Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan’da Gezilecek Yerler


Adrasan, Çavuşköy adıyla da bilinir. Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı köylerden biridir. İl merkezine 95 kilometre mesafede bulunur. Meşhur tatil beldeleri olan Olympos ve Çıralı’ya oldukça yakın bir konumda bulunur.

Adrasan gezilecek yerler
Tatil için sıklıkla tercih edilen köy 2 kilometrelik bir kumsala da sahiptir. Denizinin temiz ve berrak olması ayrıca tercih sebebidir. Suyun dibi 20 metreye kadar görülebilir. Adrasan Koyu dalış yapmak için de uygun alanlardan biridir. Yerleşim sahil kesiminden 4 kilometre içeriye kurulmuştur.


Adrasan isminin nereden geldiği tam olarak bilinmese de Anadolu’da yaşamış en eski halklardan biri olan Luvilerden geldiği ve “Ana Tanrıça Ülkesi” anlamını taşıdığı söylenir. 1960’lı yıllar bu isim değiştirilerek Çavuşköy yapılmıştır. Fakat bölgede hala kullanılan ismi Adrasan’dır.

Turizm açısından yeni yeni keşfedilen Adrasan gezilecek yerler listesini aşağıda sıraladık.

Adrasan Plajı

Adrasan Plajı kuzeyden güneye uzanan oldukça uzun bir plaj. Yaklaşık 2 kilometre devam ediyor. Adrasan Koyu deniz rüzgarından doğal olarak korunan doğal bir liman olma özelliği taşıyor. Sahilin güneyde kalan tarafında deniz çok sığ olduğu için açılmak bir sorun oluşturmuyor ve oldukça sakin bir denize sahip. Yaz ayların bölgede çok rahatsız edici sıcaklarla karşılaşılmıyor. Çünkü sabahtan öğlene kadar denizden, sonra da karadan rüzgâr esiyor. Kuzeyde kalan tarafında ise kumsal taşlı durumda ve burada deniz aniden derinleşebiliyor.

Kumsaldaki taşlar çok açık renkli olduğu için uzaktan bakıldığında kum gibi görünüyor. Plajda kabinler, duş ve tuvalet gibi imkanlar mevcut. Diğer yandan şemsiye ve şezlong da bulunuyor. Sahil boyunda birçok işletme yer aldığı için ihtiyaçları karşılamak kolay oluyor.

Adrasan Koyu’nun sağından devam eden alanda bir deniz feneri bulunuyor. Gelidonya Deniz Feneri tekne turlarının da son noktası oluyor ve çevreye farklı bir hava katıyor. Ayrıca fenerin olduğu bölümden denize girmek de mümkün. Sahilin diğer taraflarında ise küçük koylar görülmeye değer manzaralar oluşturuyor.

Sahilin kuzey yönünde Musa Dağı bulunuyor. Dağın eteğinde iki tane tarihi kale bulunuyor. Bunun dışında alanda Gemyelik ismiyle anılan bir fiyort bulunuyor. Ayrıca bölgedeki Gelidonya Burnu’nda ise 3500 yıl öncesinden kalan bir Fenike Batığı bulunuyor.

Adrasan Deresi

Adrasan Deresi Bey Dağları Milli Parkı sınırlarına dahildir. Kaynağını Tahtalı Dağlarından alır ve Adrasan Koyu’na dökülür. Üzerinde geniş teraslı işletmeler bulunur. Burada vakit geçirmek eşsiz bir deneyimdir. Derenin yaz aylarında suyu azalır ve üzerine localar kurulur. Bu localar yıl içinde birçok ziyaretçiyi çeker. Derenin çevresi çok yaşlı çınar ağaçlarıyla kaplıdır. Bu da sıcak havalarda güzel bir alternatif oluşturur.

Likya Yolu

Likya Yolu Türkiye'nin en uzun doğa yürüyüşü rotasıdır. Fethiye’den Antalya’ya kadar devam eden yol Adrasan’dan da geçer ve eşsiz doğal ve tarihi güzellikleri keşfetmek için avantajlı bir alandır.


Adrasan Nerede? Nasıl Gidilir?

Adrasan Antalya il merkezine 95 kilometre mesafede yer alır. Antalya’ya hava veya kara yoluyla geldikten sonra Antalya Otogarı’ndan kalkan otobüslerle Antalya Adrasan’a gidilebilir. Buradan da tur minibüslerine binerek sahil kısmına gidilebilir.admin / 20.09.2018 / 2 / 4 964

Yorum Ekleyin


 1. yucelyenidoganx
  Ziyaretçi
  22 Eylül 2018 18:38
  0

  Nedensiz gidilebilecek bir yer.

 2. Mehmet
  Ziyaretçi
  24 Şubat 2019 10:05
  0

  Daha önce bir kez kamp yapma fırsatım oldu, kamp yapanların yakından takip ettiği eşsiz doğaya sahip biryer. Kamp amacı ile gidecek kişilerin gitmeden önce mutlaka iyi araştırmasını ve okumasını tavsiye ederim. Facebook'ta Adrasan ile ilgili gruplar var oralara da bir göz gezdirmelisiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çıralı'da Gezilecek Yerler

Çıralı'da Gezilecek Yerler

Çıralı'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya Çıralı hakkında bilgi
Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı olan Tekirova, tarihi ve doğal güzellikleriyle
Antalya Kaleköy Tanıtımı

Antalya Kaleköy Tanıtımı

Kaleköy Antalya’ya bağlı Kaş ve Demre ilçelerinin arasında yer alır. Kaş
Kumluca’da Gezilecek Yerler

Kumluca’da Gezilecek Yerler

Kumluca ilçesi, Antalya Körfezinin batı tarafında bulunan Teke Yarımadasının
Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın güzel ilçelerinden bir tanesi Döşemealtı ilçesidir. Döşemealtı
Demre’de Gezilecek Yerler

Demre’de Gezilecek Yerler

Demre, Antalya'nın turistik şehirlerinden bir tanesidir. Köklü bir tarihe sahip
Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı Türkiye'nin Akdeniz kıyısında yer alan Antalya'nın en kıymetli
Olimpos'ta Gezilecek Yerler

Olimpos'ta Gezilecek Yerler

Olimpos Akdeniz’in dünyaca ünlü alternatif tatil merkezi. Antik kalıntıları,
Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemer’de birbirinden güzel doğal güzellikler bulunmaktadır ve bu
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya nüfusu, Antalya
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up