Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vizeler insanların ülkelerden başka ülkelere geçişlerini sağlayan araçlardır. İnsanlar gerek tatil gerekse iş için ülkeler arasında seyahatlerini gerçekleştirmektedirler. Ülkeler arasında seyahat etmek teknolojinin gelişmesi ve havacılık sektörünün de hızla ilerlemesiyle birlikte daha hızlı ve daha kolay bir hal almıştır.

vize başvurusu
İnsanlar gitmek istediği ülkeye vize işlemlerinin dışında 2 ya da 3 saat gibi kısa sürelerde gidebilmektedirler. Fakat her ne kadar gidiş süresi kısa ve yolculuk oldukça rahat olsa da öncelik olarak kişilerin vize işlemlerini halletmeleri gerekmektedir. Kişilerin vize başvurularında dikkat edecekleri bazı hususlar bulunmaktadır.

Vize Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Schengen Vizesi ile birlikte Schengen ülkelerinden birisine seyahat edecek olan bir kişi öncelikle hangi ülkeye vize almışsa o ülkenin sınır kapılarından içeriye girmelidir. Daha sonrasında Schengen ülkeleri arasında seyahat edebilir. Her ne kadar Schengen vizesi ile birlikte Schengen ülkeleri arasında kolaylıkla seyahat edilebilse de bazı ülkeler (Almanya, Belçika, Hollanda gibi) kişinin ilk seyahatini vizesi ile birlikte kendilerine yapmasını istemektedirler.


Bazı ülkeler Schengen ülkesi olmasına rağmen eğer kişi o ülkeye ilk defa seyahat ediyorsa ve bunu başka bir ülkeye Schengen vizesi ile gidip oradan gelerek gerçekleştiriyorsa ülke tarafından sıkıntı çıkarılabilir. Vize başvurusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için kişiden istenilen belgeler harfi harfine temin edilmiş olunmalıdır. Herhangi bir belge hasar görmüş, tahriş edilmiş veya okunmuyorsa vize işlemlerinde sıkıntı yaşanılması muhtemeldir ve bu gibi sahte belge ile başvuruda bulunmak yasal olarak suçtur.

İstenilen evrakların aslı isteniyorsa aslının verilmesi gerekmektedir. Toplanan evraklar tek bir dosya halinde konusuna göre sıralanarak görevliye teslim edilirse bu davranış artı bir davranış olur ve görevlinin de işine yardımcı olunmuş olur.

Vize Mülakatı

Öncelikli olarak vize mülakatına giden kişilerde kıyafet ve tavır çok önemli bir husustur. Kişiler vize mülakatlarında güzel ve temiz bir kıyafetle mülakat ortamına gitmelidirler. Çok resmi bir kıyafetin olması gerekmezken çok rahat bir kıyafette ortama uyumsuz kaçacaktır. Kadınlar içinse fazla makyaj göze batacak bir husustur.

Mülakat zamanına gelince, karşınızdaki kişi ile birlikte beden dilinizi kullanarak iletişime geçmeniz sizin için en büyük artılardan birisidir. Eğer akıcı bir şekilde ve beden dilinize hakim olarak konuşmayı başarırsanız bu sizin çok etkin biri olduğunuza yönelik bir izlenim bırakmaya yetecektir. Eğer pasif ve çekingen bir tavır sergilerseniz bunun sonucunda bir adım geriye düşersiniz ve olumsuz bir yönde etkilenirsiniz.


Vize mülakatında görevli memur tarafından kişiye bazı sorular sorulur. Soruların cevaplarından daha fazla sizin kişiye karşı tavrınız, hal ve hareketleriniz, konuşmanız gibi durumlar ele alınır. Fakat her ne kadar sorulan sorulara tepkiniz ele alınsa da verdiğiniz cevaplarda bir o kadar önemli olmaktadır. Vize mülakatında asla ve asla yalan söylenmemelidir.
admin / 27.06.2018 / 0 / 203

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması

Modern yaşamın bizi getirdiği noktada çalışmak kaçınılmaz bir durum. Şehir
Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

Schengen vizesi 22 Avrupa Birliği ülkesi 4 Avrupa Serbest Ticaret Birliği
Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

Her geçen gün gelişen teknoloji ile dünyada ki sınırlar kalkmakta ve insanlar
Seyahate Çıkmadan Önce Alınacaklar Listesi

Seyahate Çıkmadan Önce Alınacaklar

Gezmek bir tutkudur! Hele ki bu işin hakkını verip dağ tepe demeden bütün
Homestay Nedir?

Homestay Nedir?

Bazı eğitimler yalnızca üniversitede kitaplar ile yapılamıyor. Örneğin bir dili
Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken

Ülkemizde yapabileceğiniz en ekstrem seyahatlerden birisi Doğu Ekspres ile
Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Tatilin tadını almak istiyorsanız, kesinlikle her yere gitmeli görmeli ve
Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Yaz geldiğinde hepimizin ilk olarak yapmak istediği şey, tatil. Peki, tatile
Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa Olmazlar!

Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa

Bitmeyen iş, bitmeyen okul, bitmeyen sorumluluklar... Peki ya hepsine ara
Son Yılların Gözde Seyahat Modası: İnterrail

Son Yılların Gözde Seyahat Modası:

İnterrail kelimesini ilk kez duyanlar için üç kelimeyle özet geçmek gerekirse,
Bizi Takip Edin!
6.4k
Twitter
6.6k
Facebook
1.2k
Pinterest
1.6k
Google+
Abone Olun!
up