Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Aksaray » Aksaray'ın Pisa Kulesi: Eğri Minare

Aksaray'ın Pisa Kulesi: Eğri Minare


aksaray eğri minare
Eğri Minare Aksaray'ın Pisa Kulesi olarak bilinen, kent merkezinde Nevşehir Caddesi'nde bulunan tarihi ünlü bir yapıdır. Selçuklu Döneminden günümüze ulaşan Aksaray Eğri Minare, eğriliği sebebi ile bu adı almıştır. Bazı kişiler, Eğri Minare mimari yapı olarak kırmızı tuğlalardan inşa edildiği için Kızıl Minare ismi ile de yapıyı anmaktadırlar.

Tarihsel Özellikleri


Aksaray'da dikkat çeken mimari ve tarihi Eğri Minare, Ünlü Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1221-1236 yıllarında inşa ettirilmiştir. Aksaray'a özgü tarihi yapılar arasında ilk akla gelenlerden biri olan Aksaray Eğri Minare, Horasan harcı ile özenle yapıştırılan kırmızı tuğlalar ile örülmüştür. Eğri Minare'nin ustasınca eğik olarak yapıldığı, sonradan herhangi bir sebeple eğilmediği genel kabul gören görüş.

Mimari Dokusu

eğri minare
Eğri minare'nin diğer klasik minarelerden ayırt edici mimari dokusu, tarih sayfalarına geçmesinde en büyük etkenler arasında. Minare'nin alt kesimi zikzak, üst kesimi ise yeşil ve mavi muhteşem bir görsel şölen sunan çini mozaiklerle bezelidir. Yüksekliği 30,6 metre olan Eğri Minare'nin bir tane şerefesi vardır. Minarenin basamak sayısı ise 92'dir. Silindirik gövde, dört köşeli bir kaide üzerine oturtulmuş olup ince bir silme ile mimari olarak iki bölüme ayrılmıştır.
Eğer Aksaray ziyareti planlıyorsanız; Aksaray Gezilecek Yerler listemizi mutlaka inceleyiniz.
Yaklaşık 800 yıldır ayakta kalan bu eşsiz mimari eser'de üç farklı eğiklik mevcuttur. Zeminden itibaren 2° 28' 14.16'' eğik olan Eğri Minarenin üzerine oturduğu tablanın üstünden 3° 11' 18.08'' eğik olduğu tespit edilmiştir. Buna ilaveten üzerine oturduğu tabla ise 44' 48.59'' eğiktir. Eğri Minarenin 8 asır içinde tuğlalarında herhangi bir çatlama, erime ve renk değişikliği olmaması ve tuğlalarındaki çizgilerini günümüze kadar koruması son derece dikkat çekicidir.

Nasıl Gidilir?Aksaray ilimiz, İslamiyet ve Hıristiyanlık dönemlerine ait her biri kendi dalında bir değer olan birçok tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Eğri Minare' de bu şaheserler arasında en çok görülmek istenen eserlerin başında gelmektedir. Bu kıymetli tarihi ve mimari eser, Aksaray kent merkezinde, Nevşehir Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Bu sebeple Aksaray'a gittiğiniz zaman kolaylıkla Aksaray kent merkezinde bulunan ünlü Eğri Minare'yi ziyaret edebilirsiniz.admin / 05.11.2020 / 0 / 1 137

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Aksaray'da Şirin Bir Rum Köyü; Belisırma

Aksaray'da Şirin Bir Rum Köyü; Belisırma

ilimizin Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde ziyaretçi akınına uğrayan ünlü
Hasan Dağı Tanıtımı

Hasan Dağı Tanıtımı

Aksaray ili sınırları içerisinde bulunan Hasan Dağı bir bakıma Toros
Tuz Gölü Tanıtımı

Tuz Gölü Tanıtımı

Tuz Gölü Konya ve Aksaray'ın sınırlarının buluştuğu noktada yer alır.
Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Yabancı bir gezginin Anadolu’nun en vahşi romantik köşesi olarak betimlediği
Güzelyurt'ta Gezilecek Yerler

Güzelyurt'ta Gezilecek Yerler

Güzelyurt, muazzam taş konakları, kayalara oyulmuş kilise ve manastırları ve
Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Bu içeriğimizin asıl konusu Aksaray’da gezilecek yerler olacak fakat, şehrin
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up