Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Listeler » Dünyanın En Büyük 10 Piramidi

Dünyanın En Büyük 10 Piramidi


Piramitler yıllardır dünyadaki iktidar, gizem ve mimarinin ikonik kahramanları olarak ayakta durmaya devam ediyorlar. Bu yapılar genellikle boyut olarak gerçekten şaşırtıcıdır, bu da onları ziyaret edenlerin piramitlerin ne kadar büyük olabileceğini merak etmeleri yüzündendir. Bu yazıda, dünyadaki en büyük 10 piramidin hangileri olduğunu öğreniyor ve bunları yüksekliklerine göre sıralıyoruz.


Çoğu insan piramitleri düşündüğünde, doğrudan antik dünyanın harikaları akıllarına gelir. Bununla birlikte, bu liste tanıdık piramit yapısının bilinmesini sağlayan ve binlerce yıl boyunca turistleri etkileyen en büyük antik piramitlerin yanında daha modern dönemde yapılan piramitleri de kapsayacaktır.

10. Kukulkan Tapınağı (El Castillo)

kukulkan tapınağı
İkonik Kukulkan Tapınağı (veya Quetzalcoatl) birçok yerel efsanenin merkezidir ve şaşırtıcı derecede yetenekli mimarisi ile ünlüdür. Mayaların matematiksel ve astronomik yeterliliği, uzun zamandır insanları büyüleyip etkilemekte. Piramidin mimarisinin kararlı hatları bugünün standartlarına göre etkileyici olmaya devam ediyor. Birisi Kukulkan Tapınağı'nın dibinde durur ve alkışlarsa, ses Quetzal kuşunun çağrısını hatırlatan dikkat çekici bir cıvıltı oluştururur ve civarda yankılanır.

9. Cestius Piramidi

cestius piramidi
Bu piramidin inşası, Roma lideri Gaius Cestius Epulo tarafından istendi ve gerçekte Nubia'nın dik piramitlerinden ilham aldığı düşünülüyor. Mısır mimarisinin popülerliği, Roma’nın Mısır’ı M.Ö. 30 yılında fethetmesinden sonra keskin bir artış gösterdi ve mimari etki kendini Cestius Piramidi'nde açıkça gösteriyor. Cestius Piramidi aslında Roma kenti dışında inşa edildi, çünkü mezarlıkların kent sınırları içinde inşa edilmesine o zamanlar izin verilmiyordu.

8. Menkaure Piramidi

Menkaure Piramidi
Üç ünlü Gize Piramidi'nin en küçüğü olan Menkaure Piramidi, arkeologlar için paha biçilemez karmaşık odalara ve zarif oymalara sahiptir. Bazı insanların inandıklarının aksine, Eski Mısır piramitleri Firavunların cesetlerini barındırmıyordu. Bunun yerine, büyük olasılıkla hükümdarlara anıt olarak hizmet etmiş ve öbür dünyada ihtiyaç duyulacak eşyaları bu piramitlerde saklanmıştır. Mısır heykelinin en iyi örneklerinden bazıları, Menkaure Piramidi'nin içinden gün ışığına çıkarıldı. Bunlar Ra, Hathor ve Horus'a olan adanmışlıkları gösteren heykellerdi.

7. Güneş Piramidi

güneş piramidi
Daha gizemli piramitlerden biri tanesi ve aynı zamanda Batı Yarımküre'deki türünün en büyük yapısı olan Güneş Piramidi Teotihuacan antik kentinde inşa edildi. Güneş Piramidi ve karşıtı olan Ay Piramidi, güneş ve ay tanrılarının doğuşunu onurlandırmak için inşa edilmiş kutsal yerler olarak kabul edildi. Teotihuacan şehrinin Mesoamerica'daki ilk gerçek şehir olduğu ve bir zamanlar 100.000'den fazla kişiye ev sahipliği yaptığı söyleniyor.

6. Qin Shi Huang'in Mozolesi

Qin Shi Huang Mozolesi
Bu etkileyici türbe, Çin’in ilk imparatoru olan Qin Shi Huang’ın mezarı. Qin Shi Huang, birleşik Çin'in ilk imparatoruydu ve Çin Seddi, Lingqu Kanalı gibi ünlü simge yapılar inşa etti. Türbesi, öbür dünyada onu korumaya yönelik, atlar ve savaş arabaları gibi yüzlerce figürün yanı sıra, 8000 civarında topraktan yapılmış asker heykeli içermektedir. İnanılmaz Qin Shi Huang Türbesi ve toprak ordusu “dünyanın sekizinci harikası” olarak nitelendirildi.

5. Bent Piramidi

bent piramidi
Dahshur nekropolünde inşa edilen ilk piramit Bent Piramidi kendine özgü, sıradışı bir görünüme sahiptir. Firavun Sneferu’nun piramidi, 54 derecelik eğime sahiptir ve belirli bir yüksekliğe ulaştığında, yapı kendi ağırlığı altında çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Ancak piramidin açısı daha sonra başarılı bir şekilde tamamlanması için değiştirildi. Bent Piramidinin Dahshur Nekropolü'ndeki en iyi korunan yapı olduğu söylenir ve orijinal, pürüzsüz dış yüzeyinin diğer piramitlere göre daha uzun ömürlü olduğu söylenir.

4. Dahshur’un Kırmızı Piramidi

Dahshur’un Kırmızı Piramidi
Bu yükselen piramit, Firavun Khufu'nun babası Firavun Sneferu tarafından yapıldı ve Sneferu’nun ikinci piramidi idi. Kırmızı Piramidin inşasının, Firavun Sneferu’nun Bent Piramidinin yapımı sonucunda duyduğu hayal kırıklığından sonra başladığı söyleniyor ve iki piramidin karşılaştırılabilir açılarının bu teoriyi desteklediği görülüyor. Kırmızı Piramidin açısı Bent Piramidinin üstündeki düzeltilmiş açı ile eşleşen 43 derecedir.

3. Luxor Las Vegas Piramidi

Luxor Las Vegas Piramidi
Birçok insan piramitleri modern tatil yerleri yerine antik tarih ile ilişkilendirir. Luxor Piramidi’nin inşa edilmesi 375 milyon dolara mal oldu ve açıldığında Las Vegas Strip'teki en yüksek binaydı. Bu çarpıcı otel ve kumarhane, siyah cam bir dış cepheye ve üstündeki Luxor ışıklarına sahip. Luxor Piramidi, Büyük Giza Piramidi'nden ilham alıyor ve ama onun büyüklüğünün dörtte üçü civarında.

2. Khafre / Chephren Piramidi

Chephren Piramidi
Firavun Khafre, babası Firavun Khufu'nun izini takip etti ve mezarını Giza Nekropolüne katkıda bulunmak için Khufu'nun Büyük Piramidi'nin yanına inşa etti. Piramitin içindeki derin mezar odalarının birçoğunun, granit ve kaymaktaşı geçitlerini birleştiği görülmektedir. Khafre Piramidi'nin iki ayrı girişi vardır. Biri zemin seviyesinde, diğeri ise yaklaşık 38 metre yukarıdadır.  Her iki giriş de piramidin kuzey cephesindedir.

1. Büyük Giza / Khufu / Cheops Piramidi

keops pyramidi
Büyük Giza Piramidi olan Khufu, boyuyla dünyanın en büyük piramididir. Mısır Firavunu Khufu'nun mezarı olarak hizmet etmek üzere inşa edilmiş olan bu piramit belki de Giza Piramitleri'nin en bilinenidir. Aynı zamanda dünyanın yedi harikasından en eskisi ve hala ayakta duran tek yapıdır. Bu şaşırtıcı piramit başlangıçta, kireçtaşından inşa edilmiş ancak yıllar boyunca yüzeyi aşınarak bugünkü görünümüne gelmiştir. Firavun Khufu’nun piramidi, ilk inşa edilen Giza piramitiydi ve 2,3 milyon taş bloktan oluştuğu tahmin ediliyor.admin / 21.10.2019 / 0 / 1 681

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Dünyanın En Büyük 10 Oteli

Dünyanın En Büyük 10 Oteli

Dünyanın her yerindeki insanlar seyahat etmeyi, Las Vegas ve Makao gibi
Dünyanın En Büyük 10 Milli Parkı

Dünyanın En Büyük 10 Milli Parkı

Şaşırtıcı derecede güzel bir gezegende yaşadığımız sır değil ve teknolojimiz ne
Dünyanın En Büyük 7 Şelalesi

Dünyanın En Büyük 7 Şelalesi

Doğanın harikaları konu olduğunda hem akla güçlü şekilde akan şelaleler gelir.
Dünyanın En Büyük 7 Camisi

Dünyanın En Büyük 7 Camisi

Din ve maneviyat, dünyanın dört bir yanındaki insanlara binlerce yıldır
Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri

Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri

Dünyanın en kalabalık şehirleri hangisidir isimli yazımızda; dünyamız üzerinde
Dünyanın En Büyük 10 Çölü

Dünyanın En Büyük 10 Çölü

Çöller, Dünya'nın toplamının beşte birini kaplar. Dünyanın en kurak, en sıcak
Sri Lanka'da Görülmesi Gereken 5 Tapınak

Sri Lanka'da Görülmesi Gereken 5 Tapınak

Sri Lanka'nın kalbinde bulunan bir şehir olan Kandy, son zamanlarda dünyanın
Dünyanın En Büyük 10 Mağarası

Dünyanın En Büyük 10 Mağarası

Sadece birkaç doğa harikası daha mağaralar kadar hayranlık uyandırıcıdır. Dünya
Dünyanın En Büyük 10 Adası

Dünyanın En Büyük 10 Adası

Biri sizden dünyanın en büyük adasını söylemenizi isterse, beyniniz hemen
Türkiye'nin Görülmesi Gereken En İyi Kiliseleri

Türkiye'nin Görülmesi Gereken En İyi

Ülkemizdeki kiliseler dünyadaki birçok kilise ile yarışmaktadır. Her yıl
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up