Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kastamonu » Çatalzeytin'de Gezilecek Yerler

Çatalzeytin'de Gezilecek Yerler


Çatalzeytin gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Çatalzeytin'de gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Kastamonu Çatalzeytin ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Çatalzeytin gezilecek yerler
Kastamonu'nun en güzel ilçelerinden biri olan Çatalzeytin, Kastamonu'nun diğer ilçeleri ve Karadeniz Bölgesinin birçok yeri gibi mavi ve yeşilin kucaklaştığı bir yerdir. Çatalzeytin bağlı bulunduğu Kastamonu şehrine yaklaşık 105 km. uzaklıktadır. 2017 yılına göre 6346 nüfusa sahip olan Çatalzeytin muhteşem doğası ve gezilecek yerleri ile gezi listemize eklememiz gereken yerlerden biri.

Çatalzeytin Tarihi


Çatalzeytin tarihi, MÖ 1200’lü yıllara kadar gider. Bu dönemde Deniz Kavimleri Göçü, Hititlerin yıkılmasıyla olmuştur. Bu olaydan sonra Friglerin bir bölümü bu bölgeye gelerek topraklara hakim olmuştur. Pontus ve Bizans egemenliğine de giren şehir, İlhanlı yönetiminden sonra Fatih döneminde Osmanlı idaresine girmiştir. Böylece burada farklı kültürlerden ögeler bir arada bulunabilir.

Çatalzeytin'de Gezilecek Tarihi Yerler

Çatalzeytin gezilecek tarihi yerler konusunda pek bilgi olmasa da bazı noktaları gezginlere sağlar. Sizler de şehrin tarihinden günümüze kadar gelmiş bazı yapıları gezebilirsiniz.

 • Ginolu-Kinolis Kalesi

Ne yazık ki günümüze sadece güney ve batı bölümündeki surların bir kısmı ulaşabilen Ginolu Kalesi'nin kimi kaynaklara göre Osmanlı'dan kalma bir eser olduğu ve kalenin Gineoğlu adına sahip olduğundan bahsedilir. Kalıntılara göre boyunun 130 metre enin ise 39 metre olduğu tahmin edilen kalenin şehir merkezine olan uzaklığı 3 kilometredir. Sürtüven burnu ismi verilen sarp ve dik kayalıkların üzerine kurulu olan kalede yer alan burç duvarları ve kemerlerin yapısına göze çarpan Osmanlı ve Türk motifleri oldukça belirgindir.

Kültür Bakanlığı tarafından 2005 yılında restore edilen Ginoli Kalesi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz ve denize girmek için de hemen altta bulunan kumsalı değerlendirmelisiniz.
Şayet Çatalzeytin civarındaysanız; bölgedeki tüm güzel yerler için Ordu'da Gezilecek Yerler listemizi inceleyiniz.

Çatalzeytin'de Gezilecek Doğal Yerler

Eğer Kastamonu Çatalzeytin'e geldiyseniz ve mevsimlerden yaz ayı ise; tertemiz denizin, sahillerin ve güneşin tadına varabilirsiniz. Karadeniz'in serin sularına girerek yazı serin ve zinde olarak geçirebilirsiniz. Doğal güzellikleri ve tabiatı ile ünlü olan Çatalzeytin tipik Karadeniz Bölgesi özelliklerine sahip bir yer olarak, keşfedilmesi gereken doğası ile sizi çağırıyor. İsterseniz sakin ve temiz havaya sahip orman ve dağ yürüyüşleri yapabilir, isterseniz sahil şeridinde eşsiz manzaralar eşliğinde yürüyüşünüzü sürdürebilirsiniz. Çatalzeytin’de gezilecek yerler içine Çatalzeytin'i de mutlaka rotanız içine dahil edin.

 • Ginolu Koyu

Doğal yapısını korumuş olan koyun yaklaşık 250 metre uzunluğunda bir plajı mevcut. Plajın hemen yanında ise bir liman bulunmaktadır. Sahil ve deniz tabanında hakim olan kumluk alan ve metrelerce gidilmesine rağmen derinleşmeyen su özellikle çocuklar ve çocuklu aileler için ideal. Liman kısmında bulunan atlama noktaları ise daha çok gençler tarafından tercih ediliyor. Hem liman kısmında hem de plaj kısmında hizmet veren ve oldukça uygun fiyatlı kafe ve restoranların mevcut olduğu Ginolu Koyu unutulmaz zamanlar geçirmeniz için sizleri bekliyor.


 • Yaralıgöz Mesire Yeri

İlçe merkezine 65 km uzaklıkta bulunan mesire yeri, Çatalzeytin-Devrekani kara yolu üzerinde bulunuyor. Mesire yeri oldukça bakımlı ve her türlü altyapıya sahip. Aynı anda 1000 kişi kadar kapasiteye sahip olan Yaralıgöz Mesire Yeri hem turistler hem de yerel halk tarafından oldukça tercih edilen bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Eğer yolunuz düşerse Kastamonu'nun ünlü kuyu kebabının tadına bakmanızı öneririz.

Çatalzeytin Festivalleri

Çatalzeytin’de her ne kadar zengin olmasa da her yıl Antik Ginolu Gümüş Balık Kültür Ve Sanat Festivali yaz aylarında gerçekleşir. Tek festival olmasına rağmen konserler, yarışmalar ve farklı organizasyonlar ile oldukça coşkulu geçer.

Çatalzeytin Yöresel Yemekleri

Çatalzeytin’de ne yenir diye merak ediyorsanız birçok seçenek sizinle beraberdir. Sizler de Karadeniz bölgesinin eşsiz lezzetleri arasında ilçede şu seçenekleri bulabilirsiniz:
 • Etli ekmek
 • Banduma
 • Mıklama
 • Paça
 • Ala pilav
 • Ekşili pilav
 • Köle hamuru
 • Cırık tatlısı

Çatalzeytin Neyi Meşhur?


Çatalzeytin şehri ormanlarıyla meşhurdur ve bölgede çam, köknar, kestane, ladin gibi çeşitli ağaçlar vardır. Ayrıca burada hayvancılık ve bal üretimi yoğun olarak yapılmaktadır.

Çatazeytin Nerede, Nasıl Gidilir?

Kastamonu'ya ulaşmak için kara yolu ve hava yolu seçenekleri mevcut. Kastamonu Havalananına İstanbul'dan uçakla ulaşım yaklaşık 1 saat kadar sürerken, Ankara'dan ise yaklaşık 45 dakika sürecek olan bir uçuşla Kastamonu'ya ulaşabilirsiniz. Kastamonu ile şehir merkezi arası ise 13 kilometrelik bir mesafeye sahip.

Çatalzeytin nerede, diyerek Kara yolu ulaşımını tercih edecek olursanız da İstanbul'dan yaklaşık 520 km uzaklıkta olan Kastamonu'ya 5.5 saatlik bir yolculuk, Ankara'dan 240 km uzaklıkta olan Kastamonu'ya ise ortalama 4 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşma şansına sahipsiniz. Kara yolu ile ulaşım biraz uzun ve zahmetli gibi gözükse de yolların manzarası ve güzelliği sizi kendisine aşık edecektir. Kara yolunda dikkat etmeniz gereken tek nokta Kastamonu-Çatalzeytin arasında nadiren de olsa yola düşen irili ufaklı kaya parçaları.

Sizler için Kastamonu Çatalzeytin hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Çatalzeytin'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Çatalzeytin gezilecek yerler listesini yazarak; Çatalzeytin nerede ve Çatalzeytin'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 05.08.2019 / 0 / 11 332

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Cide'de Gezilecek Yerler

Cide'de Gezilecek Yerler

Cide gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Cide'ye seyahat etmeyi düşünen
İnebolu'da Gezilecek Yerler

İnebolu'da Gezilecek Yerler

Kastamonu'nun güzide ilçelerinden biri olan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 7
Bir Kış Turizmi Destinasyonu; Ilgaz Dağı

Bir Kış Turizmi Destinasyonu; Ilgaz Dağı

Ülkemizin dört mevsimi yaşayan kuşakta olması turizm açısından ayrı bir
Kastamonuda Gezilecek Yerler

Kastamonuda Gezilecek Yerler

Kastamonu, ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Köklü
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up