Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Çamlıca Tepesi Tanıtımı

Çamlıca Tepesi Tanıtımı

Çamlıca Tepesi, İstanbul’un şarkılara konu olmuş meşhur 7 tepesinden biridir. Küçük Çamlıca ve Büyük Çamlıca tepesi olarak iki tepeden oluşmaktadır. 360 derece görüş alanı ile şehri ayaklarınızın altına seren bu ünlü tepe, tarihi boyunca aşıklar tepesi olarak nam salmış, İstanbul’un ünlü şairleri bu tepede şehri izleyerek, şiirler yazmıştır.

Osmanlı döneminin önemli padişahlarından IV. Murad burayı çok sevdiği için, Bağ-ı Cihan Kasrını inşa ettirmiştir. Tamamen halkın kullanımına açık olan tepe, her sosyal sınıftan ve yaştan ziyaretçiler ile yaz ve kış dolup taşmaktadır. Yeni evli çiftler için dış çekim yapılabilecek ender yerlerden biridir.

çamlıca tepesi manzara
Özellikle hava kirliliğinin her geçen gün arttığı metropol de Çamlıca Tepesi temiz havası ve rengarenk çiçeklerinin kokusu ile sizi mutlu edecektir. Lale festivali zamanı belediye Çamlıca Tepesini, laleler ile donatmaktadır. Çamlıca tepesi şehrin en yüksek tepesi olduğu için burada, radyo vericileri ve GSM operatörlerine ait baz istasyonları bulunmaktadır. Bu durum her ne kadar tepenin doğal yapısını ve ambiyansını bozsa da başka bir alternatif olmadığı için mecburen başka şekilde çözülememektedir.

Çamlıca Tepesinde Neler Yapılır?

Bahar ayında havalar ısınmaya başlayınca Çamlıca Tepesi daha sık ziyaret ediliyor. Ziyaretçiler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çamlıca Sosyal Tesisleri tüm imkanlarını seferber etmiş. İster sabah erken saatlerde gelip burada kahvaltı ve manzara eşliğinde çayınızı yudumlayın, isterseniz de gün içerisinde aileniz ile beraber gelip, yemeğinizi yiyip İstanbul'u izleyerek kahvenizi için. Burada ki sosyal tesisler, her bütçeye uygun hizmet vermekte, dolayısı ile gelir düzeyi farklı ziyaretçiler tüm imkanlardan yararlanabilmektedir.

çamlıca tepesi kahvaltı
Fotoğraf makinanızı alıp, birçok farklı noktadan İstanbul'u arkanıza alabilir ve mükemmel pozlar yakalayabilirsiniz. Büyük Çamlıca Tepesini gezdikten sonra, yakınında bulunan Küçük Çamlıca Tepesinde ki köşkleri gezebilirsiniz. Küçük Çamlıca Köşkleri, Osmanlı mimarisinin göz alıcı şaheserlerinin başında gelir. Köşkler, tarihi dokusu bozulmadan günümüze değin çeşitli dönemlerde restore edilmiş ve ziyaretçilere açılmıştır. Aynı zamanda bu köşkler de düğün, nişan ve çeşitli kutlama etkinlikleri de yapılabilmektedir. Çamlıca Tepesinin bir farklı özelliği de, göçmen kuşları en iyi izleyebileceğiniz nokta olmasıdır. Göç dönemlerinde, birçok farklı kuşu gökyüzünde süzülürken görebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.

Çamlıca Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul ilinin, Üsküdar ilçesine bağlı, Çamlıca Tepesine ulaşmanın en pratik yolu, öncelikle Altunizadeye gitmektir. Altunizadeye, metrobüs hattı veya Kadıköy’den otobüs ve minibüsler ile kolayca ulaşabilmektesiniz. Altunizadeye geldiğinizde buradan kalkan minibüsleri kullanarak direkt Çamlıca durağına kadar gidebilirsiniz. Çamlıca durağından, isterseniz 10 dakika bir yürüyüş ile isterseniz de taksi vasıtası ile Çamlıca tepesine çıkabilirsiniz.


Üsküdar’dan gelecekseniz, sahilde bulunan Mihrimah Sultan Cami önünden otobüsler kalkmakta. 15C numaralı bu otobüsleri kullanarak, Çamlıca Tepesi yokuşuna kadar gidebilir, buradan kısa bir yürüyüş ile tepeye ulaşabilirsiniz. Özel aracım ile geleceğim derseniz de, Altunizadeye gelip, NATO yoluna girmeden, yol boyunca tabelaları izleyip Çamlıca Tepesine kolayca ulaşabilirsiniz.admin / 25.01.2018 / 0 / 2 202

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Marmara Adasında Gezilecek Yerler

Marmara Adasında Gezilecek Yerler

Şarköy ile Kapıdağı yarımadası arasında kalan sığ deniz alanında konumlanan
İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul, ilk olarak M.Ö. 7. yüzyılda Yunan kökenli yerleşimcilerin
Erdek'te Gezilecek Yerler

Erdek'te Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinde yer alan Erdek, Marmara'nın en güzel yörelerinden biridir.
Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer gibi büyük merkez ilçelere sahip olan ve nüfusu 3
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Kız Kulesi Tanıtımı

Kız Kulesi Tanıtımı

Milattan Önce Yunan komutan Alkibiades tarafından boğaza giriş, çıkış yapan
Topkapı Sarayı Tanıtımı

Topkapı Sarayı Tanıtımı

Saray 15. Yüzyıldan, 1853 yılına kadar, Osmanlı Padişahlarının ve Hanedan
Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli Marmara bölgesinde yer almaktadır. Ekonomik olarak gelişmiş bir şehir
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up