Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Listeler » Dünyanın En Büyük 10 Adası

Dünyanın En Büyük 10 Adası


Biri sizden dünyanın en büyük adasını söylemenizi isterse, beyniniz hemen Avustralya diyebilir ve 2.941.517 kilometrekarelik şaşırtıcı alanını göz önünde bulundurduğunuzda biraz yanılabilirsiniz. Ancak, Avustralya tamamen su ile çevrili iken, teknik olarak bir kıta olarak sınıflandırılır. Bu nedenle, herhangi bir fikir edinmeden önce dünyanın altındaki bu kıtayı dünyadaki en büyük adalar listemizden diskalifiye edeceğiz.


Kuzeydeki donmuş tundralardan Güneydoğu Asya'nın sıcak, nemli yağmur ormanlarına kadar, dünyanın en büyük adaları, doğal güzellikleri ile başınızı döndürecek. Dünyanın en büyük 10 adası hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

10. Ellesmere

Ellesmere Adası
Kanada, Nunavut'un Qikiqtaaluk Bölgesinde bulunan Kanada Arktik Takımadaları'nın bu üyesi Kanada’nın üçüncü büyük adası. Ayrıca Kraliçe Elizabeth Adaları'nın bir parçası olarak kabul edilir ve ucunda Kanada'nın en kuzey noktası olan Cape Columbia bulunur. Ellesmere Adası, büyük Arctic Cordillera'nın bir kısmı ve Nunavut'un çoğuna yayılan dağ sıralarının da dahil olduğu bir dizi etkileyici doğa harikasına sahiptir. Dağlar adanın büyük çoğunluğunu kapsıyor ve onu Kanada Arktik takımadaları içerisindeki en dağlık ada yapıyor.

9. Büyük Britanya

Büyük Britanya Adası
Büyük Britanya bir devlettir ve başkenti Londra’dır. Londra’da bulunan, Big Ben büyük bir İngiliz simgesi olarak tanıtıyor. Bu 315 metre yüksekliğindeki saat kulesi Westminster Sarayı'ndan yukarıya doğru uzanıyor ve karakteristik zili ile biliniyor. Big Ben, dünyanın en büyük dört yüzlü çalar saati olarak kabul edilir, ancak bazı büyük onarımlardan geçmek için ne yazık ki bir süre sessiz kaldı. En iyi ihtimalle onarımların 2021 yılına kadar süreceği tahmin ediliyor.

8. Victoria Adası

Victoria Adası
Bu güzel ada, Kanada Arktik Takımadalarının bir parçasıdır ve Kanada'daki en büyük ikinci ada olarak bilinir. Bu adanın adı çoğu kez Vancouver Adası'nın güney ucunda bulunan Kanada'nın başkenti Victoria ile karıştırılmaktadır. Ada Nunavut ve Kanada'nın Kuzeybatı Toprakları arasındaki sınırda durmaktadır.

7. Honshu

Honshu Adası
Japonya takımadalarındaki en büyük ve en yoğun nüfuslu ada olan Honshu, Fuji Dağı ve başkent Tokyo da dahil olmak üzere çok sayıda muhteşem simgesel yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Fuji Dağı aslında 1707'den beri uykuda kalmış bir volkandır. Bu, uykuda kalmak için uzun bir süre gibi görünse de, halen aktif bir volkan olarak sınıflandırılmaktadır. Japonya'nın bu güzel sembolü çoğu Japon için kutsal sayılıyor ve kültürlerinin önemli bir parçası olarak hizmet ediyor.

6. Sumatra Adası

Sumatra Adası
Petrol, kömür, altın ve gümüş Sumatra'yı Endonezya'nın en büyük para kazanan adası yapıyor. Kauçuk, kahve ve şeker kamışı da adada çok fazla yetişiyor ve ihracatta büyük rol oynuyor. Hurma yağı gibi endüstriler, kesinlikle kârlı olsa da, sürdürülebilir değil. Adada bulunan görkemli bazı alanlar çevreciler tarafından sürekli olarak korunma altında tutuluyor.

Sumatra’nın güneybatı kıyı şeridinde 34 volkan bulunmakta. Halen yanardağların en aktiflerinden biri olan Sinabung Dağı, büyük kül bulutlarının yağmasına sebep oluyor. Volkan kısa bir süre önce, 2018 yılının Şubat ayında, herhangi bir bilinen insan ölümüne neden olmadan, etkileyici bir şekilde uzun süreli bir patlama gerçekleştirdi. Püskürme sonucu ekosisteme zarar verdiği de kaçınılmaz bir sonuç olarak herkes tarafından biliniyor.

5. Baffin Adası

Baffin Adası
Kanada'nın Nunavut bölgesinde bulunan bu güzel ada, Hudson Boğazı'nın hemen kuzeyinde yer almaktadır. Nüfusun büyük çoğunluğu, yüzyıllardır adada yaşayan Inuit'lerden oluşuyor. Baffin Adası'nın viking seferleri sırasında ziyaret edildiği düşünülüyor ve viking sagalarının vatanlarından bir tanesi olabilir.

Baffin Adası, Kanada'daki en büyük demir cevheri yataklarından birine sahipken, burada yaşayan insanlar ekonomik ve çevresel endişeler ile mücadele ediyor. İnsanların toprağa müdahalesi, hem doğrudan hem de dolaylı olarak iklim değişikliği yoluyla, adadaki bazı doğal vahşi yaşamı tehdit ediyor. Örneğin, Caribou sürülerinin nüfusunda düşüş görülmekte ve yerel halk için bu büyhük bir endişe kaynağı.

4. Madagaskar Adası

Madagaskar Adası
Madagaskar'da bulunan büyüleyici vahşi yaşam türlerinin çoğu dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmuyor. Bu da Fossa, Aye-Aye ve Red-Ruffed gibi türleri görmek için adaya özel bir gezi yapmanız gerekeceği anlamına geliyor.


Madagaskar halkı, her beş ila yedi yılda bir “Famidihana” veya “Kemikleri Tornalama” olarak adlandırılan bir ayin düzenliyor. Bu tören sırasında ölen aile bireylerinin kalıntıları, yaşayan akrabalarıyla bir kez daha buluşturulmak için mezarlardan çıkarılıyor. İnsanlar ölen akrabalarının vücutları tamamen çürüyene kadar gerçek anlamda ölmediklerine inanıyorlar, bu yüzden vücudu periyodik olarak taze giysilerle yeniden giydirerek onlara yiyecek hediye ediyorlar. Turistlerin de bazen bu ritüellere şahit olmalarına izin veriliyor.

3. Borneo

Borneo Adası
Asya'daki en büyük ada olan Borneo, Endonezya, Malezya ve Brunei arasında bölgesel olarak bölünmüş durumda. Malezya'nın en yüksek dağı ve Güneydoğu Asya'nın en yüksek üçüncü zirvesi olan Kinabalu Dağı bu adada bulunuyor.

Borneo’nun yoğun yağışları, topraklarında dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia arnoldii de dahil olmak üzere şaşırtıcı çeşitlilikte bitkiler üretmesini sağlar. Rafflesia arnoldii, kendisini dölleyen carrion sineklerini çekmek için çürüyen et gibi bir pis koku salgıladığından dolayı “Yamyam Çiçek” adıyla da bilinir.

2. Yeni Gine

Yeni Gine Adası
Avustralya’nın kuzeyinde bulunan bu büyük ada, sadece kendi başına önemli bir ada değil. Aynı zamanda dünyanın en büyük takımadaları olan Malay Takımadaları'nın da bir parçası olarak kabul edilir. Yeni Gine adası aslında iki bölüme ayrılmıştır. Batı Papua ve Endonezya toprakları olan Doğu Papua eyaleti bulunmaktadır. Papua Yeni Gine doğuda bağımsız bir ülke olarak varlığını sürdürüyor.


Arazinin denizle buluştuğu etkileyici yerlerden biri de Papua Yeni Gine'nin başkenti Port Moresby'dir. Ziyaret edilmesinin tehlikeli olmasıyla ün kazanmış olsa da, bazı insanların korktuğu kadar kötü değildir. Botanik bahçeleri ve nefes kesici dalış bölgeleri gibi ilgi çekici yerleriyle birçokları ziyaret etmenin riske değer olduğunu düşünmekte.

1. Greenland

Greenland Adası
Grönland ya da Greenland dünyanın en büyük adasıdır. Bu devasa adanın büyük çoğunluğu buz ve karla kaplıdır. Bu da % 85’lik bir orana denk gelir. Çok şiddetli kar yağışı turistlerin seyahat etmesini zorlaştırır. Grönland'da yol yoktur ve seyahatlerin çoğu köpek yavrularının çektiği kızaklar, botlar, kar araçları ya da uçaklarla yapılır. Dünyanın en büyük adası hangisidir? Sorusuna da cevap verdiğimize göre makalemizi burada sonlandırabiliriz.admin / 17.10.2019 / 0 / 1 562

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Dünyanın En Ucuz 10 Havayolu Firması

Dünyanın En Ucuz 10 Havayolu Firması

Düşük fiyat her zaman düşük kalite anlamına gelmez. Kısa uzun mesafeli uçuşlar
Dünyanın En Büyük 10 Milli Parkı

Dünyanın En Büyük 10 Milli Parkı

Şaşırtıcı derecede güzel bir gezegende yaşadığımız sır değil ve teknolojimiz ne
Dünyanın En Büyük 7 Şelalesi

Dünyanın En Büyük 7 Şelalesi

Doğanın harikaları konu olduğunda hem akla güçlü şekilde akan şelaleler gelir.
Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri

Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri

Dünyanın en kalabalık şehirleri hangisidir isimli yazımızda; dünyamız üzerinde
Dünyanın En Büyük 10 Çölü

Dünyanın En Büyük 10 Çölü

Çöller, Dünya'nın toplamının beşte birini kaplar. Dünyanın en kurak, en sıcak
Dünyanın En Büyük 10 Mağarası

Dünyanın En Büyük 10 Mağarası

Sadece birkaç doğa harikası daha mağaralar kadar hayranlık uyandırıcıdır. Dünya
Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Dünyada 194’ten fazla ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin birçoğu yüzlerce
Seyahat etmeyi sevenlerin mutlaka gitmesi gereken 5 şehir

Seyahat etmeyi sevenlerin mutlaka

Biz insanlar sürekli bir yenilik arayışındayız. Bu merakımız gün geçtikçe
Dünyanın En Güzel 10 Kumsalı

Dünyanın En Güzel 10 Kumsalı

Sıcak yaz aylarının en büyük tesellisidir kumsallar. Kıyılarına turkuaz renkli
UNESCO Dünya Miras Listesinin Ege’deki Elçileri

UNESCO Dünya Miras Listesinin Ege’deki

Ege Denizi Türkiye'nin batısında, Türkiye ile Yunanistan arasındadır. Mora
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up