Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Dalaman'da Gezilecek Yerler

Dalaman'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin doğa, deniz ve tarih ile buluştuğu ve tüm güzellikleri aynı çatı altında toplayan müstesna ilçelerinden biridir Dalaman. 617 km yüzölçümüne sahip ilçenin nüfusu, 35 binden fazladır. Muğla iline bağlı olan Dalaman, 12 ilçeden biridir.

dalaman
Dalaman'da gezilecek yerler
o kadar fazla ki, sizi ilçenin geçmiş tarihini anlatarak sıkmak istemediğimiz için, direkt olarak gezilip görülecek yerlere gitmek istiyoruz. Daha sonra tarih kısmını, farklı kaynaklardan araştırıp okuyabilirsiniz. Hazırsanız başlıyoruz.


Kapıdağı Yarımadası

dalaman kapıdağ yarımadası
Sarsala ve Hurmalı koyları arasında kalan bölümde yer alan Kapıdağı Yarımadası, Batı Akdeniz Bölgesinin en büyük ikinci yarımadasıdır. Muhteşem koylar, burun ve adalar ile süslenmiş olan bu eşsiz yarımada, yüksek tepeler ve tarihi kalıntılar ile çevrilidir. Tarih sever gezginlerin, Dalaman’da ilk durağıdır.

Hippokome Antik Kenti

hippokome antik kenti
Eski Karya dilinde At Şehri anlamına gelen Hippokome, Dalaman ilçe merkezine 30 km uzaklıkta olup Çöğmen Köyündeki İt Asarı mevkinde bir tepe üzerinde kurulmuş antik bir şehirdir. 3 büyük kaya mezarı ile çevrelenen Hippokome Antik Kenti, Roma ve Bizanslılardan kalma yapılar ve tarihi kalıntılardan oluşmaktadır.

Oktapolis Antik Kenti

oktapolis antik kenti
Likya dönemine ait tarihi kaya mezarlarının bulunduğu bu tarihi bölgenin, yapılan kazı çalışmaları sonucunda bugünkü Elcik, Sabunlu ve Kızılkaya köy sınırları içinde kurulduğu ortaya çıkarılmıştır.

Delikli Kavak

Elcik - Bozbel arasında kalan bu tarihi bölgede kaya mezarları, sur kalıntıları ve yer mezarları yer almaktadır.

Ardıçlı Tepe

Bozbel Gökseki mahallesinin batı bölgesinde yer alan Çal deresi kenarında konumlanan Ardıçlı Tepe, geniş ormanlar ve sarp kayalıklarla çevrilidir. Muhteşem manzarası ve temiz orman havası ile doğa severler için ideal bir gezi yeridir.

Dalaman Çayı

dalaman çayı
Tarihteki ismi İndos olan ve 229 kilometre uzunluğuna sahip Dalaman Çayı, Marmaris ve Fethiye arasında yer alır. Batı Torosların Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca'nın 8 km. güneyinden denize dökülür. Adrenalin tutkunlarının ilk adresi olan Dalaman Çayı, Rafting sporu için uygun bir çaydır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist çekmektedir. Konaklamak için yakındaki Akköprü köyündeki pansiyonlar, işinizi görebilecek düzeydedir.

Antik Demirciler Çarşısı

dalaman demirciler çarşısı
Dalaman
Gürköy yolundan 30 dakika yaya olarak gidebilecekseniz Antik Demirciler Çarşısını ziyaret etmek için plan yapınız. Çünkü buraya ulaşım biraz zordur. 13. Yüzyılda Rumlar tarafından inşa edilmiştir. Yöre halkı tarafından Demirci Çarşısı olarak bilinmektedir.

Asma Eski Köprü ( Tarihi Ak Köprü )

dalaman asma eski köprü
Geçmiş yıllarda Köyceğiz ve Fethiye ilçelerini Muğla merkeze bağlamak için inşa edilen köprü;3.00 metresi araçlara ait olmak üzere, toplam genişliği 4.10 metredir.

Günlüklü Koyu

günlüklü koyu
Günlüklü koyu
, Fethiye-Göcek yolu üzerinde yer almaktadır. Fethiye'den 15 km kadar gidince, koya inen yol kavşağına ulaşılıyor. 1 km kadar da günlük ağaçları arasında taşıt yolculuğundan sonra plaja ulaşılıyor. Girişte, kişi sayısına göre ücret alınmaktadır. Mükemmel bir doğa ve inanılmaz güzellikteki Günlük ağaçları görülmeye değer. Plajda çeşitli restaurantlar bulunmakta. Beach club havasında olan bir yerdir.

Ekincik Koyu

ekincik koyu
700 nüfuslu bir küçük köyde bulunan Ekinci Koyu için, Türkiye'nin en güzel koyu tanımını yaparsak sanırız abartı olmaz. Değil Türkiye’de, dünyada bile böylesine muhteşem bir manzara yoktur. Dalaman'a ayak basar basmaz ilk ziyaret edilecek yerdir.

Dalaman Pazarı

dalaman pazarı
Dalaman'a özel gözlemeleri yiyebileceğiniz, yöresel birçok el işi ve hediyelik eşyanın satıldığı, sıcacık bir halk pazarı. Görüşmeye değer.

Tekne Turu

dalaman tekne turu
Dalaman'a gelip te tekne turu yapmadan dönerseniz, ben Dalaman'a gittim demeyin. O muhteşem koyları, Amazon ormanları içinden geçermiş gibi hissettiren o inanılmaz kanalları tekne ile gezebilirsiniz. Tekne turu için tam gün ayırmanız gerektiğini hatırlatalım.

Kleopatro Hamamı

Dalaman Kleopatro Hamamı
Az önce tekne turundan bahsetmiştik sizlere. Kleopatro hamamı, Likyalılar döneminden tarihi kalıntılar üzerine kurulu bir koyda yer almaktadır. Suların altında tarihi kalıntılara rastlanmaktadır. Dalış yapıp bu muhteşem kalıntıları görebilirsiniz.

Dalyan (Kaunos Antik Kenti)

kaunos antik kenti
Tarihi yerleri seviyorsanız, içlerinde yürüdüğünüzde taşlara dokunduğunuzda yüzyıllar önce yaşanmışlıkları hissediyorsanız, mükemmel gelecek size. Ayrıca resim ve selfie çekmeyi sevenler için çok güzel manzaralar var.
Karia ve Lykia bölgelerinin sınırında yer alan Kaunos Antik Kenti, Karia'nın en önemli ticaret limanlarından biriydi. Devamı için "Kaunos Antik Kenti" isimli konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Termal Kaplıca

dalaman termal kaplıca
Dalyan’daki çamur banyoları özellikle yaz aylarında yabancı turistlerle dolup taşıyor. Bunların haricinde Dalaman, Fethiye ve Köyceğiz’de şifa kaynağı muhteşem kaplıcalar ve şifalı sular bulunmakta. Dünyaca ünlü Dalyan Çamur banyosunu mutlaka denemelisiniz. Kükürt fışkıran ve sürekli 40 derece sıcaklığı olan sular, kan dolaşımını hızlandırdığı gibi, kireçlenmeye de iyi gelmektedir.

Sarsala Koyu

sarsala koyu
Alabildiğince mest eden bir doğa, balıklarla beraber yüzülebilen eşi benzeri olmayan bir deniz ve mis gibi temiz hava. Görür görmez sizi etkisi altına alabilecek muhteşem bir koy. Teknelerin de sığınma merkezi olan Sarsala Koyu, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Gökgemile Koyu

gökgemile koyu
Kapıdağ Yarımadasında yer alan Gökgemile koyu, tur teknelerinin pek uğramadığı bakir ve eşsiz bir koydur. Dalamandan Sarsala Koyu’na gelip yaklaşık 1,5 saatlik bir yürüyüş ile Gökgemile Koyuna gelebilirsiniz. Sakin bir gün geçirmek, denize girmek ve doğa ile baş başa kalmak için en ideal yerdir.

Köy Düğünleri

dalaman köy düğünü
Muğla'nın yöresel düğünleri
çok ünlüdür. Yolunuz Dalaman’da bir düğün eğlencesine düşerse, mutlaka birkaç saatinizi ayırıp, Dalaman'ın yöresel düğün eğlencelerini izlemenizi tavsiye ederiz.

Dalaman’da ne yenir?

çökertme kebabı
Dalaman yöresel yemekleri
ile ünlü bir ilçedir. Daha doğrusu olaya Muğla yöresel yemekleri olarak bakmak lazım. Çünkü Muğla'nın en ünlü yöresel lezzetleri olan tarhana çorbası, Çökertme kebabı, Döş dolması, Ekşili balık, Kefal dolması, Keşkek, Oğlak yahni, Börülce ekşilemesi, Kaya koruğu salatası, Muğla halkası ve lokma tatlısını Dalaman’da yiyebilirsiniz. Ayrıca bir deniz cenneti olan ilçe ’de her çeşit balığı taze taze tüketebilirsiniz.

Dalaman Nerede, Nasıl Gidilir?

Muğla şehir merkezine uzaklığı, yaklaşık 100 kilometredir. Muğla veya Fethiye’den Dalaman ilçesine ulaşmak için, Muğla Belediyesi Toplu Taşıma otobüslerinden (MUTTAŞ) faydalanabilirsiniz. Ama size tavsiyemiz kendi özel aracınızla geliniz veya Muğla’dan araç kiralayınız. Bu şekilde daha rahat gezebilirsiniz. Ayrıca havaalanında HAVAŞ servislerini kullanarak ilçe merkezine ulaşabilirsiniz.


Dalaman’dan ayrılmak zor olsa da, rotamıza devam etmek zorundayız. Bunca koy, antik şehir ve muhteşem plajları gezdikten sonra yönümüzü Datça’ya çevirip, Datça'da gezilecek yerler konusuna bakalım.admin / 03.05.2018 / 2 / 18 350

Yorum Ekleyin


 1. Eylül
  Ziyaretçi
  8 Ocak 2019 15:41
  0

  Dalaman'ı kesinlikle görmenizi tavsiye ederim. Doğal güzellikleri ve canlı sokakları ile insanı kendine çekiyor. 3 gecelik tatilimizi 1 haftaya uzattık :) Araç kiralama firmamız sağolsun her türlü rehber ve ulaşım ayrıcalığını bize tanımıştı, tavsiye ederim.

 2. Açelya doruk
  Ziyaretçi
  24 Ağustos 2019 14:01
  0
  Dalaman gerçekten gezilecek harika bir yermiş. İnsan şu resimlere bakınca içi erimiyor değil. Özellikle resimlerdeki koylar keşfedilmemiş dünya harikaları diyebilirim. Dalaman'da yaşıyor olmuş olsam asla reklamını yapmak istemezdim ki, kötü ve oraları pisletecek insan oğlu gelmesin. Hemen güzel bir tatil planı hazırlayıp, uçak biletimizi alıp, Dalaman araç kiralama firmalarından birinden araç kiralayıp her yere gidebiliriz. 

  Teşekkürler gezipedia.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Yatçılar, Mavi Turcular ve Deniz Severler için dünyaca ünlü olan Marmaris ve
Gökova’da Gezilecek Yerler

Gökova’da Gezilecek Yerler

Ülkemizde yaz turizminin önemli kentlerinden biri olan Muğla, muhteşem
Akyaka’da Gezilecek Yerler

Akyaka’da Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi yaz turizminde ülkemizin önde gelen bazı şehirlerinde bünyesinde
Milas'ta Gezilecek Yerler

Milas'ta Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihi M.Ö. 10. yüzyıla dayanan, isminin rüzgarlar tanrısı Ailos'un
Datça'da gezilecek yerler

Datça'da gezilecek yerler

İlçenin geçmişi M.Ö. 2000’lere dayanmaktadır. İlk yerleşimin Karyalılar
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler

İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up