Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Samsun » Bafra'da Gezilecek Yerler

Bafra'da Gezilecek Yerler


Bafra gezilecek yerler
Karadeniz bölgesinde bulunan Samsun şehrinin Bafra ilçesi Karadeniz’in en büyük ilçesi olma özelliğini taşımaktadır. İl merkezine uzaklığı 51 km olan ilçenin Karadeniz’e sahili bulunmaktadır. Türkiye'nin en büyük akarsuyu olan Kızılırmak’ın Kara denize döküldüğü deltada yer almaktadır. Muhteşem doğası ve tarihi ile çok sayıda turistin yıl boyu ilgisini çekmektedir.

Bafra Tarihi

Samsun Bafra Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biri olarak bilinmektedir. Burada İkiztepe Kümülüsünde yapılan kazı çalışmalarında Katalotik Çağa ait izler bulunmuştur. İlk yerleşimin M.Ö. 5000 yıllarında olduğu düşünülmektedir. Bafra adı ise M.Ö. 521 yıllarında Fenikelilerin Kızılırmak’ın denize döküldüğü koylarda yapılmış olan ticaret evlerinin isimlerinden gelmektedir. Bu evlerin ismi Bafra idi.


Tunç Çağı, Hititler ve Helenistik dönem kalıntıları bölgenin sürekli yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. M.Ö. 47 senesinde Roma egemenliğine giren Bafra daha sonra Anadolu Selçukluları tarafından 13. yy başlarında ele geçirilir. Moğol istilası sonucu Anadolu Selçuklu Devleti yıkılınca bölgece Bafra beyliği kurulur (1243). 1460 yılından itibaren de Osmanlı toprakları arasında yer alır.
Makalemizin devamında Karadeniz'in incisi Bafra gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Kuş Cenneti

Türkiye'nin hala doğal yapısını koruyabilen en büyük kuş cennetlerinden birisidir. 420 farklı kuş türü burada bulunmaktadır. Her sene 100 binden fazla kuşun geldiği ve ürediği kuş cenneti Kızılırmak deltasının üzerinde bulunmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi yaşayan pek çok kuş türü burada bulunmaktadır. Kuş Cennetinin doğal güzellikleri ve farklı kuş türlerinin gözlemlenebilmesi ile çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

Çetinkaya Köprüsü

Cumhuriyetin önemli eserlerinden birisi olan Çetinkaya Köprüsü Samsun Sinop arasında bulunmaktadır. 1937 senesinde Kızılırmak üzerine yapılan köprü 250 mt uzunluğunda ve 7 adet kemeri olacak şekilde inşa edilmiştir.
Eğer Bafra ziyareti planlıyorsanız; Samsun'da Gezilecek Yerler isimli konumuz da ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

İkiztepe Köyü

Bafra kentinin tarihinin M.Ö. 500 yılında ait olduğunun anlaşıldığı kazıların yapıldığı yerdir ve Bafra’ya 7 km uzaklıktadır. Sit alanı olan bölgede 58 adet höyük, 5 adet yerleşim alanı, katalotik çağa ve sonraki dönemlere ait yapılara ait kalıntılar bulunmuştur Kaya mezarlar, kale ve köprüler İkiztepe köyündeki kazılarda ortaya çıkartılmıştır. Bu kazı alanında tarih ve doğa iç içe geçmiştir ve ziyaretçilerinin tarihin sayfaları arasında dolaşmasını sağlamaktadır.

Büyük Cami

Bafra'nın en eski yapılarından birisi olan Büyük Cami Sadrazam Köprülü Mehmet Paşanın kızı olan Ayşe Hatun tarafından 1670 yılında inşa ettirilmiştir. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir.

Deniz Feneri

Halen faal olan Bafra Deniz Feneri 1923 yılında yapılmıştır. İnşa edileceği yeri belirlemek için bir Fransız, bir Macar ve Recep Özkan Beyden oluşan bir heyet çalışma yapmıştır.

Liman Gölü

Gölün en önemli özelliği Karadeniz’e en yakın göl olmasıdır ve ilçeye 20 km mesafede bulunmaktadır Liman gölü. Etrafındaki muhteşem doğa ile birleşen Liman gölü ziyaretçilere unutulmaz zamanlar yaşatmaktadır.

Yeşilyazı Köyü

Bafra'nın yerel halkının olduğu kadar kente gelen ziyaretçilerinde denize girmek için gittiği Yeşilyazı köyü temiz denizi ve bozulmamış doğası ile ziyaretçilerin dinlendikleri ve güzel vakit geçirebildikleri bir yerdir.

Alibey Çeşmesi

Cumhuriyet meydanında bulunan Alibey çeşmesi kentin en eski çeşmesidir ve 1751 yılında yapılmıştır. Gotik tarzında yapılmış olan çeşmenin sütun başlarında motifler bulunmaktadır.


Bafra Nerede ve Bafra’ya Nasıl Gidilir?

Bafra nerede diyecek olursak, Samsun il merkezine 51 km mesafede bulunan Bafra’ya buradan otobüsler ile ulaşım mümkün olmaktadır. İlçenin etrafında ise yine Samsun İlçeleri olan 19 Mayıs, Yakakent, Alaçam, Tekkeköy ve Asarcık ilçeleri bulunmaktadır. İstanbul Bafra arası 775 kilometredir. Ankara Bafra Arası 440 kilometredir ulaşım için D200 karayolu kullanılmaktadır.admin / 15.10.2018 / 1 / 12 483

Yorum Ekleyin


  1. Oğuzhan Karagöz
    Ziyaretçi
    23 Ekim 2018 23:52
    0

    Bende bir Samsun Terme'li olarak Bafra'nın gezilip görülmesi gereken yerlerden olduğunu düşünmekteyim. Her ne kadar sadece yazın aktif bir şekilde gezilebilecek olsa da inanın kışında bir çok yeri gezebilir kafa dinleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ladik'te Gezilecek Yerler

Ladik'te Gezilecek Yerler

Ladik gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Atakum'da Gezilecek Yerler

Atakum'da Gezilecek Yerler

Atakum gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Terme'de Gezilecek Yerler

Terme'de Gezilecek Yerler

Terme gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Havza'da Gezilecek Yerler

Havza'da Gezilecek Yerler

Samsun’un Amasya sınırında olan Havza, ülkemiz için farklı bir yeri olan
Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Samsun’un en önemli ilçelerinden olan Çarşamba , farklı özellikleri ile dikkat
Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak isimlendirilen Samsun tertemiz sahili, doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up