Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Marmaris Selimiye Köyü

Marmaris Selimiye Köyü


Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı güzel bir köydür. Marmaris'e 40 kilometre mesafede bulunur. Küçük bir balıkçı köyü olan Selimiye, doğası ve tertemiz deniziyle her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Köy aynı zamanda Türkiye'nin en önemli yat limanlarından biri olma özelliği taşıyor.

Marmaris Selimiye Köyü
Selimiye’nin bulunduğu alandaki yerleşim milattan önce 600’lü yıllarda kurulmuştur. Buranın Hydas’a yakın olmasından dolayı ismi Hidas olarak anılmıştır. Sonraki yıllarda Bizans yönetimine giren bölge bu tarihlerde Losta adıyla anılmıştır. Köyde yaygın olarak Girit Türkleri yaşar ve yaşayışa yörük kültürü hakimdir.

Selimiye Köyü’nde Gezilecek Yerler

Marmaris Selimiye Köyü’nün bulunduğu alanda yerleşim çok eski zamanlara dayanır. Eski medeniyetlerden günümüze ulaşan birçok kalıntı vardır. Antik Çağ’dan kalan mezar ve şehir kalıntıları ziyaret edilebilir. Köyün çevresinde tarihi manastır, tiyatro ve deniz feneri görülmeye değer tarihi yerler arasındadır. Köyün en yüksek tepesi olan Sarıkaya Tepesi’nde ise eski bir kalenin kalıntıları bulunur.

Köydeki Sığliman Koyu eşsiz doğası ve plajıyla oldukça popüler yerlerden biridir. Kız Kumu adıyla anılan yerde ise denizin üzerinde patika gibi biriken kumlar üzerinde yürümek oldukça zevklidir. Köyün kıyısının olduğu deniz oldukça temiz ve berraktır. Köyün diğer güzel plajları ise Bozburun, Turunç ve Hisarönü’dür. Hem tertemiz plajları hem de beldenin içinin güzelliği etkileyicidir.


Selimiye Köyü’nün meşhur yerlerinden biri Sedir Adası’dır. Burası Kleopatra Adası adıyla da anılır. Marmaris'e 15 kilometre mesafede yer alır. Efsaneye göre buradaki kum Kleopatra için özel olarak Mısır’dan getirilmiştir. Dünyada sadece iki yerde bulunan bu özel kum ateşte yanmamak gibi bir özelliğe de sahiptir. Ada muhteşem doğası, eşsiz plajı ve berrak deniziyle oldukça dikkat çekici yerlerden biridir.

Köyde bir doğa harikası olan şelale ziyaretçilerin dikkatini çeker. Temiz bir ormanlık alan içinden akan şelalenin bulunduğu alanda Jeep Safari etkinlikleri de yapılabiliyor. Ormanlık alanda yaşı 2000’e dayanan dev bir çınar ağacı bulunuyor. Bunun altındaki dinlenme alanları da sıkça tercih ediliyor.

Selimiye Köyü’nde Yapılabilecek Aktiviteler

Muğla Selimiye Köyü’nün eşsiz plajları deniz turizmi için eşsiz fırsatlar sunuyor. Tertemiz plajları ve denizi ile köyün doğal yapısı birleştiğinde ortaya güzel bir tatil seçeneği çıkıyor. Bunun yanında tarihi dokusu da önemli olan bölgede tarihi yapıları gezmek de oldukça etkileyici oluyor. Diğer yandan bozulmamış kültürleri ve yapısıyla yerleşim yerlerini gezmek, alışveriş yapmak da mümkün. Beldelerin içi de yeşilin her tonunu barındırıyor. Bölgede su ve doğa sporları için birçok alan mevcut. Bu sayede sporseverler için de güzel bir alan. Denizinin ve plajının yanında doğa yürüyüşleri yapmak için de uygun alanlar mevcut. Denizde ise tekne turları yapmak ve bölgeyi keşfetmek en sık tercih edilen etkinliklerden biri oluyor.

Selimiye Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunur. Buraya en yakın havalimanı Dalaman’dadır. Köye karayolu ile gitmek isteyenler Marmaris üzerinden Datça tarafına ilerler ve 25’inci kilometrede Hisarönü Kavşağı’ndan sola döner. Ardından Orhaniye ve Turgut Köylerini geçtikten sonra Selimiye’ye varırlar.admin / 29.08.2018 / 0 / 12 162

Yorum Ekleyin


Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın
Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bördübet Koyu Tanıtımı

Bördübet Koyu Tanıtımı

Bördübet Koyu Marmaris’in 29 kilometre Kuzeybatısında, çam ormanlarıyla kaplı
Marmaris Turunç Tanıtımı

Marmaris Turunç Tanıtımı

Ülkemizin en önemli tatil merkezlerinden Marmaris’in hemen yanı başında yer
Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı beldelerden biridir. İlçe merkezine
İçmeler’de Gezilecek Yerler

İçmeler’de Gezilecek Yerler

İçmeler, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı bir beldedir. İlçe merkezine 8
Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya, Uzunyurt adıyla da bilinir. Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı köylerden
Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Yatçılar, Mavi Turcular ve Deniz Severler için dünyaca ünlü olan Marmaris ve
Datça'da gezilecek yerler

Datça'da gezilecek yerler

İlçenin geçmişi M.Ö. 2000’lere dayanmaktadır. İlk yerleşimin Karyalılar
Kızılağaç Köyü Tanıtımı

Kızılağaç Köyü Tanıtımı

Karya İmparatorluğunun ilk yerleşim bölgesi olan Kızılağaç Köyü, bir Türkmen
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up