Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kastamonu » Bir Kış Turizmi Destinasyonu; Ilgaz Dağı

Bir Kış Turizmi Destinasyonu; Ilgaz Dağı


Ilgaz Dağı
Ülkemizin dört mevsimi yaşayan kuşakta olması turizm açısından ayrı bir zenginlik getiriyor. Yaz turizminin karşıt alternatifi diyebileceğim kış turizmi de ülkemizde oldukça rağbet görmekte.

Ne var ki, bu turizm sektörü yaz turizmine göre biraz daha pahalı.

Kış turizminde öne çıkan birkaç bölgemizi şöyle sıralamak mümkün; Bursa-Uludağ, Kayseri-Erciyes, Erzurum-Palandöken, Bolu-Köroğlu-Kartalkaya, Kocaeli-Kartepe, Kastamonu-Çankırı Ilgaz.


Bu yazıda yukarıda sıraladığım Kastamonu-Çankırı Ilgaz turizm merkezinden bahsetmek istiyorum.

Yamaçları Farklı İklime Sahip Ilgaz Dağı

Ilgaz Dağı kış tatillerinden hoşlanan, karla kaplanmasıyla daha da güzelleşen manzarayı izlerken sıcak içeceğini içmeyi yada kayak yaparken eğlenmeyi sevenleri ağırlıyor. Ilgaz’da kayak tatili Aralık ayı gibi başlayıp kar el verdiğince devam edip genelde nisan ayı gibi son buluyor.

Ilgaz dağları Kastamonu ile Çankırı'nın sınırında bulunan, üzeri karla örtülü köknar ağaçlarıyla kaplı ormanları ve manzarasıyla kış tatili severlerin mutlaka gitmesi gereken bir yer.

Ilgaz dağları Batı Karadeniz’in en yüksek dağ kütlesi olup, en yüksek tepesi Büyük Hacat Tepesi 2 bin 587 metre, diğeri ise Küçük Hacat Tepesi 2 bin 546 metre. Bu iki tepe birbirlerinden oldukça ayrı yerlerde.

Ilgaz dağının kuzey ve güney kesimlerinin birbirinden farklı iklimlere sahip olduğu söylenebilir. Bu iklim farklılığı kısa uzaklıklarda dahi büyük değişimler gösterebiliyor. Kuzey yamaçların alçaklarında meşe ve kayın gibi ağaç türleri görülürken, yükseklerde köknar ve sarıçam daha yoğun bulunuyor. Güney yamaçlarda ise karaçam daha baskın.

Karadeniz üzerinden gelen nemli hava kütlelerine açık olan kuzey kesimlerinin güneye göre nemli ve yağışlı iklime sahip olması, kuzey ve güney kesimlerinin farklı iklimlere sahip olmasına neden olduğu söyleniyor.

Ilgaz Dağı zengin bitki örtüsünün de katkısıyla ormanlarında yaşayan canlılar bakımından da çok zengin. Kastamonu ilinin ünlü hayvanı olan ayı ile birlikte domuz, karaca, geyik, tilki, kurt gibi türler de bulunuyor.

Ilgaz Milli Parkında Kayak Yapın

Ilgaz Dağları Milli Parkı’nda kayak yapabilirsiniz, bölgede hizmet veren kayak merkezleri ekipman ve eğitim sağlamakta.

Ya da kayak değil ama, sakin ve huzurlu kış manzarası seyrederek sıcak çay içerek vakit geçirmek dinlenmek istiyorum diyorsanız bu da mümkün.

Ilgaz Dağları Bir Orkide Bölgesi

Ilgaz dağları ayrıca önemli bir özelliğe sahip, ülkemizdeki 24 cins orkidenin çoğu Ilgaz dağlarında. Bir başka deyimle Ilgaz dağları bir orkide ormanı.

Fakat bu nadide güzel çiçekler salep elde etmek için her yıl yoğun ve bilinçsizce tüketilmekte. Oysa bu nadide çiçeklerin koruma altına alınması önemli. Ilgaz dağları sırf bu çiçekleri görmek için gelen turistleri de ağırlıyor. Bahar aylarında orkideler dağı ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Kırkpınar Yaylası

Ilgaz'a gittiğinizde görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de ortasında bir gölet olan ve çevresi çam ormanları ile kaplı Kırkpınar Yaylası. Burada pek çok su kaynağının bulunmasından dolayı adı Kırkpınar olmuş.

Kırkpınar ile ilgili bir efsane de 40 kaynaktan çıkan suyun oluşturduğu yolu Hz. Hızır'ın çizdiği söyleniyor. başka bir efsaneye göre de Kırkpınar tepesinde Hz. Ali'nin devesinin olduğu düzlükte ise yine Hz. Ali'nin kayasının olduğu söylenmekte.

Kış Tatili için Güzel Bir Yer

Sözün kısası, kış tatiline çıkacaksanız, bir kar tatili yapmayı düşünüyorsanız Ilgaz Dağları önemli bir kış tatili destinasyonu.
Umarım memnun kalırsınız…


Ilgaz Dağı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ilgaz Dağına İstanbul'dan gelmek isteyenler Sakarya-Bolu üzerinden Çankırı'ya bağlı Ilgaz ilçesine gelerek, buradan Çankırı - Kastamonu yolundan Kastamonu yönüne giderek Ilgaz Dağına ulaşabilirler. İstanbul - Ilgaz Dağı arası 516 km.'dir.

Ankara yönünden gelmek için ise Çankırı il merkezinden Kastamonu yoluna girerek Ilgaz Dağı Milli Parkı'na ulaşabilirsiniz. Ankara - Ilgaz Dağı arası 235 km.'dir.

Eğer Ilgaz Dağına mobil cihazlarınızdaki navigasyon uygulamaları ile ulaşmak isterseniz aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.admin / 03.08.2018 / 0 / 4 170

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çatalzeytin'de Gezilecek Yerler

Çatalzeytin'de Gezilecek Yerler

Çatalzeytin gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Cide'de Gezilecek Yerler

Cide'de Gezilecek Yerler

Cide gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Cide'ye seyahat etmeyi düşünen
İnebolu'da Gezilecek Yerler

İnebolu'da Gezilecek Yerler

Kastamonu'nun güzide ilçelerinden biri olan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 7
Kastamonuda Gezilecek Yerler

Kastamonuda Gezilecek Yerler

Kastamonu, ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Köklü
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up