Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Doğada Yaşam » Doğada Temiz Su Nasıl Bulunur?

Doğada Temiz Su Nasıl Bulunur?


doğada temiz su bulma
Doğada rahat ve sorunsuz zaman geçirebilmek için en fazla ihtiyaç duyulan ve en çok dikkat edilmesi gereken konu su bulmaktır. İnsan vücudunun %70’lik kısmının su olduğu düşünülürse, susuz bir kamp ortamının asla yaşanamayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

İnsanlar suya sürekli olarak ihtiyaç duyarlar. Su içmeyen insanların vücudu susuz kalır, hızlı ve verimli hareket edemezler. İnsanların içinde bulundukları ortamın farklılığına göre su ihtiyacı değişiklik gösterir. Ortalama olarak bir rakam vermek gerekirse, en sağlıklı şekli ile günlük 2,5 litre su içmek gerekmektedir. Bir insan yemek yemeden 1 ay kadar yaşayabilir ancak su içmeden en fazla 10 gün yaşayacaktır.


Kamp ortamına en çok ihtiyaç duyulan şeylerden birisi elbette sudur. Kamp yapan kişinin susuz kalmaması için dikkat etmesi gereken detaylar vardır. Kamp ortamında su kaybı normalden fazla yaşanabilir. Bu kaybını en aza indirmek için güneş altında fazla kalınmamalıdır. Güneş vücutta bulunan suyun kaybına neden olur. Suyu az miktarda olan bir kişinin fazla yemek yememesi akıllıca olacaktır. Fazla konuşmak da kişinin gereğinden fazla susamasına neden olacaktır. Bu nedenle gerekli ve az konuşmaya özen göstermek gerekir. Suyun en kolay ve verimli kullanılması için akşam saatlerinde ve yudum yudum içilmesi doğru olacaktır.
Daha fazla detay için Doğada Su Elde Etme Teknikleri isimli konumuzu da inceleyiniz.
Kamp ortamında çok susayan ve dayanamayacak hale gelen bir kişi asla durgun ve pis sulardan içmeye çalışmamalıdır. Bu sular insanları öldürecek derecede hastalıklara neden olabilir. Sağlıklı şekilde su tüketmek için mutlaka suyun arıtılması gerekir.

Peki, Doğada Temiz Su Nasıl Bulunur?

  • Su arıtmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında en bilindik ve eski yöntem giysilerin kullanılmasıdır. Bunun için temiz bir çorap tercih edilebilir. Yapılması gereken tek şey temiz çorabın içine kum ve ot koymak ve üzerine yanmış odun parçalarından da eklemektir. Bu karışımın üzerine suyu eklediği zaman hem su süzülür ve temizlenir hem de kokusundan arınır.
  • Süzülen temiz suyun birikmesi için alta bir kap koymak gerekir. Süzülen suyun kullanılması için en az 5 dakika kaynatmak gerekecektir. Kaynatma işlemi için ağaçtan yapılmış bir kap ve taş parçaları kullanılabilir. Ağaçtan yapılmış kap kullanıldığında suyu temizlemek için iyice temizlenmiş ve ısıtılmış taş parçalarını suyun içine atılır. Taşlar soğudukça aynı işlemi tekrarlanabilir.
  • Doğada temiz su bulmak kullanılabilecek diğer yöntem ise hayvanları ve kuşları takip etmektir. Bunun için kişinin hayvanların ayak izini takip etmesi gerekir. Hayvanların ayak izlerinde artış olması, yakınlarda mutlaka temiz su olması anlamına gelir.
  • Doğada temiz su bulmanın bir diğer yolu da yeşil bitkilerdir. Yeşil bitkilerin çok olduğu yerlerde mutlaka su var demektir. Yeşil bitkilerin bulunduğu yerdeki toprağı biraz kazmak, bulanık bir su bulmak anlamına gelir. Bu bulanık suyu attıkça bir süre sonra temiz su gelmeye başlayacaktır.
  • Sabah erken saatlerinde yeşilliklerin üzerinde çiğ damlalarının birikir. Bu çiğ damlalarını temiz ve ince bir bezle toplamak, temiz bir içme suyu elde etmek anlamına gelir. Dar ve güneş görmeyen kayalıkların olduğu derin yarıklarda temiz su bulmak mümkündür.
  • Kamp alanı yakınlarında kurumuş bir dere yatağı varsa altında temiz su olduğunu düşünülebilir. Bu yatağı biraz kazmak, temiz suya ulaşmayı sağlayacaktır. Tam tersi durumda da temiz su bulunabilir. Çok ıslak ve bataklık bir alanda da temiz su çıkma ihtimali yüksektir. Bu tür yerlere gelindiği zaman bataklık alanı kazmak gerekir. Önce bulanık bir su olsa da bir süre sonra temiz su mutlaka çıkacaktır.
  • Kamp yapılan yer deniz kenarı ise kumsala 100 metre mesafede mutlaka az tuzlu içme suyu bulunur.
  • Eğer karlı bir yerde kamp yapılıyorsa temiz karları eriterek temiz su elde edilebilir. Ancak kar asla direkt ağıza alınmamalıdır. Bu durum susuzluğun daha da artmasına neden olur. Bunun yerine kar avuç içinde sıkarak çıkan suyu içilebilir.admin / 29.01.2020 / 0 / 1 643

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kışın Kamp Kurma

Kışın Kamp Kurma

Doğada kış kampı, sert doğa koşulları nedeniyle yaz ve bahar kamplarından
Yazın Kamp Kurma

Yazın Kamp Kurma

Doğada yapılan her aktivite zevklidir. Yaz kampları her aktivitenin sonunda
Kamp Malzemeleri Nelerdir?

Kamp Malzemeleri Nelerdir?

Doğada keyifli ve güvenli bir kamp için en büyük önceliğimiz doğru malzemeleri
Doğada Kamp Yeri Özellikleri

Doğada Kamp Yeri Özellikleri

Kamp kurulacak bir alanın güvenli olması en önemli özelliktir. Doğada kamp yeri
Hava Koşullarından Etkilenmeyen Kamp Kahvaltısı

Hava Koşullarından Etkilenmeyen Kamp

Bu yazıda sizlere kamplı yürüyüşlerde kullanabileceğiniz, protein ve lif
Doğada Ateş Yakmak için İhtiyaç Duyulan Malzemeler

Doğada Ateş Yakmak için İhtiyaç Duyulan

İyi bir ateş yakmanın sırrı önce küçük dallarla başlayarak ateşi kademeli
Susuzluk-Dehidrasyon

Susuzluk-Dehidrasyon

Her insanın vücudunun su kaybetme oranı farklıdır. Su kaybetme terleme, idrar
Doğada Su Elde Etme Teknikleri

Doğada Su Elde Etme Teknikleri

Hafta sonu bir gezi ya da yürüyüşe gittiniz ve suyunuz tükendi. Böyle bir
Doğada Su Bulma Yöntemleri

Doğada Su Bulma Yöntemleri

Doğada hayatta kalmaya çalışan insanın temel ihtiyacı sudur. Tarih boyunca
Doğada Suyun Önemi

Doğada Suyun Önemi

Susuz bir yaşam mümkün değildir. İnsan gıda almadan haftalarca yaşayabilir.
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up