Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Kartal'da Gezilecek Yerler

Kartal'da Gezilecek Yerler


Kartal gezilecek yerler
İstanbul bilindiği üzere tüm dünya tarafından tanınmış metropol bir şehirdir. Dünya sıralamasında 15. konumda yerini sürekli olarak korumaktadır. Kartal, İstanbul'a bağlı bir ilçe olup Anadolu yakasının en büyük ilçesi olma özelliğini taşımaktadır. Sahile olan kıyısı, tarihi mekanları ve doğal güzellikleri ile hem turizm hem de sanayi bölgesi olması ile birçok farklı kültürden insanı bir arada toplamaktadır.


İstanbul Kartal İlçesi geçmiş yıllarda Bizans İmparatorluğu döneminde “Kartalimen” ismiyle sahil yakınında olduğundan dolayı balıkçı köyü olarak kurulmuştu. İsmini ise sahil kısmında balık avına çıkan “Kartelli” ismine sahip genç balıkçıdan almıştır. Kartal tarihi farklı kaynaklara göre ise Bizans için liman özelliğini taşıyor olup bir zamanlar “Kartalimen” olarak da isimlendirildiği düşünülmektedir.

Aydos Ormanı

Kartal’da gezilecek yerler denildiği zaman şüphesiz akla ilk gelen yer Aydos Tepesidir. İstanbul sınırları içerisinde 537 metre ile en yüksek konum özelliğine sahip olan Aydos Tepesi, doğa severler için adeta bir cennet sıfatını taşımaktadır. İçerisinde bulunan Aydos Ormanı içerdiği yüksek miktardaki meşe ağaçları ile ziyaret edenleri büyülemektedir. Aydos Ormanı oldukça geniş bir alanı kapladığı gibi, meşe ağaçlarının yanı sıra yaz mevsiminde ziyaret edildiğinde rengârenk çiçekler eşliğinde yüksek oksijen miktarı ile ciğerlerinizin açıldığı bir yürüyüşe çıkmak için en uygun yerdir. Yapabilecekleriniz bununla sınırlı kalmayıp, bu arazi içerisinde Safari turları, ATV turları yaparak doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Sürprizler bununla sınırlı kalmayıp sizleri bekleyen çok güzel bir gölet ile karşılaşacaksınız. Aydos Göleti farklı bitki örtüsü ile sizleri büyüleyecek. Ertuğrul Gazi Mahallesinde ziyaret edebileceğiniz bu güzelliği kaçırmayın.

Dragos Tepesi

Aydos Tepesi kadar yüksek olmasa da 107 metre yükseliğe sahip bir tepedir. Yine burada da bolca meşe ve çam ağaçları göreceğiniz doğa çılgınlarını İstanbul şehrinde tatmin edecek bir yerdir. Geçmiş tarihte Bizans ile Anadolu Selçukluları imparatorluk sınırı olarak kabul edilen bu konumun gözlere şayan bir deniz manzarası bulunmaktadır. Bu doğal sit alanını ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Deniz manzarası ve yeşilliklerin açtığı zamanlarda kendinizi cennetin bir köşesinde hissedecek ve buradan hiç çıkmak istemeyeceksiniz. Nezih bir mahalle olan Orhantepe Mahallesinde bulunan Dragos Tepesi gezilecek yerler arasına eklenmeli.

Dragos Sosyal Tesisleri

Kartal belediyesi tarafından inşa edilip ihale ile devredilen bu tesis sizlere çok güzel imkanlar sunmaktadır. Dragos tepesini gezdikten sonra yorulan kişilerin sıkça tercih ettiği bir mekandır. Mekanın en güzel özelliği ise deniz manzaralı olmasıdır. Sadece yorulduktan sonra değil, güne güzel başlamak isteyip, gezmeden önce enerji toplayanların da uğrak mekanı. Bu tesiste sabah kahvaltınızı Dragos Tepesinin en güzel konumundan denizi ve yeşillikleri izleyerek yapabilirsiniz. Öğle güneşinde gezmek istemeyenler ise kahvesini alıp bu serin mekanda içecek içerek dinlenebilirler. Bu mekanın kahvaltısı özellikle tavsiye edilir. Müthiş lezzetler eşliğinde efsane manzarayı izleyerek karnınızı doyurmak sizin için güzel bir anı olacaktır. Üstelik fotoğraf çektirmek için de çok uygun bir mekandır.

Kartal Sahili

Kartal gezilecek yerler arasında bulunan ve 17 km uzunluğa sahip harika bir sahil sizleri beklemektedir. Bu sahilde farklı zevklere sahip insanlar bir arada bulunup eğlenebilirler. Yürüyüş yapmak için oldukça uygun olan sahilde belediye tarafından yürüyüş yolları ile desteklenmiştir. Aynı zamanda adalar manzarasına karşı mangal yapabilir, oltanızı alarak balık tutabilirsiniz. Anlayışlı Kartal belediyesi sahil boyunca bisiklet kullanma zevki yaşamak isteyenleri de unutmamış.
Eğer Kartal'da iseniz; İstanbul'da Gezilecek Yerler konumuzu mutlaka inceleyiniz.

Kartal Nerede ve Nasıl Gidilir?

Akla gelen ilk soru Kartal nerede olacaktır. Kartal adaların tam karşısında kalan bir konumda olup, Pendik ile Kadıköy ilçeleri arasında bulunmaktadır. İstanbul içi ulaşımın basit olduğu bu konuma şehir dışından gelenlerin TCDD kullanarak Pendik’ten sonra dolmuşa binerek kısa bir sürede ulaşabilecekleri bir yerde.


Özel aracını kullanarak olanlar TEM veya E-5 otoyolu kullanarak bu ilçeye ulaşımı sağlayabilirler. Otoyoldan gittiğiniz zaman trafiğe pek fazla takılmazsınız. Aynı zamanda buraya ulaşımın metro ile de sağlanabildiğini söyleyebiliriz. İstanbulda yaşayanlar veya metroyu bulmanın daha kolay olduğunu düşünenler metro ulaşım aracını kullanabilirler. Kadıköy ve Pendik’ten minibüs hattı bulunuyor olup 2₺ gibi düşük bir ücrete de Kartal ilçesine ulaşımı sağlayabilirsiniz.admin / 12.12.2018 / 1 / 7 148

Yorum Ekleyin


  1. Beni Bırakma
    Ziyaretçi
    20 Aralık 2018 16:44
    0

    Çok güzel anlatım olmuş sosyal tesislerine gitmemiştim hiç sayenizde oraya gidip göreceğim. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Maltepe’de Gezilecek Yerler

Maltepe’de Gezilecek Yerler

İstanbul Maltepe, tarihi itibariyle Bizans dönemine dayanan ve halen yerleşik
Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Kozmopolit bir ilçe olan İstanbul Ümraniye, yaklaşık olarak 700 bin civarında
Aydos Tepesi Tanıtımı

Aydos Tepesi Tanıtımı

Aydos Tepesi İstanbul’un Kartal ilçesinde bulunur. Aydos Ormanı Mesire Yeri ve
Bakırköy’de Gezilecek Yerler

Bakırköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan popüler ilçelerden biri de Bakırköy’dür.
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Yerebatan Sarnıcı Tanıtımı

Yerebatan Sarnıcı Tanıtımı

İstanbul ilimizin zengin tarihi mirasları arasında en çok göze çarpan
Büyükada'da Gezilecek Yerler

Büyükada'da Gezilecek Yerler

Tarih boyunca sürekli ilgi odağı olan ve halen İstanbul’un en gözde yerlerinde
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
Gülhane Parkı Tanıtımı

Gülhane Parkı Tanıtımı

Geçmişi Osmanlı dönemine dayanan ve günümüze kadar zenginliğini yitirmemiş olan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up