Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Avcılar’da Gezilecek Yerler

Avcılar’da Gezilecek Yerler


Avcılar gezilecek yerler
İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ve 430 bin nüfusa sahip olan Avcılar’ın güney kısmı ilçenin Marmara Denizi’ne kıyısını oluşturmaktadır. İstanbul’un en kalabalık ve en büyük ilçelerinden birini teşkil eden Avcılar, 1970 yıllarında şehir merkezinden uzak bir köyü teşkil etmekteyken, 70’li yıllardan sonra hızlı bir gelişim göstererek oldukça göç almış ve bugünkü haline kavuşmuştur.

Doğudan Küçükçekmece, batıdan Büyükçekmece ve kuzeyden ise Esenyurt ile çevrili olan bu ilçe 17 Ağustos depremi öncesi İstanbul’un en lüks içesi olarak kabul ediliyordu. Deprem sonrasında ise popülaritenin, zemin yapısı bakımından daha risksiz olan Maslak ve Etiler civarına kaydığını söyleyebiliriz.


2000 yılı öncesi kadar popüler bir ilçe olmasa da Avcılar’da gezilecek yerler bakımından pek çok nokta bulunmakta ve ilçenin, hala İstanbul’un önemli ilçeleri arasında yer aldığını da belirtmek isteriz. Peki ilçede gezilmesi gereken en popüler noktalar nereler buyurun birlikte inceleyelim.

Haluk Perk Müzesi

Haluk Perk Müzesi Londra Asfaltı’nda yer almakta ve ismi ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Haluk Perk’ten gelmekte. Haluk Perk, kültür varlıklarını hayli önemseyen bir kişilik ve yaptığı önemli çalışmalar sonucunda Hititler, Urartular ve Bizanslılar dönemine ait değerli eserler elde etmiş ve bu eserleri ziyaretçilerle buluşturmuş olan değerli bir insan. Elde ettiği bu değerlerin ziyaretçilere sunulmakta olduğu bu mekan, günümüzde Haluk Perk Müzesi olarak anılıyor.

Avcılar Atatürk Evi Müzesi

Avcılar Atatürk Evi ise, 5 dönümlük bir araziye kurulmuş olan, denize nazır yapısı ile hayli ilgi çeken diğer bir durak. En büyük özelliği ise; Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğmuş olduğu evin birebir kopyası şeklinde inşa edilmiş olması.

Günümüzde müze olarak hizmet veren yapının bulunduğu alan içerisinde, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin yapıldığı binaların da birer maketi yer alıyor. Bu mekanın Avcılar’da yer alan popüler birkaç mekana da yakın olması, ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olmasında önemli paya sahip.

Avcılar Sahil Parkı

Avcılar Sahil Parkı da ilçede en çok ilgi gören mekanlardan biri. Özellikle günün erken saatlerinde tertemiz havası ile hayli ziyaretçi çeken bu mekan, piknik, yürüyüş, bisiklet turu gibi etkinliklere de hayli müsait. Yürüyüş parkurlarına da ev sahipliği yapan park, sporla ilgilenenlerin vazgeçilmez mekanlarından biri haline gelmiş durumda.

Marmara Caddesi

İçenin en kalabalık noktası ise Marmara Caddesi. Farklı noktalardan çıkarak bir araya gelecek insanların "Marmara Caddesi’nde buluşuruz" dediği bu uğrak mekan, ilçenin adeta merkezi konumuna gelmiş durumda. Estetik bir park görünümü de verilmiş olan caddenin trafiğe kapalı olduğunu da belirtmekte fayda var. Park görünümü verilmiş bu caddede uzunca bir de havuz bulunuyor ki, burada vakit geçirirken içinize derin bir huzurun dolmasının sebebi de bu havuz diyebiliriz.


Avcılar Nerede? Avcılar'a Nasıl Gidilir?

İstanbul Avrupa yakasında yer alan Avcılar, Atatürk Havalimanı’na da oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Şehir merkezine 27 kilometre mesafede yer alan ilçe, havalimanına ise 17 kilometre mesafe uzaklıkta.

Sahil Yolu, TEM otoyolu ve E5 otoyolu gibi pek çok farklı alternatif güzergahı kullanarak Avcılar’a ulaşmanız mümkün. Ayrıca Metrobüs hattı sayesinde de Avcılar’ hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.admin / 19.06.2018 / 4 / 7 536

Yorum Ekleyin


 1. Fatih AYYILDIZ
  Ziyaretçi
  26 Haziran 2018 12:46
  0

  Yıllardır avcılarda yaşıyorum ben avcıları tanıtacak bir yazı bir makale yazsam bukadar kapsamlı anlatamazdım. ha birde şunu diyeyim avcılarda yaşamama rağmen daha görmediğim yerler varmış:)) sayenizde keşfettim. 

 2. Mustafa Gündüz
  Ziyaretçi
  27 Haziran 2018 23:47
  0

  İşim gereği sabah bağdat caddesinde akşam marmara caddesindeyim, ne kadar yoğun ve kalabalık bölgeler olsalar da kalabalığa karışıp hayatın stresinden biraz da olsun uzaklaşabiliyorsunuz..

 3. Oğulcan
  Ziyaretçi
  27 Ağustos 2018 14:11
  0

  Avcılar'a birçok kez gezmek için gittim ve harika eserler harika çalişmalar var kesinlikle herkeze tavsiye edebileceğim yer

 4. Webirinci
  Ziyaretçi
  24 Eylül 2018 12:49
  0

  İstanbul anadolu yakasında oturduğum için pek bu taraflara gitme görme şansım olmamıştır avcılarda bu kadar gezilecek yerin olması beni gerçekten çok şaşırttı ayrıca Haluk Perk Müzesi gerçekten çok ilgi çekici bir müze  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim .

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Esenyurt'ta Gezilecek Yerler

Esenyurt'ta Gezilecek Yerler

Esenyurt gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan ve düzenli yerleşimi ile ön plana çıkan
Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan kozmopolit ilçelerimizden biri ise
Başakşehir’de Gezilecek Yerler

Başakşehir’de Gezilecek Yerler

İstanbul’un en yeni ilçelerinden biri olan Başakşehir, 2008 yılındaki
Bahçelievler’de Gezilecek Yerler

Bahçelievler’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan diğer büyük ilçe ise Bahçelievler. Bu
Bakırköy’de Gezilecek Yerler

Bakırköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan popüler ilçelerden biri de Bakırköy’dür.
Bağcılar'da Gezilecek Yerler

Bağcılar'da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan ve ilin en yoğun nüfus barındıran
Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde ili kesinlikle İstanbul. Ataşehir ise bu güzide şehrin
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan, yüzölçümü göz önünde bulundurulduğunda
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up