Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Aydos Tepesi Tanıtımı

Aydos Tepesi Tanıtımı


Aydos Tepesi
Aydos Tepesi İstanbul’un Kartal ilçesinde bulunur. Aydos Ormanı Mesire Yeri ve Aydos Göleti ile komşu konumda yer alır. İstanbul’un en yüksek yeri olan Aydos Tepesi 537 metre yüksekliğe sahiptir. Tepeye çıkıldığında İstanbul'a kuş bakışı bakılır ve Aydos Kalesi, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada ve Sedef Adası görülür. Şehrin karmaşasından kaçıp huzurlu zaman geçirmek için sıkça tercih edilen bir alandır. İstanbul’un bozulmamış ender yeşil alanlarından biridir. Etraf çam ağaçlarıyla kaplı huzurlu bir alandır.

Aydos Tepesi Özellikleri

Aydos Tepesi 537 metrelik yüksekliğe sahiptir ve İstanbul'a hakim konumda bulunur. Tepenin adı Roma İmparatorluğu ve sonra Bizans Dönemi’nde kullanılan Aydos Kalesi’nden gelir. Tepe Pendik’in kuş uçuşu 9 kilometre kuzeyinde yer alır. Kuzeyden konik şeklinde görünür. Kuzey- Güney doğrultusunda uzanan bir alanın güneyindeki en yüksek noktadır.


Tepeye çıkan dik yamaçlar seller nedeniyle yarılmış ve parçalanmıştır. Tepenin güney tarafında sel yataklarının en genişi görülür. Bu alandaki kayalar aslana benzediği için Aslan Yatakları adıyla anılır. Görülmeye değer doğal bir oluşumdur.

Bölgede hava şehirdekinden 3- 4 derece düşük olur. İstanbul’da karı ilk gören yerdir. Kuzey tarafında meşe ağaçları yoğunluktadır. Tepenin aşağıda kalan yerlerinde doğal su kaynakları bulunur. Bu kaynaklar yakın geçmişte çevredeki yerleşimlerin ve Pendik’in su ihtiyacını karşılıyordu.

Aydos Tepesi ve çevresinde hoşça zaman geçirilebilecek mesire yerleri, çocuk alanları, parkurlar ve çeşitli işletmeler bulunur.

Aydos Tepesi’nde Yapılabilecek Aktiviteler

Aydos Tepesi ve çevresi yapılaşmaya kapalı, doğal bir alandır. Dolayısıyla kafe, restoran gibi alanlar bulunmaz. Huzur dolu bir ortamı olan Aydos Tepesi’nde mesire yerleri bulunur. Ormanın içinde kendi getirdiğiniz yiyeceklerle kahvaltı, piknik gibi etkinlikler yapabilirsiniz. Çevrede yürüyüş parkurları bulunur. Bu alanda huzur dolu ve temiz hava içinde doğa yürüyüşleri ve doğa koşuları yapabilirsiniz. Aydos Tepesi’ne çıkmak da ziyaretçilerin en çok tercih ettiği aktivitelerden biridir.

Meşe ve çam ağaçları arasından tırmanılan tepede doğal kayalıklar, su kaynakları ve türlü çeşitli bitkiler karşınıza çıkar. Tepeye çıkıldığında İstanbul’un güzel bir manzarası ile karşılaşılır. Burada eşsiz manzara eşliğinde huzurlu vakit geçirilebilir.

Aydos Tepesi’nde çocuklar için de oyun alanları bulunur. Ayrıca her yaştan insan için zevkli olabilecek eşsiz bir doğası vardır. Buradaki küçük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfeler de vardır. Tepenin tam zıt yönünde Aydos Göleti bulunur. Yeşillikler içinde kalan bu sulak alan doğanın keyfini çıkarmak için birebirdir.


Aydos Tepesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Aydos Tepesi İstanbul’un Kartal ilçesindeki Çarşı Mahallesi’nde yer alır. Buraya toplu taşıma veya özel araçlarla ulaşılabilir. Özel araçla gelecek olanlar E5 ve TEM yolu bağlantılarını kullanarak Kartal- Yakacık- Sultanbeyli üzerinden buraya ulaşabilir. Yol üzerinde Aydos Tepesi’ni gösteren tabelalardan faydalanılabilir. Toplu taşıma kullanarak buraya gelecek olanlarsa Kadıköy’den kalkan 21U numaralı otobüsü kullanıp Çamlık durağında inerek ve biraz yürüdükten sonra tepeye ulaşabilir.admin / 30.08.2018 / 3 / 15 728

Yorum Ekleyin


 1. felicity09
  Ziyaretçi
  30 Ağustos 2018 13:26
  0

  Anadolu bölgesinin en güzel mekanlarından biri bence İstanbul'u ve adaları bile kuş bakışı görebilirsiniz. Manzara izlemeyi sevenler bir daha gitmek istiyor :)

 2. Barış İşoğlu
  Ziyaretçi
  16 Şubat 2020 22:49
  0
  Aydos Tepesi gerçekten gezilmesi, görülmesi şart bir yer. Aydos Tepesine çıktığınızda; Yalova, Uludağ ve Pendik'i izleyebilirsiniz. Doğal bir güzelliktir Aydos.. Rengarenk kelebekleri ve muhteşem doğası ile doğa severler için harika bir yer. Tepede dolaşırken etrafta yetişen böğürtlenden toplayıp yiyebilirsin, tabi bunu yazın yaparsınız. İstanbul'un en yüksek tepesinde tertemiz bir hava doğa ile iç içe yaşamak isteyen ve doğa tutkunları için harika bir yer.
 3. yakup
  Ziyaretçi
  5 Mayıs 2022 11:57
  0
  Aydos sadece Kartal ilçemizle sınırlı değildir. Özellikle Aydos tepesinin belki de en önemli objesi olan Aydos kalesi Sultanbeyli ilçemizin sınırları içindedir aynı zamanda güney doğu taraflarında nisbeten küçük bir kısım da Pendik ilçemiz sınırları içinde bulunur

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çekmeköy'de Gezilecek Yerler

Çekmeköy'de Gezilecek Yerler

Çekmeköy gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Kozmopolit bir ilçe olan İstanbul Ümraniye, yaklaşık olarak 700 bin civarında
Kartal'da Gezilecek Yerler

Kartal'da Gezilecek Yerler

İstanbul bilindiği üzere tüm dünya tarafından tanınmış metropol bir şehirdir.
Fenerbahçe Parkı Tanıtımı

Fenerbahçe Parkı Tanıtımı

Fenerbahçe Parkı İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunur. Deniz kenarında yer
Yoros Kalesi Tanıtımı

Yoros Kalesi Tanıtımı

Yoros Kalesi İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Beykoz’daki önemli tarihi
Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park İstanbul’un Bakırköy ilçesine belediye tarafından
Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Tarihi yarımadanın tam karşısında konumlanmış olan ve coğrafi olarak önemli bir
Belgrad Ormanı Tanıtımı

Belgrad Ormanı Tanıtımı

İstanbul’un akciğeri denildiğinde akla ilk gelen isim, Belgrad Ormanı’dır.
Çamlıca Tepesi Tanıtımı

Çamlıca Tepesi Tanıtımı

Çamlıca Tepesi, İstanbul’un şarkılara konu olmuş meşhur 7 tepesinden biridir.
İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul’un hem içinde hem dışında bir yer olan Adalar kentin keşmekeşinden
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up