Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Listeler » Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri

Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri


dünyanın en kalabalık şehirleri
Dünyanın en kalabalık şehirleri hangisidir isimli yazımızda; dünyamız üzerinde bulunan en kalabalık şehirleri herhangi bir sebep ile o an şehirlerde bulunan insan yoğunluklarına göre sıralayıp, bu şehirler hakkında önemli bilgiler verdik. Yani listemiz nüfusu en fazla olan şehirler sıralaması değildir. Gelin en kalabalık şehirler hangisiymiş birlikte öğrenelim.


Dünyanın çehresi geçen yüzyılda büyük ölçüde değişti; metropoller, endüstriler, gökdelenler ve geniş çaplı bağlantı yolları bugünün temel normları arasındaki yerlerini aldılar. Peyzaj dışında, insanların yaşam standartları da, özellikle kentsel nüfusun büyük bir dönüşümünü sağladı. Küreselleşme ve ticaretle birlikte, zenginlikler yavaş yavaş kaybolmaya başladı ve insanların yaşamları şimdi olduğundan daha yoğun bir şekilde. Bu listede dünyanın en kalabalık 10 şehrine göz atacağız.

10. Tokyo

dünyanın en kalabalık şehirleri - Tokyo
Kelimenin tam anlamıyla Tokyo asla uyumaz. Burası yemek masasına dönüştürülebilen bir yatağa sahip çok sayıda küçük daireye ev sahipliği yapmaktadır. Çünkü temel olarak Tokyo nüfusu, kendi ekonomilerini kontrol eden, finansal olarak bağımsız bir hayat yaşayan gençleri içermektedir. Japon İmparatorluk ailesine ev sahipliği yapan Tokyo, ekonomik başkent olmasının yanı sıra kültürel bir merkezdir. Tokyo, turistik cazibe merkezleriyle dolu bir yer olduğundan, ziyaretçilerin girişi sayesinde dünyanın en hareketli çağdaş kent merkezi konumunda olan Tokyo, dünyanın en kalabalık şehirleri listemizin onuncu sırasında yer alıyor.

9. New York

dünyanın en kalabalık şehirleri - New York
New York, 19 milyon nüfuslu gürültülü, hareketli, çalkantılı, yoğun bir şehir olarak biliniyor. Her yıl yaklaşık 50 milyon ziyaretçi alan en büyük Amerikan metropolü. New York şehri kalabalıklarla dolup taşan, sürekli koşuşturmalara tanıklık eden, bu yüzden hiç uyumayan şehir olarak bilinir. Bu durum, şehri ABD kapitalizminin, gücünün, karmaşıklığının ve çekiciliğinin bir sembolü haline getiriyor. Seyahat için mükemmel bir yer

8. Londra

dünyanın en kalabalık şehirleri - Londra
Londra'da 13 milyondan fazla insan yaşıyor ve terörist saldırılara açık bir şehir. Thames nehri etrafına inşa edilmiş, dünyanın hiç uyumayan şehirlerinden bir tanesidir. Neredeyse gittiğiniz her yerde güvenlik kameraları var. Sadece tek bir havalimanına her gün 1400 uçak inip kalkıyor. Bu da yılda 63 milyon yolcu demek. Harika, parıldayan bir metropoldür. Londra'nın metro ve otobüslerinin dahil olduğu ulaşım sistemi dünyanın en iyisi olarak kabul edilir. Gezgin turistler tarafından en çok ziyaret edilen bu yer en kalabalık şehirler listemizin sekizinci sırasında yer almaktadır.

7. Şangay

dünyanın en kalabalık şehirleri - Şangay
Şangay bir Çin şehridir. Dünyadaki en güzel şehirler arasındadır. Toplam nüfus yaklaşık 19 milyon kişidir. Yangtze Nehri deltasında bulunmaktadır. Şangay stratejik bir konumda ve Çin ekonomisinin hızlı büyümesini göz önüne alırsak dünyanın gelecekteki finans merkezi olabilir. Büyük bir idari, nakliye ve ticaret şehridir. Bu küresel kent aynı zamanda geniş bir otobüs ve metro taşıma sistemine ve ayrıca dünyanın en işlek konteyner limanına sahiptir.

6. Pekin

dünyanın en kalabalık şehirleri - Pekin
En kalabalık şehirler listemizin altıncı sırasında bulunan Pekin, nüfus bakımından ikinci en büyük Çin şehri ve aynı zamanda demiryolu, ulusal otoyol ve yüksek hızlı demiryolu ağlarıyla bilinen önemli bir merkezdir. Pekin havaalanı, dünyadaki ikinci en işlek uluslararası havalimanıdır. Pekin bir girişimci şehridir. Yeni teknolojiler veya eski el sanatlarını satmak için her zaman bir irade ve bir yol vardır.

5. Moskova

dünyanın en kalabalık şehirleri - Moskova
188 istasyonlu Moskova Metrosu Moskova'nın bel kemiğidir ve çoğu kişi karayolu taşımacılığından kaçınır, böylece sinir bozucu trafik sıkışıklığına sıkışmazlar. Tarihsel önemi, antik yapıları, kültürel cazibesi, mimari harikaları, muhteşem alışveriş merkezlerinden ve son teknoloji olanaklarından dolayı her yıl daha fazla turist çekmeye devam eden Moskava, dünyanın en kalabalık şehirleri listemizin beşinci sırasında bulunuyor.

4. Hong Kong

dünyanın en kalabalık şehirleri - Hong Kong
Hong Kong, yaklaşık 8,3 milyon kişilik bir nüfusa sahiptir. Çin'in güney kıyısında yer alan bu Çin şehri, şehrin mümkün olan her yerine inşa edilen binalarıyla tanınmaktadır. Para kazanmak, Hong Kong'da yaşayan insanlar için kutsaldır. Burası hem kapitalist hem de komünist bir şehir olmasının yanında belki de dünyadaki en modern, yeşil ve yüksek teknoloji ürünü şehirdir. Derin doğal limanı, büyük bir kapitalist hizmet ekonomisi, serbest ticareti, düşük vergileriyle tanınır ve dünyanın önde gelen ticaret merkezlerinden biridir.

3. Mumbai

dünyanın en kalabalık şehirleri - Mumbai
Mumbai, 20.5 milyon nüfuslu bir Hint şehridir. Sürekli elektrik ve su temini nedeniyle iyi bir endüstriye sahiptir. Aynı zamanda batı Hindistan'daki en büyük limana sahip en zengin Hint şehridir ve gururla bulunduğu bölgenin finansal başkenti olarak bilinmektedir. Her yıl insanlar, daha iyi bir yaşam standardı bulmak ve daha iyi ulaşım bağlantılarına sahip olan Mumbai şehrine göç ediyor.

2. Singapur

dünyanın en kalabalık şehirleri - Singapur
Singapur, 5 milyondan fazla nüfusu ile egemen bir şehir devlettir. Bazı lezzetli yemekler ve dost canlısı insanlar ile politik olarak istikrarlı ve güvenli bir ada ülkesidir. Ülkenin en iyi kazanan endüstrisi, yılda 8 milyondan fazla ziyaretçi alan turizm ve ardından gemi inşası. Bunlar Singapur’u okyanustaki konumunda bu kadar önemli ve gelişmiş yapan şeyler. Burası yüksek teknolojili gelişmiş yapılara, yoğun havaalanlarına, binalara giren ve çıkan insanlara, kozmopolit bir atmosfere ve Singapur şehrini karakterize eden harika mağazalara sahiptir.

1. Dubai

dünyanın en kalabalık şehirleri - Dubai
3.2 milyon nüfusuyla Dubai Arap Emirliği, Birleşik Arap Emirliklerine bağlıdır. Her ülkenin havaalanında mutlaka Dubai'ye gitmek için bekleyen insanları görmek mümkün. Nüfus, ulaşım ağları, konutlar, iş olanakları, ticari mağazalar, borsalar, tesisler ve hizmetler bakımından önemli ölçüde artmıştır. Gerçek nüfusu düşük bile olsa aylık bazlı milyonların ziyaret ettiği Dubai, dünyanın en kalabalık şehirleri listemizin ilk sırasında yer almaktadır.admin / 05.12.2019 / 0 / 1 366

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Dünyanın En Ucuz 10 Havayolu Firması

Dünyanın En Ucuz 10 Havayolu Firması

Düşük fiyat her zaman düşük kalite anlamına gelmez. Kısa uzun mesafeli uçuşlar
Dünyanın En Büyük 7 Şelalesi

Dünyanın En Büyük 7 Şelalesi

Doğanın harikaları konu olduğunda hem akla güçlü şekilde akan şelaleler gelir.
Dünyanın En Büyük 7 Camisi

Dünyanın En Büyük 7 Camisi

Din ve maneviyat, dünyanın dört bir yanındaki insanlara binlerce yıldır
Dünyanın En Büyük 10 Adası

Dünyanın En Büyük 10 Adası

Biri sizden dünyanın en büyük adasını söylemenizi isterse, beyniniz hemen
Ağva'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Ağva'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Yoğun, stresli ve bir o kadar da kalabalık ve ülkemizin en kalabalık metropolü
Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları

Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa

Ülkeleri, başkentleri ile gezmek sizlere yetmiyorsa, gezdiğin yeri keşfetmek
Gece Hayatı İyi Olan Tatil Yerleri

Gece Hayatı İyi Olan Tatil Yerleri

Gece hayatı iyi olan tatil yerleri, yaz aylarının yaklaşması ile birlikte,
Kışın Görülmesi Gereken En İyi 10 Şehir

Kışın Görülmesi Gereken En İyi 10 Şehir

Kış için yurt dışında iyi bir tatil veya gezi planladınız, pasaport ve vize
İzmir'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

İzmir'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

İzmir gerek sahili, gerek gezilecek yerleri bakımından oldukça güzel olsa da
Seyahat etmeyi sevenlerin mutlaka gitmesi gereken 5 şehir

Seyahat etmeyi sevenlerin mutlaka

Biz insanlar sürekli bir yenilik arayışındayız. Bu merakımız gün geçtikçe
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up