Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Marmaris Selimiye Köyü

Marmaris Selimiye Köyü

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı güzel bir köydür. Marmaris'e 40 kilometre mesafede bulunur. Küçük bir balıkçı köyü olan Selimiye, doğası ve tertemiz deniziyle her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Köy aynı zamanda Türkiye'nin en önemli yat limanlarından biri olma özelliği taşıyor.

muğla selimiye
Selimiye’nin bulunduğu alandaki yerleşim milattan önce 600’lü yıllarda kurulmuştur. Buranın Hydas’a yakın olmasından dolayı ismi Hidas olarak anılmıştır. Sonraki yıllarda Bizans yönetimine giren bölge bu tarihlerde Losta adıyla anılmıştır. Köyde yaygın olarak Girit Türkleri yaşar ve yaşayışa yörük kültürü hakimdir.

Selimiye Köyü’nde Gezilecek Yerler

Marmaris Selimiye Köyü’nün bulunduğu alanda yerleşim çok eski zamanlara dayanır. Eski medeniyetlerden günümüze ulaşan birçok kalıntı vardır. Antik Çağ’dan kalan mezar ve şehir kalıntıları ziyaret edilebilir. Köyün çevresinde tarihi manastır, tiyatro ve deniz feneri görülmeye değer tarihi yerler arasındadır. Köyün en yüksek tepesi olan Sarıkaya Tepesi’nde ise eski bir kalenin kalıntıları bulunur.

selimiye köyü
Köydeki Sığliman Koyu eşsiz doğası ve plajıyla oldukça popüler yerlerden biridir. Kız Kumu adıyla anılan yerde ise denizin üzerinde patika gibi biriken kumlar üzerinde yürümek oldukça zevklidir. Köyün kıyısının olduğu deniz oldukça temiz ve berraktır. Köyün diğer güzel plajları ise Bozburun, Turunç ve Hisarönü’dür. Hem tertemiz plajları hem de beldenin içinin güzelliği etkileyicidir.


Selimiye Köyü’nün meşhur yerlerinden biri Sedir Adası’dır. Burası Kleopatra Adası adıyla da anılır. Marmaris'e 15 kilometre mesafede yer alır. Efsaneye göre buradaki kum Kleopatra için özel olarak Mısır’dan getirilmiştir. Dünyada sadece iki yerde bulunan bu özel kum ateşte yanmamak gibi bir özelliğe de sahiptir. Ada muhteşem doğası, eşsiz plajı ve berrak deniziyle oldukça dikkat çekici yerlerden biridir.

Köyde bir doğa harikası olan şelale ziyaretçilerin dikkatini çeker. Temiz bir ormanlık alan içinden akan şelalenin bulunduğu alanda Jeep Safari etkinlikleri de yapılabiliyor. Ormanlık alanda yaşı 2000’e dayanan dev bir çınar ağacı bulunuyor. Bunun altındaki dinlenme alanları da sıkça tercih ediliyor.

Selimiye Köyü’nde Yapılabilecek Aktiviteler

marmaris selimiye
Muğla Selimiye
Köyü’nün eşsiz plajları deniz turizmi için eşsiz fırsatlar sunuyor. Tertemiz plajları ve denizi ile köyün doğal yapısı birleştiğinde ortaya güzel bir tatil seçeneği çıkıyor. Bunun yanında tarihi dokusu da önemli olan bölgede tarihi yapıları gezmek de oldukça etkileyici oluyor. Diğer yandan bozulmamış kültürleri ve yapısıyla yerleşim yerlerini gezmek, alışveriş yapmak da mümkün. Beldelerin içi de yeşilin her tonunu barındırıyor. Bölgede su ve doğa sporları için birçok alan mevcut. Bu sayede sporseverler için de güzel bir alan. Denizinin ve plajının yanında doğa yürüyüşleri yapmak için de uygun alanlar mevcut. Denizde ise tekne turları yapmak ve bölgeyi keşfetmek en sık tercih edilen etkinliklerden biri oluyor.

Selimiye Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunur. Buraya en yakın havalimanı Dalaman’dadır. Köye karayolu ile gitmek isteyenler Marmaris üzerinden Datça tarafına ilerler ve 25’inci kilometrede Hisarönü Kavşağı’ndan sola döner. Ardından Orhaniye ve Turgut Köylerini geçtikten sonra Selimiye’ye varırlar.admin / 29.08.2018 / 0 / 1 551

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Dalaman'da Gezilecek Yerler

Dalaman'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin doğa, deniz ve tarih ile buluştuğu ve tüm güzellikleri aynı çatı
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Köyceğiz'de Gezilecek Yerler

Köyceğiz'de Gezilecek Yerler

Muğla'nın önemli ilçelerinden biri olan Köyceğiz Akdeniz ve Ege'nin birleştiği
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up