Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun’da Gezilecek Yerler


Bozburun gezilecek yerler
Bozburun, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı beldelerden biridir. İlçe merkezine 49 kilometre mesafede bulunur. Türkiye'nin güneybatısında kalan beldenin ismi buradaki boz renkli dağlardan gelir. Bölgenin bilinen en eski adı Tinos veya Timnos’tur. Yarımada’da tarihi 10 kent bulunur. Bilindik Larymna Antik Kenti Bozburun’u da kapsar. Kentin kalıntıları bugün de görülebilir.

Günümüzde ise turistik beldelerin en güzellerinden sayılan Bozburun yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrar. Belde yat turizmi için önemli bir noktadır. Buradaki yat ve gulet tersaneleri meşhurdur. Motorlu ahşap guletler Bozburun’da yapılır. Belde ve çevresinde bu ve benzer amaçla kurulmuş birçok atölye vardır.


Ünlü tatil beldelerinden biri olan Marmaris Bozburun, çevresine göre sakin bir ortama sahiptir. Dinlenmek ve eğlenceli aktiviteler yapılabilecek, huzurlu bir yerdir. Denizinin berraklığı ve temizliği ziyaretçileri buraya çeker. El değmemiş ormanları bölgeye nefes aldırır, temiz havanın tadı çıkarılır.

Yazımızın devamında dilerseniz keyifli ve huzurlu bir tatil isteyenlerin uğrak noktası olan Bozburun gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Bozburun Koyları

Bozburun ve çevresinde eşsiz güzelliklere sahip birçok koy bulunur. Koylar genellikle burada düzenlenen tekne turları ile gezilir. Hatta tekneler şahsi olarak da kiralanabilir. Çevredeki harika koyları teknelerle ziyaret edip doyasıya yüzmek ziyaretçilerin sevdiği aktivitelerdendir. Bölgede öne çıkan koylar Ada Boğazı, Serçe Limanı, Bozukkale, Üç Taş, Akvaryum ve Dirsekbükü koyları şeklinde sıralanabilir.

Denizi çoğu zaman sakin ve dalgasızdır. Dalgıçlık yapmak isteyenler için de güzel alternatifler sunar. Su altı dalışını merak edenler için ise dalış eğitimi veren merkezler bulunur. Bunlara başvurarak hem öğrenebilir hem güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bozukkale Limanı

Bozukkale Limanı, Bozukkale koyunda bulunur. Tekne turlarının da uğradığı noktalardan biridir. Bozburun yarımadasının güneybatısında bulunur. Buranın tarihi milattan önce 7’nci yüzyıla kadar uzanır. Loryma Antik Kenti’ne ait kalıntılara da Bozukkale’de bulunur. Koyun girişindeki tepenin üzerinde kentin kalıntıları yer alır. Burada günümüze göre sağlam bir şekilde ulaşmış kale, üç sarnıç, akropol ve nekropolon kalıntıları bulunur.

Konum itibariyle geçmişte ve günümüzde stratejik öneme sahip yerlerden biridir. Rüzgara karşı korunaklı doğal bir yapısı olan körfez mavi yolculuk tekneleri ve yatlarının sıkça uğradığı noktalarındandır. Marmaris üzerinden Bodrum'a giden tekneler de burada konaklar. Ziyarete gelenlere hizmet veren 3 küçük işletme de kıyıya yakın konumda yer alır. Bozukkale’ye karadan da ulaşmak mümkündür. Söğüt’ten Taşlıca’ya kadar araçla gidip sonra kısa mesafe yürüyerek koya ve antik kente ulaşılabilir.

Larymna Antik Kenti

Larymna Antik Kenti, Bozburun merkezden 45 dakika yürüyüş mesafesinde bulunur. Buradaki Asar Tepesi’nde kentin bazı kalıntıları hala ayaktadır. Fakat yapıların büyük çoğunluğu günümüze ulaşmamıştır. Larymna isminin Luwi ya da Karia dilinden geldiği düşünülmektedir. Kum Halkı anlamına gelir. Kentin tarihinin milattan önce 2000’lere uzandığı tahmin edilir. Geçmişi tam olarak bilinmeyen antik kente dair başka kalıntılar da çevreye yayılmıştır. Burayı gezen ziyaretçiler 45 dakikalık yol boyunca harika bir doğanın içinden yürür. Tepeye ulaşıldığında ise muhteşem bir manzara ile karşılaşılır.

Tekne Turları

Muğla Bozburun’u keşfetmek için en güzel seçeneklerden biri tekne turlarıdır. Çevredeki muhteşem koylarda yüzmek, harika manzaralar içinden ilerlemek, ormanla denizin buluştuğu alanları keşfetmek için tekne turları sıkça tercih edilir. Yaz aylarında başlayan turlar için tekneler sabah 10.00’da kalkar ve gün boyu çeşitli koyları, kumsalları ziyaret eder. Turlar genellikle Ada Boğazı, Serçe Limanı, Bozukkale, Üç Taş, Akvaryum ve Dirsekbükü üzerinden Bozburun’a geri döner.


Toplu turlara katılmak istemeyenler veya bir arkadaş grubuyla gezmek isteyenler turların haricinde de tekne ile gezebilir. Aynı yerden bir tekne kiralamak ve öyle gezmek de mümkündür. Çevredeki koylarda da deniz berrak temiz ve genellikle dalgasızdır. Dalgıçlık gibi aktiviteler yapmak isteyenler için de Bozburun ideal bir tatil noktasıdır.

Bozburun Sahili

Akdeniz'in en güzel manzaralarından birine sahip olan Bozburun sahilinde keyifli ve huzurlu bir vakit geçirebilir, sahil yolu üzerinde bulunan kafe ve restoranlarda gününüzü tamamlayabilirsiniz.

Bozburun Nerede? Nasıl Gidilir?

Bozburun Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı beldelerden biridir. İlçe merkezine 45 kilometre mesafede bulunur. Özel araçla gitmek isteyenler Marmaris - Datça yolu üzerinden Bozburun’a ulaşabilir. Toplu taşıma ile gitmek isteyenler de Marmaris’ten kalkan dolmuşları kullanabilir.admin / 27.09.2018 / 0 / 4 474

Yorum Ekleyin


Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın
Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bördübet Koyu Tanıtımı

Bördübet Koyu Tanıtımı

Bördübet Koyu Marmaris’in 29 kilometre Kuzeybatısında, çam ormanlarıyla kaplı
Marmaris Turunç Tanıtımı

Marmaris Turunç Tanıtımı

Ülkemizin en önemli tatil merkezlerinden Marmaris’in hemen yanı başında yer
Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Dalyan Kargıcak Koyu

Dalyan Kargıcak Koyu

Kargıcak Koyu Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Beldesi’nde bulunur. Bu
İçmeler’de Gezilecek Yerler

İçmeler’de Gezilecek Yerler

İçmeler, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı bir beldedir. İlçe merkezine 8
Marmaris Selimiye Köyü

Marmaris Selimiye Köyü

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı güzel bir köydür. Marmaris'e 40
Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Marmaris ve Datça Yarımadası Kıyıları

Yatçılar, Mavi Turcular ve Deniz Severler için dünyaca ünlü olan Marmaris ve
Datça'da gezilecek yerler

Datça'da gezilecek yerler

İlçenin geçmişi M.Ö. 2000’lere dayanmaktadır. İlk yerleşimin Karyalılar
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up