Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar liman kentiydi. Şimdi denizden yaklaşık 5 km içeride bulunan ve birkaç kez yeri değişen Efes’in geniş bir alana dağılan kalıntıları üzerinde Selçuk ilçesi kurulmuş. Burada yalnızca tarihi eserler yok, Türkiye'nin en uzun kumsallarından biri olan Pamucak ve artık iyice ünlenen Şirince köyü de Efes’in yanı başında.

Efes antik kenti
Efes’in ilk olarak Ayasuluk Tepesinde kurulduğu, Yunan kolonicilerin Panayır Dağının eteklerine yerleştikleri kabul ediliyor. MÖ 560 yılında Lidya Kralı Kroisos kente saldırmış ve Efes halkını savunmasız bir bölge olan İsa Bey Camisi ile Artemis Tapınağı arasına taşınmaya zorlamış. Büyük İskender’in generallerinden Lysimakhos kenti günümüzde de bulunduğu Bülbül Dağı eteklerinde yeniden kurmuş ve surlarla çevirmiş. Roma döneminde Asia eyaletinin başkenti olan Efes, yaklaşık 200 bin nüfusa sahip büyük bir liman kentiymiş. Küçük Menderes Nehri'nin getirdiği alüvyonlar limanı doldurunca Bizans döneminde bir kez daha Ayasuluk Tepesi’ne taşınmış. 1348 yılında Aydınoğluları Beyliğinin başkenti olan Efes, Ayasuluk olarak adlandırılmış, 1914 yılında da adı Selçuk olarak değiştirilmiş.

Efes’in Tarihi Anıtları

Yılda ortalama 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Efes’in hala kullanılan 30 bin kişilik antik tiyatrosu, Devlet Agorası, Vedtus Gymnasiomu, Lukas mezar anıtı, doğu gymnaslonu, Hadrianus Tapınağı, odeon (meclis salonu) ve su kemerleri ilk akla gelen anıtları. Antik dünyanın İskenderiye ve Bergama kütüphaneleriyle birlikte üç önemli kütüphanesinden biri olan Celsius Kütüphanesi de restore edilerek ayağa kaldırılmış. Mozaik ve fresklerle süslü Yamaç Evler de Efes’in görkemini yansıtan eserlerden.


Antik dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı ise Kuşadası yolu üzerindeki “İngiliz Çukuru” olarak adlandırılan mevkide. İlk kez MÖ 2. yüzyılda Filistinli (Sidonlu) Şair Antipatros’un yazdığı bir şiirde sözü edilen yedi harika, sonraki yıllarda herkes tarafından benimsenmiş. 3. yüzyılda Ostrogotlar tarafından yıkıldığı bilinen Artemis Tapınağından geriye temel kalıntıları ve bir sütun ulaşabilmiş. Artemis Tapınağı’nın bulunduğu yer, İyonlar yerleşmeden önce Ana Tanrıça Kibele’nin kutsal yeri olarak biliniyordu. Ana Tanrıça Kibele kültünün devamı sayılan Artemis, doğulu ve batılı özellikleri bir arada taşıyor, Efes’in koruyucusu, doğurganlık ve av tanrıçası olarak kabul ediliyordu. Efesliler, Artemis için inşa ettikleri ilk tapınak yanınca, Helenistik dönemde dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen tapınağı inşa etmişler. Bütünüyle mermerden inşa edilmiş ilk anıt olan 127 sütunlu tapınak 125 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğindeymiş.

Efes'te Gezilecek Yerler

Hıristiyan inancına göre Meryem Ana’nın yaşamının son yıllarım Efes çevresinde geçirdiği kabul ediliyor, ayrıca İncil’de adı geçen yedi kiliseden birinin bulundu­ğu Efes bu özellikleri nedeniyle inanç turizminin en önemli noktalarından biri. Mer­yem Ana’nın adının verildiği ilk kilise burada. Bu kilisenin yerinde daha önceleri borsa binasının bulunduğu söyleniyor. Hıristiyan din adamlarının bir araya geldiği üçüncü konsil 431 yılında burada toplanmış.

Efes çevresinde Hristiyanlar açısından önem taşıyan üç yer daha var. Bunlardan ilki Panayır Dağının eteklerindeki Yedi Uyuyanlar Mağarası. Söylenceye göre Roma İmparatoru Decius (249-251) döneminde takip edilen yedi Hristiyan genci bu mağaraya saklanmış ve Romalı askerler mağaranın ağzını kapatarak onları ölüme terk etmişler. Yedi genç iki yüzyıl süren uykudan sonra mucizevi bir şekilde uyanmışlar. Yedi genç öldükten sonra da bu mağaraya gömülmüş, mezarlarının üstüne bir kilise inşa edilmiş.


Bir diğer önemli yer ise Selçuk yakınlarında Bülbül Dağı’nın üzerindeki Meryem Ana Evi. İsa'nın ölümünden sonra Aziz Yuhanna’nın Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği ve Meryem Ana’nın son yıllarını burada geçirdiğine inanılıyor. Efes’in 7 km kadar güneyinde, Bülbül Dağında 425 metre yükseklikte bulunan Meryem Ana Evi’nin yeniden keşfi Alman ozan Clemens Brentano’nun yazdığı bir kitap sayesinde olmuş. Westfalen’in Dülmen kentindeki bir manastırda yaşayan ve iyi eğitim almamış bir rahibe olduğu bilinen Anna Catherine Emmerich, bu evin görüntüsünü 1818 yılında kendi ağzından Brentano’ya yazdırmış. “Büyük Hanımımızın Yaşamı” adlı kitap dokuz bölüm halinde arkadaşları tarafından yayımlamış. Kitap, İzmir’de yaşayan Lazarist Koleji Başkanı Eugene Poulin’in eline geçmiş. Poulin’in görevlendirdiği keşişler 29 Temmuz 1891 günü Emmerich’in anlattıklarına uyan, Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiğine inanılan evin kalıntılarını bulmuş. Keşişler araziyi satın almış, daha sonra eski yapının kalıntıları üzerine bir şapel inşa edilmiş. 1961 yılında Papa tarafından hac yeri olarak ilan edilen Meryem Ana Evi’ni son olarak 2006 yılında Pa­pa 16. Benedict ziyaret etmişti.

Üçüncü önemli mekan ise İsa'nın havarilerinden Yuhanna’nın (Yahya) mezarının da bulunduğu Ayasuluk Tepesi’ndeki Saint Jean Kilisesi. Kilisenin bulunduğu tepe Aziz Yuhanna’nın (Saint Jean ya da John) Tanrıyla konuştuğu yer olarak kabul edildiği için kutsal konuşma ya da söz anlamına gelen “Hagios Logos” adıyla anılmış ve Türkler burayı “Ayasuluk” olarak adlandırmış. İncil yazan Havari Yuhan­na’nın buraya gömüldüğü, daha sonra da mezarının üzerine bir anıt dikildiği, ahşap çatılı bir kilise yapıldığı kabul ediliyor. Yaklaşık yüzyıl sonra Bizans İmparatoru Iustinianos buraya altı büyük kubbeli ve haç planlı görkemli bir bazilika inşa ettirmiş. Merdivenlerle inilen bir odada Aziz Yuhanna’nın mezarı bulunuyor ve mezardan çıkan tozun bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor.

Ayasuluk Tepesi’nin eteklerindeki İsabey Camisi de görülmeye değer güzellikte. Aydınoğluları Beyliği döneminde Şamlı Mimar Ali tarafından inşa edilen camide Artemis Tapınağı’ndan getirilen taşlar da kullanılmış.

Yapmadan Dönme!

» Efes'i gezmeden,
» Saint Jean Kilisesini görmeden,
» Meryem Ana evine çıkmadan,
» Şirince'nin sokaklarını dolaşmadan,
» Şirince'nin meyve şaraplarından almadan, DÖNME!

Efes Civarında Ne Yenir?

Selçuk yöresinin çöp şişi ve ayranı ünlü. Şirince'deki lokantalarda da yöresel lezzetlerden tatmak olanaklı.

Efes Nerede, Efes'e Nasıl Gidilir?

İzmir-Aydın otoyolunu kullanarak yaklaşık bir saatte Selçuk'a ulaşılıyor. Selçuk'a trenle de gelmek olanaklı. Efes'i yürüyerek gezmek çok daha mantıklı.
12.01.2018 / 0 / 112

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim'de Gezilecek Yerler

Aydın'ın güneybatısında uzanan upuzun kumsalları ile birlikte Ege Bölgesinin en
Cunda (Alibey) Adası Gezilecek Yerler

Cunda (Alibey) Adası

Ayvalık'ın kuzeybatısında bulunan ve Lale Adası yolu üzerindeki Türkiye'nin ilk
Çeşme'de Gezilecek Yerler

Çeşme'de Gezilecek Yerler

Bir tarım yerleşmesi olan Çeşme, 1960'ların ikinci yarısında turizm alanında
Şirince'de Gezilecek Yerler

Şirince'de Gezilecek Yerler

Ege'nin adı gibi şirin bir köyü olan Şirince ormanlarla çevrili yemyeşil bir
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Sardes Antik Kenti

Sardes Antik Kenti

Eskiden derelerinden altın akan, söylencelerin gerçeğe karıştığı ve tarihte ilk
Bafa Gölünde Gezilecek Yerler

Bafa Gölünde Gezilecek Yerler

Önemli bir doğa alanı olan Bafa Gölü ve çevresi, tarih öncesinden bu yana süren
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Foçada Gezilecek Yerler

Foçada Gezilecek Yerler

Ege'nin eski dokusunu koruyabilmiş nadir yerlerinden biri olan Foça; Akdeniz
Uşakta Gezilecek Yerler

Uşakta Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi, Anadolu'nun antik dönemlerdeki özelliğe sahip en özel
Muğlada Gezilecek Yerler

Muğlada Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Ege kıyılarında bulunan Muğla yıllardır yerli ve yabancı birçok
Kütahyada Gezilecek Yerler

Kütahyada Gezilecek Yerler

Kütahya, Türkiye'de seramik üretimi ile meşhur olan bir kent olarak çok
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
up