Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Seydikemer‘de Gezilecek Yerler

Seydikemer‘de Gezilecek Yerler

2012 senesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen yasa ile eskiden Fethiye ilçesine bağlı Kemer beldesinin ilçe haline gelmesi ve isminin Seydikemer olması sonucu oluşmuştur. İsmini, eski tarihlerde Fethiye'ye bağlı olan Seydiler ile Kemer köylerinin isimlerinin birleşmesinden dolayı Seydikemer olarak değiştirmiştir.

seydikemer
60.000 kişilik nüfusa sahip şirin ve sakin bir ilçedir. Çayağzı, Akdeniz ve Kaş ilçesi, Batısında Fethiye İlçesi, Doğusunda Korkuteli ve Elmalı İlçeleri, Kuzeyinde ise Altınyayla ve Gölhisar İlçeleriyle çevrili olarak, Akdeniz Bölgesi içinde yer almaktadır. Seydikemer ilçesi Muğla, Köyceğiz, Dalaman, Fethiye'nin Anadolu’ya açılan kapı ve neredeyse tüm karayolunun geçiş noktasıdır.


Muğla iline çok uzak mesafede olan Seydikemer ilçesi, doğrusunu söylemek gerekirse gezginler için pek çok alternatife sahip bir ilçe değildir. Seydikemer'de gezilecek yerler konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Ancak yine de birkaç gezi tavsiyesinde bulunmak isteriz sizlere. En azından gidip te boş dönmemeniz için not alabilirsiniz.

Tlos Antik Kenti

tlos antik kenti
Seydikemer’in Yaka Mahallesi bölgesinde bulunan Tlos Antik Kenti, Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde olup, Likya Bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en eski yerleşim alanlarından biridir. MÖ 14. yüzyıl Hitit belgelerinde Dlawa, Likya yazıtlarında ise Tlawa olarak ismi geçen antik kentin girişindeki akropol, doğaya hakim görüntüsü ile görenleri fazlasıyla etkiler. Tarih seven gezginlerin mutlaka ziyaret edip farklı deneyimler yaşaması gereken bir gezi durağıdır.

Gizlikent Şelalesi

gizlikent şelalesi
Film sahnelerinden fırlamış gibi muhteşem bir doğa harikası izlemek istiyorsanız, Gizlikent şelalesini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Çok güzel bir yerdir. 300 metrelik cennet gibi parkurun sonunda ulaşılan şelale müthiş. Yanınızda telefon ve cüzdan götürecekseniz su geçirmez bir kılıf içerisinde taşıyın. Yürüyüş yapacağınız parkur biraz engebeli ve su içerisinde ilerliyorsunuz. Bu yüzden parmak arası terlik pek tercih etmeyin.

Girmeler Kaplıcası

girmeler kaplıcası
Seydikemer’e gelmişken Girmeler Kaplıcasını ziyaret etmemek olmaz. Şifa kaynağı olan kaplıcadaki üç mağarada bulunan kaynak suların sıcaklıkları ortalama 36 derecedir. Kaynaklardan birinin derinliği 50, diğerinin 15, bir diğerinin ise 5 metredir. Mağaraların zemininde doğal su havuzları bulunmaktadır. Kaplıca suyu klorür, sülfat, sodyum, kalsiyum, hidrojen sülfür, bromür ve karbondioksit içerir. Birçok hastalığın tedavisinde iyi geldiği söylenmektedir. Sağlık turizmin uğrak yerlerinden biridir.

Letoon Antik Kenti

letoon antik kenti
UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik kentlerimizden biridir. Şair Ovidius'un anlattığı bir öyküye göre kent, Zeus'tan hamile kalan Leto'nun adına kurulmuştur. MÖ yedinci yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Letoon Antik Çağ’da Likya’nın dini merkezi konumundadır. Bu kutsal alandaki Leto, Apollon ve Artemis tapınakları tarihi açıdan çok önemlidir.

Seydikemer ilçesinin yöresel lezzetleri arasında keşkek başı çekmektedir. Ayrıca narenciye ve zeytincilik ile ünlüdür. Bunun yanı sıra, Muğla bölgesinin bütün lezzetlerini tadabilir ve değişik yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Seydikemer nerede, nasıl gidilir?

Muğla iline 149 km, Ankara'ya 580k m, İstanbul'a 760 km, İzmir'e 480 km, Antalya'ya 35 km, Fethiye'ye 25 km mesafede bulunan Seydikemer'e ulaşım için en doğru tercih karayoludur. Muğla ilinden kalkan otobüs veya dolmuşlar ile ilçeye ulaşabilir veya özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.


Seydikemer içinizi pek açmadı ise, Ula'da gezilecek yerler konusuna bakabilirsiniz. Her ilçenin çok fazla eğlence ve gezi alternatifi olmasını beklemeyin elbette. Bazı ilçeler daha kısıtlı imkanlara sahip olabilir. Ancak her şeye rağmen, eğlenip keyifli vakit geçirebilecek ufak detaylar bulabilirsiniz kendinize.admin / 04.05.2018 / 0 / 2 242

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Ekincik'te Gezilecek Yerler

Ekincik'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın Köyceğiz ilçesine bağlı olan Ekincik, koyu ile meşhur bir yerleşim
Dalyan'da Gezilecek Yerler

Dalyan'da Gezilecek Yerler

Turizm denince akla gelen şehirlerimizden biri de Muğla. Muğla bir çok gözde
Milas'ta Gezilecek Yerler

Milas'ta Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihi M.Ö. 10. yüzyıla dayanan, isminin rüzgarlar tanrısı Ailos'un
Menteşe'de Gezilecek Yerler

Menteşe'de Gezilecek Yerler

Anadolu Selçuklu Devletinin dağılmasıyla, bir uç beyliği olarak Menteşe Bey
Dalaman'da Gezilecek Yerler

Dalaman'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin doğa, deniz ve tarih ile buluştuğu ve tüm güzellikleri aynı çatı
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Köyceğiz'de Gezilecek Yerler

Köyceğiz'de Gezilecek Yerler

Muğla'nın önemli ilçelerinden biri olan Köyceğiz Akdeniz ve Ege'nin birleştiği
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up