Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Akyaka’da Gezilecek Yerler

Akyaka’da Gezilecek Yerler


Akyaka gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Akyaka'da gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Muğla Akyaka hakkında kısa bir bilgi verelim:

Akyaka gezilecek yerler
Ege Bölgesi yaz turizminde ülkemizin önde gelen bazı şehirlerinde bünyesinde barındırıyor. En önemli turistik şehirlerimizden biri ise Muğla ve bu şehri ne anlatarak ne de gezerek bitirmek mümkün değil.

Bu yüzden Muğla ilini bölgeler halinde ele almayı tercih ettik ve bu yazımızda Ula ilçesinin en gözde mekanlarından birini ele alacağız. Konumuz ise; Akyaka’da gezilecek yerler olacak.


Akyaka’yı sizi sıkmadan ele alacağız ve bölge hakkında hemen her konuda bilgi sahibi olmanız için elimizden geleni yapacağız. Önce kısaca genel ve tarihi bilgilere yer vereceğiz. Daha sonra gezilecek yerleri sıralayacağız. Son olarak da bölgeye ulaşımı izah edip konumuzu bitireceğiz.

Buyurun hep birlikte ülkenin en güzel noktalarından biri olan Akyaka’ya gidelim.

Akyaka Hakkında Genel Bilgiler ve Kısaca Tarihi

Kemre (Gökova) Körfezi’nde bulunan güzel mi güzel bir diğer beldemiz de Akyaka. Muğla ile Marmaris arasında kalan Ula ilçesine bağlı bir mahalle olan Akyaka'nın yerli nüfusu 1500 civarında.

Yaz aylarında adeta ziyaretçi akınına uğrayan belde ve civarı ülkenin en güzel yerlerinden olma özelliğine sahip. Gökova beldesine de oldukça yakın olan bu mekan, en girintili çıkıntılı kıyılara sahip olan Gökova Körfezi’nde yer aldığı için de çok sayıda koya ev sahipliği yapıyor.

Akyaka tarihi ise milattan önce 2600’lü yıllara kadar uzanmakta. Akyaka beldesi, Karia uygarlığı dönemlerinde Gökova ile birlikte gözde yerleşim yerlerinden birini teşkil eden bölgelerimizden. Bu sebeple, bölgede antik çağlardan kalma izler de görmeniz mümkün.

Tarih boyunca ilgi gören bu beldede gezilecek yerler de oldukça fazla. Şimdi hazırsanız bu noktalara kısa kısa değinelim.

 • Akyaka Mimarisine Özgü Evler

Belde sınırları içerisinde az katlı ve tarihi dokularla süslenen işçiliği ile beldeye kendine özgü bir hava katan mimari yapılar mevcut. Müstakil yapılardan oluşan bu evlerin bahçeleri ise çiçeklerden oluşan birer şenlik yeri edasında.

 • Akyaka Halk Plajı

Doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan Akyaka, mavi ve yeşilin göz bebeği olan plajları ile de göz dolduruyor. Bu plajların en çok rağbet görenlerinde biri ise Akyaka Halk Plajı. Denzi, kumu ve havası ile Ege’yi tüm canlılığı ile hissedebildiğiniz bu mekan, hoş vakit geçirebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

 • Çınar Plajı

Akyaka merkezine 3 kilometre kadar mesafede bulunan Çınar Plajı ise en çok rağbet gören diğer bir plaj olma özelliğine sahip. Burada kumsaldan ziyade küçük çakıllardan oluşan bir sahil şeridi mevcut. Bölgenin meşhur tatlı sularından Azmak Nehri, bu bölgeden Ege’ye karışmakta. Hatta plaj yakınlarında ziyaretçilerin akınına uğrayan bir nokta daha var ki orası da Azmak Göleti oluyor.

 • Azmak Nehri

Azmak Nehri ilginç bir yapıya sahip. Çünkü bu nehir aslında bir yer altı nehri. Zaman zaman yerin üstüne çıkan Azmak Nehri, buz gibi suyu ile özellikle sıcak yaz günlerinde ziyaretçilerin tabiri caizse can simidi oluyor. Azmak Nehri'nde tekne turu yapmanız bile mümkün.

 • Akyaka Milli Parkı

Denize nazır bir milli park olan bu mekan ise Akyaka Orman Kampı olarak da anılmakta. Mesire alanı olarak da hayli ilgi gören Akyaka Milli Parkı değişik kuş türlerine de ev sahipliği yapıyor. Fotoğrafçılık sanatı ile ilgilenenlerin de uğrak mekanlarından biri olan bu bölge tertemiz havası ve muhteşem doğasıyla kendisine aşık eden bir güzelliğe sahip.

 • Sakartepe Seyir Terası

Deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte yer alan Sakartepe Seyir Terası’ndan hem Akyaka hem de Gökova manzarasını doyasıya izleyebiliyorsunuz. Bölgenin ulaşıldığı en son noktada bulunan kafede oturup yudumlayacağınız çay veya kahve, uyarmalıyız ki başka hiçbir yerde bu kadar güzel olmayabilir.

 • Kadın Azmağı

Akyaka’da doğal güzelliklerin zirveye ulaştığı noktalardan biri Kadın Azmağı Deresi. Doğal yaşama ev sahipliği yapan bu alan aynı zamanda da rağbet gören turistik mekanlardan biri. Civarda gezinirken su samurları bile görmeniz mümkün.


Çeşitli su sporlarının da yapılmakta olduğu Kadın Azmağı’nda özellikle bir bölge var ki yoğun sazlıklardan oluşuyor ve boyu metrelerce yükselen sazlıklarla kaplı bu bölge Amazon olarak adlandırılıyor. Amazon olarak anılan bölgede kano ile keşif yapmanın sizlere çok farklı bir deneyim kazandıracağını da belirtelim.

 • Idyma Antik Kenti

2500 yıl öncelere dayanan tarihi ile yoğun ilgi gören Idyma Antik Kenti, Gökova ve Akyaka'nın ortak mirası. Bölgede kaya mezarlarının da bulunduğunu belirtmek isteriz ki bu mezarlar aslında kralların ve soyluların defini için yapılmış. Bir dönemin krallarına ev sahipliği yapmış olan bu alanda adeta bir tarih koridorunda geziniyor gibi hissedebilirsiniz.

 • Akyaka Koyları

Muğla Akyaka'nın çok sayıda koya ev sahipliği yaptığını belirtmiştik. En çok ön plana çıkan koylardan biri Akbük Koyu. Akyaka’dan bu koya tekne ile ulaşmanız mümkün. Berrak bir suyu ve huzur veren doğal yapısıyla görülmeye değer koylardan biri. Değirmenbükü ise yoğun ilgi gören diğer bir koy. Yeşilin ve mavinin her tonuna tanık olacağınız muhteşem bir mekan.

Küfre Koyu da hayli ilgi görüyor ve ayrıca çok sayıda teknenin bulunduğu doğal bir liman yapısına da sahip bir koy olma özelliği taşıyor. Bu koyda muhteşem bir gün batımına tanık olmanız hayli mümkün. Boncuk Koyu ise Akyaka sınırları içerisinde olmasa da yakın bir noktada bulunuyor. Suyunun ılık olması nedeniyle yılın büyük bir bölümü burada denize girmek mümkün. Civarda sayısız koy bulunuyor ve hepsini anlatmamız mümkün olmayacağından şimdilik bu kadarı kafi diye düşünüyoruz.

Akyaka Nerede? Akyaka’ya Nasıl Gidilir?

Muğla ili Ula ilçesi sınırlarında bulunan Akyaka'nın konumunu pratik olarak tarif etmek gerekirse; Muğla – Marmaris yolu üzerinde bulunan Sakar rampası olarak adlandırılan kavşakta yer alıyor diyerek Akyaka nerede sorusuna cevap vermiş olalım.

Akyaka’ya nasıl gidilir dersek, hem havayolu hem de karayolu tercih edilebilir. Dalaman ve Bodrum’da bulunan hava limanlarından birini tercih ederek sonrasında ise bölgenin ulaşım ağını kullanarak Akyaka’ya ulaşmanız mümkün.

Karayolu ile ulaşmak isterseniz, civar bölgelerden gelecek olan ziyaretçiler Dalaman güzergahını, güney, kuzey veya doğu bölgelerden gelenler Muğla güzergahını takip edebilir.admin / 13.05.2018 / 5 / 13 001

Yorum Ekleyin


 1. orçun
  Ziyaretçi
  14 Aralık 2018 08:01
  0

  Denizinden ziyade doğa olarak harika bir yer Akyaka. Sabah uyanır uyanmaz Azmak Nehri kenarında bulunan mekanlardan birinde köy kahvaltısı yaptıktan sonra Türkiye'nin en berrak nehirlerinden biri olan Azmak'ta çok uygun fiyata tekne turu yapabilirsiniz. Tekne görevlileri nehrin özellikleriyle birlikte tur boyunca sizlere bilgi verir. Nehir o kadar berrak ki 15 metre altındaki canlıları bile görebiliyorsunuz.

 2. Yusuf alabey
  Ziyaretçi
  27 Ağustos 2019 20:07
  0
  Gerçekten Akyaka Türkiye'nin cennet köşelerinden bir tanesi ve Türkiye'nin cennet yuvası diyebilirim orada eski zamanlarda toptan sakatatçılık yapmıştım. İnanın havası, suyu her şeyi ile süper bir yer. Her zaman gidilmesi gereken bir yer. insanı, doğası sokakları Türkiye'nin tam bir cennet köşesi.
 3. Dunyatarihi
  Ziyaretçi
  3 Kasım 2019 16:56
  0
  Muğla akyazı kesinlikle görülmesi gereken muhteşem dokuya sahip bir yer. Her yıl mutlaka bir haftami kafa dinlemek için geçirdiğim özel yerlerden biri. Toplumun karması dan kaçmak dinlenmek ve sakin ve huzurlu ortamın tadını çıkarmak için kaçamak yapacağınız bir yer.
 4. Semih ÇAKIRGÖZ
  Ziyaretçi
  24 Eylül 2020 23:21
  0
  Akyaka Kesinlikle Gidilecek Yerlerden Biri Gerek Gezilecek yerleri Gerek Kahvaltısı İle Muhteşem Bir Yer
 5. baybars008-r10
  Ziyaretçi
  31 Ekim 2020 16:50
  0
  normalleşme sürecinden sonra iyi bir rehber niteliğinde olmuş.
Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç
Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak Tanıtımı

Bodrum Yalıkavak beldesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet Tanıtımı

Bodrum Gümbet son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme'de Gezilecek Yerler

Sarıgerme gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez'de Gezilecek Yerler

Bitez gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Gökova’da Gezilecek Yerler

Gökova’da Gezilecek Yerler

Ülkemizde yaz turizminin önemli kentlerinden biri olan Muğla, muhteşem
Ula'da Gezilecek Yerler

Ula'da Gezilecek Yerler

Muğla’ya 15 km uzaklıkta bulunan Ula, doğusunda Köyceğiz, batısında Gökova
Menteşe'de Gezilecek Yerler

Menteşe'de Gezilecek Yerler

Anadolu Selçuklu Devletinin dağılmasıyla, bir uç beyliği olarak Menteşe Bey
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up