Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Samsun » Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü'de Gezilecek Yerler


Vezirköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Vezirköprü'de gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Samsun Vezirköprü ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:


Vezirköprü gezilecek yerler
Karadeniz Bölgesinde bulunan Samsun’un en güzel ilçelerinden birisi de Vezirköprü’dür. Samsun Vezirköprü, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir yerleşim merkezidir. Kent merkezine yaklaşık 110 km uzaklıkta bulunan ilçenin nüfusu yaklaşık 100 bin civarındadır.

Vezirköprü Tarihi


Vezirköprü tarihi incelendiğinde, kentin ilk kuruluş zamanının antik çağa kadar uzandığı görülmektedir. Yapılan araştırmalarda kentin şuandaki konumuna yakın bir noktada Paphlagon kenti olduğu anlaşılmıştır. Burasının tam olarak Vezirköprü olup olmadığı araştırılsa da ilçe ile olan ilişkisi yadsınamaz bir gerçektir. Bundan dolayı kentin ilk kuruluşunun yaklaşık 3400 yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor.

Tarihi bu kadar eski olan ilçe, geçmişte bölgede hüküm süren bütün devletler için önemli bir nokta olmuştur. Roma İmparatorluğu, ardından da Bizans’ın Karadeniz’deki önemli kentlerinden olan Vezirköprü’nün o dönemdeki adı Neoclaudipolis’tir. Türkler Anadolu’ya gelmeye başlayınca burası Selçuklular tarafın ele geçirilmiştir. Bunun üzerine kente Vezirköprü adı verildiği tahmin edilmektedir.

Vezirköprü'de Gezilecek Tarihi Yerler

Kuruluşu oldukça eskiye dayanan kente çok sayıda tarihi yapı inşa edilmiştir. Söz konusu yapıların bir kısmı farklı nedenlerden dolayı günümüze kadar gelemezken, bir kısmı ise sağlam bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Vezirköprü’de gezilecek yerler denildiği zaman, ilk akla gelen noktaların önemli kısmının bu yapılar olduğu söylenebilir.
 • Tacettin Paşa Camii

İlçenin en büyük mahallerinden olan Çanaklı’da yer alan bu camii, ilk olarak 1494 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı’nın kentteki en önemli eserlerinden birisi olan bu camii 1900’lü yıllara kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Fakat 1945 yılında meydana gelen deprem sonrasında büyük ölçüde yıkılmıştır. Bunun üzerine tarihi camii, aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir. Günümüzde halen aktif olarak kullanılan bu camii, ilçenin en önemli tarihi zenginlikleri arasında yer alır.
 • Kurt Köprü

İlçeye bağlı olan Tekkekıran köyüne 3 km mesafeden geçen İstavroz Çayı üzerinde yer almaktadır. Söz konusu köprü, ilk olarak 13.yüzyılda inşa edilmiş ve zaman zaman onarımlar geçirmiştir. Tekkekıran ile Kayabaşı köylerini birbirine bağlayan bu yapı, bir yüksek ayak ve iki sivri kemerli gözden oluşmaktadır. Genel olarak Bizans mimarisinin hakim olduğu köprü, kente gelenlerin ziyaret etmesi gereken çok önemli bir nokta olarak dikkat çekiyor.
 • Taş Medrese (Fazıl Ahmet Paşa Medresesi)

Adını aldığı kişi, yani Fazıl Ahmet Paşa tarafından 1662 yılında inşa ettirilmiştir. İlk inşa edildiğinde çatısı tamamen kurşunla kaplı olan medresenin çatısı daha sonra kiremitle kaplanmıştır. 1943 yılında bölgede meydana gelen deprem sonrası medresenin farklı noktalarında çatlaklar oluşsa da yapılan restorasyonla bunlar giderilmiştir. 1964 yılına kadar medreseyi oluşturan yapı farklı amaçlar için kullanılmış ve bu tarihten sonra ise halk kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.
 • Kale Camii

Dönemin önemli devlet adamlarından olan Köprülü Mehmet Paşa’nın eşi olan Ayşe Sultan tarafından 1659 yılında inşa ettirilen cami, 1943 yılında meydana gelen depremden neredeyse hiç etkilenmemiştir. Bu sayede inşa edildiği orijinalliğini korumayı başarmıştır.
Vezirköprü ziyareti planlıyorsanız; Samsun'da Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka inceleyiniz.

Vezirköprü'de Gezilecek Doğal Yerler

Konumu itibariyle doğal güzellikler bakımından da ilçenin oldukça zengin olduğu söylenebilir. Vezirköprü gezilecek yerler içinde bu güzellikler önemli yer tutar.
 • Şahinkaya Kanyonu

İlçenin en önemli doğal güzelliklerinin başında gelen Şahinkaya Kanyonu, ilçe merkezine sadece 17 km mesafede yer alır. Dik yamaçlara sahip olan kanyon, bu özelliği ile dağcıların ilgisinin fazlasıyla çekmektedir. Altınkaya Baraj Gölü’nde bulunması ise burayı çok daha özel yapmaktadır. Doğal bir güzellik olmasının yanında, kanyon içerisinde yer alan bazı yapılar, tarihi özellikte taşır. Bundan dolayı kentin en özel yeri olduğu söylenebilir.

Barajın en dar kısmını oluşturan kanyonun dik yamaçlarında çok sayıda tarihi mezar bulunmaktadır. Kayaların oyulması ile yapılan kral mezarları, buraya gelen insanların tarihi anlamda da güzelliğe doymasına neden olmaktadır.
 • Vezirsuyu Tabiat Parkı

İlçenin doğal güzelliklerinden birisi de kente 23 km mesafede bulunan Vezirsuyu Tabiat Parkı’dır. Söz konusu parka karayolu ile direkt olarak ulaşılabilmektedir. Burayı ziyaret edenlerin daha keyifli zaman geçirmesi için park alanına seyir terası, çocuk oyun parkı, halı saha, kır gazinosu ve benzer alanlar inşa edilmiştir. Tabiat parkının doğal güzellikleri yakından görüldükten sonra tekne ile baraja açılabilir ve buraya 7 km mesafede bulunan Şahinkaya Kanyonu’na tekne ile gidilebilir.

Vezirköprü Festivalleri

İlçede yılın farklı dönemlerinde farklı amaçlar için festivaller düzenlenmektedir. Bunların en bilineni, Ağustos ayı içinde düzenlenen Vezirköprü Kültür Sanat Doğa ve Turizm Festivalidir. Festivalin ilk günü Kunduz Dağı’nda gerçekleştiği için organizasyon Kunduz Festivali adıyla da bilinmektedir.

Geleneksel hale gelen festivalin geçtiğimiz yıl 14.sü düzenlenmiştir. Organizasyon kapsamında yağlı güreş turnuvaları, atlı okçuluk gösterileri, tarım ürünleri yarışmaları, koç yarışmaları ve şair gösterileri yer alıyor. Bu önemli organizasyon, ilçeye gelenlerin büyük beğenisini çekerken, katılımcılar arasında önemli sayıda yabancı turist olduğu da bilinmektedir.

Vezirköprü Müzeleri

Tarihi yapı bakımından oldukça zengin olan ilçede, bu yapılardan bazıları müze olarak hizmet vermektedir. Kente gelenler, tarihi güzellikleri daha yakından görmek için bu müzeleri ziyaret edebilir.
 • Abdullah Derici Konağı (Vezirköprü Kent Müzesi)

Yaklaşık 250 yıl önce inşa edilen Abdullah Derici Konağı, geçmişte farklı amaçlar için kullanılan tarihi bir yapıdır. Fakat son 25 yılda atıl olarak kalan ve değerlendirilmeyen bu yapı, farklı nedenlerden dolayı tahribata uğramıştı. Gerçekleştirilen restorasyon çalışması ile burası orijinaline uygun olacak şekilde restore edildi ve ardından müzeye çevrildi. Konağın içerisinde günlük yaşamda kullanılan çok sayıda eşya yer almaktadır. Mutfak eşyaları, oturma grupları, kilim, halı ve antika değerinde olan diğer eşyaları yakından görmek isteyenler müzeyi ziyaret edebilir.
 • Vezirköprü Evleri

Köprü Mehmet Paşa başta olmak üzere Köprülüler olarak adlandırılan kişiler, Osmanlı devlet yönetiminde bir dönem etkili olmuşlardır. Bu dönemde, saray mimarisi Vezirköprü’ye taşınmış ve şimdilerde Vezirköprü Evleri olarak bilinen yapılar inşa edilmiştir. Söz konusu yapılar restore edilmiş olup, bunlardan bazıları müze olarak hizmet vermektedir.

Vezirköprü Yöresel Yemekleri

Tarihi oldukça eski olan ilçenin, kendine özgü bir yemek kültürü vardır. Zaman içinde oluşan ve sürekli değişen söz konusu kültür, günümüzde farklı yöresel lezzetler olarak karşımıza çıkmaktadır. Vezirköprü yöresel yemekleri şu şekilde sıralanabilir:
 • Baklalı yaprak dolması
 • Bakla yemeği
 • Haşhaşlı çörek
 • Tirit
 • Keşkek
 • Mantarlı pilav

Vezirköprü Nerede, Nasıl Gidilir?

Vezirköprü, Samsun kent merkezine 100 km mesafede bulunmaktadır. Samsun’un batısında yer alan ilçenin komşuları Merzifon ve Boyabat gibi önemli ilçelerdir. Vezirköprü nerede sorusunun cevabı genel olarak bu şekilde verilebilir.

Vezirköprü’ye nasıl gidilir sorusunun ise çok sayıda cevabı vardır. İlçeye kara yolu ile hemen her yerden gitmek mümkündür. Özel aracı olmayanlar ise İstanbul, Ankara ve Bursa başta olmak üzere farklı kentlerden yapılan otobüs seferleri ile buraya gelebilir. Ayrıca uçakla Samsun kent merkezine geldikten sonra toplu taşıma araçları ile ilçeye gelinebilir.admin / 12.04.2019 / 1 / 11 150

Yorum Ekleyin


 1. Burcu A.
  Ziyaretçi
  22 Nisan 2019 19:22
  0

  Samsun Vezirköprü'ye gittiğimizde ilk başta gezicek yer yoktur diyorduk ama araştırınca gerçekten hem tarihi anlamında hemde doğal güzellik anlamında bu site sayesinde bir çok yer keşfettik. Özellikle Vezirsuyu Tabiat Parkı harika bir güzellikte 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ladik'te Gezilecek Yerler

Ladik'te Gezilecek Yerler

Ladik gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Atakum'da Gezilecek Yerler

Atakum'da Gezilecek Yerler

Atakum gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Terme'de Gezilecek Yerler

Terme'de Gezilecek Yerler

Terme gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Havza'da Gezilecek Yerler

Havza'da Gezilecek Yerler

Samsun’un Amasya sınırında olan Havza, ülkemiz için farklı bir yeri olan
Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Samsun’un en önemli ilçelerinden olan Çarşamba , farklı özellikleri ile dikkat
Bafra'da Gezilecek Yerler

Bafra'da Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinde bulunan Samsun şehrinin Bafra ilçesi Karadeniz’in en büyük
Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak isimlendirilen Samsun tertemiz sahili, doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up