Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Bağcılar'da Gezilecek Yerler

Bağcılar'da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan ve ilin en yoğun nüfus barındıran ilçelerinden biri de Bağcılar ilçesidir. 1920'li yıllarda Mahmutbey Nahiyesi olarak anılan bölgenin köylerinden biri olan ve Çıfıtburgaz olarak anılan Bağcılar, 1992 yılında ise Bakırköy'e bağlı bir semtken ilçe statüsüne alınmıştır.

bağcılar
Bir zamanlar Mahmutbey Mahallesinin köyü olan bu mekan şimdilerde Mahmutbey Mahallesini de içine almış ve yaklaşık 750 bin nüfusa ulaşmış olan bu ilçe, doğudan Güngören, batıdan Küçükçekmece, güneyden Bahçelievler ve kuzeyden ise Esenler ilçeleri ile çevrilidir.


Bu kadar genel bilgi yeterlidir diye düşünüyor ve asıl konumuza geçiyoruz. Bağcılar’da gezilecek yerler hakkında derlediğimiz mekanları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Buyurun birlikte inceleyelim.

Kaşıkçı Hanı (Kaşıkçı Çeşmesi)

bağcılar kaşıkçı çeşmesi
Osmanlı dönemlerine uzanan tarihi ile ilçenin önemli mekanlarından biri olan Kaşıkçı Hanı, Avrupa'nın çeşitli yerlerinden ticaret veya seyahat amacı ile gelen insanların o dönemlerde konakladığı bir handır. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz amaçlarla İstanbul'a gelen ziyaretçilerin o dönemlerde giriş izinlerinin de düzenlendiği yer burasıdır.

Yapı her ne kadar han olarak anılsa da esasında bir külliyedir. İçerisinde hanı, hamamı ve sarnıcı bulunan bu külliyenin sadece çeşme bölümü günümüze kadar korunabilmiştir. Çeşmenin yapısı ve süslemeli işçiliği Osmanlı motiflerini eşsiz bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Bölgede tarihi birçok çeşme daha bulunmaktadır fakat en önemli çeşmenin burası olduğunu da belirtmek isteriz. Dileyenler Mahmutbey Mahallesi sınırlarında bulunan, Burmalı Çeşme, Acı Çeşme, Hüseyin Ağa Çeşmesi ve Demirli Çeşme isimli diğer tarihi çeşmeleri de görebilirler.

Su Kemerleri

bağcılar su kemerleri
İstanbul Bağcılar
ilçesinde yer alan ve askeri alan içerisinde bulunan Su Kemerleri, günümüze kadar korunabilmiş nadir eserlerden. Kesme taşlardan inşa edilen ve kemerli yapısı ile muhteşem bir mimariye kavuşmuş olan bu yapılar, büyük bir itina ile korunmaya devam ediyor.

"Aşağıda italik olarak yer verdiğimiz mekanların, yapısal olarak tamamı ya da büyük bir kısmı maalesef ki günümüze kadar korunamamıştır. Ancak bu mekanlardan söz etmeden geçmek olmaz diye düşündük ve günümüze kadar varlıklarını devam ettirmeseler de bu mekanlar hakkındaki bilgileri de sizlere aktarmak istedik."

Tavukçu Köprüsü

istanbul tavukçu köprüsü
Tavuk Deresi olarak adlandırılan dere üzerine, kesme taşlar ile inşa edilmiş olan tarihi köprü, hayret verici bir taş işçiliği ile yapılmış. Kemerli bir yapıya sahip olan Tavukçu Köprüsü maalesef ki günümüze kadar korunamamıştır.


Çifte Gelinler Çeşmesi

Çifte Gelinler Çeşmesi
Eski dönemlerde, İpek Yolu olarak adlandırılan tarihi ticaret güzergahı üzerinde yer alan ve tüccarlar için oldukça önemli bir nokta olarak faaliyet yürütmüş olan bu yapının günümüzde herhangi bir kalıntısı bulunmamakta.


Tarihi İpek Yolu

tarihi ipek yolu
Eski dönemlerde bölgeden geçmekte olan İpek Yolu güzergahının bölgede yer alan kısmının, düz ve kesme taşlardan oluşan malzemelerin yan yana dizilerek oluşturulduğu bir yapı imiş. Bağcılar’ın köy olarak anıldığı dönemlerde, cami ve okul inşası için bu taşların sökülüp kullanılması gerekmiş ve bu sebepten günümüze herhangi bir kalıntısı ulaşamamıştır.Bağcılar Nerede? Bağcılar'a Nasıl Gidilir?

İstanbul Avrupa yakasının en büyük nüfuslarından birine ev sahipliği yapan Bağcılar'a, İstanbul’un hemen hemen her bölgesinden gerek İETT otobüsleri, gerek halk otobüsleri gerekse dolmuş veya metro hatları ile ulaşmanız mümkün.admin / 03.07.2018 / 1 / 1 781

Yorum Ekleyin


  1. metehan
    Ziyaretçi
    8 Temmuz 2018 16:08
    0

    Bağcılar'ı sürekili abuk subuk şeylerle görüyoruz. Halbu ki ne kadar güzel şeyler varmış Bağcılar'da. Çok faydalı bir yazı olmuş gerçekten. Elinize sağlık.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Balıkesir'e bağlı Dursunbey, 640 metre rakıma sahip, serin yazları, sert geçen
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan, yüzölçümü göz önünde bulundurulduğunda
Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Sakarya, bünyesinde barındırdığı
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nde özellikle tarihi ile ön plana çıkan köklü illerimizden biri
Sakaryada Gezilecek Yerler

Sakaryada Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up