Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Aydos Tepesi Tanıtımı

Aydos Tepesi İstanbul’un Kartal ilçesinde bulunur. Aydos Ormanı Mesire Yeri ve Aydos Göleti ile komşu konumda yer alır. İstanbul’un en yüksek yeri olan Aydos Tepesi 537 metre yüksekliğe sahiptir. Tepeye çıkıldığında İstanbul'a kuş bakışı bakılır ve Aydos Kalesi, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada ve Sedef Adası görülür. Şehrin karmaşasından kaçıp huzurlu zaman geçirmek için sıkça tercih edilen bir alandır. İstanbul’un bozulmamış ender yeşil alanlarından biridir. Etraf çam ağaçlarıyla kaplı huzurlu bir alandır.

aydos tepesi
Aydos Tepesi Özellikleri

Aydos Tepesi 537 metrelik yüksekliğe sahiptir ve İstanbul'a hakim konumda bulunur. Tepenin adı Roma İmparatorluğu ve sonra Bizans Dönemi’nde kullanılan Aydos Kalesi’nden gelir. Tepe Pendik’in kuş uçuşu 9 kilometre kuzeyinde yer alır. Kuzeyden konik şeklinde görünür. Kuzey- Güney doğrultusunda uzanan bir alanın güneyindeki en yüksek noktadır.


Tepeye çıkan dik yamaçlar seller nedeniyle yarılmış ve parçalanmıştır. Tepenin güney tarafında sel yataklarının en genişi görülür. Bu alandaki kayalar aslana benzediği için Aslan Yatakları adıyla anılır. Görülmeye değer doğal bir oluşumdur.

aydos göleti
Bölgede hava şehirdekinden 3- 4 derece düşük olur. İstanbul’da karı ilk gören yerdir. Kuzey tarafında meşe ağaçları yoğunluktadır. Tepenin aşağıda kalan yerlerinde doğal su kaynakları bulunur. Bu kaynaklar yakın geçmişte çevredeki yerleşimlerin ve Pendik’in su ihtiyacını karşılıyordu.

Aydos Tepesi ve çevresinde hoşça zaman geçirilebilecek mesire yerleri, çocuk alanları, parkurlar ve çeşitli işletmeler bulunur.

Aydos Tepesi’nde Yapılabilecek Aktiviteler

Aydos Tepesi ve çevresi yapılaşmaya kapalı, doğal bir alandır. Dolayısıyla kafe, restoran gibi alanlar bulunmaz. Huzur dolu bir ortamı olan Aydos Tepesi’nde mesire yerleri bulunur. Ormanın içinde kendi getirdiğiniz yiyeceklerle kahvaltı, piknik gibi etkinlikler yapabilirsiniz. Çevrede yürüyüş parkurları bulunur. Bu alanda huzur dolu ve temiz hava içinde doğa yürüyüşleri ve doğa koşuları yapabilirsiniz. Aydos Tepesi’ne çıkmak da ziyaretçilerin en çok tercih ettiği aktivitelerden biridir.

aydos ormanı
Meşe ve çam ağaçları arasından tırmanılan tepede doğal kayalıklar, su kaynakları ve türlü çeşitli bitkiler karşınıza çıkar. Tepeye çıkıldığında İstanbul’un güzel bir manzarası ile karşılaşılır. Burada eşsiz manzara eşliğinde huzurlu vakit geçirilebilir.

Aydos Tepesi’nde çocuklar için de oyun alanları bulunur. Ayrıca her yaştan insan için zevkli olabilecek eşsiz bir doğası vardır. Buradaki küçük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfeler de vardır. Tepenin tam zıt yönünde Aydos Göleti bulunur. Yeşillikler içinde kalan bu sulak alan doğanın keyfini çıkarmak için birebirdir.


Aydos Tepesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Aydos Tepesi İstanbul’un Kartal ilçesindeki Çarşı Mahallesi’nde yer alır. Buraya toplu taşıma veya özel araçlarla ulaşılabilir. Özel araçla gelecek olanlar E5 ve TEM yolu bağlantılarını kullanarak Kartal- Yakacık- Sultanbeyli üzerinden buraya ulaşabilir. Yol üzerinde Aydos Tepesi’ni gösteren tabelalardan faydalanılabilir. Toplu taşıma kullanarak buraya gelecek olanlarsa Kadıköy’den kalkan 21U numaralı otobüsü kullanıp Çamlık durağında inerek ve biraz yürüdükten sonra tepeye ulaşabilir.admin / 30.08.2018 / 1 / 3 342

Yorum Ekleyin


  1. felicity09
    Ziyaretçi
    30 Ağustos 2018 13:26
    0

    Anadolu bölgesinin en güzel mekanlarından biri bence İstanbul'u ve adaları bile kuş bakışı görebilirsiniz. Manzara izlemeyi sevenler bir daha gitmek istiyor :)

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Kartal'da Gezilecek Yerler

Kartal'da Gezilecek Yerler

İstanbul bilindiği üzere tüm dünya tarafından tanınmış metropol bir şehirdir.
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Büyükada'da Gezilecek Yerler

Büyükada'da Gezilecek Yerler

Tarih boyunca sürekli ilgi odağı olan ve halen İstanbul’un en gözde yerlerinde
Belgrad Ormanı Tanıtımı

Belgrad Ormanı Tanıtımı

İstanbul’un akciğeri denildiğinde akla ilk gelen isim, Belgrad Ormanı’dır.
Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer gibi büyük merkez ilçelere sahip olan ve nüfusu 3
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul’un hem içinde hem dışında bir yer olan Adalar kentin keşmekeşinden
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up