Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler


Bayrampaşa gezilecek yerler
İstanbul Avrupa yakasında yer alan kozmopolit ilçelerimizden biri ise Bayrampaşa ilçesi. Batıdan Esenler, doğudan Eyüp, kuzeyden Gaziosmanpaşa ve güneyden Zeytinburnu ilçeleri ile çevrili olan Bayrampaşa, eski dönemlerde Sağmalcılar ismi ile anılıyorken büyük bir kolera salgını ile çok sayıda insan hayatını kaybediyor.

Sağmalcılar ismi halk arasında hep bu elim hadiseyi canlandırdığından dolayı dönemin idarecileri, bölgedeki çiftlik sahibi kişilerden olan Bayram Paşa’dan esinlenerek bölgenin ismini Bayrampaşa olarak değiştirmeye karar veriyorlar.


1927 yılında Bulgaristan, 1950’li yıllarda Makedonya ve son olarak 1960’lı yıllarda Yugoslavya’dan aldığı göçler ile yerleşim yeri olarak gelişmeye ve büyümeye başlıyor. Bu kozmopolit ilçe günümüzde yaklaşık olarak 275 bin nüfusa ev sahipliği yapıyor. ‘’Peki sürekli adını işittiğimiz Bayrampaşa gezilecek yerler nereler?’’ diye sorduğunuzu duyar gibi olduk. Öyleyse buyurun gezilecek yerleri birlikte inceleyelim.

Forum İstanbul

Bayrampaşa’da yer alan bu alışveriş merkezi ilin önde gelen AVM lerinden biri olma özelliğine sahip. AVM hakkında çok fazla şey ifade etmeyi düşünmüyoruz fakat Bayrampaşa’da gezilmesi gereken yerlerden biri olduğu konusunda ısrarcıyız. Çünkü bu mekan sadece bir AVM değil bir kompleks desek daha doğru olur. AVM gezmeyi sevmeyenlerin bile içeride ummadığı şeyler ile karşılaşabileceğini belirtmek isteriz. Mesela Magic Ice, Turkuazoo Akvaryum ya da Jurassik Land gibi mekanlar da burada yer alıyor. Detaylar hemen aşağıda.

Magic Ice Buz Müzesi

Forum İstanbul alışveriş merkezi içerisinde yer alan bu mekan, -5 derece soğukluktan oluşturulmuş bir alanda, kutupların atmosferine benzetilmiş, kar ve buzlardan oluşan mekan içerisinde Kuzey Işıkları, İskandinav bölgesine ait doğa motifleri ve hayvanlarını da içerisinde barındırıyor.

Müzenin asıl amacı ise Viking yaşam tarzı ve İstanbul ile Vikinglerin tarihi bağları hakkında bilgi vermeyi hedefliyor Öyle ki; müzenin açılış teması dahi Vikinglerin İstanbul seyahati olarak belirlenmiş durumda. Bu mekanın sizlere ilginç ve bir o kadar da müthiş bir deneyim yaşatacağını düşünüyoruz.

Turkuazoo Akvaryum (Sea Life İstanbul)

Forum İstanbul içerisinde yer alan ilgi çekici diğer bir mekan ise bu dev akvaryum. İçerisinde çok sayıda deniz canlısını barındıran bu mekanı gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizlemeniz pek mümkün olmayacak. Kendinizi adeta bir deniz altı ile muhteşem bir seyahatin içinde gibi hissedeceksiniz. Özetle, es geçmemeniz gereken mekanlardan biri de burası.

Jurassic Land Müzesi

Türkiye’de başka bir örneği bulunmayan, Avrupa’da ise en büyük dinozor temalarına sahip olan bu müze ziyaretçiler tarafından oldukça rağbet görüyor. Hem yetişkinler hem de çocuklar için tasarlanmış olan bu mekan, oyun alanları, bilim merkezi ve kuluçka üniteleri gibi çok sayıda ilgi çekecek noktayı da içerisinde barındırıyor. Öyle ki; çocukların 50 metrekarelik bir alanda rehber eşliğinde arkeoloji kazısı yapması bile mümkün.

Adapark (Bayrampaşa Şehir Parkı)

480 dönüm alan üzerine kurulmuş olan Bayrampaşa Şehir Parkı, ülkemizde ki en büyük eğlence parkı olma unvanını elinde bulunduruyor. Parkın bir tarafı lunapark diğer tarafı ise göletten oluşuyor ve park etrafında keyifle gezebileceğiniz muhteşem çevre düzenlemesine sahip yürüyüş yolları da bulunuyor.

Ayrıca çocuk oyun parkı, hayvanların bulunduğu hayvanat bahçesi türünde bir çiftlik, amfi tiyatro, piknik alanları, hobi bahçeleri ve spor alanları gibi, harika vakitler geçirebileceğiniz çok sayıda nokta bulunuyor.

İsmetpaşa Parkı Sosyal Tesisleri

İsmetpaşa Mahallesinde yer alan İsmetpaşa Parkı da bölgede ilgi gören mekanlardan biri. Ayrıca içeride bulunan sosyal tesis de parkta güzel vakit geçirmeniz için güzel bir detayı oluşturuyor. Unutulmaya yüz tutmuş olan kumda kahve bile içebileceğiniz bu tesisi ve pakı da mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Kemerburgaz Piknik ve Mesire Alanı

Belediye tarafından inşa edilen piknik ve mesire alanı 2013 yılı baharından bu yana ziyaretçilere hizmet veriyor. Oldukça verimli bir kompleks olarak tasarlanmış olan mesire alanı, şehrin yorucu atmosferinden sizi resmen çekip alıyor. Bolca huzur depolayacağınız alanlardan biri de burası diyebiliriz.

Bayrampaşa Nerede? Bayrampaşa’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Avrupa yakasında bulunan Bayrampaşa, Büyük İstanbul Otogarı ya da bilinen diğer adı ile Esenler Otogarına çok yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden de Bayrampaşa, İstanbul ulaşım ağında önemli bir konumda bulunuyor.


Bayrampaşa’ya İstanbul’un hemen her yerinden dolmuş, halk otobüsü ve İETT otobüsü seferleri düzenleniyor. Otogar güzergahında bulunan metro hattını da kullanarak İstanbul Bayrampaşa’ya ulaşmanız mümkün.admin / 19.07.2018 / 0 / 11 245

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Esenler'de Gezilecek Yerler

Esenler'de Gezilecek Yerler

Esenler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan ve düzenli yerleşimi ile ön plana çıkan
Başakşehir’de Gezilecek Yerler

Başakşehir’de Gezilecek Yerler

İstanbul’un en yeni ilçelerinden biri olan Başakşehir, 2008 yılındaki
Bahçelievler’de Gezilecek Yerler

Bahçelievler’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan diğer büyük ilçe ise Bahçelievler. Bu
Bakırköy’de Gezilecek Yerler

Bakırköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan popüler ilçelerden biri de Bakırköy’dür.
Bağcılar'da Gezilecek Yerler

Bağcılar'da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan ve ilin en yoğun nüfus barındıran
Avcılar’da Gezilecek Yerler

Avcılar’da Gezilecek Yerler

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ve 430 bin nüfusa sahip olan Avcılar’ın
Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde ili kesinlikle İstanbul. Ataşehir ise bu güzide şehrin
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan, yüzölçümü göz önünde bulundurulduğunda
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up