Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Marmaris Turunç Tanıtımı

Marmaris Turunç Tanıtımı


Marmaris Turunç
Ülkemizin en önemli tatil merkezlerinden Marmaris’in hemen yanı başında yer alan Turunç, güzel bir koyu olan bir yerleşim merkezidir. Marmaris Turunç, bu güzelliğinden dolayı her yıl çok sayıda turisti ağırlar. Gelenlerin bir kısmı burada birkaç gün kalırken, geneli ise günübirlik olarak köy gelir ve daha sonrada ayrılır.

Eski bir balıkçı kasabası olan Turunç, adından da anlaşılacağı gibi portakal, mandalina ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu bir merkezdir. Tatil için Marmaris'e gelirseniz, mutlaka görmeniz gereken bir yer. Buraya gelirken izleyeceğiniz manzara dahi Turunç’a gelme nedenleri arasındadır.

Turunç Tarihi


Muğla Turunç, doğasıyla dikkat çektiği kadar, tarihi ile de buraya gelenleri etkilemektedir. Kasabanın tarihi 2200 yıl öncesine dayanmaktadır. Helenistik dönemde inşa edilen kasaba, geçmişte çok büyük bir öneme sahipti. Bunun en önemli delillerinden birisi, kasabaya inşa edilen Amos antik kentidir. Bu kentten elde edilen bilgilere göre kasaba Romalılar tarafından bölgenin savunması ve balıkçılık gibi amaçlar için kullanılmıştır. Bizans zamanında önemini nispeten yitiren Turunç, daha sonra ise Türklerin egemenliğine girmiş ve günümüze de bu şekilde gelmiştir.
Eğer Turunç ziyareti düşünüyorsanız; Marmaris'te Gezilecek Yerler konumuz da mutlaka okuyunuz.

Turunç'ta Gezilecek Tarihi Yerler

Turunç’un tarihinin çok eskiye gitmesi, kasabanın farklı noktalarında tarihi yapıların yer almasına neden olmaktadır. Bundan dolayı Turunç gezilecek yerler arasında bu yapılar oldukça önemli bir yer tutar. Fakat bunların en önemlisi, hiç şüphesiz Amos antik kentidir. Turunç’un tarihi güzelliklerinden öne çıkanlar şunlardır:
  • Amos Antik Kenti

Yaklaşık 2200 yıl önce inşa edilen Amos antik kentinden günümüze bazı yapılar ulaşmayı başarmıştır. Bu yapıların başında, tepe sayılabilecek bir noktada yer alan tiyatro gelir. Bunun haricinde de farklı yapılar vardır, fakat onların bir kısmı yıkılmıştır. Amos antik kentinin bir diğer özelliği ise burasının hem güneşin doğuşunun, hem de batışının izlenebileceği önemli bir noktadır. Bundan dolayı insanların buraya gelerek tarihi yapıları görmek istemesinin dışında, güneşin batışını da seyretmek gibi bir düşünceleri vardır.

Turunç'ta Gezilecek Doğal Yerler

Ege Bölgesinin en güzel noktalarından olan Turunç, doğal güzellikleriyle de adeta buraya gelenleri büyülemektedir. Kasabanın hemen her noktasının bu güzelliklerle dolu olduğu söylenebilir. Kasabada dikkat çeken doğal güzellikler şunlardır:
  • Turunç Halk Plajı

Turunç’un en güzel noktası, burada yer alan koydur. Koy üzerinde yer alan halk plajı, mavi bayraklıdır. Yani plaj son derece temizdir ve bu durum uluslararası bir kuruluş tarafından tescillenmiştir. Zaten plajı gördüğünüzde bunu direkt anlıyorsunuz. Etrafta bulunan ağaçlar ile plaj, çok daha özel bir nokta haline gelmiştir.

Turunç Yöresel Yemekleri

Turunç, yaz boyunca çok sayıda turisti ağırlar. Bu turistler, kasabada kendi damak tatlarına göre istedikleri yiyecekleri bulabilir. İsteyenler de Turunç’ta yapılan yöresel yemeklerden tadabilir. Kasabada genellikle zeytinyağının ön planda olduğu yemekler yapılmaktadır. Bu yemeklerden bazıları şu şekildedir:
  • Börülce Ekşilemesi
  • Döş Dolması
  • Karışık Ot Salatası
  • Büryan Kebabı
  • Cızdırma

Turunç Nerede? Nasıl Gidilir?

Turunç, Marmaris ilçe merkezine sadece 20 km’lik bir mesafede bulunmaktadır. Bu ifade, Turunç nerede sorusunun da cevabıdır. İlçenin güneybatısında yer alan Turunç’un buraya olan uzaklığı, aynı zamanda 15 deniz milidir.

Turunç’a nasıl gidilir sorusunun da farklı cevapları vardır. Ormanların arasından, Marmaris ilçe merkezinden direkt buraya gelen 20 km’lik asfalt yol vardır. Bunun haricinde İçmeler üzerinden de buraya gelmek mümkündür. Minibüsler ve dolmuş tekneleri ile insanlar buraya gelebilir. Evet, deniz üzerinden de buraya gelinebilir. Ayrıca kasaba, Dalaman’da bulunan havalimanına 120 km mesafededir. Dalaman'a iniş yaptıktan sonra birkaç adımda buraya gelmek mümkündür.admin / 29.04.2019 / 0 / 7 425

Yorum Ekleyin


Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın
Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bördübet Koyu Tanıtımı

Bördübet Koyu Tanıtımı

Bördübet Koyu Marmaris’in 29 kilometre Kuzeybatısında, çam ormanlarıyla kaplı
Ekincik'te Gezilecek Yerler

Ekincik'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın Köyceğiz ilçesine bağlı olan Ekincik, koyu ile meşhur bir yerleşim
Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı beldelerden biridir. İlçe merkezine
İçmeler’de Gezilecek Yerler

İçmeler’de Gezilecek Yerler

İçmeler, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı bir beldedir. İlçe merkezine 8
Marmaris Selimiye Köyü

Marmaris Selimiye Köyü

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı güzel bir köydür. Marmaris'e 40
Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Yatçılar, Mavi Turcular ve Deniz Severler için dünyaca ünlü olan Marmaris ve
Ula'da Gezilecek Yerler

Ula'da Gezilecek Yerler

Muğla’ya 15 km uzaklıkta bulunan Ula, doğusunda Köyceğiz, batısında Gökova
Datça'da gezilecek yerler

Datça'da gezilecek yerler

İlçenin geçmişi M.Ö. 2000’lere dayanmaktadır. İlk yerleşimin Karyalılar
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Datça Palamutbükü Tanıtımı

Datça Palamutbükü Tanıtımı

Türkiye'nin en güzel ve doğal koylarına sahip olan Muğla'nın Datça ilçesindeki
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up