Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kastamonu » Kastamonuda Gezilecek Yerler

Kastamonuda Gezilecek Yerler


Kastamonu, ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Köklü bir tarihi geçmişi olan Kastamonu, yılın on iki ayı gezilip görülebilecek bir konuma sahiptir. Yılın her mevsiminde farklı bir güzelliğe bürünüyor. Peki Kastamonu’da gezilecek yerler nerelerdir? Yolu düşenler, nerelere gidebilir?

Kastamonu gezilecek yerler
Öncelikle Kastamonu, Ilgaz ve Küre Dağları gibi hem ülkemizin hem de dünyanın ünlü milli parklarına ev sahipliği yapıyor. Muhteşem doğası yanında tarihi dokusuyla da ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor.

Kastamonu’da Görülmesi Gereken Yerler

Kastamonu’da görülmesi gerekenyerler arasında tarihi yapıları ve doğal güzellikleri sayabiliriz.
 • Kastamonu saat kulesi, 1885 yılında yapılmıştır. 12 metre yüksekliğindeki saat kulesi, yapıldığı tarihten buyana şehrin simgesi olmaya devam etmekte ve ziyaretçilerini beklemektedir.
 • Kastamonu Kalesi, 12. Yüzyılda Kommenler tarafından, Türk akıncılarının akınlarını kesmek için yapılmıştır. Şehrin en eski yapılarından birisidir ve kastamonuda görülmesi gereken yerler arasında ilklerdendir. Şehri temaşa etmek için eşsiz bir alandır.
 • Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi, kültürel geziler için vazgeçilmezdir. 1870’lerde inşa edilen konak, 1997 yılından bu yana restore edilmiş bir halde müze olarak kullanılmaktadır. Müzede yer alan resimler ve ürünler Kastamonu tarihine ve kültürüne ışık tutuyor. Baskıcılık, ahşap oymacılığı, dokumacılık gibi Kastamonu’ya özel el sanatlarını müzede görmek mümkündür.
 • İsmail Bey Külliyesi, 1451 yılında inşa edilmiş, Kastamonu’daki tarihi yapılardan birisidir. Külliye oldukça geniştir ve tamamını gezmek için geniş bir zaman gerekmektedir. İçerisinde cami, medrese, türbe, hamam ve imaret bulunuyor.
 • Kastamonu Arkeoloji Müzesi şehrin tarihi yerlerinden bir diğeridir. 1952 yılından bu yana Kastamonu ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılardan çıkarılan ürünler burada sergilenmektedir. O bölgenin tarihini yansıtan birçok eseri burada görmek mümkündür. Müzenin bir kısmı Atatürk’e ayrılmış ve burada Atatürk’ün Kastamonu ziyaretlerine dair çeşitli eserler sergileniyor.
 • Kastamonu konakları, kastamonuda gezilecek yerler arasında en dikkat çekenlerden birisidir. Şehrin simgelerinden olan konaklar, ülkemizdeki en nadir eserlerden bazılarıdır. Kendilerine has mimarileri, dokuları ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedirler. Birçok tarihi konaktan bazılarını Sepetçioğlu Konağı, Konyalı Konağı, Livapaşa Konağı, Kırkodalı Konağı, Yücebıyıkların Konağı, Osmanlı Konağı, Ellezler Konağı olarak sayabiliriz.
 • Çatak Kanyonu, şehrin doğal güzelliklerinden birisidir. Dünyanın 4. Büyük kanyonu konumundadır. Doğa ile iç içe olmak isteyenlerin ve doğa yolculuğunu sevenlerin ilgisini çekecek niteliktedir.
 • Ilgarini Mağarası, denizden 1250 metre yüksekte bulunuyor. İçerisindeki sarkıtları ve dikitleri ile muhteşem bir görüntü oluşturuyor. 850 metre uzunluğundaki mağara, dünyanın dördüncü büyük mağarasıdır. İçerisinde Roma ve Bizans döneminden kalma mezarlar da mevcuttur.
 • Hormo Kanyonu, şehrin bir diğer kanyonudur. Çeşitli şelaleleri ve gölleri ile farklı bir doğaya ziyaretçilerini açmaktadır.
 • Valla Kanyonu, sarf koşulları yanında pek çok yabani hayvana da ev sahipliği yapıyor ve ziyaretçiler bütün bunları görme şansı elde ediyor.
 • Ilıca şelalesi, Gideros Koyu, İnebolu Geriş Tepesi, Abaş Tepesi, Sarpunalınca Mağarası ve daha birçok doğal güzellik Kastamonu sınırları içerisinde macera tutkunlarını beklemektedir.

Kastamonu'nun Neyi Meşhur?

Kastamonu'nun güzellikleri gezilir de yemekleri yenmez mi? Dönerken sevdiklere hediyeler, hatıra ürünler alınmaz mı? Elbette yenir, içilir ve hediyeler de alınır. Peki Kastamonu'nun neyi meşhur? Öncelikle yemek konusunda çok zengin. Bunun yanında çekme helvası farklı damak zevklerine hitap edecek nitelikte. Pastırması kendine has yapıda. Tosya pirinci, siyez bulguru, Taşköprü sarımsağı, üryani eriği diğer meşhur ürünleridir.


Ayrıca Kastamonu köklü bir dokumacılık ve ahşap oymacılığı geleneğine sahiptir. Bu yüzden çok farklı ve zevki ürünler hediyelik olarak rahatlıkla tercih edilebilir.admin / 14.12.2017 / 0 / 3 132

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çatalzeytin'de Gezilecek Yerler

Çatalzeytin'de Gezilecek Yerler

Çatalzeytin gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Cide'de Gezilecek Yerler

Cide'de Gezilecek Yerler

Cide gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Cide'ye seyahat etmeyi düşünen
İnebolu'da Gezilecek Yerler

İnebolu'da Gezilecek Yerler

Kastamonu'nun güzide ilçelerinden biri olan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 7
Bir Kış Turizmi Destinasyonu; Ilgaz Dağı

Bir Kış Turizmi Destinasyonu; Ilgaz Dağı

Ülkemizin dört mevsimi yaşayan kuşakta olması turizm açısından ayrı bir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up