Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Kastamonuda Gezilecek Yerler

Kastamonuda Gezilecek Yerler

Kastamonu, ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Köklü bir tarihi geçmişi olan Kastamonu, yılın on iki ayı gezilip görülebilecek bir konuma sahiptir. Yılın her mevsiminde farklı bir güzelliğe bürünüyor. Peki Kastamonu’da gezilecek yerler nerelerdir? Yolu düşenler, nerelere gidebilir?

kastamonu
Öncelikle Kastamonu, Ilgaz ve Küre Dağları gibi hem ülkemizin hem de dünyanın ünlü milli parklarına ev sahipliği yapıyor. Muhteşem doğası yanında tarihi dokusuyla da ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor.

Kastamonu’da Görülmesi Gereken Yerler

kastamonu saat kulesi
Kastamonu’da görülmesi gereken
yerler arasında tarihi yapıları ve doğal güzellikleri sayabiliriz.
 • Kastamonu saat kulesi, 1885 yılında yapılmıştır. 12 metre yüksekliğindeki saat kulesi, yapıldığı tarihten buyana şehrin simgesi olmaya devam etmekte ve ziyaretçilerini beklemektedir.
 • Kastamonu Kalesi, 12. Yüzyılda Kommenler tarafından, Türk akıncılarının akınlarını kesmek için yapılmıştır. Şehrin en eski yapılarından birisidir ve kastamonuda görülmesi gereken yerler arasında ilklerdendir. Şehri temaşa etmek için eşsiz bir alandır.
 • Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi, kültürel geziler için vazgeçilmezdir. 1870’lerde inşa edilen konak, 1997 yılından bu yana restore edilmiş bir halde müze olarak kullanılmaktadır. Müzede yer alan resimler ve ürünler Kastamonu tarihine ve kültürüne ışık tutuyor. Baskıcılık, ahşap oymacılığı, dokumacılık gibi Kastamonu’ya özel el sanatlarını müzede görmek mümkündür.
 • İsmail Bey Külliyesi, 1451 yılında inşa edilmiş, Kastamonu’daki tarihi yapılardan birisidir. Külliye oldukça geniştir ve tamamını gezmek için geniş bir zaman gerekmektedir. İçerisinde cami, medrese, türbe, hamam ve imaret bulunuyor.
 • Kastamonu Arkeoloji Müzesi şehrin tarihi yerlerinden bir diğeridir. 1952 yılından bu yana Kastamonu ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılardan çıkarılan ürünler burada sergilenmektedir. O bölgenin tarihini yansıtan birçok eseri burada görmek mümkündür. Müzenin bir kısmı Atatürk’e ayrılmış ve burada Atatürk’ün Kastamonu ziyaretlerine dair çeşitli eserler sergileniyor.
 • Kastamonu konakları, kastamonuda gezilecek yerler arasında en dikkat çekenlerden birisidir. Şehrin simgelerinden olan konaklar, ülkemizdeki en nadir eserlerden bazılarıdır. Kendilerine has mimarileri, dokuları ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedirler. Birçok tarihi konaktan bazılarını Sepetçioğlu Konağı, Konyalı Konağı, Livapaşa Konağı, Kırkodalı Konağı, Yücebıyıkların Konağı, Osmanlı Konağı, Ellezler Konağı olarak sayabiliriz.
 • Çatak Kanyonu, şehrin doğal güzelliklerinden birisidir. Dünyanın 4. Büyük kanyonu konumundadır. Doğa ile iç içe olmak isteyenlerin ve doğa yolculuğunu sevenlerin ilgisini çekecek niteliktedir.
 • Ilgarini Mağarası, denizden 1250 metre yüksekte bulunuyor. İçerisindeki sarkıtları ve dikitleri ile muhteşem bir görüntü oluşturuyor. 850 metre uzunluğundaki mağara, dünyanın dördüncü büyük mağarasıdır. İçerisinde Roma ve Bizans döneminden kalma mezarlar da mevcuttur.
 • Hormo Kanyonu, şehrin bir diğer kanyonudur. Çeşitli şelaleleri ve gölleri ile farklı bir doğaya ziyaretçilerini açmaktadır.
 • Valla Kanyonu, sarf koşulları yanında pek çok yabani hayvana da ev sahipliği yapıyor ve ziyaretçiler bütün bunları görme şansı elde ediyor.
 • Ilıca şelalesi, Gideros Koyu, İnebolu Geriş Tepesi, Abaş Tepesi, Sarpunalınca Mağarası ve daha birçok doğal güzellik Kastamonu sınırları içerisinde macera tutkunlarını beklemektedir.

Kastamonu'nun Neyi Meşhur?

taşköprü sarımsağı
Kastamonu'nun güzellikleri gezilir de yemekleri yenmez mi? Dönerken sevdiklere hediyeler, hatıra ürünler alınmaz mı? Elbette yenir, içilir ve hediyeler de alınır. Peki Kastamonu'nun neyi meşhur? Öncelikle yemek konusunda çok zengin. Bunun yanında çekme helvası farklı damak zevklerine hitap edecek nitelikte. Pastırması kendine has yapıda. Tosya pirinci, siyez bulguru, Taşköprü sarımsağı, üryani eriği diğer meşhur ürünleridir.


Ayrıca Kastamonu köklü bir dokumacılık ve ahşap oymacılığı geleneğine sahiptir. Bu yüzden çok farklı ve zevki ürünler hediyelik olarak rahatlıkla tercih edilebilir.admin / 14.12.2017 / 0 / 431

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Gümüşhanede Gezilecek Yerler

Gümüşhanede Gezilecek Yerler

Antik dönemden beri işletilen maden yataklarıyla ünlü olan Gümüşhane Yunanca’da
Giresunda Gezilecek Yerler

Giresunda Gezilecek Yerler

Y emyeşil doğası ve hırçın denizi ile tipik Karadeniz şehirlerinden biri olan
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Bayburtta Gezilecek Yerler

Bayburtta Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesinin Doğu Anadolu Bölgesi ile kesişen noktasında yer alan
Bartında Gezilecek Yerler

Bartında Gezilecek Yerler

Karadeniz’in şirin kenti Bartın; ünü mitolojiye dayanan ırmağı, dünyanın
Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum, 1986 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak isimlendirilen Samsun tertemiz sahili, doğal
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up