Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Bağcılar'da Gezilecek Yerler

Bağcılar'da Gezilecek Yerler


İstanbul Avrupa yakasında yer alan ve ilin en yoğun nüfus barındıran ilçelerinden biri de Bağcılar ilçesidir. 1920'li yıllarda Mahmutbey Nahiyesi olarak anılan bölgenin köylerinden biri olan ve Çıfıtburgaz olarak anılan Bağcılar, 1992 yılında ise Bakırköy'e bağlı bir semtken ilçe statüsüne alınmıştır.

Bağcılar gezilecek yerler
Bir zamanlar Mahmutbey Mahallesinin köyü olan bu mekan şimdilerde Mahmutbey Mahallesini de içine almış ve yaklaşık 750 bin nüfusa ulaşmış olan bu ilçe, doğudan Güngören, batıdan Küçükçekmece, güneyden Bahçelievler ve kuzeyden ise Esenler ilçeleri ile çevrilidir.


Bu kadar genel bilgi yeterlidir diye düşünüyor ve asıl konumuza geçiyoruz. Bağcılar’da gezilecek yerler hakkında derlediğimiz mekanları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Buyurun birlikte inceleyelim.

Kaşıkçı Hanı (Kaşıkçı Çeşmesi)

Osmanlı dönemlerine uzanan tarihi ile ilçenin önemli mekanlarından biri olan Kaşıkçı Hanı, Avrupa'nın çeşitli yerlerinden ticaret veya seyahat amacı ile gelen insanların o dönemlerde konakladığı bir handır. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz amaçlarla İstanbul'a gelen ziyaretçilerin o dönemlerde giriş izinlerinin de düzenlendiği yer burasıdır.

Yapı her ne kadar han olarak anılsa da esasında bir külliyedir. İçerisinde hanı, hamamı ve sarnıcı bulunan bu külliyenin sadece çeşme bölümü günümüze kadar korunabilmiştir. Çeşmenin yapısı ve süslemeli işçiliği Osmanlı motiflerini eşsiz bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Bölgede tarihi birçok çeşme daha bulunmaktadır fakat en önemli çeşmenin burası olduğunu da belirtmek isteriz. Dileyenler Mahmutbey Mahallesi sınırlarında bulunan, Burmalı Çeşme, Acı Çeşme, Hüseyin Ağa Çeşmesi ve Demirli Çeşme isimli diğer tarihi çeşmeleri de görebilirler.

Su Kemerleri

İstanbul Bağcılar ilçesinde yer alan ve askeri alan içerisinde bulunan Su Kemerleri, günümüze kadar korunabilmiş nadir eserlerden. Kesme taşlardan inşa edilen ve kemerli yapısı ile muhteşem bir mimariye kavuşmuş olan bu yapılar, büyük bir itina ile korunmaya devam ediyor.

"Aşağıda italik olarak yer verdiğimiz mekanların, yapısal olarak tamamı ya da büyük bir kısmı maalesef ki günümüze kadar korunamamıştır. Ancak bu mekanlardan söz etmeden geçmek olmaz diye düşündük ve günümüze kadar varlıklarını devam ettirmeseler de bu mekanlar hakkındaki bilgileri de sizlere aktarmak istedik."

Tavukçu Köprüsü

Tavuk Deresi olarak adlandırılan dere üzerine, kesme taşlar ile inşa edilmiş olan tarihi köprü, hayret verici bir taş işçiliği ile yapılmış. Kemerli bir yapıya sahip olan Tavukçu Köprüsü maalesef ki günümüze kadar korunamamıştır.

Çifte Gelinler Çeşmesi

Eski dönemlerde, İpek Yolu olarak adlandırılan tarihi ticaret güzergahı üzerinde yer alan ve tüccarlar için oldukça önemli bir nokta olarak faaliyet yürütmüş olan bu yapının günümüzde herhangi bir kalıntısı bulunmamakta.

Tarihi İpek Yolu

Eski dönemlerde bölgeden geçmekte olan İpek Yolu güzergahının bölgede yer alan kısmının, düz ve kesme taşlardan oluşan malzemelerin yan yana dizilerek oluşturulduğu bir yapı imiş. Bağcılar’ın köy olarak anıldığı dönemlerde, cami ve okul inşası için bu taşların sökülüp kullanılması gerekmiş ve bu sebepten günümüze herhangi bir kalıntısı ulaşamamıştır.


Bağcılar Nerede? Bağcılar'a Nasıl Gidilir?

İstanbul Avrupa yakasının en büyük nüfuslarından birine ev sahipliği yapan Bağcılar'a, İstanbul’un hemen hemen her bölgesinden gerek İETT otobüsleri, gerek halk otobüsleri gerekse dolmuş veya metro hatları ile ulaşmanız mümkün.admin / 03.07.2018 / 2 / 8 862

Yorum Ekleyin


 1. metehan
  Ziyaretçi
  8 Temmuz 2018 16:08
  0

  Bağcılar'ı sürekili abuk subuk şeylerle görüyoruz. Halbu ki ne kadar güzel şeyler varmış Bağcılar'da. Çok faydalı bir yazı olmuş gerçekten. Elinize sağlık.

 2. Atakan Bayar
  Ziyaretçi
  8 Kasım 2020 13:48
  0
  Metehan bey Bağcılar İstanbul’un en eski yerleşim yerleri olmakla beraber, bir çok tarihi esere de ev sahipliği yapmıştır. Fakat son yıllardaki kentselleşme sonucu ile günümüze ancak böyleleri gelmiştir. Korunabilseydi eminim Bağcılar da Fatih gibi turistik bir mekan olacaktı.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Esenler'de Gezilecek Yerler

Esenler'de Gezilecek Yerler

Esenler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan ve düzenli yerleşimi ile ön plana çıkan
Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan kozmopolit ilçelerimizden biri ise
Başakşehir’de Gezilecek Yerler

Başakşehir’de Gezilecek Yerler

İstanbul’un en yeni ilçelerinden biri olan Başakşehir, 2008 yılındaki
Bahçelievler’de Gezilecek Yerler

Bahçelievler’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan diğer büyük ilçe ise Bahçelievler. Bu
Bakırköy’de Gezilecek Yerler

Bakırköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan popüler ilçelerden biri de Bakırköy’dür.
Avcılar’da Gezilecek Yerler

Avcılar’da Gezilecek Yerler

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ve 430 bin nüfusa sahip olan Avcılar’ın
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan, yüzölçümü göz önünde bulundurulduğunda
Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

İstanbul şehrinin Avrupa Kıtasını temsil eden bir söylem olarak karşımıza çıkan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up