgesinde bulunan bu kalıntılar at, fil, gergedan gibi hayvanların fosillerinden oluşur. Yalvaç’ta ilk yerleşim ise milattan önce üçüncü yüzyılda kurulmuştur. Helenistik dönemde yaşamış krallardan biri olan Seleukid hanedanı bölgede ilk yerleşimi oluşturmuştur.

Bölgede bulunan Antiocheia kenti ise milattan önce 275 yılında kurulmuştur. I. Antiokhos Soter zamanında yapıldığı bilinmektedir. Bölgeye verdiği isim de kendisinin ve dedesinin ismidir. Bu yıllardan sonra kent ve çevresini Roma İmparatorluğu ele geçirmiştir. Roma döneminde bölgenin oldukça geliştiği görülür. Augustus döneminde çevresine sekiz tane koloni kurulmuştur. Antiocheia kentine sonradan bölgenin önemi dolayısıyla “Sezar’ın Kenti” anlamına gelen Colonia Caesareia adı verilmiştir. Roma döneminde şehir inşa edilirken yedi tepe üzerinde konumlandırılmış ve yedi mahalleye ayrılmıştır.


Hristiyanlığın temelini Aziz Paulus burada atmıştır. Buradan da yaymaya devam etmiştir. Hristiyanlığın serbest kalmasından sonra kent dini merkez durumuna gelmiş ve bu durum Bizans döneminde de devam etmiştir. Fakat haçlı seferleri ve bölgeye düzenlenen Arap akınları sırasında kent büyük hasar görmüştür. Selçuklu Dönemi’nde ise tekrar kültürel bir merkez halini almıştır. Selçuklu Devleti’nden sonra Hamitoğulları Beyliği bölgeye hakim olmuştur. Kısa süre sonra da Osmanlı Devleti’nin egemenliğine geçmiştir.

İlçenin bugünkü ismi Selçuklular döneminde bölgeye Horasan’dan gelen Oğuz Türk oymağının isminden gelir. Yalvaç kelime olarak peygamber, elçi, yol gösterici gibi anlamlara gelir. Tarihi ve kültürel güzellikleriyle ünlü ve aynı zamanda dünyanın en sakin şehirleri (Cittaslow) listesinde yer almaya hazırlanan Yalvaç gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Yalvaç Müzesi

Yalvaç Müzesi 1966 yılında hizmete açılmıştır. İçinde bölgedeki araştırmalarla elde edilmiş tarihi kalıntılar sergilenir. Tokmacık yöresinden çıkarılan 8 milyon yaşındaki fosiller, Çamharman Höyüğü’nde bulunan kalıntılar, farklı zamanlara ait tanrı ve tanrıça figürleri, Romalılardan kalma Latince metinler gibi birçok değerli kalıntı sergileniyor. Müze sınırları içinde 19’uncu yüzyıldan bir eve ait kalıntılarla aslına uygun olarak düzenlenmiş bir “Eski Yalvaç Evi” bulunur.

Devlethan Camii

Devlethan Camii, Yalvaç ilçesinin merkezinde yer alır. İnşa edildiği tarih kesin olarak bilinmese de 14’üncü yüzyılda yaptırıldığı biliyor. Selçuklu Devleti Sultanı I. Mesud’un oğlu caminin yapımını başlatmıştır. Yapının duvarlarında Antiocheia Ören Yeri’nden getirilen tarihi malzemeler de kullanılmıştır. Cami tek minareli olarak inşa edilmiştir. Daha sonraki tarihlerde pek çok defa onarımdan geçmiştir ve sade bir yapısı vardır.

Çınaraltı

Çınaraltı adı verilen bölgede bir anıt ağaç bulunur. İlçe merkezinde yer alan ağacın yaşının 800 olduğu düşünülüyor. 16 m. boyundaki tarihi ağacın gövdesinin çevresi 10 metre civarında. Anıt ağacın altında ve çevresinde insanların oturup dinlenebileceği güzel bir işletme de mevcut.

Anlatan Meydanı

Anlatan Meydanı, Yalvaç'ın merkezinde bulunan ve açık hava müzesine benzeyen bir alandır. Ziyaretçilere bölgedeki önemli yapıları ve tarihlerini anlatan bir tasarıma sahip. Bölgede ilk olarak bu alanı gezen ziyaretçiler diğer görecekleri yerler hakkında bilgiye sahip oluyor. Tokmacık bölgesi, Men Kutsal Alanı, Antiocheia Kenti ve bölgede yaşamış medeniyetler kısaca anlatılıyor. Meydanın ortasında ise Atatürk Anıtı ve bir tören alanı bulunuyor.

Tokmacık Fosil Yatakları

Yalvaç ilçesinde bağlı Tokmacık kasabasında fosil yatakları bulunur. Bölgedeki fosiller 1994’te yapılan kazılar ile ortaya çıkmıştır. Fosiller 9-10 milyon yıllık bir geçmişi vardır. Fosillerin arasında gergedan, mamut, vahşi at ve geyikgiller gibi hayvanların kemikleri bulunur. Buradan çıkarılan fosiller Yalvaç Müzesi’nde halen sergilenmektedir.

Augustus Tapınağı

Antiocheia Antik Kenti, Isparta Yalvaç ile 1 kilometre mesafede yer alır. Kent 1833 yılında rahip V. Arundell tarafından bulunmuştur. Bu tarihten itibaren birçok araştırmaya konu olmuştur. Kentte bulunan Augustus Tapınağı bölgenin en görkemli yapısıdır. Antik kentin en yüksek yerinde konumlanmıştır. İmparator Augustus’un ölümü üzerine onun anısına yapılmıştır.

S.T. Paul Kilisesi

Yalvaç'a yakın mesafede yer alan antik kentin sınırları içinde bulunan S.T. Paul Kilisesi kentin ilk ve en büyük kilisesidir. Bölgedeki Roma Hamamı’na yakın mesafededir. Kilisenin bulunduğu alana ilk etapta bir sinagog, sonraki yıllarda daha küçük boyutlarda bir kilise ardından milattan sonra 3’üncü yüzyılda bu yapı inşa edilmiştir.

Men Kutsal Alanı

Men Kutsal Alanı Antiocheia Antik Kent’ine 5 kilometre mesafede bulunur. Anadolu’nun mistik tanrılarından Men adına inşa edilmiştir. Bölgede bulunan kalıntılara dair araştırmalar hala sürmektedir. Burada bulunan Men Tapınağı ve diğer kalıntılar milattan önce 4’üncü yüzyıla kadar uzanıyor. Fakat bölgede yapılan araştırmalar daha eskilere dayanabileceğini gösteriyor. Bölge ziyaretçilere açık fakat kalıntılar çok sağlam durumda değil.


Yalvaç Nerede? Nasıl Gidilir?

Isparta'nın Yalvaç ilçesinin bir tarafı Senirkent, Gelendost, Şarki Karaağaç ilçeleriyle çevrilidir. Kuzeyden ise Afyonkarahisar il sınırını oluşturur. Isparta il merkezine 108 kilometre mesafede bulunur. Isparta’dan bölgeye giderken Senirkent ilçesi üzerinden gidilir ve Eğirdir Gölü kuzeyinden devam edilir. Senirkent ve Yalvaç arasındaki uzaklık 57 kilometredir.admin / 19.08.2018 / 1 / 8 516

Yorum Ekleyin


  1. ABDULBAKİ ÖZER
    Ziyaretçi
    22 Kasım 2019 12:26
    0
    1976-1979 yılları arasında Yalvaçta ikamet ettik, Yalvaç Ortaokulundan mezun oldum. Isparta Teknik Lisesini bitirdim. İstanbulda Marmara Üniversitesi Elektrik Öğretmenliğini bitirdim. 33 yıllık Elektrik Öğretmeni olarak Karamürselde görev yapmaktayım. Ispartayı ve Yalvaç'ı çok özlüyorum. Herkese sağlıklı mutlu huzurlu ömürler geçirmelerini, vatana millete bayrağımıza sahip çıkarak yaşamayı niyaz ediyorum. Allaha emanet olunuz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Keçiborlu’da Gezilecek Yerler

Keçiborlu’da Gezilecek Yerler

Isparta Keçiborlu, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında
Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak

Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak

Kuyucak , Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı köylerden biridir. İl merkezine
Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Maviyle yeşilin kucaklaştığı Türkiye'nin elma cenneti Eğirdir’de görecek çok
Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan fakat Göller Bölgesi olarak
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up