Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi


vizesiz gidilen ülkeler
Her geçen gün gelişen teknoloji ile dünyada ki sınırlar kalkmakta ve insanlar çok uzak coğrafyaları bile daha kolay imkanlarla seyahat edebilmektedir. Tabi her ülkenin misafir kabul etmek için çeşitli kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara uyulduğu takdirde vize verip sizi misafir edebilecek ülkelerin yanı sıra, bir de vize istemeden sizi misafir eden ülkeler bulunmaktadır. Bu yazımızda vizesiz gidilen ülkeleri inceleyeceğiz.

Avrupa’da Vize İstemeyen Ülkeler


Arnavutluk

Arnavutluk genelde ilkbahar ve yaz aylarında daha çok turistlerin ziyaret ettiği bir ülkedir. Bu mevsimlerde ulaşım ve konaklama masrafları çok düşüktür. Ülkede 90 gün boyunca dilediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Bosna Hersek

Ülkede 3 ay boyunca kalabilirsiniz. Tarihi dokusu nedeni ile Türk turistler tarafından hayli ilgi gören ülkenin başkenti Saraybosna’dır.

Karadağ

Müthiş doğası ve bütçeye uygun imkanları sayesinde Avrupa'nın yeni turist cennetlerinden biri olan Karadağ turistlere 180 günlük süre içerisinde 90 gün vizesiz seyahat imkanı tanımaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatanımız Kuzey Kıbrıs, bağımsızlığının ilanından beri ülkemiz tarafından her alanda desteklenmektedir. Akdeniz’in ortasında ki bu yemyeşil ada Türk misafirlerini vizesiz ağırlamaktadır.

Kosova

Genelde kış aylarında tercih edilen ve nüfusunun bir kısmı Türk olan, geçmişte de Osmanlı himayesinde yer alan Kosova 90 gün boyunca misafirlerine vizesiz dolaşım imkanı sağlamaktadır.

Makedonya

Özellikle Üsküp şehri ile tanınan ülkede turizm çok gelişmiştir. Birçok tarihi yeri bulunan ülke de hem yerliler için hem de turistler için fiyatlar gayet makuldür. Ülkede 90 günlük vizesiz misafir olabilirsiniz.

Sırbistan

Yaz aylarında ki ziyaretlerinizde müthiş doğası, kış aylarında ki ziyaretlerinizde ise kış sporları ve kayak konusunda ki beklentilerinizi fazlası ile karşılayacak ülke özellikle Belgrad şehri ile ünlüdür. Ülkede 90 gün vizesiz gezebilirsiniz.

Ukrayna

Son zamanlarda yaşadığı iç karışıklıklar ve bazı şehirlerinin bağımsızlığını ilan etmesi ile sıkıntılar yaşayan ülke, yavaş yavaş normal seyrine dönmekte. Ukrayna’da vizesi 2 ay kalabilirsiniz. Otel ve ulaşım imkanları bu sıralar biraz kısıtlı, bu sebeple rezervasyonunuzu önceden yaptırmanız gerekmektedir.

Moldova

Moldova ekonomisi çok güçlü olan bir ülke değildir. Genelde tarım ve özellikle şarap üretiminde büyük başarıları vardır. Ülkemiz ile kıyaslandığında ise Moldova’nın çok daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Türk vatandaşları ise ülkede 90 gün vizesiz dolaşabilirler.

Beyaz Rusya

Beyaz Rusya, bilinen adı ile Belarus da vizesiz 30 gün kalabilirsiniz. Rusya ile birçok ticari ilişkisi bulunan ülke eski Sovyetler Birliği ülkesidir. Ekonomisi çok güçlü olmamakla beraber, kış aylarında seyahat edilmektedir.

Asya’da Vize İstenmeyen Ülkeler

Filipinler Dünyanın 300000 km2 lik yüz ölçümü ile en büyük 72. Ülkesi olan ülke, birçok adadan meydana gelmektedir. Yeryüzünde ki sayılı cennetler arasında gösterilen ülkenin müthiş doğası, harika turkuaz okyanusu ve tropik iklimi, tatil için ülkeye gelen turistleri memnun etmektedir. Ülkede Türk vatandaşları 30 gün süre ile vizesiz kalabilmektedir.

Güney Kore

Uzak doğunun yükselen yıldızı Güney Kore ile ülkemiz arasında çok sıcak ilişkiler vardır. Bunun en büyük sebebi ise askerlerimizin Kore halkına yardım için Kore savaşına katılmasının payı çok büyüktür. İlkbahar ayları en çok tercih edilen dönemlerdir ve Türk vatandaşları ülkede 90 gün vize istenmeden kalabilir.

Gürcistan

Hayat standartlarının yüksek olduğu ama barınma, yeme içme, ulaşım gibi imkanların çok makul fiyatlarda olduğu mükemmel bir ülke daha. Üstelik vatandaşlarımız bu ülkeye 90 gün vizesiz girebiliyor.Üstelik pasaport bile gerekmeden, sadece kimliğiniz ile gidebiliyorsunuz.

Hong Hong

Türk vatandaşlarının 90 gün vizesiz seyahat edebildiği ülkelerden biride Hong Hong dur. Ülke 235 adadan oluşmaktadır ve birçok farklı gezme noktası bulunur. Bu sebepten dolayı uzak doğu seyahatlerinde maliyeti yüksek bir ülkedir.

Japonya

Eğlence için tercih edilebilecek bir uzak doğu ülkesi de Japonya’dır. Teknolojinin merkezi konumunda olan ülkede hayat pahalıdır. Bunun yanı sıra turist olarak gidecekseniz, öncesinde ciddi bir birikim yapmanız gerekmektedir. Türkler ülkede 3 ay vizesiz kalabilirler.

Güney Amerika’da Vize İstemeyen Ülkeler

Arjantin Öncesinde otel ve ulaşım rezervasyonunuzu mutlaka yapmanız gereken, Amerika katısının kültürü ve doğası ile en özel ülkelerinden biridir Arjantin. Ülke 90 gün vizesiz girişleri kabul etmektedir.

Bolivya

Bolivya’ya giriş vizesiz ama sizden seyahat için geldiğinizi kanıtlamanızı sağlayacak rezervasyon bilgilerinizi, otel kayıtlarınızı isteyebilirler. Arjantin gibi orta düzey bir ekonomiye sahip olan ülke de 3 ay boyunca vizesiz yaşayabilirsiniz.

Brezilya

2004 yılı itibari ile Türklere 90 günlük vizesiz seyahat imkanı veren Brezilya, çok kültürlü bir coğrafyadır. Müthiş plajları ve doğası ile yaz kış ziyaret edebileceğiniz renkli bir ülkedir.

Ekvator

Ekvator adaları da yine vize istemeyen ülkeler arasında. Türkiye ile olan anlaşma gereği 3 aylık dönem için misafirlerinden vize istememektedir.

Nikaragua

İki okyanusun ortasında bulunan bu müthiş ülke, gözlerden uzak sakin bir tatil yapmak için biçilmiş kaftan adeta. Üstelik Türk turistlere 90 gün boyunca vizesiz ev sahipliği etmektedir.

Peru

İnsanlık tarihinin en önemli ülkelerinden biri olan Peru, 6 aylık süre içerisinde 3 ay boyunca vizesiz giriş yapabilme imkanı tanımaktadır. Müthiş doğası ve tarihi yapıları ile gezmeye doyamayacaksınız.

Şili

Ünlü volkanları, dağları ve müthiş tabiatı ile el değmemiş ülkelerden biri olan Şili, yılın her mevsimi turistlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle 90 günlük vizesiz seyahat sunma avantajı en önemli artılarından biridir.

Uruguay

90 gün vize istemeyen Güney Amerika ülkelerinden biridir. Sadece pasaport geçerlilik sürenizin 6 ayın üzerinde olması gerekmektedir.

Venezuela

Güney Amerika'nın renkli ülkelerinden biri de Venezuela’dır. Ülke sosyalizm ile yönetilmektedir. Halkın gelir seviyesi düşük fakat gezilecek yer sayısı fazladır. Turistler için her olanağı sağlamakta olan ülkede şu sıralar siyasi olarak çeşitli krizler yaşanmakta.

Amerika’da Vize İstemeyen Ülkeler

Antigua ve Barbuda Karayipler ’de bulunan ve adalardan oluşan bir ülkedir. Bu sevimli ve yeşil ile mavinin karışımı olan adada tam 6 ay boyunca vizesiz kalabilirsiniz.

Barbados

Tropik bir iklime sahip olan bir Karayipler ülkesi de Barbados dur. Ülke gözlerden uzak tatil yapmak isteyen ve turkuaz renk ile doğanın birleşmesi ile oluşmuştur. Vize almadan gidip 90 gün bu ülkede kalabilirsiniz.

Dominika

Küçük Antillere bağlı bir ada topluluğu olan Dominika’da 21 gün vizesiz kalabilir. Şubat ve mayıs aylarında yağışlar azaldığı için bu ülkeyi tercih edebilirsiniz.

Jamaika

Bob Marley gibi birçok büyük sanatçının doğum yeri olan bu güzel ülkede 90 gün vizesiz seyahat edebilirsiniz. Ülkeye hava veya deniz ulaşımı ile gidebilirsiniz.

Trinidad ve Tobago

Okyanusun en mavi halini görmek isterseniz o zaman bu ülke tam size göre. Özellikle temmuz ayı hariç diğer aylarda ziyaret edebilir ve 90 gün vizesiz tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Afrika’da Vize İstemeyen Ülkeler


Fildişi Sahili

Sonbahar aylarında tercih edebileceğiniz bir güzel batı Afrika ülkesi olan Fildişi Sahillerine gitmeden önce hepatit a aşısı olmanızda fayda var. Online vize ile ülkeye kolayca giriş yapabilirsiniz.

Libya

Arkeolojisi ve tarihi ile binlerce yıllık geçmişi olan bu ülkeye 90 gün vizesiz olarak gidebilirsiniz.admin / 30.01.2018 / 1 / 2 060

Yorum Ekleyin


  1. enes kara
    Ziyaretçi
    27 Haziran 2018 01:20
    0

    Baya iyi ülkeler var. İçlerinden tatil için tercih edebileceğim bir kaç yer gördüm. Paylaşım için teşekkürler

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

2019 Amerika Vize Başvurusu

2019 Amerika Vize Başvurusu

Amerika vize başvurusu sırasında istenilen belgeler eksiksiz bir şekilde
2019 İngiltere Vize Başvurusu

2019 İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vize başvurusu işlemleri, İngiltere konsolosluğu veya İngiltere
2019 Almanya Vize Başvurusu

2019 Almanya Vize Başvurusu

Almanya vize başvurusu yapılacaksa ve başvuru sahibi Türkiye Cumhuriyeti
Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi Hakkında Tüm Bilgiler

Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi

Avrupa Birliğine üye olan ülkeler ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini
Dubai Vizesi İçin Başvuru Yapmak İsteyenlere Püf Noktaları

Dubai Vizesi İçin Başvuru Yapmak

Birleşik Arap Emirliklerinin bir üyesi olan Dubai Emirliği, Arap
Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu | Norveç Fiyortlarını Keşfedin

Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu |

12 günde 9 ülke 15 şehir gezerek Kuzey Avrupa’yı keşfetmek ister misiniz? İşte
Çipli Pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

Çipli Pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzde ulaşım teknolojilerindeki devrimler sonucunda insanlar sıklıkla
Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi

Vizeler insanların ülkelerden başka ülkelere geçişlerini sağlayan araçlardır.
Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

Schengen vizesi 22 Avrupa Birliği ülkesi 4 Avrupa Serbest Ticaret Birliği
Homestay Nedir?

Homestay Nedir?

Bazı eğitimler yalnızca üniversitede kitaplar ile yapılamıyor. Örneğin bir dili
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up