Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Kumluca’da Gezilecek Yerler

Kumluca’da Gezilecek Yerler


Kumluca Gezilecek Yerler
Kumluca ilçesi, Antalya Körfezinin batı tarafında bulunan Teke Yarımadasının hizasından Akdeniz'e doğru uzanan uzantı üzerinde bulunur. Batı tarafında Finike ilçesi, güney tarafında Akdeniz, batı ve kuzeybatı yönünde ise Elmalı ilçesi çevrelemektedir.

Kumluca Tarihi

Tarihte Fenikeliler, Romalılar, Lidyalılar ve Selimler kavminin yerleşim alanı olmuştur. 15. Yüzyılda Fatih Sultan Mehmet tarafından tüm Teke Yarımadası’yla birlikte Osmanlı topraklarına katılmıştır. O zaman ki kayıtlarda İğdir nahiyesi olarak geçmektedir. Ancak gerek Selçuklu gerekse Osmanlı döneminde Türk yerleşimine dair herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.


İlk yerleşim olarak 1830 yılında şimdiki ilçe merkezine 5 km uzaklıkta Sarıkavak ismiyle kurulmuştur. 1914 yılında Elmalı’dan ayrılan Finike İle Antalya’ya bağlı İğdirmağardıç Kumluca ve Kemer olarak ikiye ayrılmıştır. Sarıkavak ise o dönemde İğdirmağardıç bucağına bağlı bir köy durumundaydı. 1924 yılına gelindiğinde ise bucağın merkezi Göden’e alınmıştır. Bu dönemden sonra göçebe halkın buraya yerleşerek kalabalıklaşması sonucu günümüz ilçe merkezinin bulunduğu yerde Kumluca bucağı kurulmuştur.

1958 yılına gelindiğinde ise çıkartılan bir kanunla bucak olan Kumluca ilçe haline getirilmiştir.

Bu şirin ve güzel Kumluca’da gezilecek yerler listemize devam edebiliriz.

Alakır Barajı

Alakır Çayı üzerine 1967 – 1971 yılları arasında sulama ve su taşkını kontrolü sağlamak amacıyla inşa edilmiştir. Barajın temelden yüksekliği 49,3 metredir. Toprak dolgu tipinde inşa edilmiştir. Gövde hacmi 1.600.000 metreküptür. Barajın akarsu yatağından yüksekliği ise 44,5 metredir.

Rhodiapolis Antik Kenti

Kumluca ilçe merkezinin batı yönündeki tepelerin üzerine kurulmuştur. İsminden dolayı Rodosluların kurduğu tahmin edilen Rhodiapolis Antik Kenti’ne ilçe merkezinin içinden geçerek dar ve asfaltlı bir yoldan çıkılır. Restorasyon ve düzenleme çalışmalarını Kumluca Belediyesi gerçekleştirmektedir.

Antik kent bölgedeki diğer Gagai, Phaselis, Korydalla ve Olympos kolonilerinden bir tanesidir. Diğer antik kentler gibi Rhodiapolis Antik Kenti’ de Likya Birliği’nin üyesidir. Tarihteki en ünlü şahsiyeti olan Opramoas, Likya kentinin en zengin ve hayırsever kişiliğidir. Anıt mezarı ise şehir tiyatrosunun sahnesinin arkasında bulunur. Tiyatrosu, hamamı, agora/stoa, sebasteion, tapınakları, su sarnıçları ve kilisesi ise günümüze kadar gelen kalıntılarıdır.

Mavikent Tabiat Parkı

İlçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Mavikent Tabiat Parkı, denize yakın kısmında Kıbrıs akasyası ve fıstık çamı barındırır. İç kesimlerinde ise saydığımız bu türlerden başka okaliptüs ağaçları bulunur. Yabani hayatı zengin olan bu parkta tilki, çakal, sansar, sincap, porsuk, tavşan ve keklik gibi türlere yaşama alanı olmuştur. Nesli tehlikede olan deniz kaplumbağaları da yine bu parkta bulunmaktadır.

Korydalla Antik Kenti

Korydalla Antik Kenti, Kumluca ilçe merkezinin 2 km güneyinde yer alır. İsmini Luwi dilinden almıştır. Tarihte ilk defa M.Ö 480 Yılında ismi geçmesine rağmen bu kentin tarihi hakkında pek bilgi bulunmamaktadır.

Roma ve Bizans döneminde yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Altın ve gümüşten kilise eşyaları günümüze kalmıştır. Su kemerleri ve duvar kalıntıları ise kentin günümüze kadar ulaşan diğer kalıntılarıdır.

Sarnıç Tepesi Hayvanat Bahçesi

Kumluca Belediyesine ait olan hayvanat bahçesi içerisinde 600 kadar hayvan barındırır. Özellikle çocuk ziyaretçisinin yanında her yaşta hayvan sever ziyaretçisini beklemektedir. Ayrıca içerisinde bulunan yürüyüş yollarıyla hoş vakit geçireceğiniz alanlar bulunmaktadır.


Kumluca Nerede, Nasıl Gidilir?

Antalya’ya bağlı bu şirin ilçemiz il merkezine 97 km uzaklıkta olup D400 karayolu üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Eğer İstanbul’dan bu güzel şehri ziyarete gelmek istiyorsanız D650 karayolu üzerinden 785 km mesafeyi yaklaşık 10 saatlik yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz.admin / 17.05.2018 / 0 / 7 994

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çıralı'da Gezilecek Yerler

Çıralı'da Gezilecek Yerler

Çıralı'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya Çıralı hakkında bilgi
Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı olan Tekirova, tarihi ve doğal güzellikleriyle
Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan, Çavuşköy adıyla da bilinir. Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı
Korkuteli'nde Gezilecek Yerler

Korkuteli'nde Gezilecek Yerler

Korkuteli Antalya iline bağlı bir Akdeniz bölgesi ilçesidir. Doğu tarafından
Elmalı’da Gezilecek Yerler

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın deniz kıyısında olmayan ilçelerinden biri olan Elmalı’da tarım ve
Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki, Türkiye'de Akdeniz turizminin en önemli kenti olan Antalya ilinde Batı
Finike’de Gezilecek Yerler

Finike’de Gezilecek Yerler

Finike Antalya'nın kıyı kesimlerinde yer alan turistik bir ilçedir. Kuzeyinde
Olimpos'ta Gezilecek Yerler

Olimpos'ta Gezilecek Yerler

Olimpos Akdeniz’in dünyaca ünlü alternatif tatil merkezi. Antik kalıntıları,
Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemer’de birbirinden güzel doğal güzellikler bulunmaktadır ve bu
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya nüfusu, Antalya
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up