Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Finike’de Gezilecek Yerler

Finike’de Gezilecek Yerler


Finike gezilecek yerler
Finike Antalya'nın kıyı kesimlerinde yer alan turistik bir ilçedir. Kuzeyinde Elmalı, doğusunda Kumluca ve batısında da Demre bulunur. Finike'nin deniz ve kara yolları hem iç hem de dış pazara açıktır. Kışın biraz daha sessiz bir yaşantı varken yazın hayat oldukça hareketlidir. Turizm alanında da fazlasıyla gelişmiş bir ilçedir. Burada narenciye ve turunçgiller bakımından birçok seçeneğe sahiptir.

Finike'nin Tarihi

Finike Fenikeliler tarafından M.Ö 500’lerde kurulmuş olan bir liman kentidir. Likya yani Teke Yarımadası denilen bölgede yer alır. Buradaki insan yerleşimi yaklaşık olarak 3 bin yıl öncesine dayanır. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda birçok tarihi kalıntı elde edilmiştir. Fenike ismini Cumhuriyetin ilanından sonra Finike olarak almıştır.


Finike Osmanlı döneminde Elmalı kazasına bağlı bir merkezdir. 1914 yılında da kaza galine gelmiştir. 19191 ve 1921 yılları arasında İtalyanların işgali altında kaldıktan sonra Türkiye himayesine geçmiştir. Medeniyetin kurulduğu yerlerden birisi olan Finike de doğal ve tarihi eserler bakımından seçenekler oldukça fazladır. Her sene dünyanın birçok yerinden gelen turist bu güzel mekanları ziyaret eder. Kültür ve tarih merkezi niteliğindeki bu eşsiz ilçemizin dilerseniz Finike’de gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Limyra Antik Kenti

Limyra Antik Kenti Kumluca Finike Karayolu üzerinde bulunur. Zaten buraya yaklaştığınız zaman kahverengi tabelasıyla sizi karşılar. Kenti gezmek ücretsizdir. Antik kentin solunda antik tiyatro binası bulunur. İlerisinde anıt mezarı, kaya mezarları ve yamaç evler yer alır. En tepeye çıkarak bu eserleri görmek mümkündür.

Limyra Antik Kenti M.Ö 5. Yüzyılda kurulan bir mekandır. Likya’nın özgürlük meşalesini burada yakılmıştır. Bizans döneminde de önemli bir piskoposluk merkezi olmuştur.

Arykanda Antik Kenti

Arykanda Antik Kenti Finike Elmalı karayolunun üzerinde bulunur. Kente giriş ücretlidir. Otopark alanı sayesinde aracınızı rahatlıkla park etme imkanı da sunar. Halen daha kazı, bakım ve temizlik çalışmaları olan kentin her gün yeni yapıları da gün yüzüne çıkar. Antik kent kat kat teraslardan kurulmuştur. Burayı gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlaşılmaz. Çünkü büyük ve geniştir.

Elmalı Müzesi

1941 senesinde inşa edilen Elmalı Müzesi eski hükümet konağı ve bahçenin yeniden düzenlenmesiyle hizmet verir. Müzede 8 tane teşhir salonu bulunur. Hacımusalar Höyük, Karaburun, Karataş – Semayük, Bayındır ve Kızılbel Tümülüs Kazılar ve daha birçok kazının da eserleri burada sergilenir. Geniş bir bahçesi de bulunur. Doğal ve tarihi bir mekan özelliği gösterir.

Andrea Doria Koyu

Andrea Doria koyu ismini Cenevizli bir denizci olan Andrea Doria’dan alır. Finike – Demre Karayolunun üzerinde bulunur. Çevresinde kayalıklar, yaban zeytinlikleri ve makilikler bulunur. Caretta Caretta’ların da beslenme alanı konumundadır. Burada nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokları da bulunur. Gezi teknelerinin uğrak yeri olan Andrea Koyu yapılaşmanın olmaması sayesinde doğal güzelleri hiç bozulmayan harikulade bir mekandır.

Rhodiapolis Antik Kenti

Rhodiapolis Antik Kenti Kumluca’nın batısında tepelerin üzerinde kurulmuş olan bir mekandır. İsmini Rodoslular’dan alır. Antik kentin restorasyonu ve çevre düzenlemesiyle Kumluca belediyesi ilgilenir. Plastik deniz manzarasıyla ilginç bir görünüme sahiptir. Her sene birçok turistin akın ettiği bir mekandır.

Finike Nerede ve Nasıl Gidilir?

Finike Antalya'nın en güzel kıyı liman kentlerinden birisidir. Harikulade bir doğası ve manzarası bulunur. Bu nedenle de yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bir mekan konumundadır. Antalya havalimanı ya da otogardan ulaşımı rahattır.


Finike Antalya Havalimanına 141 km uzaklıktadır. Türkiye'nin her yerinden de Finike’ye giden otobüsler bulmak mümkündür.admin / 24.04.2018 / 0 / 7 541

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya Tekirova Tanıtımı

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı olan Tekirova, tarihi ve doğal güzellikleriyle
Antalya Kaleköy Tanıtımı

Antalya Kaleköy Tanıtımı

Kaleköy Antalya’ya bağlı Kaş ve Demre ilçelerinin arasında yer alır. Kaş
Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan, Çavuşköy adıyla da bilinir. Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı
Kekova'da Gezilecek Yerler

Kekova'da Gezilecek Yerler

Depremler adaları yerinden oynatınca, kimi zaman geriye sulara gömülmüş kentler
Kumluca’da Gezilecek Yerler

Kumluca’da Gezilecek Yerler

Kumluca ilçesi, Antalya Körfezinin batı tarafında bulunan Teke Yarımadasının
Elmalı’da Gezilecek Yerler

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın deniz kıyısında olmayan ilçelerinden biri olan Elmalı’da tarım ve
Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Akdeniz'e kıyısı bulunan ilçenin merkeze
Demre’de Gezilecek Yerler

Demre’de Gezilecek Yerler

Demre, Antalya'nın turistik şehirlerinden bir tanesidir. Köklü bir tarihe sahip
Olimpos'ta Gezilecek Yerler

Olimpos'ta Gezilecek Yerler

Olimpos Akdeniz’in dünyaca ünlü alternatif tatil merkezi. Antik kalıntıları,
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya nüfusu, Antalya
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up