Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Karamürsel’de Gezilecek Yerler

Karamürsel’de Gezilecek Yerler

Karamürsel’de gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Karamürsel hakkında kısa bilgi verelim:

karamürsel
Karamürsel Kocaeli iline bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 34 kilometre mesafede bulunur. İlçenin adı Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk kaptan-ı deryası olan Kara Mürsel Paşa’dan gelir. Yerleşim İzmit Körfezi’nin güney kesimine kurulmuştur. İlçenin sahili güzelliği ile dikkat çeker. Burada deniz manzaralı birçok işletme de bulunur.

Kocaeli Karamürsel ilçesi pehlivanlar kenti olarak ünlenmiştir. Burada doğan birçok ünlü pehlivan vardır. Gazanfer Bilge, Aydın Demir, Ahmet Taşçı gibi meşhur güreşçiler Karamürsellidir. Buranın sepetleri de ünlüdür. Diğer sepetlerden farklı olarak sapsız şekilde yapılır. İp ile bele bağlanarak kullanılır. Bu sepetler dışarıdan küçük görünür fakat çok şey alır. Kestane köklerindeki dal ve filizler kullanılarak yapılırlar. Bu malzemeler elde örülür ve oval hale getirilir.


Karamürsel’in yemek kültürü de gelişmiştir. Yöreye özgü bir yemek olan simit dolması meşhurdur. Bunun yanında tuzda balık yemeği ve diğer balık yemekleri de burada ayrıca lezzetli olur.

Genel olarak sahilinin güzelliği ile öne çıkan Karamürsel gezilecek yerler sitesini sizler için derledik.

Kara Mürsel Bey Mezarı

Kara Mürsel Bey Mezarı
Kara Mürsel Bey Osmanlı dönemindeki ilk kaptan-ı deryadır. Doğum yeri ve tarihi günümüzde bilinmemektedir. Osmanlı donanmasının ciddi anlamda gelişmesini sağlamıştır. Orhan Gazi zamanında Bizans ile yapılan Pelekanon Savaşı Kara Mürsel Bey sayesinde kazanılmıştır. Osmanlı donanmasını baştan aşağı kurarak denizlerde hakimiyetin sağlanmasına katkı sunmuştur. 1329 yılında hayatını kaybettikten sonra Karamürsel'e defnedilmiştir. Mezarın batı tarafında taşa oyularak yapılmış bir kadırga resmi vardır. Mezarın üzeri ise dört ayak üzerine örtülmüş bir çadırı andırır.

Baş Değirmen Mesire Alanı

başdeğirmen mesire alanı
Baş Değirmen Mesire Alanı ilçeye bağlı Karapınar köyünde bulunur. İlçeye 8 kilometre mesafede bulunur. Ulaşımı kolay olan mesire alanında 225 yaşında anıt çınar ağacı bulunur. Bu alanın adı vadideki iki su değirmeninden gelir. Özellikle ilçede yaşayanlar burayı çok sık ziyaret eder. Hafta sonları kalabalık olur. Alan büyük çınar ağaçlarıyla kaplıdır. Piknik ve yürüyüş için sıkça tercih edilen alanda çocuk oyunları, otopark gibi imkanlar da bulunur. Mangal ve alabalık yapmaya uygun alanlarıyla dikkat çeker. Burada bulunan Alabalık Tesisinde yılda 24 ton alabalık üretilir. Tesise bağlı restoranda ise en lezzetli haliyle sunulur. Mesire alanı yakınlarında dağ evlerinde konaklama imkanı da vardır.

Akpınar Suyu

akpınar suyu
Akpınar Suyu ve çevresi Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Milli Parklar arasına alınmıştır. İlçe ile arasında 15 kilometre mesafe bulunur. Akpınar köyü içinde yer alır ve buraya giden yol asfalt değildir. Bu çevrede yer alan Mamba Suyu ünlüdür. Alan yüksekte bulunduğu için temiz havaya ve güzel sulara sahiptir.

Oluklu Tepesi

oluklu tepesi
Oluklu Tepesi ilçe merkezine 7 kilometre mesafede bulunur. İznik- Karamürsel yolu üzerinde kalır. Bir mesire yeri olarak kullanılan alan İzmit Körfezi manzarasına sahip doğa ile iç içe bir tepedir. Temiz havası ve yeşil doğası sayesinde sıkça tercih edilir.


Karamürsel Nerede? Nasıl Gidilir?

Karamürsel nerede diye yapılan sorgulamalar için; Karamürsel Kocaeli'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 34 kilometre, Yalova’ya 32 kilometre mesafede bulunur. Özel araçla ilçeye gitmek isteyenler İzmit- Yalova sahil yolu üzerinden ilçeye ulaşabilirler. Toplu taşıma kullanmak isteyenler de Kocaeli'nden veya çevre illerden kalkan otobüslerle ilçeye ulaşabilirler.admin / 25.11.2018 / 0 / 987

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

İzmit'te Gezilecek Yerler

İzmit'te Gezilecek Yerler

Marmara bölgesinde bulunan Kocaeli ilinin merkez ilçesi olan İzmit gelişmiş
Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Ege'nin başladığı yer olarak da bilinen Küçükkuyu dünyanın oksijen yoğunluğu en
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Erdek'te Gezilecek Yerler

Erdek'te Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinde yer alan Erdek, Marmara'nın en güzel yörelerinden biridir.
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli Marmara bölgesinde yer almaktadır. Ekonomik olarak gelişmiş bir şehir
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up