Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Nazarköy Tanıtımı

Nazarköy Tanıtımı


Nazarköy gezilecek yerler
Nazarköy, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı köylerden biridir. Kemalpaşa ilçe merkezine 6 kilometre mesafede bulunur. Geçmiş yıllarda adı Kurudere olarak anılmıştır. Yaklaşık altmış yıldır köy boncuk imalatı ile öne çıkmakta ve kiraz yetiştiriciliği ile geçimini sağlamaktadır. Ege'nin en güzel köylerinden biri olan Nazarköy, yeşilin hakim olduğu doğası, süslü ağaçları ve neşeli insanlarıyla görülmeye değer yerlerden biri.

Kemalpaşa Nazarköy’de uzun yıllardır boncuk üretimi yapılıyor. Bin bir çeşit boncuktan en sık üretileni ise nazar boncukları. Nazar boncuğu Türklerin eski Şaman inancından geliyor. O dönemden beri bunların insanı kötü güçlerden koruduğu düşünülüyor. Günümüzde bu inanç zayıflasa da süs ürünü olarak nazar boncukları sıkça tercih ediliyor.


Nazarköy’de beş tane cam atölyesi bulunuyor. Burada cam eritilerek boncuklar yapılıyor. Camı 1200 derece sıcaklıkta eriten ustalar bunları şekillendirip renklendiriyor. Ardından boncuklar köyün kadınlarının elinde çeşitli eşyalara ve süslere dönüştürülüyor. Gelen ziyaretçiler atölyeleri ziyaret edip boncuk yapımını izleyebiliyor.

Boncuk süslemeleri köyün genelinin siluetini oluşturuyor. Çok yaşlı anıt ağaçlar boncuklarla süslenmiş durumda. Köy evlerinin duvarlarında da çeşitli boncuk süslemeleri göze çarpıyor. Aynı şekilde burada yaşayanların duvarlara çizdiği resimler de görülmeye değer. Sokaklarda ise burada imal edilen boncuklar ve onlarla süslenmiş eşyalar satılıyor. Köyün geneli boncuklarla süslenmiş durumda ve çok etkileyici bir görünüme sahip.

Köyü ziyaret edenlerin oldukça sevdiği bir diğer şey de köydeki kadınların yaptığı otlu gözlemeler eşliğinde çay içmek. Müthiş bir doğal ortam içinde stantları gezerken bir mola olarak tercih ediliyor. Bunun dışında köyde yetişen kirazlar da oldukça tercih ediliyor.

Uzun yıllardır boncuk üreten İzmir Nazarköy’ün bilindik bir yer olmasını ve bir çekim merkezi haline gelmesini sağlayanların başında ise Mehmet Yiğit geliyor. Emekli olduktan sonra köye yerleşen Mehmet Yiğit, köyde yaşayanların da desteğini alarak köyü bir turizme açıyor. Boncukların atölyelerde üretildikten sonra köydeki kadınların bunlarla çeşitli eşyalar yapmasını sağlıyor. Bugünkü satış stantlarının kurulmasına etki ediyor ve her yıl düzenlenen Nazarköy Boncuk Şenliği’nin başlamasını sağlıyor. Köylünün el ele verip yaşam alanlarını bu denli geliştirmesi etkileyici ve ender rastlanan bir örnek oluşturuyor.

Nazar boncuğu ile ilgili tüm detayları paylaştıktan sonra, kendimize de nazar değdirmeden blush Nazarköy gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Nazarköy Boncuk Çarşısı

Nazarköy'deki cam atölyelerinde el emeği ile yapılan nazar boncuklu kolye, küpe ve süs eşyalarının sergilenip satıldığı yerde vaktin nasıl geçtiğine inanamayacaksınız.

Hitit Kabartması - Karabel

Kemalpaşa-Torbalı yolundaki Karabel geçidinde bir tepenin güneye bakan yamacında bulunan Karabel kaya anıtı, yaklaşık 2,5 metreye 1,5 metre boyutlarındaki bir niş içine işlenmiş kabartmadır. Sol elinde bir mızrak sağ elinde bir yay tutan bir erkek figürüdür. Anıtın bulunduğu konum, alabildiğince yeşil ve dağlık alandır. Bu tarihi anıt incelerken, aynı zamanda muhteşem manzaranın da keyfini çıkarabilirsiniz.

Ulucak Höyüğü

Kemalpaşa'nın 7 km kuzeybatısında ve Bornova-Turgutlu-Ankara karayolunun 15. km'sinde yer alan Ulucak Höyüğünü ziyaret ederek, Roma- Bizans dönemi kalıntılarını inceleyebilirsiniz. Erozyon ve tarımsal etkinlikler sonucunda büyük ölçüde tahrip olmasına rağmen, hala yerli ve yabancı turistlerin sıkça uğradığı ilk gezi alanlarından biridir.

Nazarköy Boncuk Şenliği

Nazarköy Boncuk Şenliği her yıl 12 Mayıs’ta gerçekleşiyor. Dört yıl önce başlayan şenlik Kemalpaşa Belediyesi ve Nazarköy Muhtarlığı tarafından düzenleniyor. Köy meydanında yapılan etkinliklerde “En İyi Ocak”, “En Başarılı Usta” ve “En Güzel Takı Tasarımı” gibi ödüller de veriliyor. Köyün yöresel yemekleri ve köyde yaşayanların hazırladığı ikramlar etkinliklere lezzet katıyor. Nazarköy ziyaretini bu tarihlere denk getirmek geziyi etkileyici bir deneyim haline getirebilir.

Nazarköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Nazarköy, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı köylerden biridir. İlçe merkezine 6 kilometre mesafede yer alır. Ulaşımı oldukça kolaydır. İzmir'e geldikten sonra Bornova üzerinden ilerleyip Kemalpaşa ilçesine varılır. Buradan sağ tarafa dönüp Torbalı yönünde ilerlenir. Bu yol üzerinde 5 kilometre sonra Nazarköy tabelası görülür ve buradan sapıldıktan birkaç dakika sonra köye varılır.admin / 23.09.2018 / 1 / 25 037

Yorum Ekleyin


  1. yucelyenidoganx
    Ziyaretçi
    24 Eylül 2018 20:34
    0

    Güzel yazılarınızı zevkle takip ediyorum. Emekleriniz için teşekkürler çok yararlı oldu.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İzmir Mordoğan Tanıtımı

İzmir Mordoğan Tanıtımı

İzmir Mordoğan son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy Tanıtımı

Çeşme Dalyanköy hakkında verilen bilgiler, bu bölgeye gezi veya seyahat
Torbalı'da Gezilecek Yerler

Torbalı'da Gezilecek Yerler

156.000 kişilik nüfusa sahip Torbalı ilçesinin yüzölçümü 603 km olup, İzmir'in
Kiraz'da Gezilecek Yerler

Kiraz'da Gezilecek Yerler

43.000 nüfuslu ve 585 km yüzölçümüne sahip olan bu ilçe, İzmir'e en uzak
Kınık'ta Gezilecek Yerler

Kınık'ta Gezilecek Yerler

İsmini Oğuz Türklerinin Bozoklar kolunun Kınık boyundan alan İzmir’in bu şirin
Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Nif dağının eteğinde, 200 metre yükseklikte kurulan Kemalpaşa ilçesi, 102.000’e
Gaziemir'de Gezilecek Yerler

Gaziemir'de Gezilecek Yerler

14. yüzyılın başında Seydiköy Aydınoğluları Beyliği zamanında “Gazi Umur Bey”
Şirince'de Gezilecek Yerler

Şirince'de Gezilecek Yerler

Ege'nin adı gibi şirin bir köyü olan Şirince ormanlarla çevrili yemyeşil bir
Foça Kozbeyli Köyü

Foça Kozbeyli Köyü

Yeni Foça'nın sırtında Şaphane Dağının Gencerlik Körfezi'ni kuş bakışı seyreden
Ödemiş Lübbey Köyü

Ödemiş Lübbey Köyü

Ege Bölgesinde yer alan Lübbey Köyü İzmir'in Ödemiş İlçesinde tarihi bir öneme
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up