Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Kefken'de Gezilecek Yerler

Kefken'de Gezilecek Yerler

Kefken gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Kandıra Kefken'de gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Kocaeli Kefken hakkında kısa bir bilgi verelim:

kefken gezilecek yerler
İstanbul'a yakın olması ile büyük şehirden özellikle hafta sonu tatilleri için çokça tercih edilen şehirlerden biri olan Kocaeli Kefken, Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlıdır. Kıyı yerleşimleri içerisinde en gelişmiş olanı Kefken olmakta ve kefken plajları, denizi, çam ormanları ile görüşmeye değer bir mekandır. Bölge amatör sualtı avcıları içinde farklı olanaklar sunmaktadır. Büyük balık üretim istasyonları da bulunmakta, bu nedenle balıkçılığın en çok geliştiği merkezlerin başında gelmektedir.

Kefken Tarihi


Kefken tarihi, kaynaklara göre MÖ 3000’li yıllara kadar uzanır. Buranın ilk yerleşik kavimleri Sitler’dir. Roma kralı Sezar Pontus devletini yenilgiye uğratarak bölgeyi Bizans hakimiyetine sokmuştur. Daha sonra Orhan Bey döneminde Akçakoca Bey tarafından Osmanlı idaresine geçmiştir. Birinci Dünya Savaşında İngiliz işgali gören şehir 1921 Ağustos’ta düşman işgalinden kurtulmuştur.

Kefken'de Gezilecek Doğal Yerler

İlginç oluşumları, tepeleri, farklı yeryüzü şekilleri ve doğası ile İstanbul'a en yakın tatil yerlerden biri olan Kefken’de gezilecek yerler büyük şehirlerin yorgunluğunu atmak için çok iyi bir seçenektir. İstanbul’dan doğrudan otobüsler ile Kandıra otogarına ulaşım bulunmakta ve Kefken sahiline ulaşabileceğiniz dolmuşlarla çok pratik bir ulaşım sağlanması mümkün olmaktadır.
Eğer Kefken Seyahati düşünüyorsanız; Kocaeli'de Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.
Özellikle Kocaeli ve Sakarya’da oturanların hafta sonu uğrak alanıdır. Halk Plajı Kefken Limanında bulunuyor. Bunun yanında daha az kalabalıkta yüzmek isteyenler yeşil koy ya da midye koyunu tercih edebilir. Kefken’e gelip mutlaka balık menülerini tatmalısınız. Palamut, kalkan ve çinekop gibi balıklar en lezzetli menüleri oluşturmaktadır. Kefken’e gelmişken çilek ve ıspanak gibi meyve- sebzeler içerisinde hormonsuz doğal ürünler bulabilme imkanımız olacaktır.

  • Kumcağız Koyu

kumcağız koyu
1,5 km uzunluğunda olan plajda deniz hemen derinleşmez. Bu nedenle özellikle de çocuklu aileler için güvenli bir seçimdir. Kefken şehir merkezinden 5 dakikada yürüyerek inebileceğiniz Kumcağız koyu, plajı ikiye ayıran deresi ile harika bir görüntü sunmaktadır. Bu derede balık tutabilirsiniz. Oltanızı alıp balık tutabilir, plajda güneşlenebilir, bu harika denizde keyifli vakitler geçirebilirsiniz.
  • Kefken Adası

kefken adası
Kefken Adası Karadeniz’de insanların yaşadığı tek adadır. Ayrıca ada birinci derece sit alanı olarak koruma altındadır. Ada Bizans, Hellenistik ve Roma kültürlerine ait pek çok kalıntı bulunmaktadır. Tatilinizde keyifli keşifler yapmak için ada gezisi çok iyi bir alternatiftir.
  • Pembe Kayalar

pembe kayalar
Tarihe de eşlik eden kefken pembe kayalar Cebeci’ye 1 km mesafede bulunuyor. Anadolu Hisarı ve Sultanahmet Camii için bu alanda kayalar kesilerek tuğla haline getirilmiş ve bu şekilde kullanılmıştır. Pembe kayaların yapısı çok ilginçtir. Bu nedenle bölgeye gelen turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Bu kayalar manzarasına doyum olmayan bir doğanın içerisinde yer alıyor. Bu muhteşem doğada unutulmaz kareler yakalayabilirsiniz. Pembe kayalar su içerisinde yumuşak olurken dışarı çiktiginda sertleşmektedir. Osmanlı Döneminde pek çok mimari yapıda bu taşlar kullanılmıştır. Taşlar dikdörtgen şeklinde kesilerek deniz yolu ile taşınmıştır.
  • Kerpe Kayalıkları

kerpe kayalıkları
Kartalkaya adı verilen kayadan tecrübesi olan yüzücüler atlayabiliyor. Ancak tecrübeni yok ise kayalıklarda dolaşabilir. Güneşli günlerde Kerpe Plajının tadını çikarabilirsiniz. Kayalıklardan atlamak isteyenlerin bir başka durağı ise Kapri Plajı olmaktadır. Keyifle yüzmek için ise mavi bayraklı Cebeci sahili tercih edilebilir. Kerpe Kayalıkları Karadeniz sahili olsa da Karadeniz’in azgın dalgalarından pek etkilenmemektedir. Rüzgar almayan bir koy olduğu için çokça tercih edilmektedir. Kerpe’nin en önemli özelligi ise 150 metreye kadar sığ denizi olmasıdır. Kerpe tüm bu özellikleri ile bölgenin tek doğal limanı konumundadır.
  • Nihat Erim Tepesi

nihat erim tepesi
Merhum Başbakanlarımızdan olan Nihat Erim’den ismini alan bu tepe, şehre kuşbakışı seyredebileceğiniz harika bir yerdir. Özellikle gün batımında bu alanda keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Bu alanda Kocaeli Kefken’de yapılacak aktiviteler arasında bu doğal güzellikleri kuşbakışı izlemek huzur verecektir. Çektiginiz fotoğraflarda mercanlar bile görülebilir. Bu harika manzara için Kumcağız’dan yürüyerek 5 dakika da çıkabilirsiniz.

Kefken Festivalleri

Kefken Balık Festivali
Balıkçı kasabası olan Kefken’de av sezonu açıldığı zaman Kefken Balık Festivali, su ürünleri kooperatifi tarafından gerçekleştirilir. Sizler de bir Karadeniz sahil kasabasının iklimine şahit olmak istiyorsanız bu etkinliğe katılabilirsiniz.

Kefken Yöresel Yemekleri

Kefken bir balıkçı kasabası olduğu için Kefken’de ne yenir diye merak ediyorsanız, yıl içinde burada küçük balıkçı lokantalarında birçok balık çeşidini yiyebilirsiniz. Bunun dışında özel yöresel bir yemeği yoktur.

Kefken Neyi Meşhur?

Kefken’in manda sütünden yapılan ve diğer yoğurtlara göre daha katı ve lezzetli olan Kandıra yoğurdu meşhurdur. Mutlaka bu yoğurttan tatmadan şehirden dönmemelisiniz.

Kefken Nerede, Nasıl Gidilir?

Kefken nerede, nasıl gidilir konusu hakkında bilgi almak istiyorsanız İstanbul'a 110 km, Ankara’ya 360 km olduğunu bilmelisiniz. Şehre uzak bir yerden hava yoluyla gelecekseniz İstanbul Sabiha Gökçen Hava limanı ve DHİM Kocaeli Cengiz Topel Havalananına uçarak bu şirin kasabaya ulaşabilirsiniz.admin / 25.05.2019 / 0 / 191

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Gölcük'te Gezilecek Yerler

Gölcük'te Gezilecek Yerler

Gölcük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler

İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler

Ülkemizin en kalabalık nüfusa sahip mega kenti İstanbul, çok sayıda doğal ve
Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık , Kocaeli'nin İzmit ilçesine bağlıdır. İzmit'e 10-12 km mesafede yer
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
İznikte Gezilecek Yerler

İznikte Gezilecek Yerler

İznik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli Marmara bölgesinde yer almaktadır. Ekonomik olarak gelişmiş bir şehir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up