Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Marmaris Turunç Tanıtımı

Marmaris Turunç Tanıtımı

marmaris turunç
Ülkemizin en önemli tatil merkezlerinden Marmaris’in hemen yanı başında yer alan Turunç, güzel bir koyu olan bir yerleşim merkezidir. Marmaris Turunç, bu güzelliğinden dolayı her yıl çok sayıda turisti ağırlar. Gelenlerin bir kısmı burada birkaç gün kalırken, geneli ise günübirlik olarak köy gelir ve daha sonrada ayrılır.

Eski bir balıkçı kasabası olan Turunç, adından da anlaşılacağı gibi portakal, mandalina ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu bir merkezdir. Tatil için Marmaris'e gelirseniz, mutlaka görmeniz gereken bir yer. Buraya gelirken izleyeceğiniz manzara dahi Turunç’a gelme nedenleri arasındadır.

Turunç Tarihi


Muğla Turunç, doğasıyla dikkat çektiği kadar, tarihi ile de buraya gelenleri etkilemektedir. Kasabanın tarihi 2200 yıl öncesine dayanmaktadır. Helenistik dönemde inşa edilen kasaba, geçmişte çok büyük bir öneme sahipti. Bunun en önemli delillerinden birisi, kasabaya inşa edilen Amos antik kentidir. Bu kentten elde edilen bilgilere göre kasaba Romalılar tarafından bölgenin savunması ve balıkçılık gibi amaçlar için kullanılmıştır. Bizans zamanında önemini nispeten yitiren Turunç, daha sonra ise Türklerin egemenliğine girmiş ve günümüze de bu şekilde gelmiştir.
Eğer Turunç ziyareti düşünüyorsanız; Marmaris'te Gezilecek Yerler konumuz da mutlaka okuyunuz.

Turunç'ta Gezilecek Tarihi Yerler

Turunç’un tarihinin çok eskiye gitmesi, kasabanın farklı noktalarında tarihi yapıların yer almasına neden olmaktadır. Bundan dolayı Turunç gezilecek yerler arasında bu yapılar oldukça önemli bir yer tutar. Fakat bunların en önemlisi, hiç şüphesiz Amos antik kentidir. Turunç’un tarihi güzelliklerinden öne çıkanlar şunlardır:
  • Amos Antik Kenti

amos antik kenti
Yaklaşık 2200 yıl önce inşa edilen Amos antik kentinden günümüze bazı yapılar ulaşmayı başarmıştır. Bu yapıların başında, tepe sayılabilecek bir noktada yer alan tiyatro gelir. Bunun haricinde de farklı yapılar vardır, fakat onların bir kısmı yıkılmıştır. Amos antik kentinin bir diğer özelliği ise burasının hem güneşin doğuşunun, hem de batışının izlenebileceği önemli bir noktadır. Bundan dolayı insanların buraya gelerek tarihi yapıları görmek istemesinin dışında, güneşin batışını da seyretmek gibi bir düşünceleri vardır.

Turunç'ta Gezilecek Doğal Yerler

Ege Bölgesinin en güzel noktalarından olan Turunç, doğal güzellikleriyle de adeta buraya gelenleri büyülemektedir. Kasabanın hemen her noktasının bu güzelliklerle dolu olduğu söylenebilir. Kasabada dikkat çeken doğal güzellikler şunlardır:
  • Turunç Halk Plajı

marmaris turunç sahili
Turunç’un en güzel noktası, burada yer alan koydur. Koy üzerinde yer alan halk plajı, mavi bayraklıdır. Yani plaj son derece temizdir ve bu durum uluslararası bir kuruluş tarafından tescillenmiştir. Zaten plajı gördüğünüzde bunu direkt anlıyorsunuz. Etrafta bulunan ağaçlar ile plaj, çok daha özel bir nokta haline gelmiştir.

Turunç Yöresel Yemekleri

börülce ekşilemesi
Turunç, yaz boyunca çok sayıda turisti ağırlar. Bu turistler, kasabada kendi damak tatlarına göre istedikleri yiyecekleri bulabilir. İsteyenler de Turunç’ta yapılan yöresel yemeklerden tadabilir. Kasabada genellikle zeytinyağının ön planda olduğu yemekler yapılmaktadır. Bu yemeklerden bazıları şu şekildedir:
  • Börülce Ekşilemesi
  • Döş Dolması
  • Karışık Ot Salatası
  • Büryan Kebabı
  • Cızdırma

Turunç Nerede? Nasıl Gidilir?

Turunç, Marmaris ilçe merkezine sadece 20 km’lik bir mesafede bulunmaktadır. Bu ifade, Turunç nerede sorusunun da cevabıdır. İlçenin güneybatısında yer alan Turunç’un buraya olan uzaklığı, aynı zamanda 15 deniz milidir.

Turunç’a nasıl gidilir sorusunun da farklı cevapları vardır. Ormanların arasından, Marmaris ilçe merkezinden direkt buraya gelen 20 km’lik asfalt yol vardır. Bunun haricinde İçmeler üzerinden de buraya gelmek mümkündür. Minibüsler ve dolmuş tekneleri ile insanlar buraya gelebilir. Evet, deniz üzerinden de buraya gelinebilir. Ayrıca kasaba, Dalaman’da bulunan havalimanına 120 km mesafededir. Dalaman'a iniş yaptıktan sonra birkaç adımda buraya gelmek mümkündür.admin / 29.04.2019 / 0 / 141

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

myfriendoo
Akbük’te Gezilecek Yerler

Akbük’te Gezilecek Yerler

Didim’in şirin ve küçük bir beldesi olan Akbük, masmavi deniz ile yemyeşil bir
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up