Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Listeler » Dünyanın En Büyük 10 Milli Parkı

Dünyanın En Büyük 10 Milli Parkı


Şaşırtıcı derecede güzel bir gezegende yaşadığımız sır değil ve teknolojimiz ne kadar gelişmiş olursa olsun, görkemli, el değmemiş doğanın çekiciliğini hala inkar edemeyiz. Sayısız fotoğraf ve belgesel gezegenimizin güzelliğini insanlara aktarmaya çalışıyor, ancak birçok kişi doğal dünyayı ilk elden deneyimlemek istiyor.


Bu engebeli ve güzel bölgeleri korumak için dünya çapında birçok milli park kurulmuştur. Milli parklar her yıl sayısız turisti ağırlıyor ve insanları dünyanın güzelliğini keşfetmeye teşvik ediyor. Dünyanın en büyük milli parkı listesinden bazılarına bakalım ve sunduğu muhteşem manzaraları ve zorlu vahşi yaşamı öğrenelim.

10. Grand Canyon (Büyük Kanyon) Milli Parkı

grand canyon milli parkı
Bu ünlü milli park ile aynı adı taşıyan Grand Canyon, dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir. Bu güzel kanyonun en derin yeri 2300 kilometre uzunluğundaki Colorado Nehri'nin dibinde. Colorado Nehri'nin 6 milyon yıl önce kanyona doğru yol almaya başladığı tahmin edilmektedir. Büyük Kanyon’un derinliği, bilim adamlarına, Dünya’nın tarihini açığa çıkaran çok sayıda kaya ve fosil tabakasının burada bulunması bilim adamlarına paha biçilmez bir bilgi zenginliği sağladı. Kanyonun dibinde bulunan en eski kaya katmanının yaklaşık 2 milyar yıllık olduğu tahmin edilmektedir.

9. Galapagos Adaları Milli Parkı

galapagos adaları milli parkı
En büyük milli park listemizin ikinci sırasında bulunan Galápagos Adaları Milli Parkı, Ekvador'da kurulan ilk milli parktır. Galápagos Adaları'nda ve çevresinde bulunan karmaşık, benzersiz ekosistemleri korumak için kapsamlı düzenlemeler yapılmıştır. Ek olarak, Galápagos Deniz Koruma Alanı, 82.643 kilometrekare okyanus bölgesini kapsayacak şekilde adaları da içine almaktadır. Bu, yalnızca adalardaki vahşi yaşamın değil, çevre sulardaki vahşi yaşamın da mümkün olduğunca güvenli olmasını sağlar. Galápagos Adaları'ndaki vahşi yaşamın çoğu bölgeye kendine özgü bir şekilde adapte olmuştur. Galápagos kaplumbağası, deniz iguaları ve mavi ayaklı memeliler gibi yaratıklar genellikle turistler tarafından aranır ve sıkça fotoğrafları çekilebilir.

8. Death Valley (Ölüm Vadisi) Milli Parkı

Death Valley Milli Parkı
Amerika milli parkları arasında en kurak ve en sıcak olanı Ölüm Vadisi Milli Parkı, Amargosa ve Panamint dağları arasındadır. Vadinin sıcaklığı hafife alınacak bir şey değildir. En düşük sıcaklık 40 santigrat derecedir. Dünya rekoru olan en yüksek hava sıcaklığı Ölüm Vadisi’nde görülmüştür. Bu sıcaklık 57 santigrat derecedir. Bunun gibi sıcaklıklarla, vadinin hem adını hem de unvanını dünyadaki en sıcak yer olarak nasıl kazandığını anlamak mümkün. Ölüm Vadisi, Yelken Taşları olarak bilinen büyüleyici bir doğal fenomen içerir. Playa yarış pistinde bulunan bu taşlar, zaman içinde gizemli bir şekilde hareket ederler ve çöl kumlarını üzerinde bu hareketlerinin bi rkanıtı olan izler bırakırlar.

7. Manu Milli Parkı

Manu Milli Parkı
Amazon Havzası ile Tropikal Andlar arasında bulunan bu şaşırtıcı park, çarpıcı bir yağmur ormanı yaban hayatı popülasyonuna ev sahipliği yapıyor. İki parmaklı tembel, dev armadillo ve ocelot gibi eşsiz hayvanlar, parkın koruma altında bulunan güzel manzarasında dolaşıyor. Yoğun ormanlar, engebeli yer şekilleri ve geniş biyoçeşitliliğe sahip Manú Milli Parkı, en iyi doğal yer şekillerine sahip alanlarından biri olarak kabul edilir. Sayısız kaşif, Kayıp Altın Şehri Paititi'yi aradı. Bu şehir, İnka medeniyetinin tüm altın ve diğer zenginliklerini barındırdığına inanan İspanyol kaşifler arasında ünlüydü. Paititi, İspanyol fetihlerinden sonra efsanevi olmaya devam etse de, kimse gerçekten var olup olmadığından emin değil.


6. Kruger Milli Parkı

Kruger Milli Parkı
Dünyanın diğer bölgelerdeki parklarla büyüklüğü kıyaslanmasa da, Kruger Milli Parkı, Afrika'daki en büyük yaşam alanlarından biridir. Bu görkemli park, 500 farklı kuş türü de dahil olmak üzere çok çeşitli vahşi yaşam popülasyonunu barındırıyor.. Pek çok ziyaretçi, etrafta dolaşan büyüleyici hayvanları yeterince göremedikleri için safariler, ziyaretçilere çeşitli vahşi yaşamı iyi bir şekilde görme şansı veriyor. Kruger Milli Parkı artık Büyük Limpopo Parkı'nın bünyesine giriyor. Bu, Kruger Ulusal Parkı'nı Mozambik'teki Limpopo Ulusal Parkı ve Zimbabve'deki Gonarezhou Ulusal Parkı ile birleştirir. Bu parkların her birinden yetkililer, yerel ekosistemlerin korunmasını sağlamak için birlikte çalışmakta.

5. Denali Milli Parkı ve Korusu

Denali Milli Parkı ve Korusu
Bu devasa muhteşem park, adını Kuzey Amerika'daki en yüksek dağ olan Denali (eski adıyla McKinley Dağı) dağının zirvesinden alır. Bu devasa zirve, deniz seviyesinden 6200 metre yüksekliğe ulaşarak, Alaska kıyılarından görülen etkileyici bir görüntü oluşturuyor. Denali Milli Parkı sayısız vahşi yaşam türü için güvenli bir cennettir ve bize bilimsel araştırmalar yaparak karmaşık ekosistemler hakkında bilgi edinmek için birçok fırsat sağlamıştır. Denali Milli Parkı, tamamen işleyen kızak köpeği kulübesine sahip olan tek milli park.

4. Arktik Milli Park Kapıları ve Korusu

Arktik Milli Park Kapıları ve Korusu
Arktik Milli Park, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en kuzeydeki milli parktır. Bu park, vahşi doğayı seven ve medeniyetten uzaklaşmak isteyen turistler için idealdir. Belirgin izler veya belirlenmiş kamp alanları yoktur. Yalnızca geniş, korunmuş bir vahşi doğa hakimdir. Bu parktan geçerken kolay geçişi sağlayacak asfalt yollar da bulunmuyor. Bu da ciddi ziyaretçilerin açık havada hayatta kalma becerilerinin yanında araç gereçlerini de beraberlerinde getirmeleri gerektiği anlamına geliyor. Bu parkta bulunabilecek ve yol olarak kullanılabilecek izler Ren geyikleri sürüsü tarafından bırakılan izlerdir. Bu ren geyiği sürüsü 235 bin geyikten oluşur ve Alaska’nın en büyük sürüsüdür.

3. Wood Buffalo Milli Parkı

Wood Buffalo Milli Parkı
Wood Buffalo Milli Parkı, Kanada’nın en büyük milli parkıdır. Bu etkileyici duruma ek olarak, aynı zamanda dünyanın en büyük bufalo ve en büyük kunduz nüfusuna da ev sahipliği yapıyor. Park başlangıçta hızla büyüyen bufalo popülasyonunu korumak için kurulmuş ve mevcut serbest dolaşan sürünün daha da büyümesine yardımcı olmuştur. Yeni vahşi yaşamın yanı sıra, bu görkemli milli park, boreal ormanları ve boreal ovaları da dahil olmak üzere, çok çeşitli yer şekillerine sahiptir. Wood Buffalo Milli Parkı, nesli tükenmekte olan Vinci kuşları için son doğal yuva alanı olarak önemli bir rol oynamaktadır. Bu güzel kuşlar her yaz ormanın belirli alanlarına yuva yaparlar.


2. Namib Naukluft Parkı

Namib Naukluft Parkı
Namib Naukluft Park, Afrika'daki en büyük milli park olarak yer alıyor. Bu park, güzel Namib Çölü'nün etkileyici genişliği üzerinde yayılıyor. Yüksek kum tepeleri parlak gökyüzüne karşı güçlü, turuncu simge yapılar olarak öne çıkıyor ve birçok turist bu kumlara tırmanmaya çalışıyor. Sossusvlei bölgesindeki bu kum tepelerinin en büyüğü “Big Daddy” olarak adlandırılmıştır ve dağcılar için kolayca erişilebilir durumdadır. Ölü bir orman olan Deadvlei, parkın en büyük kum tepelerinin bazıları bir tava gibi düz şekilde durur. Bu bölge yüzyıllar boyunca kurudur ve rüzgardan ölen ölü ağaçlar hala ayakta durmakta ve harika bir fotoğrafçılık alanı oluşturmaktadır.

1. Kuzeydoğu Grönland Milli Parkı

Kuzeydoğu Grönland Milli Parkı
Kuzeydoğu Grönland Milli Parkı, dünyanın en büyük milli parkıdır. Geniş alanı kutup tilkileri, misk öküzü ve kutup ayıları gibi etkileyici hayvanları barındırır. Bu milli park gerçekten engebeli ve çoğu Inuit avcısı olan 50'den az insanın yaşadığı bir yer. Parkın etrafında yaşayan insanlar, donmuş yerlere köpeklerin çektikleri kızaklar ile giderler. Gerçekten hayranlık uyandırıcı olsa da, pek çok yere erişmek kolay değildir. Genellikle daha hırslı turistler bu konuda başarılı olurlar. Kuzeydoğu Grönland Milli Parkı, dünyadaki tüm milli parklar arasında en uzak ve Grönland üzerindeki tek milli parktır.admin / 17.01.2020 / 0 / 2 736

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Dünyanın En Büyük 10 Oteli

Dünyanın En Büyük 10 Oteli

Dünyanın her yerindeki insanlar seyahat etmeyi, Las Vegas ve Makao gibi
Dünyanın En Büyük 7 Şelalesi

Dünyanın En Büyük 7 Şelalesi

Doğanın harikaları konu olduğunda hem akla güçlü şekilde akan şelaleler gelir.
Dünyanın En Büyük 7 Camisi

Dünyanın En Büyük 7 Camisi

Din ve maneviyat, dünyanın dört bir yanındaki insanlara binlerce yıldır
Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri

Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri

Dünyanın en kalabalık şehirleri hangisidir isimli yazımızda; dünyamız üzerinde
Dünyanın En Büyük 10 Mağarası

Dünyanın En Büyük 10 Mağarası

Sadece birkaç doğa harikası daha mağaralar kadar hayranlık uyandırıcıdır. Dünya
Dünyanın En Büyük 10 Piramidi

Dünyanın En Büyük 10 Piramidi

Piramitler yıllardır dünyadaki iktidar, gizem ve mimarinin ikonik kahramanları
Dünyanın En Büyük 10 Adası

Dünyanın En Büyük 10 Adası

Biri sizden dünyanın en büyük adasını söylemenizi isterse, beyniniz hemen
Artvin'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Artvin'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Karadeniz’in en doğal kenti Artvin. Karadeniz boyunca uzanan sahil ve
Karadeniz'de Kesinlikle Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Doğal Yer

Karadeniz'de Kesinlikle Görülmesi

Karadeniz ülkemizin en yeşil en canlı ve en güzel bölgelerinden biridir. Hemen
Türkiye'nin En Güzel Manzaralı 10 Yolu

Türkiye'nin En Güzel Manzaralı 10 Yolu

Ülkemizdeki yolların manzaraları her zaman ilgi çekmiştir. Kimi zaman Ege'nin
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up