Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki, Türkiye'de Akdeniz turizminin en önemli kenti olan Antalya ilinde Batı Toroslar'ın güneyinde yer alırken, ilçenin birçok bölgesi vadiler ve mağaralar ile şekillenmektedir. Karasal iklimin görüldüğü Akseki, ortalama bir sıcaklığa sahip olurken, ilçe halkı tarım kaynaklı olarak geçim sağlamaktadır.

akseki
Antalya'nın iç kısımlarında yer alan ve deniz sahili bulunmayan Akseki ilçesi, eski adı Marla olan bir bölge iken, tarih içinde öncelikle Roma İmparatorluğu, Selçuklu Devleti ve daha sonrasında Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde bulunmuştur. İlçenin tarihine bakıldığında 1991 yılda ayrılan bir bölge olarak, ilçe ilan edilen Akseki, günümüzde küçük aile yapılarının görüldüğü ve kültür ortamın yüksek olduğu köy yapılarıyla oluşan bir bölgeyi sağlamaktadır. Ayrıca ilçenin eski dönemlerde Alanya-Konya tarihi İpek Yolu üzerinde bulunduğu da görülmektedir.


İlçede turistik anlamda ve doğal anlamda ziyaret edilmesi gereken konumda bulunan, Akseki’de gezilecek yerler için aşağıdaki listeyi inceleyebiliriz.

Tarihi Akseki Evleri Ve Kardelen Çiçekleri

tarihi akseki evleri
Turizm noktasında Akseki denince akla ilk gelen seçenek, tarihi Akseki evleri olurken, ikinci seçenek ise kardelen çiçekleri olmaktadır. Antalya'nın çok sıcak yaz günlerinde özellikle yayla bölgelerinde bulunan evler ve kar altında yeşeren Kardelenler, yabancı turistlerin yoğun bir şekilde ilçeyi tercih etmesini sağlamaktadır. Yörenin simgesi haline gelen kardelen çiçekleri, eksi 15 derece soğukta canlılığını koruyarak, çok önemli bir doğal güzellik oluştururken, kozmetik ve eczacılıkta bu çiçeklerin soğanlarının kullanılması bilinçsiz bir şekilde neslinin tükenmesine de neden oluyor.

Kartallı Mağara

kartallı mağarası
Kuyucak Beldesi sınırlarında yer alan Kartallı Mağara, Roma ve Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılmış bir bölge olarak düşünülürken, bölgede bugüne kadar resmi bir arkeolojik kazı yapılmadığı da biliniyor.

Düdencik Mağarası

düdencik mağarası
Türkiye'nin en derin mağarası olarak bilinen Düdencik Mağarası, Akseki-Beyşehir kara yolu üzerinde yer alırken, bu mağara günümüze kadar birçok mağara dalışının yapıldığı ve araştırılan turistik bölgelerden birini oluşturuyor. Mağara derinliği 330 metreden daha fazla olduğu için zorunlu bir giriş yapılmak istendiğinde ancak ekipman ile giriş yapılabiliyor.

Göktepe Yaylası Ve Dipsiz Göl

antalya dipsiz göl
İlçe merkezine 33 kilometre uzaklıkta bulunan Sülek Yaylası Bölgesi'nde yer alan bu göl, bir krater gölü olarak görülmesi gereken doğal güzelliklerden birini oluşturuyor. Masmavi sulara sahip olan göl, özellikle üzerinde bulunan nilüfer çiçekleri ile tablo gibi bir görüntü sağlarken, çevresindeki yemyeşil doğa ve çiçekler keyifli bir alan oluşturuyor. Olta ile alabalık tutulabilen gölde çok derin olması nedeniyle yüzmek yasak olurken, manzara karşısında keyifli piknikler yapılabiliyor.

Çimi Yaylası

çimi yaylası
2400 metre yüksekliğe sahip olan yayla, her yıl Akseki ilçesinde Kardelen şenliklerinin düzenlendiği bölge olarak, önemli turistik bir alan konumunda bulunuyor. Yemyeşil doğası, yürüyüş yolları ve keyifli zaman geçirmek için koruma altına alınmış sahası ile Çimi Yaylası, görülmesi gereken bir bölgeyi oluşturuyor. Yaylada bulunan 70 metrelik obruk yöre sakinlerinin kar suyunu çıkarabilmesini ve bu obruğun bir soğutma deposu olarak kullanılabilmesini sağlıyor. Ayrıca bu bölgeye yakın olarak koruma altında yer alan sedir ağaçları, yüzlerce yıllık yaşları ve çok uzun boyları ile ilgi çekici bir görünüm oluşturmaktadır.

Akseki İlçesinin Neyi Meşhur?

akseki tahta kaşıklar
Akseki ilçesi
, eski dönemlerde el dokuma kilimleri ile meşhur bir konumda bulunurken, günümüzde bu kilimler ancak yörenin köylerinde ev sakinleri tarafından sağlanabiliyor. Son yıllarda gelişen arıcılık faaliyetleri nedeniyle doğal bal imkanı bulunan Akseki'de en önemli satın alınabilecek şeylerden birini de tahta kaşıklar oluşturuyor. Özellikle ilçenin Bademli kasabasında neredeyse tüm evlerde ev atölyelerinde üretilen tahta kaşıklar, turistik ve hatıralık bir değer oluşturuyor.


Akseki Nerede Nasıl Gidilir?

Antalya ilinin Konya'ya doğru yükselen bölgesinde bulunan Akseki ilçesi, il merkezi Antalya’ya 175 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Konya Seydişehir bölgesi üzerinden Antalya bölgesine bağlantı üzerinde bulunan Akseki, önemli bir bölge olurken, Konya ile arasında 154 kilometre mesafe bulunuyor. İlçeye Manavgat üzerinden 76 kilometre, Seydişehir üzerinden 61 kilometre mesafe ile ulaşım sağlanırken, Alanya ilçesinden 111 kilometre ve Beyşehir ilçesinden 95 kilometre mesafe bulunuyor. Ulaşım sağlanabilmesi için Antalya üzerinden hizmet veren Akseki otobüsleri bulunuyor. Antalya iline otobüs veya hava yolu ile ulaşım sağlandıktan sonra bu minibüsler sayesinde ilçe merkezine ulaşabiliyorsunuz.admin / 27.04.2018 / 0 / 4 065

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Anamur'da Gezilecek Yerler

Anamur'da Gezilecek Yerler

Anamur gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Expo Antalya Sergi Alanı

Expo Antalya Sergi Alanı

EXPO’lar dünyanın farklı ülkelerinde zaman zaman düzenlenmektedir. Expo'larda
Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Güneybatı Anadolu’da Antalya ile Fethiye Körfezleri arasında Akdeniz'e doğru
Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler

Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler

Gündoğmuş; Antalya'nın bir ilçesi olup merkeze uzaklığı yaklaşık 149 km olarak
Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya’da Gezilecek Yerler

Antalya denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Alanya tüm dünyada tarihi ve
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan fakat Göller Bölgesi olarak
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up