Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Listeler » Türkiye’de Gezilecek Tarihi Yerler

Türkiye’de Gezilecek Tarihi Yerler


gezilecek tarihi yerler
Ülkemiz coğrafi konumu ile birlikte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Birçok araştırmacı ve tarih meraklısı ülkemizde bulunan tarihi eserleri incelemek amacıyla ülkemizi ziyaret etmektedir. Mimari bakımdan da oldukça zengin olan ülkemiz her sene binlerce yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır. Bunlardan en büyük payı ise tarihi kokan şehirlerimiz almaktadır. Sizlere bu yazımızda Türkiye’de Gezilecek Tarihi Yerler konusundan bahsedeceğiz.


Birçok medeniyeti içerisinde barındırmış olan ülkemizin tabiri caizse adeta tarih kokmaktadır. Dünya çapında pek çok tarihçi gezginin mutlaka ziyaret etmiş olduğu ülkemiz içerisinde yer alan tarihi yapıtlar ile birlikte de oldukça ön plana çıkmayı başarmıştır. Ülkenin ekonomisinde de oldukça büyük bir paya sahip olan turistler geçmiş yıllara nazaran günümüzde birçok tarihi bölgeyi heyecanla takip etmektedir. Son dönemlerde oldukça ön plana çıkan bu bölgelerden birisi de Göbeklitepe’dir. Geçmiş tarihimize ışık tutan bu yapıtlar aynı zamanda büyük bir ilgi ile karşılaşmaktadır. Yazımızda Türkiye’de gezilecek tarihi yerler ve tüm bu mekanlar ile yapıtlara ilişkin olarak detaylı bilgi paylaşacağız.

Ülkemizin En Güzel Tarihi Yerleri

Ülkemizde birçok Osmanlı ve Selçuklu mimarisine rastlayabileceğiniz gibi diğer uygarlıklardan kalan o muhteşem eserleri de görebilmeniz mümkündür. Sanırım ülkemizde yer alan tarihi dokuyu tek tek anlatmaya kalsak bunu bir ansiklopediye bile sığdıramayız ama biz yine de sizlere öne çıkan ve en çok gezilen tarihi yerlerden bahsedeceğiz. Sizler için ülkemizin en güzel tarihi yerleri ve detaylarını listeledik;

İşte Ülkemizdeki En Güzel Tarihi Yerler Listesi;

  • Efes Antik Kenti

efes antik kenti
En çok tercih edilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Efes Antik Kenti İzmir şehrimizde bulunmaktadır. Ülkemizin önemli tarihi yapıtları arasında bulunan bu güzel antik kent yaklaşık olarak Milattan önce 6 bin yıllara uzanan bir geçmişe sahiptir. Kent içerisinde Celcus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı, Yedi Uyurlar Mağarası ve Meryemana Evi yer almaktadır.

  • Likya

likya
Roma ve Bizans uygarlıklarını içerisinde barındırmış olan bu güzide yerde ayrıca Olimpos gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 3 bin yıldır sönmeden yanmaya devam ettiği söylenen ve Çıralı da bulunan ateşi de ziyaret edebilirsiniz. Tarihi bir rota oluşturacaksanız bu rotanızda Likya’ya kesinlikle yer vermeniz gerekmektedir.


  • Sümela Manastırı

sümela manastırı
Son dönemlerde yapılan restorasyon çalışmaları ile birlikte oldukça gündeme gelen Sümela Manastırı birçok tarihçi gezinin ilgisini çekebilmeyi başarmıştır. Rum Ortodoks manastırı ve kiliseleri içerisinde barındıran Sümela Manastırına Trabzon ilinin Maçka ilçesinden ulaşabilmeniz mümkündür. Sarp bir tepeye konuşlanmış olan bu manastır aynı zamanda sizlerin bir tarih yolculuğu yapmasını da sağlayacaktır. 

  • Hattuşa

hattuşaş
Hititlerin başkentliğini yapan Hattuşa, Çorum ilimizin Boğazkale ilçesinde yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu güzide yerleşim yer aynı zamanda bizlere yaşanmış olduğu tarihle ilgili birçok bilgi paylaşmaktadır. Milattan önce 3 binden bu yana günümüze kadar ulaşmış olan bu güzel antik yerleşim yerini kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

  • Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

divriği ulu camii
Son dönemlerin en çok ziyaret edilen tarihi yeri haline gelen Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer almaktadır. Sivas ilimizin en önemli turistik değeri olan bu güzel tarihi yapı aynı zamanda günümüzde yapılamayacak derecede el sanatına sahiptir.

Gezi Rotası Hazırlayın Tarihi Yerlerin Keyfine Varın!


En iyi ve en güzel şekilde gezi planı hazırlamak istiyorsanız kesinlikle kendinize bir gezi rotası belirlemeniz gerekmektedir. Bütçenizi ayarlayarak ülkemizin en doğusundan en batısına kadar yol güzergahınızda yer alan tarihi yerleri tespit etmeniz ve buraları keşfetmeniz sizlerin eğlenceli ve kaliteli bir gezi yapabilmeniz için oldukça önemlidir. Sizlerde bu yönde bir gezi rotası oluşturun ve o muhteşem tarihi dokulardan faydalanın. Şimdiden iyi eğlenceler!admin / 10.06.2019 / 0 / 1 632

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bozcaada’da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Bozcaada’da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Çanakkale’ye bağlı Bozcaada ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerler
Türkiye'nin En İyi Otelleri

Türkiye'nin En İyi Otelleri

Türkiye'nin en iyi otelleri listesi isimli bu makalemizde içeriği, koşulları,
Türkiye’deki En Lüks Oteller Listesi

Türkiye’deki En Lüks Oteller Listesi

Ülkemiz son yıllarda turizm ile birlikte oldukça önemli noktalara ulaşabilmeyi
Türkiye’deki En İyi Tatil Yerleri

Türkiye’deki En İyi Tatil Yerleri

Günümüzde pek çok kişi gerek iş hayatının vermiş olduğu yoğunluktan gerekse
Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Tatil Yerleri

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Tatil

Ülkemiz geçmişinden bu yana pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
Türkiye'nin En Ucuz 5 Tatil Beldesi

Türkiye'nin En Ucuz 5 Tatil Beldesi

Tatil insanların psikolojik olarak rahatlamalarını sağlayan en büyük
Muğla'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Muğla'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Muğla tatil mekanlarıyla meşhur olan bir ilimiz. Bulundurduğu tatil köyleri ve
Türkiye'nin Görülmesi Gereken En İyi Kiliseleri

Türkiye'nin Görülmesi Gereken En İyi

Ülkemizdeki kiliseler dünyadaki birçok kilise ile yarışmaktadır. Her yıl
Türkiye'nin en iyi 10 müzesi

Türkiye'nin en iyi 10 müzesi

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu'dan elde edilmiş tarihi eserler
Son Zamanlarda Gidilebilecek En Ucuz 5 Ülke

Son Zamanlarda Gidilebilecek En Ucuz 5

Birçoğumuz yoğun iş temposu içerisinde yılda gidebileceğimiz 1-2 hafta tatilin
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up