Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Nazarköy Tanıtımı

Nazarköy, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı köylerden biridir. Kemalpaşa ilçe merkezine 6 kilometre mesafede bulunur. Geçmiş yıllarda adı Kurudere olarak anılmıştır. Yaklaşık altmış yıldır köy boncuk imalatı ile öne çıkmakta ve kiraz yetiştiriciliği ile geçimini sağlamaktadır. Ege'nin en güzel köylerinden biri olan Nazarköy, yeşilin hakim olduğu doğası, süslü ağaçları ve neşeli insanlarıyla görülmeye değer yerlerden biri.

nazarköy
Kemalpaşa Nazarköy
’de uzun yıllardır boncuk üretimi yapılıyor. Bin bir çeşit boncuktan en sık üretileni ise nazar boncukları. Nazar boncuğu Türklerin eski Şaman inancından geliyor. O dönemden beri bunların insanı kötü güçlerden koruduğu düşünülüyor. Günümüzde bu inanç zayıflasa da süs ürünü olarak nazar boncukları sıkça tercih ediliyor.


Nazarköy’de beş tane cam atölyesi bulunuyor. Burada cam eritilerek boncuklar yapılıyor. Camı 1200 derece sıcaklıkta eriten ustalar bunları şekillendirip renklendiriyor. Ardından boncuklar köyün kadınlarının elinde çeşitli eşyalara ve süslere dönüştürülüyor. Gelen ziyaretçiler atölyeleri ziyaret edip boncuk yapımını izleyebiliyor.

Boncuk süslemeleri köyün genelinin siluetini oluşturuyor. Çok yaşlı anıt ağaçlar boncuklarla süslenmiş durumda. Köy evlerinin duvarlarında da çeşitli boncuk süslemeleri göze çarpıyor. Aynı şekilde burada yaşayanların duvarlara çizdiği resimler de görülmeye değer. Sokaklarda ise burada imal edilen boncuklar ve onlarla süslenmiş eşyalar satılıyor. Köyün geneli boncuklarla süslenmiş durumda ve çok etkileyici bir görünüme sahip.

izmir nazarköy
Köyü ziyaret edenlerin oldukça sevdiği bir diğer şey de köydeki kadınların yaptığı otlu gözlemeler eşliğinde çay içmek. Müthiş bir doğal ortam içinde stantları gezerken bir mola olarak tercih ediliyor. Bunun dışında köyde yetişen kirazlar da oldukça tercih ediliyor.

Uzun yıllardır boncuk üreten İzmir Nazarköy’ün bilindik bir yer olmasını ve bir çekim merkezi haline gelmesini sağlayanların başında ise Mehmet Yiğit geliyor. Emekli olduktan sonra köye yerleşen Mehmet Yiğit, köyde yaşayanların da desteğini alarak köyü bir turizme açıyor. Boncukların atölyelerde üretildikten sonra köydeki kadınların bunlarla çeşitli eşyalar yapmasını sağlıyor. Bugünkü satış stantlarının kurulmasına etki ediyor ve her yıl düzenlenen Nazarköy Boncuk Şenliği’nin başlamasını sağlıyor. Köylünün el ele verip yaşam alanlarını bu denli geliştirmesi etkileyici ve ender rastlanan bir örnek oluşturuyor.

Nazar boncuğu ile ilgili tüm detayları paylaştıktan sonra, kendimize de nazar değdirmeden blush Nazarköy gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Nazarköy Boncuk Çarşısı

Nazarköy Boncuk Çarşısı
Nazarköy'deki cam atölyelerinde el emeği ile yapılan nazar boncuklu kolye, küpe ve süs eşyalarının sergilenip satıldığı yerde vaktin nasıl geçtiğine inanamayacaksınız.

Hitit Kabartması - Karabel


Kemalpaşa-Torbalı yolundaki Karabel geçidinde bir tepenin güneye bakan yamacında bulunan Karabel kaya anıtı, yaklaşık 2,5 metreye 1,5 metre boyutlarındaki bir niş içine işlenmiş kabartmadır. Sol elinde bir mızrak sağ elinde bir yay tutan bir erkek figürüdür. Anıtın bulunduğu konum, alabildiğince yeşil ve dağlık alandır. Bu tarihi anıt incelerken, aynı zamanda muhteşem manzaranın da keyfini çıkarabilirsiniz.

Ulucak Höyüğü


Kemalpaşa'nın 7 km kuzeybatısında ve Bornova-Turgutlu-Ankara karayolunun 15. km'sinde yer alan Ulucak Höyüğünü ziyaret ederek, Roma- Bizans dönemi kalıntılarını inceleyebilirsiniz. Erozyon ve tarımsal etkinlikler sonucunda büyük ölçüde tahrip olmasına rağmen, hala yerli ve yabancı turistlerin sıkça uğradığı ilk gezi alanlarından biridir.

Nazarköy Boncuk Şenliği

nazarköy boncuk şenliği
Nazarköy Boncuk Şenliği her yıl 12 Mayıs’ta gerçekleşiyor. Dört yıl önce başlayan şenlik Kemalpaşa Belediyesi ve Nazarköy Muhtarlığı tarafından düzenleniyor. Köy meydanında yapılan etkinliklerde “En İyi Ocak”, “En Başarılı Usta” ve “En Güzel Takı Tasarımı” gibi ödüller de veriliyor. Köyün yöresel yemekleri ve köyde yaşayanların hazırladığı ikramlar etkinliklere lezzet katıyor. Nazarköy ziyaretini bu tarihlere denk getirmek geziyi etkileyici bir deneyim haline getirebilir.

Nazarköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Nazarköy, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı köylerden biridir. İlçe merkezine 6 kilometre mesafede yer alır. Ulaşımı oldukça kolaydır. İzmir'e geldikten sonra Bornova üzerinden ilerleyip Kemalpaşa ilçesine varılır. Buradan sağ tarafa dönüp Torbalı yönünde ilerlenir. Bu yol üzerinde 5 kilometre sonra Nazarköy tabelası görülür ve buradan sapıldıktan birkaç dakika sonra köye varılır.admin / 23.09.2018 / 1 / 7 609

Yorum Ekleyin


  1. yucelyenidoganx
    Ziyaretçi
    24 Eylül 2018 20:34
    0

    Güzel yazılarınızı zevkle takip ediyorum. Emekleriniz için teşekkürler çok yararlı oldu.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy hakkında verilen bilgiler, bu bölgeye gezi veya seyahat
İçmeler’de Gezilecek Yerler

İçmeler’de Gezilecek Yerler

İçmeler, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı bir beldedir. İlçe merkezine 8
Konak'ta Gezilecek Yerler

Konak'ta Gezilecek Yerler

İzmir’in kalbi, Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir Konak. Nüfusu 375.000
Kiraz'da Gezilecek Yerler

Kiraz'da Gezilecek Yerler

43.000 nüfuslu ve 585 km yüzölçümüne sahip olan bu ilçe, İzmir'e en uzak
Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Nif dağının eteğinde, 200 metre yükseklikte kurulan Kemalpaşa ilçesi, 102.000’e
Kızılağaç Köyü Tanıtımı

Kızılağaç Köyü Tanıtımı

Karya İmparatorluğunun ilk yerleşim bölgesi olan Kızılağaç Köyü, bir Türkmen
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up