Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

Arnavutköy’de Gezilecek Yerler


İstanbul Avrupa yakasında bulunan, yüzölçümü göz önünde bulundurulduğunda büyüklük olarak ilk 4 te yer alan ve Karadeniz’e kıyısı olan ilçelerimizden biri de Arnavutköy’dür. Doğudan Eyüp, batıdan Çatalca, güneyden Büyükçekmece, güneydoğudan Başakşehir ve kuzeyden ise Karadeniz ile çevrilidir. Bulunduğu konum itibariyle oldukça ilgi çekici bir ilçe olan Arnavutköy, Durusu Gölü, Küçükçekmece Gölü ve Büyükçekmece Gölü ile de çevrelenmiştir.

Arnavutköy gezilecek yerler
Arşivlerde bulunan bilgilere göre 1850 ila 1890yılları arasında bölge Arnaout Kevi ismi ile anılıyormuş. Eski dönemlerde bir Rum Köyü olan bölge 2009 yılında ilçe statüsüne kavuştu ve günümüzde 250 bin nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.


İlin 3. Havalimanının bu bölgede yapılması planlandığı için son dönemlerde daha da ilgi görmeye başlayan bir ilçe haline gelmiştir. Verdiğimiz bu genel bilgilerin ardından biraz da Arnavutköy’de gezilecek yerler konusuna değinmek istiyoruz.

Taşoluk Yeşil Camii

Taşoluk mahallesinde bulunan bu cami, İstanbul’da 6 minareye sahip olan iki camiden biri olma özelliğine sahip. Hepimizin bildiği üzere ilki Sultan Ahmet, ikincisi ise burası yani Taşoluk Yeşil Camii. İhtişamlı bir yapıya sahi olan bu camiyi çok uzak noktalardan bile rahatlıkla görmeniz mümkün.

1994 yılında inşasına başlanan cami 2003 yılında tamamlanmış. 6 minare ve 68 kubbesi bulunan bu cami 12 bin kişi kapasitesine sahip görkemli bir yapı. Oldukça büyük bir avluya ve külliye tarzında faaliyet yürütmek amacıyla inşa edilen güzel mimariye sahip olan bu mekanı mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Mesire ve Piknik Alanları

Şehrin uç noktalarında bulunan Arnavutköy ilçesi, yeşil alan anlamında oldukça zengin. Bölgede huzurlu vakit geçirebileceğiniz çok sayıda piknik ve mesire alanı bulunuyor. Bu mesire alanları arasında başta gelenler ise Durusu, Balaban, Tayakadın, Rahim Çeşme, Taşoluk, İmrahor, Hacımaşlı, Boğazköy ve Bolluca piknik alanları yer alıyor.

Durusu, Küçükçekmece ve Büyükçekmece Gölü

Yeşil alanları ve tatlı su kaynakları bakımından oldukça güzel bir konumda bulunan Arnavutköy ilçesinde, gezebileceğiniz mekanlardan bazıları ise ilçeye kıyısı olan bu göller. Suyun ve yeşil alanın tadını çıkarmak isteyenlerin vazgeçilmez mekanları arasında göller Durusu, Küçükçekmece ve Büyükçekmece Gölleri de bulunuyor.

Karadeniz Sahili

Arnavutköy ilçesinin Karadeniz’e kıyısı olduğunu daha evvel belirtmiştik. Öyle ki; ilçenin denize olan kıyısı, İstanbul’un Karadeniz kıyısının 5 te birini oluşturmaktadır. Şile ve Çatalca’dan sonra en büyük Karadeniz kıyısına sahip olan ilçedir.

Arnavutköy’ün denize kıyısı olan en güzel sahillerinden biri ise Karaburun’da yer almakta. Kumsalı incecik kumlardan oluşan Karaburun Sahili, bölgenin en çok rağbet gören mekanlarından biri.

İlçenin rağbet gören diğer sahil kesimi ise Yeniköy. Yeniköy ayrıca üçüncü havalimanı yapımı içinde belirlenmiş olan bir bölge olduğundan her geçen gün daha da popüler bir mahalle olmaya devam ediyor.


Karaburun ve Yeniköy bölgelerinin, gelecek zamanların rağbet gören tatil merkezlerinden olacağına hiç şüphe yok.

Arnavutköy Nerede? Arnavutköy’e Nasıl Gidilir?

İstanbul Avrupa yakasında yer alan ve Karadeniz’e kıyısı olan Arnavutköy ilçesi, şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

İlçeye şimdilik sadece karayolu ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. İETT otobüsleri kullanılarak Arnavutköy’e erişmeniz oldukça kolay. İlçeye yapacağınız bu tür yolculukların kısa sürmeyeceğini belirtmemizde de fayda var.admin / 28.05.2018 / 0 / 16 968

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İstanbul Havalimanı Tanıtımı

İstanbul Havalimanı Tanıtımı

Dünyanın en büyük havalimanı olarak inşa edilen ve adını kurulduğu şehirden
Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan ve düzenli yerleşimi ile ön plana çıkan
Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

Bayrampaşa’da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan kozmopolit ilçelerimizden biri ise
Başakşehir’de Gezilecek Yerler

Başakşehir’de Gezilecek Yerler

İstanbul’un en yeni ilçelerinden biri olan Başakşehir, 2008 yılındaki
Bahçelievler’de Gezilecek Yerler

Bahçelievler’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan diğer büyük ilçe ise Bahçelievler. Bu
Bakırköy’de Gezilecek Yerler

Bakırköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan popüler ilçelerden biri de Bakırköy’dür.
Bağcılar'da Gezilecek Yerler

Bağcılar'da Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan ve ilin en yoğun nüfus barındıran
Avcılar’da Gezilecek Yerler

Avcılar’da Gezilecek Yerler

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ve 430 bin nüfusa sahip olan Avcılar’ın
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca, M.Ö 2000’li yıllara dayanan köklü geçmişi ile dikkatleri üzerine
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up