Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » Dünyanın En Büyük 10 Mağarası

Dünyanın En Büyük 10 Mağarası

Sadece birkaç doğa harikası daha mağaralar kadar hayranlık uyandırıcıdır. Dünya yüzeyinin altındaki derin, sonsuz karanlıklar hakkındaki şeyler hem rahatsız edici hem de güzel olabilir. Tüm dünyadaki doğa tutkunları için, bu geniş mağaralar eşsiz kaya oluşumları ve yeraltı ekosistemleri sunar.

Bugün, dünyanın en büyük 10 mağarasına uzunluklarına göre bir göz atacağız. Bu etkileyici mağaraların birçoğu hala keşfedilmekte ve yeni yollar bulunmakta. Bu listedeki mağaralar şu anda sahip olduğumuz ölçümlere dayanarak uzunluklarına göre sıralanmıştır.

10. Hölloch

hölloch mağarası
Uzunluk: 260 km
Yer: Muotathal, İsviçre
Keşfedilme yılı: 1875
Tip: Kireçtaşı ve Kumtaşı


Bu etkileyici İsviçre’de bulunan mağara, rehberli turlarla mağarada yürürken doğal taş oluşumları ile ziyaretçileri büyülüyor.. Hölloch'un içinden geçen patikalardan bazıları dar olabilir, bu da yürüyüşçülerin çömelmesini veya eğilmesini gerektirir. Hölloch mağarasının bazı geniş alanları sadece mağara kaşiflerine açıktır. Maceracı turistler için ise iki gün kadar süren “bivouac seferi” gibi daha uzun rehberli turlar bulunmakta.

9. Clearwater Mağara Sistemi

Clearwater mağarası
Uzunluk: 288 km
Yer: Miri, Sarawak, Malezya
Keşfedilme yılı: 1978
Tip: Kireçtaşı

Clearwater Mağara Sistemi, dünyadaki en büyük hacme sahip birbirine bağlı mağara sistemi olarak kabul edilir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Gunung Mulu Milli Parkı içinde yer almaktadır. Bu mağara sistemi, bir yeraltı nehrinin yanı sıra çok çeşitli çarpıcı kaya oluşumlarına sahiptir. Clearwater Mağara Sistemi, Güneydoğu Asya'daki en uzun mağaradır ve en büyük geçitlerden birine sahiptir.

8. Lechuguilla Mağarası

Lechuguilla Mağarası
Uzunluk: 294 km
Yer: New Mexico, ABD
Keşfedilme yılı: 1900
Tip: Kireçtaşı ve Alçı

Carlsbad Mağaraları Ulusal Parkı içinde bulunan Lechuguilla Mağarası, 1950’lerde kayaları oyan madenciler tarafından keşfedildi. Mağara, büyüleyici mineral oluşum örneklerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en derin mağara olarak ortaya çıktı. 2012'de Lechuguilla Mağarası'nın daha da genişlediği yeni bir bölüm bulundu ve bu yeni bölüm “Oz” olarak adlandırıldı. Mağara sisteminin bu bölümündeki ilgi çeken noktaların birçoğunun adı Oz Büyücüsü filminden seçildi. Lechuguilla, dünyanın en büyük mağarası listemizin sekizinci sırasında yer alıyor.

7. Wind Cave (Rüzgar Mağarası)

Wind Cave
Uzunluk: 300 km
Yer: Güney Dakota, ABD
Keşfedilme yılı: 1881
Tip: Kireçtaşı ve Kumtaşı


Dünyadaki en karmaşık mağara sistemlerinden biri olarak kabul edilen Wind Cave, aynı zamanda dünyanın en büyük boksvör oluşumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Rüzgar Mağarası Milli Parkı, Amerika’nın en eski milli parklarından biridir ve mağara sistemi üstünde bulunan geniş kır ve vahşi yaşamı da korur. Rüzgar Mağarası, çok karışık yeraltı geçitleri nedeniyle “labirent mağarası” olarak sınıflandırılmıştır ve dünyadaki en yoğun mağara sistemi olarak kabul edilmektedir.

6. Shuanghedong Mağara Ağı

Shuanghedong mağarası
Uzunluk: 316 km
Yer: Guizhou, Çin
Keşfedilme yılı: 1987
Tip: Alçı ve Dolomit

Çin'deki en uzun mağara olarak tanınan Shuanghedong Mağara Ağı güzel bir sembol ve yeraltı ekosistemlerinin güzel bir örneği olarak hizmet vermektedir. Bu mağara sisteminde en az üç yeraltı nehri ve semender, balık ve diğer canlılar için yuva görevi gören çok sayıda şelale bulunmaktadır. 1987 yılından bu yana Shuanghedong Mağara Ağı'nı keşfetmek için Fransız ve Japonlar tarafından en az 20 farklı keşif gezisi yapıldı.

5. Optymistychna Mağarası

Optymistychna Mağarası
Uzunluk: 340 km
Yer: Korolivka, Ukrayna
Keşfedilme yılı: 1966
Tip: Alçı

Muhteşem Optymistychna Mağarası, hem Avrasya'daki en uzun keşfedilen mağara hem de dünyadaki en uzun alçı mağaradır. Ana mağara sistemi, farklı alçı çeşitleri ve geçiş yapılarına bağlı olarak 10 farklı bölüme ayrılmıştır. Optymistychna Mağarası, yoğun bir şekilde farklı seviyelerde toplanmış ve “labirent mağarası” olarak tanınmasını sağlamıştır. Özellikle mağara seviyesinin çok aşağıda olması yüzünden genellikle çamurla tıkanır.

4. Sistema Ox Bel Ha

Sistema Ox Bel Ha
Uzunluk: 350 km
Yer: Tulum, Quintana Roo, Meksika
Keşfedilme yılı: 1996
Tip: Kireçtaşı


Huşu uyandıran Ox Bel Ha mağara sisteminin, 18.000 yıl önce oluşmaya başladığı tahmin edilmekte. Günümüze gelene kadar küresel ısınmanın bir sonucu olarak sular altında kaldı. Ox Bel Ha sistemi, bölgenin en önemli tatlı su kaynaklarından biri olarak da hizmet vermektedir. Ox Bel Ha mağara sisteminin adı Yucatec Maya'da yazılmıştır ve Türkçe’de “Üç Su Yolu” anlamına gelir.

3. Jewel Cave (Mücevher Mağarası)

Jewel Cave
Uzunluk: 406 km
Yer: Güney Dakota, ABD
Keşfedilme yılı: 1900
Tip: Kireçtaşı

Ulusal bir anıt olarak tanınan ve Black Hills Ulusal Ormanı'nda bulunan Jewel Cave, turistlere hem yerin altında hem de üstünde muhteşem manzaralar sunuyor. Çeşitli turlar, konukların aşağıdaki etkileyici mağara sistemini ve yukarıdaki manzara boyunca uzanan birçok parkuru deneyimlemelerini sağlar. Jewel Cave, ismini mağaranın iç yüzeylerinde oluşan şaşırtıcı kristal çeşitlerinden alıyor. Mağara sistemi içerisinde, gerçekten görkemli kireçtaşı oluşumlarının yanı sıra birçok farklı renkli taş örneği bulunabilir.

2. Sistema Sac Actun / Sistema Dos Ojos

Sistema Sac Actun
Uzunluk: 456 km
Yer: Tulum, Quintana Roo, Meksika
Keşfedime yılı: 1987
Tip: Kireçtaşı

Tulum şehrinin hemen kuzeyinde bulunan bu muhteşem mağara sistemi, su altı mağara sistemleri olan Sistema Sac Atun ve Sistema Dos Ojos'u birbirine bağlayan bir kanalın keşfinden sonra dünyanın en büyük sualtı mağarası olarak bulundu. Hem bu sistemde hem de Sistema Ox Bel Ha'da devam eden keşifler nedeniyle bu unvan için rekabet devam ediyor. Bu şaşırtıcı mağara sistemi son derece önemli bir arkeolojik sit alanı olarak kabul edilir. Buradan toplanan veriler, farklı kültürlerin tarihteki boşluklarını doldurmak için kullanılmıştır.

1. Mamut Mağarası

Mamut Mağarası
Uzunluk: 845 km
Yer: Kentucky, ABD
Keşfedilme yılı: 1791
Tip: Kireçtaşı ve Kumtaşı

Mamut Mağarası, dünyanın en büyük mağarasıdır. Mamut Mağarası Milli Parkı'nda, Green River ile birlikte bulunan bu mağara sistemi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alır ve Kentucky'deki en güzel yerlerden biri olarak tanınmaktadır. Bu mağaranın haret verici bir şekilde ve keşfedilmemiş derinliklerle birlikte 960 kilometreye kadar indiği tahmin ediliyor. Koruma görevlileri ve Milli Park personeli, Mamut Mağarası'ndaki karanlığı ortadan kaldırmak için çalışıyorlar. Ancak birçok rehberli turda, dünya yüzeyinin altındaki mutlak karanlığı görme fırsatı sağlamak için bir uyarıdan sonra tüm ışıklar kapatılmakta.admin / 25.10.2019 / 0 / 141

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Dünyanın En Büyük 10 Piramidi

Dünyanın En Büyük 10 Piramidi

Piramitler yıllardır dünyadaki iktidar, gizem ve mimarinin ikonik kahramanları
Dünyanın En Büyük 10 Adası

Dünyanın En Büyük 10 Adası

Biri sizden dünyanın en büyük adasını söylemenizi isterse, beyniniz hemen
Ağva'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Ağva'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Yoğun, stresli ve bir o kadar da kalabalık ve ülkemizin en kalabalık metropolü
Ayvalık'ta Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Ayvalık'ta Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Balıkesir ilinin ilçesi olan Ayvalık ülkemizin tatil cennetlerinden biridir.
Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Dünyada 194’ten fazla ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin birçoğu yüzlerce
Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları

Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa

Ülkeleri, başkentleri ile gezmek sizlere yetmiyorsa, gezdiğin yeri keşfetmek
Gece Hayatı İyi Olan Tatil Yerleri

Gece Hayatı İyi Olan Tatil Yerleri

Gece hayatı iyi olan tatil yerleri, yaz aylarının yaklaşması ile birlikte,
Karadeniz'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Karadeniz'de Kamp Yapılacak En İyi 10

Karadeniz’in yeşili, denizi, havası ve iklimi ayrı bir güzeldir. Özellikle doğa
İzmir'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

İzmir'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

İzmir gerek sahili, gerek gezilecek yerleri bakımından oldukça güzel olsa da
Türkiye'nin En Güzel Manzaralı 10 Yolu

Türkiye'nin En Güzel Manzaralı 10 Yolu

Ülkemizdeki yolların manzaraları her zaman ilgi çekmiştir. Kimi zaman Ege'nin
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up