Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kocaeli » Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli'de Gezilecek Yerler


Kocaeli gezilecek yerler
Kocaeli Marmara bölgesinde yer almaktadır. Ekonomik olarak gelişmiş bir şehir olmasının yanında ayrıca sahip olduğu binlerce yıllık tarih ile de önemli şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Kocaeli gezilecek yerler hem tarihi hem de doğal güzellikler açısından son derece zengindir. Marmara denizine kıyısı olan şehir yılın her günü çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir şehirdir. Karadeniz'e ve Marmara Denizine kıyısı olan bu kent muhteşem doğası ile insanların huzur bulacakları yerler ile doludur. İstanbul, Bursa, Yalova ve Sakarya illeri ile komşudur.

Kocaeli Tarihi

Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği yol üstünde olması kentte ilk yaşamın binlerce yıl öncesinde başlamasını sağlamıştır. Kocaeli tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Kocaeli'nde ilk yerleşimin M.Ö. 3000 yıllarında başlamış olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. M.Ö. 1200’lü yıllara kadar Firiglerin hüküm sürdüğü bölgeye Yunanlılar gelmiş ve burada Astakoz adını verdikleri bir kent kurmuşlardır.


Kentin yapılan saldırılar sonucu kentin harap bir hale gelmesinden sonra bugün ki İzmit’in olduğu yere Nikemedio adı verilen şehir kurulmuştur. Zamanının en büyük şehirlerinden biri olmuştur. Uzun zaman boyunca Roma İmparatorluğunun en önemli şehirlerinden biri olmaya devam etmiş ve Türklerin Anadolu’ya girmesiyle birlikte 11.yy da Selçukluların egemenliği altına girmiştir.

İstanbul'a yakın olması ile küçük hafta sonu tatilleri için tercih edebileceğiniz Kocaelide gezilecek yerler hem tarihi hem de doğal güzellikler açısından zengindir ve özellikle doğayla baş başa kalarak dinlenmek isteyen kişiler tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Kocaeli Saat Kulesi

Kocaeli'nin simgesi olan saat kulesi Sultan Abdülhamit döneminde inşa ettirilmiştir. Şehre giden kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır.

Vidinli Sırrı Paşa Konağı

Tarihi eser kalıntıları ile de ün salmış şehirde, pek çok sayıda Kocaeli’de görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Bölgede en eski yapılar arasında bulunan Vidinli Sırrı Paşa Konağı, son yıllarda yapılmış olan restoran çalışmaları eski haline uygun olarak düzenlenmiş ve halka açılmıştır. Neredeyse unutulmuş olan konakta, yürütülen çalışmalar sayesinde duvar motifleri ve süslemeler uygun hale getirilmiştir.

Kartepe Kayak Merkezi

Yapılan seyahatler için Kocaeli de görülmesi gereken yerler listesinin bir diğer önemli bölgesi ise Kartepe Kayak Merkezi’dir. Kış turizminin göz bebeği olan kayak merkezi, her yıl binlerce kişiyi ağırlamakta ve özellikle İstanbul'a yakın olması sebebi ile gelen talepler daha da çok artmaktadır. Aynı zamanda her mevsim oldukça doğal güzellik saçan bölge, Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden birisidir. Bölgede yer alan oteller ve eğitimciler sayesinde, kayak dersleri alabilir ve kış aylarında keyifli tatil ayrıcalıklarını yaşayabilirsiniz.

Kasr-ı Hümayun

İstanbul dışında yapılmış tek Osmanlı sarayı olan Kasr-ı Hümayün Abdülaziz için av köşkü olarak yapılmıştır. Saray günümüzde müze olarak halka açıktır ve Osmanlı saraylarını görmek ve sultanların yaşam tarzlarını öğrenmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Gayret Gemi Müzesi

Bir savaş gemisinin ve bir denizaltının müze haline getirilmesi ile oluşturulan Gayret gemi müzesi kent merkezinde ve saat kulesine çok yakın bir yerde bulunmaktadır. Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde hizmet vermiş olan gemi, 1997 yılında onarılmış ve müze haline getirilerek hizmete sunulmuştur. Gemiyi gezmeye gelen ziyaretçilerin, içerideki açık ve kapalı kafe alanlarında dinlenmeleri mümkün olmaktadır.

Ballıkayalar

1994 yılında milli tabiat parkı olmuş,müthiş doğası ile ziyaretçilerin huzur bulduğu bir yerdir Ballıkayalar tabiat parkı, Doğa da zaman geçirmek isteyen kişilerin çok fazla tercih ettiği yerdir.

Maşukiye

Kocaeli sınırları içinde yer alan doğa harikası yerler arasında Maşukiye de bulunmaktadır. Gittiğinizde zamanın nasıl geçtiğini unutacağınız doğasında yazın ayrı kışın ayrı keyif alabilirsiniz.

Bağırganlı

Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı bir köy olan Bağırganlı çok şirin deniz kıyısında bir köydür. Sakin plajları ile ziyaretçilerin huzur içinde zaman geçirebilecekleri bir yerdir. Köyün sakinlerinin sıcakkanlılığı ile kendinizi evinizde hissedebilirsiniz.

Kerpe, Kefken

Kandira’da yer alan Kerpe ve Kefken müthiş koyları, doğanın denizle birleştiği plajları ile müthiş yerlerdir ve özellikle yaz mevsiminde çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bir yandan denize girerken bir yandan da ağaçların altında dinlenebilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz.

Eskihisar Kalesi

İnşaatı Bizanslılar tarafından yapılmış olan Eskihisar kalesi Osmanlıların şehri fethinden sonra da kullanılmaya devam edilmiştir. Kocaeli ziyaretinizde görmeden geçilmemesi gereken yerler arasındadır.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi yüzlerce hayvan ve bitki çeşidi ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir ve Darıca da olması ile İstanbul'a oldukça yakındır ve burası ailecek vakit geçirilebilecek güzel bir yerdir.

Kocaeli Neyi Meşhur?

En büyük sanayi şehirleri arasında yer alan bölge için sorulan Kocaeli neyi meşhur sorusunun en başında pişmaniye gelmektedir. Kocaeli’ne gittiğinizde mutlaka pişmaniye almalısınız. Hereke ilçesi de halısı ile ünlüdür. Kandıra'nın ünlü yiyeceği ise yoğurdudur ve bütün ülke tarafından bilinmektedir.


Kocaeli Nerede Nasıl Gidilir?

Marmara bölgesinde bulunan Kocaeli nerede sorusunun cevabı olarak İstanbul'a çok yakın olduğu belirtilmelidir. Karayolu ve demiryolu ile kente kolayca ulaşım mümkün olmaktadır. Kete kedi aracınız ile gitmek istiyorsanız İstanbul Kocaeli arasın 115 km yol gitmeniz gerekmektedir. Ankara’dan 360 km, İzmir’den 475 km yol gitmeniz gerekmektedir.admin / 26.11.2017 / 4 / 14 957

Yorum Ekleyin


 1. şükriye yılmaz
  Ziyaretçi
  6 Şubat 2018 07:56
  0

  kocaelide tarihi yerler görmek isteyenler ilk başta sırrı paşa konağını görmeliler kış aylarında kayak sevenlerde kartepe kayak merkezini ziyaret etmelidir sahil kenarında sekaparkıda gezmeden olmaz tabi ve en önemlisi kocaeliye gitipte o çok meşhur pişmaniyesini tatmadan olmaz

 2. Murat Cam
  Ziyaretçi
  19 Nisan 2018 09:35
  0

  Kocaelide ikamet ediyorum vermiş olduğunuz yerlerin hepsini defalarca gördük gerçekten gezilip görülmesi gereken yerler yazınıza ballıkayalar şelalesi ile makukiyeyi de eklemenizi tavsiye ederim.

 3. Webonline
  Ziyaretçi
  7 Mayıs 2018 16:40
  0

  Merhaba,

  Paylaşımınızı çok verimli buldum anlatımınız için teşekkür ederim sitezin gelişmesini ve yeni yerleri sizin aracılığınızla öğrenmek çok güzel oldu :) 

 4. Kubilay Kaya
  Ziyaretçi
  20 Temmuz 2018 21:06
  0

  5 Senedir Kocaeli'de yaşayan birisi olarak yazdığınız yerlerin hepsinin gidilmesi gereken yerler olduğunu onaylıyorum. Ancak Darıca Hayvanat Bahçesi ünlü olduğu kadar giriş ücreti pahalı bir yer. Öğrenci arkadaşları veya bütçesi az olanları etkileyebilir...

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kefken'de Gezilecek Yerler

Kefken'de Gezilecek Yerler

Kefken gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Gölcük'te Gezilecek Yerler

Gölcük'te Gezilecek Yerler

Gölcük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık , Kocaeli'nin İzmit ilçesine bağlıdır. İzmit'e 10-12 km mesafede yer
Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe'de gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Karamürsel’de Gezilecek Yerler

Karamürsel’de Gezilecek Yerler

Karamürsel Kocaeli iline bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 34 kilometre
İzmit'te Gezilecek Yerler

İzmit'te Gezilecek Yerler

Marmara bölgesinde bulunan Kocaeli ilinin merkez ilçesi olan İzmit gelişmiş
Gebze’de Gezilecek Yerler

Gebze’de Gezilecek Yerler

Gebze , Kocaeli’ne bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 51 kilometre mesafede
Maşukiye Köyü Tanıtımı

Maşukiye Köyü Tanıtımı

Bunaltıcı bir haftadan ve yoğun şehir gürültüsünden sonra duymak istediğiniz
Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi

Türkiye'nin ilk Türk özel hayvanat bahçesinin kurulumunun gerçekleştirilmesi
Darıcada Gezilecek Yerler

Darıcada Gezilecek Yerler

İstanbul’da ve İzmit'te yaşayanlar için evlerinden çok fazla uzaklaşmadan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up