Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Yoros Kalesi Tanıtımı

Yoros Kalesi İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Beykoz’daki önemli tarihi yapılardan biridir. Sarıyer’in karşısında yer alır. Ceneviz Kalesi veya Anadolu Kavağı Kalesi olarak da bilinir. İstanbul Boğazı’nı ve Karadeniz’i gören bir tepede konumlanmıştır. Kalenin bulunduğu tepe Anadolu Yakası’ndaki en geniş tepedir ve yapı bölgedeki en geniş alanı kaplayan kaledir. Konumu itibariyle muhteşem bir manzarası, doğal bir çevresi ve tarihi değeriyle Yoros Kalesi İstanbul’da görülmeye değer yerlerden biri.

yoros kalesi
Yoros Kalesi Tarihi

Yoros Kalesi’nin isminin nereden geldiğine dair birçok görüş vardır. En yaygın görüşe göre Yoros ismi Hieron’dan kaynaklanır ve “Kutsal Yer” anlamına gelir. Diğer bir görüş de Antik Dönem zamanında inanılan Zeus adındaki tanrının unvanı olan “Uygun Rüzgarlar” anlamına gelen kelimeden türediğini söyler. Bazı kaynaklar da “Dağ” anlamına gelen “Oros” kelimesinden geldiğini savunur.


Kalenin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Fakat tarihi çok eskilere dayanıyor. Bölgede hala kazı çalışmaları devam ediyor. Yapılan çalışmalar kalenin pek çok kez el değiştirdiğine işaret ediyor. Bölgede ilk yapılaşma Antik Çağ’a kadar uzanır. Kalenin mimari hatları ise Doğu Roma döneminde oluşturulmuştur. Daha sonra 1352 yılında Cenevizlilerin eline geçtiği için ismi Ceneviz Kalesi olarak da anılır. İstanbul’un fethinden bir yıl önce de Fatih Sultan Mehmet bu alanı ele geçirmiştir. Yapı Doğu Roma Dönemi’nden bu güne kalan tek savunma yapısı olmasıyla da önem taşır.

Yoros Kalesi’nde Yapılabilecek Aktiviteler

yoros kalesi manza
Yoros Kalesi muhteşem manzarası ve tarihi mirasıyla görülmeye değer noktalardan biri. Buraya gittiğinizde Yoros Kalesi’ni gezebilir ve tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kalenin bulunduğu alanda bir işletme de var. Burası genellikle hafta sonları kahvaltı etmek için tercih edilir. Fakat geç saatlere kadar açık olduğu için günün hemen hemen her saatinde gidilebilir ve burada vakit geçirirken manzaranın tadı da çıkarılabilir. Kalenin çevresi yeşil alanlarla kaplı, kalenin surları ve hemen önündeki boğaz fotoğraf çekmek isteyenler için de güzel bir alternatif oluyor. Bu alan yürüyüş yapmak için de oldukça zevkli. Genellikle ziyaretçiler kalenin girişine kadar yürüyüp manzaranın ve doğanın tadını çıkarıyor.

Yoros Kalesi Kahvaltı Fiyatı

yoros kalesi kahvaltı
Yoros Kalesinde bulunan restoranda kahvaltı yapabilirsiniz Kahvaltı fiyatı kişi başı ortalama 35 TL şeklinde, Sabah 09:30 dan akşam 22:00’ye kadar açık olan işletmede kahvaltı dışında balık çeşitlerini de bulmak mümkün.

Yoros Kalesi Giriş Ücreti

Anadolu Kavağı Mahallesi, Tuna Cd. Üzeirinde bulunan Yoros Kalesine giriş içinücret alınmamaktadır.

Yoros Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Yoros Kalesi İstanbul Beykoz’da bulunur. Şehrin Anadolu Yakası’nda yer alır. Alana TEM yolu üzerinden gidilir. Buradan Beykoz- Kavacık sapağına girilir ve buradan ortalama 15 dakika gidilerek kaleye varılır. E-5 yolunu kullananlar da Üsküdar sapağından çıkıp Beylerbeyi, Kanlıca ve Beykoz üzerinden kaleye varabilir. Bu yollar üzerinde kaleyi işaret eden birçok tabela bulunur. Onları takip ederek kolayca ulaşılabilir.


Diğer yandan deniz yolu ile de ulaşım sağlanabilir. Eminönü'nden günde 3 sefer yapan vapurlar ile kaleye gidilebilir. Bunun yanında Sarıyer’den saat başı kalkan tekneler kullanılabilir. Beşiktaş - Üsküdar arası sefer yapan tekneleri kullandıktan sonra 15A numaralı otobüs ile 30 kilometre yolculukla Anadolu Kavağı’na ulaşılabilir.admin / 06.09.2018 / 0 / 1 195

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Yuşa Hazretleri Türbesi

Yuşa Hazretleri Türbesi

Hz. Yuşa, üç dinde kabul edilen ve sayılan bir peygamber. İsrailoğulları'nın
Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

İstanbul’un Asya Kıtasında yer alan topraklarını kapsayan yaka olarak tanım
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Sakaryada Gezilecek Yerler

Sakaryada Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up